Začal sa marec, mesiac, ktorý je už roky venovaný knihám. Je im venovaný aj prvý literaárny víkend v Europa SC. Veľký koncert pre Ukrajinu sa chystá na námestí a opäť zaznie aj hudba a spev z loggie Beniczkého domu. Hrať a spievať sa bude tiež U Francúza. Divadlo Štúdio tanca pozýva na skvelú Punk  Pajama Party a v Záhrade si zacestujete až na Le Réunion. A to nie je všetko…

Piatok 4. marec

Literárny víkend v Europe

Europa SC, Banská Bystrica – 16:00 h

Literárnymi víkendami obohatí mesiac knihy banskobystrická Europa. Marcové víkendy v Europe budú plné detskej literatúry, autorského čítania, objavovania nových kníh aj pripomínania literárnej klasiky. Už tento piatok od 16:00 h to bude autorské čítanie s Martinou Gajdošovou, autorkou knihy Súrodenci spolupracujú. Príďte si aj s vašimi deťmi vypočuť príbehy dvojičiek Gregora a Grétky.

Koncert na Sliači

Dom kultúry Hron, Sliač – 17:30 h

V piatok podvečer na Sliači slávnostne otvoria Dom kultúry Hron a „pokrstia“ ho koncertom k Medzinárodnému dňu žien. Na koncerte zaspieva Martin Vetrák s klavírnym sprievodom Anny Burdovej.

Medzi nebom a zemou

Loggia Beniczkého domu, Banská Bystrica – 18:00 h

Z loggie Beniczkého domu opäť zaznie hudba a spev. Vystúpia Mário Belák, Igor Šimeg, Petra Sabová, Marek Kutnár, Soňa Hanzl Kopčanová, Dávid Bílek, Libuša Mažgútová, Michaela Kukurová a Marta Ďumbalová (La Femme) a Viktor Svetlík. Moderuje Alexander Ernest.

Temnota, Ne-temnota

Umelecká kaviareň Bothár, Banská Bystrica – 18:00 h

V kaviarni Bothár (Dolná 35) v utorok 1. marca otvorili výstavu Temnota, Ne-temnota výtvarníčky Zuzany Kupčokovej, ktorá tvorí pod umeleckým menom TesSalem. Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok o 18:00 h. Výstava potrvá do konca marca.

Premiéra Donizzetiho Favoritky

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Ústrednou postavou diela Gaetana Donizzetiho je reálna historická osoba Leonora de Guzman, milenka kráľa Alfonza XI. Jej život je dodnes obklopený množstvom legiend. Dlho očakávanú premiéru Donizzetiho opery Favoritka uvedie Štátna opera tento víkend, v piatok a v sobotu o 18:30 h.

Punk Pajama Party

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Ak ste ešte nevideli predstavenie Divadla Štúdio tanca Punk Pajama Party, neváhajte. Piatkový večer s energickým koncertno-tanečno-divadelným dielom v interpretácii medzinárodného súboru umelcov vám nesporne spríjmení začiatok víkendu.

Bartosz Przybylski pozýva na Punk Pajama Party:

Gary and The homegrown U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20:00 h

Prvé piatky v mesiaci (4. marec, 1. apríl, 6. máj 2022) v klube U Francúza (Horná 12) si môžete posedieť pri originálnej akustickej hudbe kapely Gary and the Homegrown (UK/SK). Koncerty sa začínajú o 20:00 h a vstup je voľný. Viac o kapele sa dozviete tu.

Gary and the homegrown – Love:

Sobota 5. marec

Bodky, čiarky, plochy

SNG Zvolenský zámok – 10:00 h

V depozitároch galérie sa ukrýva veľa zaujímavých diel, ktoré nie sú vystavené, no čakajú na svoju príležitosť. Niekoľko vzácnych grafík z obdobia 20. a 30. rokov 20. storočia bude inšpiráciou pre tvorivú dielňu obľúbeného podujatia Sobotná bašta na zámku. Zoznámite sa tu s technikou tlače z hĺbky – suchou ihlou a  vyskúšate si, ako sa dá tvoriť čiarami a bodkami. Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 6 rokov. Miesto si môžete rezervovať na: 045/2453001  alebo lektori.zvolen@sng.sk.

Na krne do Hronca

Hájny Grúň – Hlobišov – 11:00 h

Hájny Grúň – Hlobišov je krásne lyžiarske stredisko s výhľadom na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Leží na okraji obce Hronec. No a práve tam sa v sobotu uskutoční sánkovačka na krniach. Registrácia na Krne 22 je od 11:00 do 12:00 h, sánkovačka začína o 13:00 h. Samozrejme, môžete si aj zalyžovať. Počas jarných prázdnin je stredisko otvorené každý deň od 9:00 do 15:30 h. Zjazdovka je zasnežovaná umelým snehom, v prevádzke je malý bufet a sú tu aj bežkárske stopy.

EKO – záhradka

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

Víkend a navyše aj prázdniny… Čo tak zájsť do Tihányiovského kaštieľa a v tvorivých dielňach si vytvoriť mini záhradku? Spríjemníte si svoj domov, pomôžete našej planéte a urobíte svet krajším. Tvorivé dielne pre deti – v sobotu aj v nedeľu o 14:00, 15:00 a 16:00 h.

Tri rozprávky pod balkónom

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Až na tri rozprávky sa môžu tešiť malí návštevníci Divadla pod balkónom, a to v sobotu (17:00 h) aj v nedeľu (10:30 h). Sú to rozprávky o zvedavej princeznej, o princeznej a drakovi a o popletenej maňuške. Rezervácia vstupeniek na: 0908037762. A nezabudnite, že počas jarných prázdnin, budú v tomto divadle hrať rozprávky každý deň od pondelka do piatka o 10:30 h.

Koncert pre Ukrajinu v klube Hogo Fogo

Hogo Fogo Art & Jazz Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Benefičný koncert pre Ukrajinu organizuje Hogo Fogo Jazz & Art Club v sobotu večer v klube a v nedeľu popoludní aj na banskobystrickom Námestí SNP. Na koncerte v klube vystúpia Bene Fit Band, Trnki, Dominik Lauko, Michal Ďuriš, Juraj Jamrich (Schody), Tomáš Pohorelec, Filip Lehotský a ďalší. Celý zisk zo vstupného (20 €) poputuje na materiálnu pomoc utečencom z Ukrajiny, matkám a deťom. Viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 6. marec

Hravo po múzeu

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

A máme tu aj ďalšiu pozvánku do Stredoslovenského múzea. V Matejovom dome sa v nedeľu od 15:00 h uskutoční podujatoe Hravo po múzeu. Vezmite deti a nechajte ich objavovať históriu mesta hravou formou priamo v Matejovom dome. Vydajte sa na cestu dobrodružstva, odhaľte poklady a fascinujúci život našich predkov. Spoznajte spolu so sprievodcami ťažký život tovarišov, ktorí sa chceli stať vo svojom živote majstrami.

Koncert pre Ukrajinu na námestí

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16:00 h

Nedeľným koncertom na banskobystricom námestí vyjadríme solidaritu s ťažko skúšaným ukrajinským národom. Na koncerte zahrajú a zaspievaqjú kapely Para, Schody, Hasiaci prístroj, ZVA 12-28 Band, Ženská spevácka skupina Trnki, spevák Juraj Zaujec, sólista Štátnej opery Šimon Svitok a Zbor Štátnej opery, pesničkár Peter Janků, pesničkárka Andy Loužecká ako aj speváčka Zoriana Vilchenko, baletka Kateryna Hapieieva a klavirista Bohdan Koval (UA).

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Príbeh o nezlomnej vôli smiešnej ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu… Po úspešnom uvedení titulu O malej sove, ktorá sa bála tmy siahla dramaturgia Bábkového divadla na Rázcestí opäť po, na Slovensku neveľmi známej, knižnej predlohe britskej spisovateľky Jill Tomlinson. Hilda, hlavná hrdinka príbehu O sliepke, ktorá sa nevzdáva, sa naozaj nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. Scéna a réžia: Marián Pecko. Hrajú: Mária Šamajová, Ivana Kováčová, Marianna Ďuranová, Ľubica Pradidová.

 O sliepke, ktorá sa nevzdala:

La Réunion – stretnutie kultúr

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

V Indickom oceáne, neďaleko Madagaskaru a Maurícia, sa nachádzajú takzvané európske trópy – ostrov la Réunion. Je to zámorský región Francúzska a Európskej únie, ktorý ponúka prírodný ale aj kultúrny raj pre všetkých cestovateľov. Príďte v nedeľu do Záhrady a spolu s cestovateľkou Andreou Škvareninovou preskúmate tropické lesy, štíty vrchov nad oblakmi, vodopády, sopečnú krajinu či pláže v obklopení koralov a spoznáte obyvateľstvo Réunionu. To všetko v sprievode jedinenčných fotografií.

Nakúpené

Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica – 18:30 h

Autorská spoveď dvanástich študentov a študentiek herectva Akadémie umení o ich túžbach, snoch a sračkách. Jeden režisér, jeden scénograf, dvanásť študentov a lockdown v Banskej Bystrici, ktorý zintenzívnil cestu objavovania seba samého, odkrývania tajných plánov, skrytých radostí i vnútorných bolestí… Pozývame na premiéru inscenácie 4. ročníka herectva Nakúpené, ktorá sa uskutoční vo veľkom štúdiu Divadla Akadémie umení. Rezervácia miest na: divadlo@aku.sk alebo 0908 669 932. Viac informácií nájdete tu.