Banská Bystrica sa intenzívne pripravuje na Európsky olympijský festival mládež, no samotný EYOF ani zďaleka nebude jediným podujatím, ktoré zavíta do mesta pod Urpínom. Naša redakcia vám opäť pripravila niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia rozhodovanie pri plánovaní predposledného júlového víkendu.

Piatok 22. júl

Piatkový Shisha Art

Best Art Coffee, Banská Bystrica – 17:15 h

Prídte si užiť piatkový večer pri kvalitnej vodnej fajke a špeciálnych drinkoch. Celý večer sa o vás bude starať tím Best Art Coffee doplnený o shishamana Patrika, ktorý vám veľmi rád odporučí príchuť vodnej fajky a postará sa o jej celú prípravu.

Para v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:30 h

Skupina Para pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už 22 rokov a právom patrí k najlepším koncertným kapelám na Slovensku. Pôsobia aj na klubovej scéne, v rámci ktorej absolvovali niekoľko úspešných tour v mestách po celom Slovensku. V piatok 22. júla zavítajú do Banskej Bystrice, kde zabavia návštevníkov kultúrneho centra Záhrada. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

SĽUK – Hudobno – tanečný program

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 20:00 h

Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), profesionálne umelecké teleso, sa predstaví Banskej Bystrici s unikátnym programom pod názvom Hudobno-tanečný program, v ktorom sa vám odzrkadlí pestro spracovaný materiál z viacerých regiónov Slovenska. Od východoslovenskej oblasti Šariša, Zemplína a Spiša cez Gemer, Podpoľanie, Horehronie, Oravu a Myjavu. Špecificky sa v diele objavuje aj folklórny materiál Rómov, ktorý má svoje hlboké korene v histórii Slovenska. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Davová Psychóza

Klub 77, Banská Bystrica – 20:00 h

Skupina Davová Psychóza tento rok oslávi svoje 35. výročie. Počas tejto tri a pol dekády jej existencie sa stala jednou z najkultovejších punkových skupín ako na Slovensku, tak aj v Českej republike. V piatok 22. júla zavítajú do banskobystrického Klubu 77, aby odprezentovali svoje najväčšie hity. Vzhľadom na to, že spevák kapely Jano Kassa dlhodobo žije v ďalekej Austrálii, Davovka koncertuje veľmi málo a len sporadicky, niekedy s viacročnými prestávkami. Nepreváhajte preto jednu z mála možností vidieť túto kultovú skupinu! Vstupné vo výške 15 eur zakúpite priamo na mieste.

Fobia Kid – Strašidelný dom tour

Urban Spot, Banská Bystrica – 20:00 h

Fobia Kid sa v rámci Strašidelný dom tour zastaví 22. júla v klube Urban Spot v Banskej Bystrici. Predstaviť sem príde svoj nový rovnomenný album. Vstupenky v sume 8 eur môžete zakúpiť aj v predpredaji, a to na tomto odkaze.

MADDIX v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Do banskobystrického Ministry of Fun mieri ďalšia svetová hviezda! V najmodernejšom tanečnom klube predvedie svoje umenie Pablo Rindt, známy pod umeleckým menom Maddix. Holanďan, reprezentujúci Hardwellove vydavateľstvo Revealed Recordings, má na konte už desiatky obrovských hitov. Jeho piesne sa pravidelne hrajú na najväčších EDM festivaloch v žánri Big Room a Progressive House. Vstupenky nájdete v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21:00 h.

Sobota 23. júl

Westernové preteky

Lunterov ranč, Kráľová pri Zvolene – 9:00 h

Rýchle a krásne kone v kombinácii s odvážnymi jazdcami. Aj o tom budú westernové preteky na Lunterovom rancí, ktoré ponúknu rôzne súťaží, po ktorých bude nasledovať o 18. hodine Country bál. Pomedzi to si návštevníci budú môcť užiť chutné občerstvenie či zapojiť sa do tomboly. Pre najmenších bude pripravené maľovanie tváre a detské ihriská. Vstupné pre dospelých je vo výške 3 eur, pre deti je vstup za symbolické euro.

Benefičný hokejbalový zápas pre Svetielko nádeje

Hokejbalové ihrisko v Sásovej, Banská Bystrica – 10:00 h

Po roku sa na hokejbalovom ihrisku v Sásovej uskutoční ďalší benefičný zápas na podporu Svetielka nádeje. Hlavnou myšlienkou podujatia je reštartovať hokejbalový život v Banskej Bystrici, pripomenúť si spolu so všetkými priateľmi športu a hokejbalu pekné časy a skĺbiť podujatie s propagáciou hokejbalu. Zároveň nemenej dôležitým posolstvom podujatia bude jeho charitatívny rozmer, kde celý výťažok z podujatia bude venovaný Svetielku nádeje.

Graffiti Jam

Galvanokov Vlkanová – 10:00 h

Nadšenci street art kultúry sú vítaní vo Vlkanovej, kde sa v sobotu 23. júla uskutoční AKA COLORS GRAFFITI JAM.

Cechové hody Kremnické

Štefánikovo námestie, Kremnica – 10:00 h

V sobotu 23. júla sa v historickom centre Kremnice uskutoční jedna z kľúčových akcií roka –  Kremnický jarmok a Cechové hody kremnické. Program bude aj tento rok mimoriadne bohatý a atraktívny, organizátori navyše vynakladali snahu, aby si v ňom našli to „svoje“ všetky vekové kategórie. Obľúbená akcia bude už tradične dýchať stredovekou atmosférou. Rozhorí sa oheň v kováčskej vyhni, deti sa budú môcť povoziť na drevenom kolotoči, pripravené sú „stredoveké“ tvorivé dielne, ukážka lukostreľby či dobovej kuchyne. Viac informácií o celom podujatí nájdete na stránke obce Kremnica.

Fizolňový deň

Kynceľová – 10:30 h

V sobotu 23. júla to bude po celý deň žiť v obci Kynceľová, kde je na programe už 14. ročník tradičného podujatia s názvom Fizolňový deň. Samozrejmosťou bude súťaž vo varení fazule, o kultúrny program sa postará ľudová hudba Jána Maka a kabaretné trio Traja z raja. Pomedzi to dôjde k odhaleniu pamätnej tabule Paľa Bielika a po zotmení sa môžete tešiť na diskotéku pod holým nebom, kde do tanca zahrá DJ Snopko.

Nikoleta Čiliaková & Lacike Porteleki v Regal Záhrade

Regal Burger, Banská Bystrica – 18:00 h 

V sobotu 23. Júla čaká návštevníkov Regal Burgeru ďalšia spoločná Live music akcoška. V čarovnej záhrade banskobystrického podniku privítajú totiž skvelých hudobníkov Niku & Laciho. Ich hudba sa nesie v štýle Rock/Pop/SK&CZ/Vlastná tvorba.

Anna bál

MKS Slovenská Ľupča – 18:00 h

Obec Slovenská Ľupča pozýva na tanečnú akciu s názvom Anna bál, ktorá sa uskutoční 23. júla v čase od 18:00 h pred MKS (v prípade nepriaznivého počasia v MKS). Do tanca hrá Ľudová hudba Paľa Trnku a DJ. Samozrejmosťou Anna bálu bude aj tombola o zaujímavé ceny.

Donovaly Night Run

Donovaly – 19:45 h

Užite si letný večerný beh v nádhernom prostredí a spoznaj Donovaly! Postav sa na štart s tisíckou ďalších bežcov a prebehni nádhernú 5 km alebo 10 km trať popod Novú hoľu, cez areál PARK SNOW a pokochaj sa nezabudnuteľnými pohľadmi na okolitú prírodu. Viac informácií nájdete na stránke organizátora.

FUNKIEZ & DJ Ceil

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 20:00 h

FUNKIEZ je jedna z mála originálnych slovenských funkových kapiel, ktorá sa skvelou interpretáciou funkových hitov a tiež vlastnou tvorbou sa zapísala do sŕdc poslucháčov, muzikantov a hudobných kritikov. Vďaka neoblomnej 16-ročnej koncertnej a tvorivej činnosti ju dnes hrdo môžeme nazývať kultovou a svoje umenie predvedú návštevníkov banskobystrického „Hogo Fogo“, kam zavítajú v sobotu 23. júla spoločne aj s DJ-om Ceilom.

Letné kino na amfiteátri: Smradi

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Ôsma sezóna Letného kina na amfiteátri je v plnom prúde. Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený nielen z noviniek, ale aj z obľúbených detských titulov, dokumentov, či artových a hororových klasík. V sobotu 24. júla príde na rad premietanie novinky pre deti a milovníkov animovanej tvorby s názvom Smradi.

Nedeľa 24. júl

Trh v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 10:00 h

Trh v Záhrade je venovaný originálnym nápadom a výrobkom slovenských hand-made a design výrobcov. Na čo sa môžete tešiť? Na júlovom Trhu v Záhrade nájdete viaceré značky s textilnou tvorbou, oblečenie detské aj pre dospelých, slow fashion, zero waste, eko materiály, ľanové oblečko, dizajnérske doplnky. Pre deti tiež šité hračky, vankúšiky, dečky… smaltované autorské šperky, keramiku úžitkovú aj dekoračnú, šperky prírodné, dekorácie z dreva a zo skla… drevený riad, kvetinové teráriá, substráty aj kvetiny na adopciu, vážne pestrý výber koláčov a tiež chutnú a zdravú banskobystrickú granolu. Samozrejme bude celý deň otvorená Záhradná kaviareň, teda okrem koláčov a nákupu skvelých vecí si môžete prísť vypiť kávu, pivo, limonádu a pokecať s kamošmi.

EYOF otvárací ceremoniál

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 20:30 h

Už v nedeľu 24. júla odštartuje dlhoočakávaný Európsky olympijský festival mládeže. V prvý večer festivalu sa na hlavnom pódiu vo Fan zóne v Parku pod Múzeom SNP uskutoční slávnostný otvárací ceremoniál, ktorý mladým športovcom a návštevníkom priblíži myšlienku olympijského hnutia a podstatu tohto športového podujatia. Súčasťou programu bude predstavenie športovcov a realizačných tímov 48 zúčastnených krajín, oficiálne otvorenie s kultúrnym programom a zapaľovaním ohňa mieru za účasti všetkých účastníkov a hostí EYOF Banská Bystrica 2022. Otvárací ceremoniál začína o 20:30 h aj v priamom prenose na RTVS. Vstupenky v predaji cez sieť Ticketportal.

Letné kino s Cameronom: Zvláštne dni

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Ôsma sezóna Letného kina na amfiteátri je v plnom prúde a občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený nielen z noviniek, ale aj z obľúbených detských titulov, dokumentov, či artových a hororových klasík. V nedeľu večer si budete môcť zaspomínať na klasiku z režisérskej dielne legendárneho Jamesa Camerona s názvom Zvláštne dni.