A opäť tu máme víkend a s ním aj veľa možností, ako prežiť voľné dni. Na bále, na koncerte či v divadle? Fašiangy sú v plnom prúde a doznieva ešte aj sviatok zaľúbených, Valentín.

Piatok 15. február

LÁSKAvosť v komunite

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 15:00 h

Sviatok sv. Valentína sa dá osláviť aj inak ako tradične. Nekomerčne, susedsky, rodinne, medzigeneračne, tvorivo aj zábavne sa Valentín bude oslavovať v piatok v Komunitnom centre Fončorda.

Modelky alebo… krása neni šetko

Divadlo u Greškov, Tajov – 18:45 h

Voľné pokračovanie dnes už kultovej hry Karola Vosátka – Modelky o svete modelingu a showbiznisu zavíta s divadlom La Komika aj do tajovského Divadla u Greškov. Modelky, psychoterapeuti, šialenci, hviezdy, manažéri, pop, násilie, medzinárodný biznis s krásou… a možno príde aj Spiderman! Účinkujú: Karin Haydu, Mirka Partlová, Tomáš Palonder, Fany a modelky.

Hudobná glosa

Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

Pozvanie do úspešného hudobno-zábavného programu Hudobná glosa Igora Šimega prijali dámske vokálne zoskupenie Elegance a speváci Petra Sabová a Marek Kutnár.

Valentínsky bál

Kultúrny dom, Selce – 19:00 h

Valentínsky bál v Selciach je prísľubom dobrej zábavy. Pripravený je skvelý program aj chutné občerstvenie.

Koncert nielen pre zamilovaných

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Nielen zamilovaným je určený piatkový Valentínsky koncert. Husľový virtuóz Marco Rajt & Band svojimi baladickými songami a piesňami na dobrú náladu spríjemnia večer všetkým, ktorí majú radi hudbu.

Džipsís & Gádžos

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

U Francúza zahrá v piatok večer skupina Džipsís & Gádžos. Príďte si vychutnať atmosféru francúzskeho gypsy jazzu v autentickom prostredí francúzskej komunity. Zaspieva aj Karolína Kantorová, víťazka súťaže Spievam po francúzsky 2018.

Neopakovateľná improvizácia

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

João Costa Espinho a Jaro Viňarský sa po dvanástich rokoch stretávajú opäť na javisku, tentoraz v živej neopakovateľnej improvizácii, nezaťaženej témou či konceptom. Simon je vnútorným putovaním človeka, ktorý spytuje sám seba ako predstaviteľ živočíšneho druhu. Chce byť „vec”. Akákoľvek „vec”. Menej ľudská „vec”. Simon je čudesný dialóg medzi ním samým a jeho predstavou nedokonalosti, medzi samým sebou a vlastnou podivnosťou…

Extip opäť v Klube 77

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Po štrnástich mesiacoch sa do banskobystrického Klubu 77 vracia bratislavská kapela Extip (punk-rock’n’roll) a s ňou prichádza aj rokenról! Od roku 2017 hrá kapela v zostave: Miki Mikuška (basa, spev), Sveťo Korbeľ (gitara, spev), Vlado „Jerzy“ Jurča (gitara, vokály) a Tomáš „Tuleň“ Vojtek (bicie).

Sobota 16. február

Fašiange na Šajbe

Strelníky, Šajba – 9:00 h

Na Šajbe sa „fašiange“ začínajú už o deviatej ráno domácou zabíjačkou pri hasični. Tam sa aj stretnú masky a o 9:30 h sa vydajú na sprievod dedinou. Vyhrávať bude heligónka a hriať bude hriatô a varené vínko, pochutnať si môžete na zabíjačkových špecialitách.

Medzinárodný turnaj v džude

ŠH Dukla, B. Bystrica – 10:00

Najväčší mládežnícky medzinárodný turnaj v džude sa uskutoční v sobotu na Štiavničkách

Športová hala Dukla na Štiavničkách sa počas tohto víkendu stane dejiskom 6. ročníka jedného z najväčších mládežníckych medzinárodných turnajov v džude, ktoré sa organizujú na Slovensku – JUDO Grand Prix Banská Bystrica 2019. Turnaj je memoriálom Jána Gregora st.

Zabíjačka v Terminali

NC Terminal, B. Bystrica – 10:00 h

Pravá dedinská zabíjačka! Ukážky porcovania prasaťa, výroby klobások či jaterníc a ochutnávka zabíjačkových „mňamiek“ – paprikovej slaniny, klobás a jaterníc a oškvarkov. To všetko v sobotu v nákupnom centre Terminal. A nielen to! Pochutnať si môžete aj na čerstvých fašiangových šiškách, pagáčoch, moravských koláčoch či štrúdli. Na dobrú náladu bude vyhrávať  Ľudová hudba Pokošovci a na záver podujatia (17:00 h) sa bude žrebovať tombola o lákavé ceny.

V Selciach sa bude skákať

Selce, Dubiny – 11:00 h

V sobotu sa na selčianskom skokanskom mostíku uskutočnia Medzinárodné majstrovstvá Slovenska žiakov v skokoch na lyžiach. Viac informácií a časový harmonogram pretekov nájdete v udalosti na Facebooku.

Krnačky v Heľpe

Heľpa – 11:00 h

Krnačkové turné o Slovenský pohár pokračuje túto sobotu v Heľpe. Preteky štartujú o 11:00 h na Holom vrchu, no ešte predtým sa v prírodnom amfiteátri koná prezentácia pretekárov (8:00 – 10:00 h). Dĺžka trate je 1 200 m, prevýšenie 120 m. O občerstvenie a dobrú náladu je, ako inak, postarané

Tajovské fašiangy

Tajov – 13:00 h

Je čas fašiang, zožeňte si masku a poberte sa na fašiangy do Tajova! Zraz masiek je o 13:45 h pred starou školou. Bude tam veselo aj chutne – kapustnica, krapne, škvarkovníky. A ešte tombola.

Detský karneval

Kultúrny dom, Podlavice – 15:30 h

Na veľkom karnevale pre deti aj ich rodičov v Podlaviciach nebude chýbať hudba, tanec, hry, tombola, občerstvenie, súťaž o najlepší koláč a iste ani dobrá nálada.

EGO má film – Precedens

Cinemax, B. Bystrica – 16:00 h

Dokumentárny film EGO: Precedens zachytáva vznik Egovho prvého sólového albumu, na ktorého vydanie sa čakalo neuveriteľných desať rokov. Dokument ukazuje príbehy jednotlivých skladieb, proces tvorby a tiež zábery z najdrahšieho rapového turné v Československu. Okrem kvalitného hudobného zážitku sa diváci a diváčky môžu tešiť aj na diskusiu a priestor na „meet & greet“ so známym slovenským raperom EGOm a jeho hosťami.

Poza bučky s Maringotkou

SSG – Bethlenov dom, B. Bystrica – 17:00 h

Banskobystrická skupina Maringotka po deviatich rokoch svojej existencie pozýva na krst debutového albumu Poza bučky. Koncert sa uskutoční v Stredoslovenskej galérii na Dolnej ulici – Behlenov dom. Maringotka sa predstaví v zložení Róbert Schranz (sólová gitara), Juraj Havlík (sprievodná gitara), Pali Matej (husle) a Róbert Ragan Jr. (kontrabas).

O zvedavom sloníkovi

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Na všetko sa pýtal, prečo, prečo, prečooo? Najviac však chcel vedieť jedno – aké jedlo má na obed krokodíl… Divadlo pod balkónom pozýva deti na rozprávku o sloníkovi, ktorý takmer doplatí na svoju zvedavosť. A je to príbeh o tom, že sa treba pýtať a hľadať odpovede na všetko, čo nás zaujíma, nebáť sa prekonávať prekážky a ísť odvážne za svojím cieľom. Rezervácia vstupeniek na 0908 037 762 (sms).

Kálmánova Grófka Marica

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Svetoznáma opereta maďarského skladateľa Emmericha Kálmána je príbehom lásky schudobneného šľachtica a bohatej grófky. Odohráva sa na začiatku 20. storočia na maďarskom panstve krásnej grófky Marice. Práve sem sa nechá inkognito najať za správcu schudobnený gróf Tasilo. Chce tak zarobiť peniaze na veno svojej sestry. Ako inak, medzi mladými ľuďmi vzplanie láska…

Súboj komikov

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Súboj komikov je show, v ktorej uvidíte stand-up komikov Silných Rečí vo vzájomných dueloch, v ktorých si nič nedarujú. Súboje, v ktorých nie je priestor na vzájomnú ľútosť, ale iba na váš smiech. Každý súboj pozostáva z iných disciplín a tém, ktoré sa môžu zdať nesplniteľné. Naši komici však nepoznajú takéto slovo a vždy sa vedia vynájsť.

Nedeľa 17. február

Svadobné inšpirácie v Europe

Europa SC, B. Bystrica – 10:00 h

V nedeľu sa Europa stane miestom plným svadobných inšpirácií. Okrem samotnej svadobnej výstavy si návštevníci a návštevníčky podujatia môžu užiť aj bohatý sprievodný program. Nebudú chýbať ani ukážky tradičného svadobného zvyku – čepčenia (17:35 h) a vrcholom podujatia bude módna prehliadka originálnych svadobných modelov šiat od návrhárky Vierky Futákovej. Viac info o programe podujatia nájdete na webe.

Rozprávková nedeľa

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

AkvabatoláriumAfrické rozprávky ovládnu v nedeľu vilu Dominika. Interaktívne mokré predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Akvabatolárium sa hrá o 10:00 h v Teátriu. Do čarovného sveta múdreho Baobabu a pojašenej Jablone v africko-slovenskom rozprávkovom putovaní za priateľstvom môžu deti vstúpiť o 16:00 h v divadelnej sále.

Donský kozácky chór

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

Sólisti donského kozáckeho chóru Volnij Don z ruského Rostova na Done na svojej Balalajka tour 2019 navštívia aj Banskú Bystricu. V nedeľu vystúpia v Robotníckom dome.