Tretí septembrový víkend prináša veľké množstvo podujatí. Od športových udalostí cez dni obce, turistiku, koncerty a festivaly. Jeseň je v plnom prúde, stačí sa inšpirovať.

roz_teorie_0ROZMANITÉ TEÓRIE O ZEMI

Divadlo Štúdio tanca, piatok 18. september o 19. hod.

Predstavenie sa pokúša s istým nadhľadom a humorom predstaviť vám niekoľko dnešných tradičných diagnóz, chorôb, či fóbii, ktoré sa označujú ako civilizačné, alebo typické pre ľudstvo práve v tomto období.  Čím viac vieme, tým menej chápeme. Námet a réžia – Jakub Nvota , hudba –  Martin Geišberg a LaBon.

FIREBEATZ

Ministry of Fun, piatok 18. september 21. hod.

Po prvý krát v klube MINISTRY of FUN Banská Bystrica sa predstaví energické DJ duo z Holandska – FIREBEATZ. Firebeatz tvoria Tim Benjamin Smulders a Jurre van Doeselaar. Medzi ich najväčšie hity patria tanečné skladby Dear New York alebo Helicopter.

IT CAME FROM BENEATH

11694100_10206028245737885_143190737261590917_nTartaros RC, piatok 18. september o 21.30 hod.

Koncert  francúzskej kapely It Came From Beneath v rockovom klube Tartaros. Pozrie si aj video kapely.

ZVOLENSKÝ JARMOK

Zvolen – námestie, piatok 18. september a sobota 19. september

Jeseň je už tradične obdobím jarmokov a trhov, inak to nebude ani v tomto roku. V dňoch 18.9 – 19.9. sa bude vo Zvolene konať jarmok spojený s Divadelným podzámčím. Pôjde už o tretí ročník festivalu pouličného divadla a hudby plného zaujímavých predstavení a hudby. Piatok, 18.9. bude špeciálne rozprávkový. Začneme už o desiatej ráno v Parku Ľudovíta Štúra príbehom o princovi Nebojsa. Poobedie obsadia príbehy pre deti pre zmenu na Námestí SNP. Rozprávky, ale aj žongléri, na záver večera Zvolenskí vrchári a Sendreiovci. Sobotu otvorí rozprávka na námestí, program bude pokračovať dychovou hudbou, swingovou kapelou Swing band, ktorú Zvolenčania mali možnosť vidieť na Dňoch mesta a ďalšími predstaveniami. Svoju tvorbu predstavia ochotnícke súbory zo Zvolenskej Slatiny a Kriváňa. Na záver zahrajú Sliačske Mokváne. Viac na ZVonline.sk….

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA A BANSKÁ BYSTRICA: KREMNICKÉ VRCHY – BANSKÁ BYSTRICA

Hlavná železničná stanica, sobota 19. september o 5.20 hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na augustovú turistiku do Kremnických vrchov. Turistika na trase Blatnica, Tlstá, sedlo Ostrej, Ostrá, sedlo Ostrej, zadná Ostrá, Jurášiová dolina ústie, Blatnická dolina, Blatnica. Dĺžka trasy je 18 km, prevýšenie 1139 m, 7.45 hod. – náročné. Odchod vlakom z hlavnej železničnej stanice 05.35 hod. do Martina, príchod Martin 6.39 hod. z Martina AS autobusom 7.40 hod. do Blatnice (konečná 8.05 hod.) Naspäť  odchod z Blatnice (dom služieb) 18.15 hod. do Martina AS (18.35). Z Martina vlakom o 19.20 hod. zrýchlený Borišov do B. Bystrice – príchod 20.26 hod. pre prípad zakúpenia hromadného cestovného lístka.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: ORLIA PRŤ

kst kremničkaMalá železničná stanica, sobota 19. september o 6.25 hod.

Turistika na trase Rimavská Sobota, Nižná Pokoradz, Horné Zahorany, Maginhrad, Malé Teriakovce, Veľké Teriakovce. Stredne náročná poldenná túra Revúckou vrchovinou s dĺžkou 18 km, čistým časom chôdze 5 hodín a prevýšením 400 m. Z Rimavskej Soboty prejdeme cez mestskú časť Nižná Pokoradz okolo Pokoradzských jazierok (prírodná rezervácia s močiarom). Cestou Márie Széchy prídeme do malohontskej dedinky Horné Zahorany, od ktorej zídeme na bájny Maginhrad. Tajomnú pevnosť opísal Ján Botto a dnes tu stojí nová rozhľadňa s kruhovým výhľadom. V Malých Teriakovciach sa nachádza vzácny gotický kostol s najstarším maľovaným kazetovým stropom na Slovensku a v susedných Veľkých Teriakovciach navštívime obnovený vodný mlyn (múzeum), ktorý je miestnou pýchou. Hlavným lákadlom túry budú slivkové hody, takže si kúpime nejaké tmavofialové maškrty aj domov. Zraz je o 6.25 hod. na MALEJ žel. stanici (BB-mesto), aby sme kúpili skupinový lístok. Vlak do Zvolena odchádza o 6.40 hod. (RS 9.00 hod.). Naspäť idú spoje o 15.10 hod. vlak cez Tisovec (BB 18.22), bus 15.55 hod. cez Tisovec (BB 18.50), vlak cez RS 16.03 hod. (BB 19.23) alebo 17.37 hod.  bus cez RS (BB 20.40).

ZELENÝ CHOPOK

zel_chop_2Jasná, sobota 19. september o 8. hod.

Pozývame všetkých milovníkov hôr na druhé pokračovanie čistenia zjazdoviek na Chopku. Príďte si užiť deň v pohybe na čerstvom vzduchu, stretnite ľudí, ktorí milujú hory a zabavte sa v priateľskej atmosfére pri ľudovej hudbe. Počas dňa sa bude čistiť zjazdovka Svetového pohára 2016 od skál a odpadkov. Účastníkov okrem vývozu lanovkou na Chopok v deň konania akcie a obedu v reštaurácii Rotunda čaká aj ďalšia odmena v podobe voľného lístka na jazdu lanovkami do konca letnej prevádzky (18. októbra 2015) alebo bezplatný celodenný skipas (platný v sezóne „Prvý sneh“ od začiatku zimnej sezóny do 22. decembra 2015 alebo v sezóne „Jarná lyžovačka od 30. marca 2015 do konca zimnej sezóny).

CYKLOFEST 2015

Námestie SNP od 9.00 h

V rámci Európskeho týždňa mobility čakajú Banskú Bystricu ešte viaceré akcie. Tou najväčšou bude už v sobotu 19. septembra Cyklofest 2015. Tradičná spoločná jazda mestom a blízkym okolím, kde ani tak nejde o víťazov, ako príjemnú atmosféru a oddych, odštartuje na Námestí SNP o 9.00 h. Viac v našom článku…

DEŇ OBCE MALACHOV

plagat_den_obce-page-001Športový areál Viliama Lustiga Malachov, sobota 19. september

Tento deň je už tradične spojený so súťažou vo varení gulášu a novinkou bude tombola, ktorej výťažok sa použije na vystavanie chodníka na cintoríne. Hlavná cena je GoPro kamera a ťahákom je určite aj krásny obraz od nášho akademického maliara. Tešiť sa môžete na súťaž vo varení gulášu, vystúpenie speváckej skupiny dôchodkýň Skalky, vystúpenie detského súboru Malachovček, občerstvenie, tombola a veľa sprievodných aktivít. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

MOTORÁČIKOM Z PODBREZOVEJ A BREZNA

i_3151965Podbrezová – Zbojská – Tisovec, sobota 19. september o 9. hod.

Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok na krásnom výlete motorovým vláčikom z Podbrezovej / Chvatimechu / Brezna na Zbojskú v kombinácii s unikátnou zubačkou na trase Zbojská – Tisovec a späť. Ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora vznikla v roku 1896. V súčasnosti je jedinou aktívnou ozubnicovou železnicou, na ktorej premáva parný vlak v rámci celej Európy.

FOTOMARATÓN 2015

Záhrada CNK, sobota 19. september o 10. hod.

Fotomaratón je celosvetovo obľúbená fotografická súťaž, tento rok sa uskutoční už ôsmy krát. Zúčastniť sa môže každý bez ohľadu na vek pohlavie, národnosť, či náboženskú príslušnosť. Pravidlá sú veľmi jednoduché. Každý účastník musí  v stanovenom limite odfotografovať a odovzdať sériu fotiek na zadané témy. Na každú tému musí spraviť práve jednu fotku a témy musí fotiť v určenom poradí.  Témy účastníci nevedia dopredu a dozvedia sa ich až na štarte fotomaratónu, respektíve na začiatku časového limitu určeného na fotenie. Parametre jednotlivých súťaží (časový limit a počet tém) sa môžu líšiť. Náš fotomaratón má 12 tém a trvá 6 hodín. Účastníci môžu používať analógové aj digitálne fotoaparáty. Analógový účastníci dostanú na štarte 24 obrázkový kinofilm. Digitálne fotky musia byť vo formáte JPG a nesmú byť upravené v počítači. Platným výstupom od účastníkov je 13 fotiek, pričom prvá fotka je čitateľne odfotografované registračné číslo. Práce hodnotí odborná porota zostavená z fotografov, kurátorov, novinárov a editorov. Garantom minulého ročníka bol Andrej Bán. Ďalšími porotcami boli Michaela Pašteková, Olja Triaška Stefanovič, Boris Németh, Tomáš Halász. Pri hodnotení dávame väčšiu váhu kritériám ako vystihnutie témy, originalita a tvorivosť pred technickým prevedením. Najlepšie práce sú odmenené hodnotnými cenami (fototechnika, fotografické kurzy, knihy, …) a prezentované na výstave.  Výstava bude v exteriérovej galérii na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

i_3389744CROSS RACE

Pomocný atletický štadión VŠC Dukla, sobota 19. september o 10. hod.

Dukla Cross Race je jedinečný projekt VŠC Dukly Banská Bystrica pre priaznivcov Cross Fitu a celkovo pre priaznivcov športu. Na 3. ročník organizátori pozvali profesionálov z rezortu obrany a vnútra. Viac v našom článku…

FESTIVAL FILMOV NA KLOPAČKE

Špania Dolina, sobota 19. september o 10. hod.

OZ Kultúrne Slovensko a penzión Klopačka  pozývajú na Festival filmov na Klopačke. Uvidíte výber úspešných filmov z domácich a zahraničných festivalov. V ten istý deň sa pri penzióne Klopačka koná aj Slivková paráda, kde môžete ochutnať slivkové dobroty a dobrú slivovicu.

SLIVKOVÁ PARÁDA

Slivková parádaŠpania Dolina, sobota 19. september o 10. hod.

Obec Špania Dolina a OZ Zvyky a tradície srdečne pozývajú na Slivkovú parádu, ktorá sa uskutoční v sobotu tiež so začiatkom o 10. hod. v obci Špania Dolina. Čaká na vás varenie slivkového lekváru, ochutnávka domácich špecialít zo sliviek, súťaž o najlepšiu slivovicu, bohatý sprievodný program a folklór. Viac k tomuto podujatiu nájdete v článku.

TURCI IDÚ

Banská Štiavnica – lúky pod Kalváriou, sobota 19. september o 10. hod.

Mesto Banská Štiavnica a Historicko-umelecká spoločnosť Bojník Vás pozývajú na veľkolepé ukončenie letnej turistickej sezóny 3. ročníkom podujatia pre rodiny s deťmi s názvom Turci idú! Banskoštiavnická letná turistická sezóna vyvrcholí tento rok historickým podujatím, ktoré si diváci budú môcť vychutnať priamo pod holým nebom v blízkom okolí Banskej Štiavnice. Názov akcie Turci idú! napovedá tému tureckej invázie v 16. – 17.storočí vychádzajúcu z povestí a príbehov tradovaných z tých čias. Celodenný program, tvorený šermiarskymi divadelnými predstaveniami, koncertmi historickej hudby, hrami pre malých a veľkých a historickým jarmokom, vyvrcholí večernou bitkou medzi osmanskou armádou a uhorskou šľachtou brániacou mesto.

plagatdodurpiner15DOD Banskobystrického pivovaru

Areál Banskobystrického pivovaru, sobota 19. september o 11. hod.

Pozývame na deň otvorených dverí banskobystrického pivovaru. Tešiť sa môžete na exkurzie, pivné súťaže, pivo za 0, 50 centov, koncerty a mnoho iného. Prvých 3000 nápojov zadarmo. Viac sa dočítate  v článku o DOD v pivovare.

HIADLOVSKÝ KRUMPLOVNÍK

Hiadeľ, sobota 19. september o 12. hod.

V poradí už 10.ročník tradičného a obľúbeného podujatia organizovaného obcou Hiadeľ s bohatým sprievodným programom. Nebudú chýbať súťaže v pečení Krumplovníka, o najdlhšiu zemiakovú šupku alebo najväčšieho siláka v držaní 25kg vreca zemiakov. O kultúrny program sa postarajú detský folklórny súbor Dratvárik, Ľubomír Tatarka – Gajdy, FS Bacúšan a medzi iným aj koncert úspešnej slovenskej skupiny Polemic.

OSLAVY 130. VÝROČIA ZALOŽENIA DOBROVOĽNÍCKEHO HASIČSKÉHO ZBORU V SELCIACH

unnamedSelce, sobota 19. september o 14. hod.

Okrúhle výročie DHZ v Selciach oslávia zaujímavým programom. Príďte sa pozrieť na vysviacku Sv. Floriána, hasični a PS18, položenie kvetov. Po spoločnom presune na ihrisko si môžete pozrieť ukážky hasičského športu a historickej techniky a výstavu hasičskej techniky.

CIGÁNSKA LÁSKA

ciganska laskaŠtátna opera, sobota 19. september o 18.30 hod.

Týmto dielom si skladateľ Franz Lehár splnil sen a napísal vskutku opernú operetu. V troch dejstvách prerozprával príbeh Zoriky, dcéry bojara Petra Dragotina. Zorika sa stane obeťou vlastných vášní.  Jej zámer vydať za sa snúbenca Jonela  spochybní príchod Jóžiho, excentrického cigánskeho huslistu.  Odpoveď na svoju dilemu či ostať vernou Jonelovi, alebo odísť s Jóžim hľadá Zorika v sne. Prostredníctvom neho spoznáva skutočnú lásku a zbaví sa svojich pochybností. Dielo je zmesou plnokrvnej hudby rakúsko-uhorského kultúrneho prostredia v Lehárovskom aranžmáne s najkrajšími čardášmi operetnej literatúry.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 20. september o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Čarovanie s listami. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

LO MLADOSŤ – 1.ROČNÍK

i_3393162Park pod Pamätníkom SNP, nedeľa 20. september o 10. hod.

Trénovanie lyžiarskeho oddielu Mladosť v parku pod Pamätníkom SNP. Pozývajú s heslom:  „Sme pre vás tí praví pokiaľ ani v zime nechcete sedieť doma“.

BATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí – Teátrium, nedeľa 20. september o 10. hod.

Prvé predstavenie pre batoľatá v divadelnej sezóne 2015/2016. Najmladší divadelný projekt na Slovensku pre najmladších divákov a diváčky. Dĺžka predstavenia je 25 min. Vstupné pre dospelých 3 eurá, deti 2 eurá. Vystúpenie je určené pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov.

POTULKY MESTOM – RICHTÁRI V MEDENOM MESTE

t1_i-3344834Námestie SNP pri Mariánskom stĺpe, nedeľa 20. september o 14. hod.

Informačné centrum v Banskej Bystrici pri príležitosti 760. výročia udelenia mestských výsad organizuje septembrové „Potuky mestom“ na tému – Richtári v medenom meste s renomovaným sprievodcom Mgr. Jozefom Ďuriančíkom. Chcete vedieť, čo bolo potrebné, aby ste sa v minulosti mohli stať „prvým mužom mesta“, čo budúci richtári sľubovali po svojom zvolení, kde bývali, úradovali, či ako dlho vykonávali svoju funkciu? Zaujíma Vás, kto bol prvým richtárom, kto sa zaslúžil o najväčší rozvoj mesta, koho ľudia najviac milovali? Nechajte sa vtiahnuť do pútavého rozprávania o prvých volených mužoch Banskej Bystrice. Sprievodca  Jozef Ďuriančík. V prípade nepriaznivého počasia bude téma odprednášaná v Cikkerovej sieni. Poplatok: 2 eurá, pre deti do 12 rokov bez poplatku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 13. september o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Hijó, hijó na koníčku. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

t1_banskaKYSUCKÝ PRAMEŇ Z OŠČADNICE

Aula SZU, nedeľa 20. september o 16. hod.

Koncertné vystúpenie ľudového súboru Kysucký prameň z Oščadnice.

ČERVENÁ ČIAPOČKA

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 20. september o 16. hod.

Známa rozprávka v podaní Ivety Škripkovej. Dĺžka predstavenia je 75 min. Vstupné 3 eurá, v predpredaji 2,50 eur. Pre deti od 4 rokov.

PIVNÝ FESTIVAL

Hotel Brusno, sobota 19. september – nedeľa 4. október od 18.-20. hod.

Pivný festival s 22 druhmi pív a viac ako 10 značkami. Veľké pivo za cenu malého, živá hudba, program a súťaže.

KineDok: SUGAR BLUES

kinedok sugar bluesZáhrada CNK, nedeľa 20. september o 19. hod. 

Filmový večer v Záhrade. Režisérka aktuálne ohrozená tehotenským diabetom je zo dňa na deň donútená prestať konzumovať rafinovaný cukor. Postihnutá abstinenčnými príznakmi zisťuje, aké je to ťažké. Cukor je všade – od rožkov, chleba, najrôznejších polotovarov až po pivo, konzervovanú zeleninu, čipsy a údeniny, je v cigaretách, reklame, v politike. Režisérka sa investigatívne púšťa do skúmania dôsledkov stáročnej konzumácie cukru na jednotlivca a spoločnosť. Zisťuje, akú obrovskú moc tento prášok v histórii mal a stále má. Objavuje neuveriteľné súvislosti medzi duševnými chorobami, poruchami správania a nadmernou konzumáciou cukru. Film sa pohybuje na hranici historického thrilleru, vedeckej observácie a sociálne angažovaného filmu.

HOKEJ: HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA vs. HK POPRAD

Zimný štadión, nedeľa 20. september o 20. hod.

Hokejový zápas s Popradom v Banskej Bystrici. Vstupné sa v deň zápasu pohybuje medzi 3,50  a 5,50 eur. Hostia fanklubu majú vstupenku za 2,50 eur.