Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti a dievčatá plačú, už sa nevyskáču. Tak znie staré slovenské príslovie.

Fašiangové obdobie sa síce kráti, ale končí sa až Popolcovou stredou, ktorá tohto roku pripadá na 6. marca. A tak aj tento víkend sa ešte veselo fašianguje. Víkend je však bohatý aj na rôzne iné podujatia, a to nielen v Banskej Bystrici.

Piatok 22. február

Fašiangový sprievod na Fončorde

ZŠ Moskovská, B. Bystrica – 14.00 h

Základná škola Moskovská pozýva v piatok na fašiangový sprievod ulicami Fončordy. Trasa sprievodu, ktorý začína o 14:00 h, povedie okolo Vzdelávacieho centra Múzea SNP na Tulskej, Penziónu Jeseň na Internátnej, cez Kyjevské námestie k škole na Moskovskej.

S Dobrou smrťou v predpremiére

Kino Akademik, B. Štiavnica – 17.00 h

V Banskej Štiavnici sa tento víkend koná 8. ročník Filmového festivalu 4 živly, ktorý predstaví filmy s témou NULA. Festival otvorí vernisáž  experimentálneho streetartového projektu  Ukradená galerie  (Art Cafe, piatok o 17:00 h). V trojdňovom maratóne kvalitných filmov sa objavia tituly ako výnimočný sovietsky film Mesto Zero (r. Karen Šachnazarov, 1989), povojnová reflexia Nemecko v roku nula (r. Roberto Rossellini, 1948) alebo celkom nový dokumentárny film Dobrá smrť slovenského režiséra Tomáša Krupu (2018), ktorý 4 živly uvedú v exkluzívnej predpremiére za účasti tvorcov a tvorkýň (Kino Akademik, sobota o 19:30 h). Viac informácií nájdete na webe.

Cesta po Novom Zélande

Farhof Art Club, B. Bystrica  – 18.00 h

Viete kde sa pre Novozélanďanov nachádza koniec sveta? Podľa legendy je to na najsevernejšom bode Severného ostrova, kam odchádzajú duše Maourov… Aj o tom a o ďalších zážitkoch zo svojej mesačnej cesty po Novom Zélande budú  od 18.00 h vo Farhofe rozprávať Zuzka Bariaková a Ľubka Tomková.

A po prechádzke Novým Zélandom Rado Ka, Ekiron a Marek Che predvedú to najlepšie z deep house, tech house a elektroniky. Interstellar 11 sa začína o 21.00 h.

Obrazy starého sveta v krypte

Kino Krypta, Zvolenský zámok – 18.00 h

Kino Krypta na Zvolenskom zámku uvedie v piatok večer o 18:00 h film Obrazy starého sveta (Československo, 1972, 64 min).  Tvorcovi filmu Dušanovi Hanákovi, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa s výnimočnou citlivosťou podarilo zachytiť jedinečnosť starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu.

V sobotu zavítajú na Zvolenský zámok fašiangy!  Sobotná bašta na zámku  sa bude niesť pod názvom Medveď, turoň, koza, kôň. Pri hudbe sa budú vyrábať masky, ktorými deti určite zabodujú na karnevale. Bašta sa začína o 10:00 h.

Neobyčajný zážitok s Katarziou

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19.00 h

Do Divadla Štúdia tanca zavíta Katarzia. Slovenská producentka a textárka, žijúca v Prahe, sa predstaví so svojim sólo projektom. Koncert obohatia vstupy umeleckého súboru divadla, a tak návštevníkov čaká neobyčajný zážitok!

ODB Hammond Organ Trio

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20.00 h

ODB Hammond Organ Trio  hrá hudbu svetových velikánov ako Jimmy Smith, John Scofield, Jaco Pastorius, Joe Zawinul a Hiromi Uheara v aranžmánoch, kde dominuje Hammond Organ. V piatok večer ODB zahrá U Francúza v zostave Peter Jelínek (organ), Matej Richtarčík (drums) a Adrián Simonides (bass).

Sobota 23. február

Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy

Špania Dolina – 8.30 h

V sobotu ráno, už o 8:30 h, sa na Španej Doline začne fašiangová slávnosť. A začne sa tradičnou zabíjačkou. Vinšovanie po domoch (od 11:00 h) spestrí Folklórna skupina Poničan z Poník.

Fašiangy na Rajčuli

Slovenská Ľupča – 9.00 h

Aj v Ľupči sa bude v sobotu fašiangovať. Na Rajčuli, teda na námestí pri kultúrnom dome. Kedysi toto miesto slúžilo panstvu ako škola jazdenia – raitschulen. Fašiangový sprievod obcou sa pohne o 9:00 h a prejde takmer všetkými ulicami. Na Rajčuli budú od 10:00 h rozvoniavať fašiangové dobroty a o 11:00 h vystúpi DFS Dratvárik a jeho hostia DFS Drienka, FS Partizán a Paľko Majerík. Večerná fašiangová veselica v Miestnom kultúrnom dome sa začína o 19:00 h.

Krňačková Veľká cena Jasnej

Chopok, Jasná – 12.00 h

Po druhý raz sa bude na Chopku súťažiť  o Veľkú cenu Jasnej. Medzinárodné preteky v krňačkách štartujú o 12:00 h v lokalite Kosodreviny, cieľ je v Krupovej. Trať je dlhá 2 500 m, prevýšenie 400 m. Preteky moderuje Marek Poliak, o zábavu sa postarajú DJ Kero, ľudová hudba Veselí chlapci z Horehronia, spevácka skupina Krnohári a o dobré jedlo Salaš Zbojská. Pripravený je aj animačný program a súťaže o ceny. Viac informácií nájdete na webe.

Potulky po železniciach aj Thurzovci

Železničné stanice a Thurzov dom, B. Bystrica – 13.00 h

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu na železničnej stanici aj v Thurzovom dome

Banská Bystrica sa už tradične zapája do osláv Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. sa obyvatelia a návštevníci mesta môžu tešiť na zaujímavé prehliadky banskobystrickej „veľkej“ a „malej“ železničnej stanice. Otvorené budú aj dvere Thurzovho domu. Stredoslovenské múzeum pripravilo rozprávanie o slávnom rode Thurzovcovtvorivú dielňu, v ktorej sa deti dozvedia všeličo o práci reštaurátorov a samy si reštaurátorskú prácu aj vyskúšajú.

Detské karnevaly

Sliač, Banská Bystrica

Fašiangové radosti si deti v sobotu môžu užiť hneď na troch karnevaloch.  V telovični Základnej školy A. Sládkoviča na Sliači sa karneval začína o 14.30 h, hneď potom nasleduje promenáda. Súťažiť sa bude nielen o najkrajšiu masku, o zábavu sa postarajú klauni Bachroš a Smieška.  V Aule SZU v Banskej Bystrici čakajú na najlepšie, najoriginálnejšie aj rodinné  masky krásne ceny a prvou cenou v tombole je víkendový pobyt pre celú rodinu! Na karnevale, ktorý sa začína o 15.00 h, bude diskotéka a iste aj kopec dobrej zábavy. A do tretice tu máme karneval v banskobystrickom Divadle pod balkónom. Show masiek začne o 17.00 h, karnevalom sprevádzajú Barbora Bušovská a Juraj Haviar.

Relax v komunite

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 15.00 h

Relaxačný večer v Komuntnom centre Sásová nie je novinkou. Návštevníkov a návštevníčky v poradí tretieho relaxačného večera čaká bylinková poradňa, beseda o sile, terapeutický tanec, shiatsu masáž, meditačný koncert s Eduardom Ritokom, zaujímavé stánky a všelijaké ďalšie „fajnotky“.

 

Zem úsmevov v opere

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Opereta Zem úsmevov patrí k zlatému fondu svojho žánra. Autor Franz Lehár nasadil latku skutočne vysoko. Pokúsil sa povzniesť operetu smerom k serióznemu umeniu bez toho, aby skĺzol k revuálnosti, lacným efektom alebo gýču.  Zem úsmevov má páčivú melodiku, tanečné rytmy, exotiku, virtuózne pôsobiace vokálne i inštrumentálne party, no najmä príbeh o spaľujúcom ľúbostnom cite v rozdielnych kultúrnych prostrediach.

Večer s Martinom Geišbergom

Klub HaD, B. Bystrica – 19.00 h

Príjemný februárový večer môžete prežiť v Klube Hudby a Divadla so sympatickým pesničkárom Martinom Geišbergom.  Možno zaspieva aj Dušičku.

Plesanie s Bystrinou

Dom Evanjelického spolku, B. Bystrica – 19.00 h

Šiesty reprezentačný ples folklórneho súboru Bystrina je prísľubom priateľskej atmosféry a dobrej zábavy. V programe vystúpia Fáber Dance School, Fidlikanti, DJ Miroslav Lalík a hosťky večera spevácke kvarteto mladých talentovaných speváčok Elegance a sólistka SĽUKu Adriana Jarolínová.  Plesať sa bude v sále Domu Evanjelického spolku na Hornej 21.

Fašiangová tancovačka

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19.30 h

Zatancovať si a zabaviť sa môžete aj na tancovačke v Hostinci na Kopčoku. O dobrú náladu a dobrú muziku sa postará kapela Galaxy BB Music.

Krst U Francúza

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20.00 h

Magdalena Anna Jančurová pokrstí U Francúza svoju prvú knižku, zbierku básní Keď rozum spí. Čítať bude Peter Citényi, hudobný sprievod Milena Mayer.

Collegium musicum tribute

Sásovská piváreň, B. Bystrica – 21.00 h

Collegium musicum tribute sa zameriava na rannú tvorbu slávnej artrockovej kapely Collegium Musicum na čele s Mariánom Vargom. Ak je to hudba vášho srdca, nemali by ste v sobotu večer chýbať v Sásovskej pivárni.

Nedeľa 24. február

Batolárium a rozprávky na brušku

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 a 16.00 h

Batolárium, čiže svet hudby, zvukov a jednoduchých príbehov v maličkom spracovaní, pozýva v nedeľu doobeda do divadla rodičov a ich detičky od 10 mesiacov do troch rokov (10:00 h). Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi potešia a pobavia o niečo staršie deti. No táto inscenácia na motívy staročeských rozprávok s využitím tradičných bábok v netradičnej bábkovej scéne zaujme aj rodičov (16:00 h).

Fašiangový detský karneval

Kultúrny dom, Hronsek – 15.00 h

V Hronseku sa bude fašiangovať v nedeľu. Na skvelú zábavu v maskách s rôzne karnevalové súťaže sa môžu tešiť najmä deti, ktorým je podujatie určené.

Ruský folklór moderne

Dom Misijného hnutia, B. Bystrica – 16.00 h

Koncert alternatívnej ruskej kapely Slavia z Rostova na Done zaujme originálnym spracovaním ruských ľudových piesní do moderných žánrov a zvukov.

Kocour v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16.00 h

Rodinné divadelné predstavenie Kocour, inšpirované groteskou a fyzickým divadlom, prináša príbeh o priateľstve, trápení a radosti, o zvrate, ktorý musí prísť, a  o hľadaní slobody, ktorá nie je samozrejmá. Sláva Zubkov a Marek Menšík pre inscenáciu hľadajú súčasný nonverbálny jazyk zrozumiteľný naprieč národmi a vekom divákov.