Quantcast

Prichádzajúci marcový víkend prekypuje množstvom rozličných podujatí v meste Banská Bystrica. Jarné počasie už láka turistov do prírody, no uskutoční sa aj zaujímavý Keltský telegraf na okolitých kopcoch.

GASTRO CUP 2016

gastro cupHotel Lux, piatok 18. marec o 8. hod. a sobota 19. marec o 8. hod.

Banskobystrický klub kuchárov a cukrárov vyhlasuje súťaž pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska Banskobystrický Gastro Cup 2016, II. ročník prezentačno – súťažnej výstavy kuchárov a cukrárov. Čaká na Vás zaujímavý program a sprievodné akcie. Viac informácií nájdete v našom staršom článku.

SPOMIENKA NA TRAGICKÉ UDALOSTI NA KALIŠTI v r. 1945

Múzeum SNP, piatok 18. marec o 11. hod.

Spomienkové podujatie s kultúrnym programom pri príležitosti 71. výročia vypálenia obce Kalište, sa uskutoční v piatok 18. marca od 11. hod. v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

BANSKOBYSTRICKÉ VEĽKONOČNÉ TRHY

Velkonocné trhy, 25.3.2013, Banská BystricaBanská Bystrica – Námestie SNP, piatok 18. marec sobota 19. marec a nedeľa 20. marec

Pozývame na tradičné Banskobystrické veľkonočné trhy, ktoré na Námestí SNP prebiehajú už od 15. marca a potrvajú až do 22. marca. Nebude chýbať folklór, remeselníci, tvorivé dielne, pletenie korbáčov a hlavne dobrá nálada. V piatok si na Námestí SNP okrem iného o 15.30 hod. môžete vychutnať vystúpenie FS Urpín, v sobotu o 13. hod. FS Bystrina a v nedeľu o 13. hod. Fujarové trio „Javorová hužva“.

J.G.TAJOVSKÝ: STATKY-ZMÄTKY

1Štátna vedecká knižnica – Spoločenská sála, piatok 18. marec o 17. hod.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum a Medzibrodské kočovné divadlo srdečne pozývajú na predstavenie Jozefa Gregora Tajovského Statky – zmätky pri príležitosti XX. ročníka festivalu Literárna Banská Bystrica. Predstavenie sa uskutoční v piatok v Spoločenskej sále ŠVK v Banskej Bystrici, Lazovná 9. Vstupné je 1 euro. Viac informácií si môžete prečítať v staršom článku.

CRÉME DE LA CRÉME 2016

FDU – Akadémia umení, piatok 18. marec o 18. hod.

Už po tretíkrát pripravuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe – Media Company Týždeň francúzskeho filmu Crème de la crème. V kinosále Akadémií umení hneď po skončení bratislavskej časti prehliadky uvidia bystrickí diváci to najlepšie, čo tento rok prehliadka ponúkne.  V piatok o 18-tej sa bude premietať RODINKA BÉLIER  a o 20-tej MÔJ KRÁĽ. Jednorazová vstupenka: 3€ (vstupné pre členov Alliance Française a študentov Akadémie umení: 2 €).

JOZEPH KESSELRING: ARZENIK A STARÉ DÁMY

Zvolen – Divadlo Jozefa G. Tajovského, piatok 18. marec o 18.30 hod.

Čierna komédia ARZENIK A STARÉ DÁMY kombinuje detektívne, komediálne, psychologické a hororové prvky so suchým anglickým humorom a štipkou arzeniku. Americký dramatik Joseph Kesselring napísal svoju najslávnejšiu hru Arsenic and Old Lace v roku 1939 so zámerom vytvoriť humorný protipól k akčným krvákom na vtedajšom Broadwayi. Odvtedy sa hra s úspechom hráva na svetových scénach. Príbeh dvoch odhodlaných starých dám a ich originálnych synovcov prináša salvy smiechu, ale i námety na zamyslenie či vtipné pohľady na vážne témy. Vstupné je osem eur.

MEDZI NEBOM A ŽENOU

medzi_nebom_a_zemouTajov – Divadlo u Greškov, piatok 18. marec o 18.45 hod.

Pozývame na divadelné predstavenie Medzi nebom a ženou. V hlavnej úlohe: Martin Trnavský a Diana Mórová. Predpredaj vstupeniek na tel.: 0918 876 894, alebo v kaviarni Gavalier v “Leninovom” parku.

ANDROGÉN, JADRO

Divadlo Štúdio tanca, piatok 18. marec o 19. hod.

ANDROGÉN – choreografia Tibor Trulik a hudba Matej Štesko. Androgén je výzva pre mužov, stať sa vo svojom živote pravdivými a silnými srdcom a duchom; o mužoch, ktorí dokážu vytvoriť bezpečný priestor pre ženu vo svojom náručí. JADRO- choreografia  Zuzana Ďuricová Hájková a hudba Matej Haász. Jadro človeka je záhada – ukrýva jeho skutočnú podstatu. Kedy sa odvažujeme skúmať naše jadro – našu podstatu a hľadať vlastný náhľad na vec a kedy je nám pohodlnejšie prijať názor niekoho druhého? Vstupné je šesť eur.

KONTINUÁLNA ČERTOVINA /vernisáž/ AND KONCERT CONTINUUM

Farhof Art Club, piatok 18. marec o 19. hod.

V piatok večer začína vernisáž Adama Čerťanského, po ktorej nasleduje koncert kapely Continuum. Vstup je voľný.

ZÁHADY

Klub HaD, piatok 18. marec o 20. hod.

Ďalšie kolo ZáHaDných otázok v rámci vedomostného kvízu už túto nedeľu. Tipovacie kolo bude zamerané na film.

MAŠKARNÝ CIGÁNSKY BAŠAVEL

Klub 77, piatok 18. marec o 20. hod.

Ďalšia skvelá kostýmová party, ktorá bude tentokrát poriadne ohnivá.

donovaly-španiaTURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: MALÉ KARPATY – ČERVENÝ KAMEŇ

Banská Bystrica, sobota 19. marec.

Pozývame na turistiku s KST Vibrama Malachov do Malých Karpát. Zochova chata čtz 00:15 – Tisove skaly 00:25 – Nad hvezdarňou 00:25 – Veľká Homoľa 00:10 – Traja jazdci 00:10 – Veľká Homoľa 00:20 – Nad Hvezdarňou 00:20 – Tisove skaly 00:15 Zochova chata mtz 00:25 – Komárka žtz 00:20 – Tri Kopce mtz 00:35 – Kukla rozhľadňa 00:35 – Pred vrchmi žtz 00:30 – Píla 00:30 – Červený kameň. Turistika trvá cca 5:15 hod. Viac info na požiadanie u organizátora.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: DONOVALY – ŠPANIA DOLINA

Dočasná autobusová stanica – nást. č.8, sobota 19. marec o 7.45 hod.

Klub slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na Jozefovskú túru Donovaly – Špania Dolina. Zraz o 7.45 hod. na autobusovej stanici, nást. 8, odchod: o 8.00 hod. na Donovaly. Návrat o 17.30 hod. Túra je nenáročná, dlhá cca 14 km, ale môže byť ešte sneh.

KELTSKÝ TELEGRAF

405153_625xBanská Bystrica – vyhliadka nad Sásovou a ďalšie miesta, sobota 19. marec

V sobotu večer prvýkrát rozhoria signálne ohne aj na vrcholkoch hôr v okolí Banskej Bystrice. Organizátori chcú nadviazať na pradávnu techniku využitia ohňa k prenosu správ a vzdať poctu Zemi a našim predkom. Svetelný signál naprieč krajinou bude symbolom a oslavou jarnej rovnodennosti. Nenechajte si ujsť zažiť jedinečnú atmosféru spojenia prírody a ľudí na tajomných kopcoch v noci a privítajte s nami Jar a na svitaní Slnko. Podrobnosti nájdete v evente na facebooku.

VEĽKÁ NOC V MÚZEU

Veľká_noc_v_múzeu_03Thurzov dom, sobota 19. marec o 13.-17. hod. a nedeľa 20. marec o 13. – 17. hod.

Workshop na tému To vajíčko maľovanô. V sobotu sa o 14. hod. uskutoční prednáška etnografičky Jany Nahákovej. Tvorivé dielne pre deti s Romankou budú tentoraz o Veľkej noci – Kraslice na rôzne spôsoby. Nezabudnite si priniesť vyfúknuté vajíčka. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov. V nedeľu sa uskutoční prezentácia tradícií našich predkov zachovávaných ľudovými remeselníkmi z Banskej Bystrice. Viac informácií získate v článku.

ANIMAČNÝ PROGRAM: NOVÉ EDUKAČNÉ HRY K STÁLEJ EXPOZÍCII DOMINIKA SKUTECKÉHO

Vila Dominika Skuteckého, sobota 19. marec o 13.-16. hod.

Stredoslovenská galéria, ktorá v tomto roku oslávi 60. výročie od svojho založenia, uvedie nové edukačné hry pre stálu expozíciu maliara Dominika Skuteckého (*1849 – 1921) s názvom Art line, Time line, Fashion line. V predposlednú marcovú sobotu sú pre návštevníkov pripravené hravé vzdelávacie aktivity, ktoré približujú život a dielo umelca v priamom aj širšom spoločenskom a kultúrnom kontexte. Kontaktné osoby: Mgr. Jana Gamcová, Mgr. Martina Martincová.

ZLATOVLÁSKA

Divadlo pod balkónom, sobota 19. marec o 17. hod.

Interaktívna činoherno-bábková inscenácia rozprávky s pesničkami plná fantázie, hravosti a interaktivity, o tom, čo všetko treba urobiť, aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi. Vstupné je tri eurá a päťdesiat centov.

BETRAYERS OF BLOOD PT.12: FUNERAL

Betrayers Of Blood Pt. 12 FuneralTartaros RC, sobota 19. marec o 19. hod.

Posledná časť klubového koncertu Betrayers Of Blood Pt. 12: Funeral sa uskutoční túto sobotu v Tartarose. “Zradcovia Krvi” došli až na koniec svojej cesty. Do rozlúčkovej zostavy si vybrali to najlepšie, čo slovenská scéna ponúka. A prečo vlastne končia? “Po takmer siedmych rokoch fungovania Betrayers Of Blood môžem prehlásiť, že v tomto smere sme si splnili všetko, čo sme chceli. Usporiadať väčšie (zahraničné) kapely je hudba budúcnosti a najmä, ja už momentálne žijem mimo Slovenska,” vyjadril sa hlavný organizátor Fajo. Od 19tej vystúpia ACID FORCE [thrash metal], o 20.05 hod.  HECATE [gothic metal], o 21.10 hod. RAMCHAT [pagan/extreme metal], o 22.35 hod. DOOMAS [death/doom metal] a o 00:05 hod. ACHSAR [melodic death/folk metal]. Vstupné činí 5 eur na mieste. Na platiacich čaká súťaž o lístky na GOTHOOM a MORE THAN FEST. Organizátori pripomínajú, že pred a počas koncertu sa vnútri klubu NEFAJČÍ. Viac informácií v našom staršom článku.

DUO DEŠI (CZ)

Záhrada CNK, sobota 19. marec o 19. hod.

Koncert etno-jazzovej českej formácie. Etno-jazzové duo Deši s koreňmi z Ústeckého kraja predstavuje svoju inštrumentálnu performance preverenú na európskej klubovej scéne. Jadrem tvorby je komunikácia mezi didgeridoo a bariton saxofónom podporená dychovou rytmikou. Táto zvukovo originálná dvojica vybavená špecifickými perkusívnymi vynálezmi posunula svoju performance na zážitkovú groovy koláž na pomedzí jazzu, minimalizmu a world-music. Stále sú však verní akustickému prístupu. Vstupné sú tri eurá.

VEĽKONOČNÝ KONCERT – W. A. MOZART: REQUIEM

statna operaKatedrála sv. Františka Xaverského, sobota 19. marec o 19.30 hod.

VEĽKONOČNÝ KONCERT – W. A. Mozart: Exsultate, jubilate. Soprán: Martina Masaryková. Účinkuje Adriana Kohútková, Michaela Šebestová, Ľudovít Ľudha, Ivan Zvarík a spoluúčinkuje orchester a zbor Štátnej opery. Zbormajsterka: Iveta Popovičová a koncertný majster: Oldřich Husák. DIRIGENT: JÁN PROCHÁZKA. Vstupné je šesť eur.

HODINA ZEME

Banská Bystrica, sobota 19. marec o 20.30-21.30 hod.

V sobotu, 19. marca 2016 sa po roku Banská Bystrica opäť ponorí na šesťdesiat minút do tmy. Od 20:30 – 21:30 hod. bude vypnuté verejné osvetlenie na ceste I/66 na Stavebnej ulici. Úsek cesty od Kauflandu po križovatku miestnej časti Majer nekrižujú chodníky, preto je znížené riziko ohrozenia zdravia a majetku chodcov. Čiastočne sa vypne aj osvetlenie na Hodinovej veži na Námestí SNP. Banská Bystrica tak podporí celosvetovú ekologickú akciu Hodina Zeme. Viac informácií je k dispozícii v staršom článku.

FLOORBALOVÝ ZÁPAS FPS BANSKÁ BYSTRICA vs PBC DUKLA RUŽOMBEROK

plagat_florbal_nadstavba_2016Slovenská Ľupča – Nafukovacia hala ZŠ Sama Cambela, nedeľa 20. marec o 8. hod.

Floorbalový klub FAIR PLAY SPORTS pozýva na zápasy mužov o postup do prvej ligy.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 20. marec o 9.-12. hod. a o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti budú o vode. Deti budú tvoriť na tému Voda je život. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

SVETOVÝ DEŇ VODY

svetovy_den_vodyTihányiovský kaštieľ, nedeľa 20. marec o 9.-12. hod. a o 13.-17. hod.

Zažite svetový deň vody v Stredoslovenskom múzeu. Tešiť sa môžete na nové pokusy s vodou, nežnú orgiami labuť, obľúbenú spoločenskú hru „vodný futbal“ a zaujímavé filmy o vode.

FARBATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 20. marec o 10. hod.

Tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov. Bábkové divadlo na Rázcestí ako prvé divadlo na Slovensku uviedlo divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov s názvom Batolárium. Farbatolárium je treťou inscenáciou v rámci jedinečného interaktívneho divadelného cyklu pre batoľatá a ich rodičov. Vo všetkých troch inscenáciách ide predovšetkým o stretnutie batoľaťa, rodiča a herca/herečky, počas ktorého sa vytvorí jedinečný zážitok. Inscenácie sú interaktívne, to znamená, že rešpektujú neposednosť detí, zapájajú ich do diania, pracujú s nimi, herci a herečky vytvárajú priamy kontakt s deťmi dotykom. Počas predstavení je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Tieto unikátne stretnutia predstavia dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov.

KRÍŽOVÁ CESTA V BUDATÍNSKOM PARKU

Žilina – Považské múzeum, nedeľa 20. marec o 15. hod.

Posolstvo Veľkej noci chce Považské múzeum v Žiline svojim návštevníkom priblížiť i duchovným spôsobom. V spolupráci so Žilinskou diecézou pripravilo pobožnosť krížovej cesty, ktorá sa uskutoční počas Kvetnej nedele 20. marca 2016 v areáli Budatínskeho parku. Pobožnosť bude konkretizovaná v jednotlivých 12 zastaveniach stvárnených prírodnými motívmi. Umelecko-dramatické spracovanie je v réžii Jozefa Abafiho a Divadelného klubu Makovice z Krajského kultúrneho strediska v Žiline.

TATRANKY

tatranky_1Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 20. marec o 16. hod.

Pre Tatranky a Tatrancov, ktorí/é majú radi/y neuveriteľné dobrodružstvá a vydajú sa s nami na divadelnú cestu po Slovensku. Pre deti od 6 rokov. “Divinskí pátrači sú trojica, čo pátra v utajení, nakoľko oficiálne sme všetci niekde inde – Samo v posteli, mačka Madona na love a pes Sultán na dvore, ale neoficiálne spolu pátrajú po tom, čo zistil Samo na hodine vlastivedy.”(úryvok z textu Tatranky). Majú pred sebou veľkú úlohu, odhaliť niekoľko – zatiaľ nevedno koľko záhad, čo sa skrývajú pod menom Slovensko, slovenská nátura. Cesta je široká a čaká na každého/každú, kto ju objaví.

3T – TRI TVORIVÉ TVORY

Záhrada CNK, nedeľa 20. marec od 19. hod.

Divadelno – improvizačná skupina troch hercov, ktorí sú dostatočne drzí na to, aby vyliezli na javisko a dostatočne tvrdohlaví, aby ustáli svoju trápnosť. 3Tčko tvoria Juraj “Šoko” Tabaček, Lukáš “Pucho” Púchovský a Stanislav “Stanley” Staško. Vstupné je deväť eur, zľavnené je za osem.

SLOVAK TANGO

Robotnícky dom, nedeľa 20. marec o 18. hod.

Skupinu Slovak Tango tvoria mladí a študovaní hudobníci, ktorí sa zameriavajú na interpretáciu slovenskej populárnej piesne 30. až 50. rokov 20. storočia. Prinášajú poslucháčom slávne evergreeny slovenskej populárnej scény z dielní Gejzu Dusíka, Pavla Čádyho, Pavla Braxatorisa, Dušana Pálku, ktoré preslávili vtedajšie hviezdy ako František Krištof Veselý, Melánia Olláryová, či Jozef Kuchár a iní. Ich koncert so môžete vychutnať v nedeľu  v Robotníckom dome v Banskej Bystrici. Vstupné je 11 eur.