Prvý aprílový víkend prišiel s dažďom a sychravým počasím. No prináša aj pestrú ponuku kultúrnych podujatí pre všetkých, malých aj veľkých. Stačí si len vybrať.

Piatok 1. apríl

Ďakujemo

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16:00 h

Na bystrickom námestí pri Mariánskom stĺpe vystúpi v piatok o 16:00 h Národný akademický zakarpatský zbor pod vedením Natálie Petekij Potapčuk. Koncert, nad ktorým prevzala záštitu prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská, je vyjadrením vďaky za pomoc a podporu Ukrajine. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert Ďakujemo uskutoční v priestoroch radnice.

Planetárium deťom aj dospelým

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella, Žiar nad Hronom – 17:00 a 20:00 h

Mici a jej mesačné dobrodružstvo (17:00 h) a Večer pod hviezdnou oblohou (20:00 h) čaká vo Hviezdnej sále na malých aj veľkých milovníkov hviezdnej nočnej oblohy v planetáriu. Mici, Muri a Cibi pracujú ako upratovacia čata vo vesmírnej agentúre a ich úlohou je čistenie okolia Zeme od vesmírneho odpadu. Veľké dobrodružstvo troch mačacích kamarátov, brázdiacich vesmír na galaktickom zametači, je určené deťom od 6 do 13 rokov. Vstupenky na tomto odkaze. Večer pod hviezdnou oblohou ponúkne vo fulldome režime program My sme hviezdy. Podujatie je vhodné pre návštevníkov od 12 rokov. Rezervácia vstupeniek na tomto odkaze.

Koncert Štátneho komorného orchestra

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

S Banskobystrickou hudobnou jarou prichádza do nášho mesta Štátny komorný orchester Žilina a s ním hviezda svetového hudobného neba, dirigent David Giménes Carreras ako aj mladý slovenský gitarista s medzinárodným renomé, banskobystrický rodák Karol Samuelčík. Koncert sa uskutoční v piatok večer v Robotníckom dome. Viac informácií nájdete tu.

Hudobná glosa

Národný dom, Banská Bystrica – 18:00 h

V poradí 95. Hudobná glosa Igora Šimega už tradične poteší svojich návštevníkov hudbou a inšpiratívnymi hosťami. Piatkový večer v Národnom dome spríjemnia Igor Šimeg, Viktor Svetlík, Soňa Hanzl Kopčanová, Mária Štefániková, Peter Dekrét a Štefan Gazdík.

Tóny lutny na zámku

SNG Zvolenský zámok – 18:00 h

V čarovnom prostredí zámockej kaplnky zaznejú v predvečer víkendu tóny lutny v podaní majstra tohto nástroja Csabu Nagya. Šestnáste storočie sa považuje za zlatú éru lutny, inštrumentu krásy a melanchólie. Smútok destilovaný skrz zázračnú alchýmiu umenia, ktorý sa dotýka našich duší. Bázeň. Tento koncert, ktorý je intímnou spoveďou a tichou chvíľou krásy a melanchólie, sa koná v rámci jarnej edície programu Zámok bez zámkov. Viac info na stránke SNG.

Gary and the Homegrown opäť U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20:00 h

Máme tu prvý piatok v mesiaci a v klube U Francúza (Horná 12) si opäť môžete posedieť pri originálnej akustickej hudbe kapely Gary and the Homegrown (UK/SK). Koncert sa začína o 20:00 h a vstup je voľný. Tretí koncert sa uskutoční 6. mája. Viac o kapele sa dozviete tu.

Gary and the Homegrown:

Spomienka na Nirvanu a Cobaina

Klub 77, Banská Bystrica – 20:00 h 

V Klube 77 sa už tradične, tak ako každý rok na začiatku apríla, bude spomínať na Nirvanu, jednu z najzásadnejších rockových kapiel všetkých čias a jej lídra Kurta Cobaina. Už 5. apríla totiž uplynie 28 rokov od tragickej smrti spoluzakladateľa a frontmana Nirvany. Zahrajú Nirvana Tribute Czech – In The Name Of Cobain, najlepší revival Nirvany, a nielen v Čechách.

Nirvana Tribute Czech:

Slobodná Európa vo Zvolene

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 20:00 h

Po úspešnom minuloročnom letnom turné, venovanom pamiatke zosnulého člena kapely Braňa Alexa, sa kapela Slobodná Európa vracia na koncertné pódiá a v rámci turné Kristove roky Tour 2022 oslávi 33 rokov svojej existencie. Prvý koncert turné kapela odohrá v piatok vo zvolenskom Dome kultúry ŽSR.

Sobota 2. apríl

Brošňa z dejín umenia

SNG Zvolenský zámok – 10:00 h

Sobotná bašta na zámku pre rodiny s deťmi v rámci programu Zámok bez zámkov ukáže, že aj dejiny umenia môžu byť inšpiráciou pre vlastnú tvorbu. Organizátori podujatia vybrali dvojicu slovenských maliarov Mikuláša Galandu a Ľudovíta Fullu, ktorých tvorbu účastníci sobotnej bašty pretvoria do inej techniky. Pokúsia sa vyrobiť originálne brošne. Štetec vymenia za ihlu, výkres za rôznofarebné látky a farby za koráliky a nite. A nielen to. Ateliér vymenia za prostredie Zámockej kaviarne plnej dobrôt.

Maľba akvarelom

Rozkvet Gallery, UM, Banská Bystrica – 13:00 h

Na workshope v Rozkvet Gallery (Horná 36) sa naučíte, ako pracovať čo najvernejšie pri východisku z fotografickej predlohy, ako si napnúť papier na dosku tak, aby sa nepovlnil, ako si prekresliť obrázok na väčší formát za pomoci štvorčekovej siete a podrobne sa zoznámite sa s technikou maľby akvarelovými a anilínovými farbami alebo tušom. Workshop v Ateliéri maľby má dve lekcie, v sobotu aj v nedeľu od 13:00 do 18:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Zoznámte sa s bocianmi

SSM Tihányiovský kaštieľ – 14:00 h

Bociany často využívajú na hniezdenie aj stĺpy elektrického vedenia. A viete aké druhy bocianov hniezdia na Slovensku? Na víkendových tvorivých dielňach v Tihányiovskom kaštieli sa nielenže dozviete odpoveď na túto otázku, ale tiež si niečo pekné vytvoríte. V sobotu aj v nedeľu o 14:00, 15:00 a 16:00 h.

Čítanie srdcom

Panta Rhei, Europa SC, Banská Bystrica – 16:00 h

Deti a ich rodičia, ktorí ešte stále nezabudli snívať, možno aj o tom, že v rozprávkach by chceli bývať, si iste nenechajú ujsť podujatie Čítanie srdcom, ktoré sa udeje v sobotu v kníhkupectve Panta Rhei v Europe. Na chvíľku sa zastavíte, necháte pookriať svoju dušu a ponoríte sa do príbehov Syslíka Pisklíka a Medveďa Beďa (autor Boris Kováč) a Holuba Ernesta (autor Tomáš Krištof). Dobrodružné príbehy prečítajú študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení. V Panta Rhei stretnete aj Medveďa Beďa, ktorý vyskočí z knihy… (16:00 – 18:00 h).

Boris Kováč pozýva na Čítanie srdcom:

Hanička a Murko

Aula SZU, Banská Bystrica – 16:00 h

Hanička a Murko sa na svojom jarnom koncertnom turné zastavia aj Aule SZU (Bernolákova), aby potešili aj deti v Banskej Bystrici. Malú speváčku Haničku a jej kocúrika Murka mnohé deti už veľmi dobre poznajú. Ich vystúpenie je kombináciou živého a dynamického koncertu a bábkového divadla. Do koncertného vystúpenia sú okrem Haničky a Murka aktívne zapojené aj dve speváčky/herečky, ktoré sú zároveň aj animátorky. Deti sa môžu vyjašiť a zaspievať si. A každé dieťa dostane ako darček Murkove sladké lízatko a nálepku Haničky a Murka.

Včielka Ejka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Divadlo pod balkónom na sídlisku Sásová-Rudlová navštívi tento víkend Včielka Ejka. Táto včielka je trošku nezbedná, ale vďaka tomu zažije veľké dobrodružstvá. Na svojej bádateľskej ceste zistí, že jej celý svet, lúka, je síce krásna, ale skrývajú sa v nej rôzne nebezpečenstvá a tiež nie veľmi prívetiví obyvatelia. S včielkou Ejkou, Barborkou a dedom sa deti v divadle dozvedia, že bez včielok by ani nebol život na Zemi.

Jubilant Šimon Svitok

Štátna opera, Banská Bystrica – 17:00 h

Šimon Svitok, umelecký riaditeľ a dlhoročný sólista, patrí k najvýraznejším osobnostiam Štátnej opery. V sobotu sa v opere uskutoční koncert pri príležitosti jeho životného jubilea, na ktorom spolu s ním vystúpia hostia, jeho pravidelní súputníci na javisku opery, Oľga Hromadová, Patrícia Malovec, Katarína Procházková, Dušan Šimo a Ivan Zvarík. (Foto: Zdenko Hanout)

Spontánna kreatívna expresia

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 17:30 h

Kreatívna expresia je forma arteterapie, ktorá spája neverbálne formy vyjadrenia: spontánny pohyb, tanec, spontánny zvuk , spev, vizualizácia a jej stvárnenie a vo vedenej aj nevedenej spontánnej forme… Chcete to skúsiť, zažiť? Podujatie Kreatívna expresia v Komunitnom centre Sásová je určené všetkým (od 15 rokov), ktorí cítia potrebu bezpečného priestoru na svoje tvorivé vyjadrenie bez zbytočných slov. Hlavne aj pre netanečníkov, nespevákov a domnelých nemotorákov. Lektorka: Emi Trendafilová. Vstupné je dobrovoľné.

Cestou necestou

Kinosála Múzea SNP, Banská Bystrica – 18:00 h

Cestovateľský festival Cestou necestou prichádza opäť do Banskej Bystrice. V sobotu večer (18:00 – 22:00 h) vás v Kinosále Múzea SNP čakajú inšpiratívne cestovateľské prednášky. Navštívite exotickú Samou a Fiji, inšpirujete sa so skvelou Miladkou z jej dobrodružných sólo ciest po svete a s fotografom Gabom Antalom prejdete krížom krážom magický Island. Viac informácií a program nájdete na tomto mieste. (Foto: Gabo Antal)

Nikolaj Nikitin band

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 20:00 h

Hogo Fogo Jazz & Art Club už tradične pozýva v sobotu na kvalitnú hudobnú produkciu. Na jazzovú nôtu tentoraz zahrá špičková zostava muzikantov Nikolaj Nikitin (saxofón), Alen Petráš (gitara), Matej Štubniak (kontrabas) a Marian Ševčík (bicie).

ARTBAT po prvý raz v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Ukrajinské hviezdne duo ARTBAT sa po prvý raz predstaví v Ministry of Fun. Dídžejské a producentské duo, ktoré tvoria Artur a Batish z Kyjeva, patrí medzi najlepšie predávajúcich interprétov elektronickej tanečnej hudby na svete. O ich kvalitách sa môžete presvedčiť na sobotňajšej party v Ministry. Predvedú sa aj DJ Philipp Straub, Anndy a Proggy Boy.

Swingujúci džentlmeni

The Secret Bar, Zvolen – 21:00 h

Ak máte náladu skôr na swingový večer, zájdite do zvolenského The Secret Bar (Nám. SNP 25). Hudobné trio Swingin‘ Gentlemen (Swingujúci džentlmeni) tu svojou hudobnou vytvorí príjemnú dobovú atmosféru zlatej éry amerického swingu tridsiatych rokov minulého storočia. Trojica hudobníkov v zložení Martin Uherek (saxofón), Michal Zápotocký (gitara) a Róbert Ragan Jr. (kontrabas) zahrá známe melódie v štýle swing a bossa-nova.

Nedeľa 3. apríl

Vezmite deti do múzea

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Rozmýšľate, čo s nedeľným popoludním? Vezmite deti do múzea. Na podujatí Hravo po múzeu, ktoré sa koná v Matejovom dome, môžu deti hravu formou objavovať históriu mesta. Na ceste za odhaľovaním pokladov a spoznávaním fascinujúceho života našich predkov zažijú všelijaké dobrodružstvá.

O vlkovi, ktorý vypadol z knižky

SNG Zvolenský zámok – 15:00 h

Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi pomedzi riadky, zatúla sa do divočiny, aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácii treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov? Divadelné predstavenie O vlkovi, ktorý vypadol z knižky, v podaní nezávislého divadelného zoskupenia ODIVO, ukončí jarný Zámok bez zámkov.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Na zámku vo Zvolene o vlkovi, na Rázcestí v Bystrici o sliepke… No nie o hocijakej ale odvážnej sliepke, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu. Hlavná hrdinka príbehu, sliepka Hilda, sa veru nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. S Hildou sa môžete zoznámiť v nedeľu popoludní v Bábkovom divadle na Rázcestí.

O sliepke, ktorá sa nevzdala:

Lovec plastov v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

A do tretice ešte jedna rozprávka.Vlastne, ono je to ekologická bábkarská show pre deti (od 3 rokov) a aj rodičov. Vetrom ošľahaný pútnik Zero Waste, ktorý povstal zo záplavy nevytriedeného a nerozložiteľného odpadu, je vždy všade tam, kde treba zlikvidovať čiernu skládku či zachrániť v odpade uviaznutú zver. Proti nemu stojí na šumení igelitu závislý výrobca jednorázových plastových hračiek a mikroténových vreciek Consumencio Consumini. Je to nerovný boj, Zero Waste starne a vie, že sám Consumencia nikdy neporazí. Proroctvo hovorí, že zastaviť ho dokáže iba bytosť celá vyrobená z dreva… Ako tento dobrodružný príbeh skončí, to sa dozviete v nedeľu v Záhrade na predstavení Lovec plastov / Zero Waste v podaní Divadla Morgonrock.