Tak ako každý týždeň, aj dnes vám prinášame niekoľko tipov na víkend. Sú rôznorodé, pozývajú do divadla, na koncerty a ďalšie zaujímavé podujatia.

Piatok 22. november

Handlovské katarínske dni

Námestie baníkov, Handlová – 17:00 h

Katarínske dni v neďalekej Handlovej ponúkajú na piatkové popoludnie kopec muziky a zábavy. Postarajú sa o ňu rockové kapely Gilotína a Somebody ako aj Henry Tóth & Marián Greksa. Legendárne staropražské piesne zaznejú v podaní skupiny Šlapeto a banskobystrická Družina zahrá a zaspieva krásne ľudové piesne zo svojho repertoáru.

Piesne z Podpoľania

Dom Misijného hnutia, B. Bystrica – 18:00 h

Ľudová hudba Jara Hazlingera z Detvy už niekoľko desaťročí rozveseľuje srdcia ľudí, ktorým učarovala ľudová pieseň. A rozveselí aj srdcia návštevníkov koncertu Piesne z Podpoľania, ktorý sa v piatok koná v Dome Misijného hnutia. Nebudú na ňom chýbať typické rozkazovačky, v ktorých sa predstavia sólisti Ján Babic a Igor Danihel. Krásne podpolianske piesne sa rozozvučia  v podaní Ženskej speváckej skupiny FS Detva, vedúcou ktorej je Anna Klimová.

Deň divadla v Medzibrode

Kultúrny dom, Medzibrod – 19:00 h

Na malý jesenný divadelný festival pre malých aj veľkých, pri príležitosti osláv 106 rokov divadla v Medzibrode, pozýva v piatok a v sobotu Medzibrodské kočovné divadlo a obec. Celkom malé divadlo zo Starého Tekova uvedie v piatok večer o 19:00 h skvelú komédiu o tom, že sú veci, o ktorých sa hovorí len v posteli Pozerajte bez predsudkov. V sobotu o 16:00 h sa deti môžu tešiť na vianočnú rozprávku O Zvončekovi Končekovi, ktorú im zahrá banskobystrické Divadlo pod balkónom. Večer bude patriť premiére Potulného tyjátra Džordža Gaviára a Toma Fajera – Táračky alebo veselé výlevy z histérie Slovenska (19:00 h).

Koncert San Borondon Cyclo Fanfaria

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

San Borondon Cyclo Fanfaria, voľné nomádske hudobné zoskupenie, hrajúce prevažne tradičné piesne pozbierané zo všetkých kútov sveta, opäť zavíta k Francúzovi. Návštevníkov čaká pestrá tanečná zmes world music, balkánskych, cigánskych a židovských melódií, a nebudú chýbať ani piesne a rytmy zo španielsky hovoriacich krajín.

Punk for Amnesty

Art Cafe, B. Štiavnica – 20:00 h

Ľudské práva a umenie k sebe pasujú. Môžete sa o tom presvedčiť na podujatí Punk for Amnesty, ktoré sa vo štvrtok začalo v banskoštiavnickom Art Cafe. Aj v piatok a v sobotu môžete navštíviť koncerty niekoľkých hudobných zoskupení, napísať list(y) solidarity nespravodlivo väzneným alebo utláčaným obrancom a obrankyniam ľudských práv z tohtoročného Maratónu písania listov (https://maraton.amnesty.sk). V piatok vystúpia slovenské kapely Nová krv (20:00 h) a Hviezda (21:30 h). V sobotu bratislavská punková skupina Rozpor (20:00 h) a Houpací koně z Ústí nad Labem (21:30 h).

Led Zeppelin v 77-ke

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Skvelý bluesový muzikant, gitarista René Lacko sa tentoraz predstaví v inej podobe. V piatok večer v Klube 77, spolu s kapelou Big Band, vzdá hold jednej z najzásadnejších skupín rockovej histórie Led Zeppelin.

Dvakrát Kali & Peter Pann

Ministry of Fun, B. Bystrica – 20:00 h

V piatok aj v sobotu vystúpia Kali a Peter Pann v Ministry of Fun. Obidva koncerty sa začínajú o 20:00 h. Viac informácií nájdete v oficiálnom Facebook evente.

Sobota 23. november

Hand made burza

Materské centrum Mamina, B Bystrica – 9:00 h

Materské centrum Mamina (Tatranská 10) aj tento rok organizuje obľúbenú hand made burzu. Môžete si tu nakúpiť originálne darčeky na Vianoce, nájsť inšpiráciu, či spoznať nové techniky.

EKO Fest

365.labb, B. Bystrica – 13:00 h

EKO Fest je malý festival udržateľného života, venovaný ekologickým témam ako je život bez odpadu či jeho triedenie a recyklácia.  Uskutoční sa v sobotu od 13:00 h v banskobystrickom komunitnom a coworkingovom centre 365.labb.

Relaxačný večer

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 15:00 h

Relaxačný večer v Komunitnom centre na sídlisku Rudlová-Sásová sa začína už popoludní o 15:00 h prednáškou o múdrostiach byliniek a daroch Zeme. Besedovať sa bude aj o význame a symbolike zvierat, pre deti sú pripravené tvorivé dielne a rôzne hry a zaznie aj relaxačná hudba v podaní Eduarda Ritoka.

Rozprávka pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Do Divadla pod balkónom zavítajú so svojimi jesenným starosťami Havko a Mňauka, dúfajúc, že deti im pomôžu vyriešiť ich. Lebo táto rozprávka je aj o tom, ako pomáhať slabším.

Druhá premiéra Evy

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Eva je najznámejšou operou romantického českého skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera. Dominantnou postavou diela je Eva, ktorá ide za svojou láskou a šťastím proti pravidlám spoločnosti. Opúšťa svojho manžela a odchádza žiť so svojím milencom Mánkom. Keď zistí, že sa Mánek kvôli nej nerozvedie, skočí zo zúfalstva do Dunaja. Štátna opera uvádza Evu v druhej premiére v sobotu o 18:30 h. V úlohách Evy a Máneka sa predstavia Katarína Juhásová a Jozef Gráf.

Silné Reči

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Stand-up comedy show Silné Reči je záruka dobrej zábavy. V banskobystrickej Aule SZU vás budú baviť komici Ján Gordulič, Jakub Gulík, Milan „Docent“ Sedliak a Marián Psár Psárkazmy.

Kvet z Alokatu u Francúza

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Kvet z Alokatu je zoskupenie naoko „nezoskupiteľných“ ľudí, ktorých spojila láska k muzike, k elektrizujúcim koncertom a vypredaným štadiónom… Nenechajte si ujsť ich sobotňajší koncert U Francúza!

Metalshop Tour

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Ador Dorath (Český Těšín), Doomas (Nová Baňa), Dead Carnage (Havířov) a Moisani (Český Těšín). To je zostava metalovej soboty v Klube 77. Fanúšikovia metalovej hudby sa majú na čo tešiť! Po Banskej Bystrici smeruje Metalshop Tour do Prahy.

Nedeľa 24. november

Tvorivé dielne pre deti

SSM Tihanyiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Bavlnkového hýľa si deti vyrobia v tradičnej nedeľnej tvorivej dielni. Guľatého vtáčika s červeným bruškom vytvoria z papiera a bavlniek.

Červená čiapočka

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Červená čiapočka alebo večer u Madame d´Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky… Toto čarovné predstavenie je súčasťou repertoáru divadla už celých dvadsať rokov.  A stále má svojich vďačných divákov a diváčky.

Číra radosť

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 16:00 h

Tanečné predstavenie Číra radosť spája tvorivú energiu umeleckého súboru a detských tanečníkov. Je založené najmä na forme tvorivej energie, ktorá si cestu našla sama. Prenesie vás do sveta, kde je všetko možné, kde sa radosť povznesie nad všetko ostatné, kde si sami poskladáme svoj svet tak, ako nás baví. Číru radosť prežijete v nedeľu v Divadle Štúdio tanca.

Tata Bojs v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Pražská kapela Tata Bojs mala do banskobystrickej Záhrady namierené už pred pár rokmi. No vtedy to nejako nevyšlo. Túto nedeľu sa však s nimi v Záhrade už stretnete. Elektroakustický koncert Tata Bojs, ktorí oslavujú tridsať rokov na scéne, začína o 20:00 h.