Víkend prichádza s teplejším počasím čo praje rôznym druhom voľnočasových aktivít. Čo sa týka kultúrneho diania v meste a jeho okolí, máme opäť na výber.  Od piatku sa môžeme tešiť na rôzne koncerty, divadlá, vernisáž, sobotňajšiu turistiku, športovú diskusiu, spevácku súťaž a mnoho iného. 

Koncertná sála ZUŠ J.Cikkera, Mládež spieva

Piatok, 17. apríl o 10.30 hod.

Stredoslovenské osvetové stredisko a Základná umelecká škola Jána Cikkera Banská Bystrica pozývajú na súťažnú prehliadku detských speváckych zborov Banskobystrického kraja „Mládež spieva“. Súťažiť a účinkovať budú zbory Štvorlístok, Felix, Zborík, Voce Eufonico, Krištálik, Nádej a Campanella. 

Záhrada CNK, „VERANDA“

safarikPiatok, 17. apríl o 14.-19 hod.

V záhrade sa uskutoční vernisáž spojitostí malieb Veroniky Valašťanovej a Martina Môlčana, ktoré budú doplnené grafikami Rustyredes a skvelej hudby Deepologic. Výstava je víkendová, potrvá od 17. do 18. apríla.

FDU AU Divadelná sála, G. B. Pergolesi: Slúžka paňou

Piatok, 17. apríl o 16. hod.

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici pozýva na divadelné predstavenie. Vstupné je voľné. 

Zvolen – Veľká sála Domu Kultúry ŽSR, Dobre vedieť – športová talkshow

Piatok, 17. apríl o 18. hod.

Športová talkshow, ktorá ponúkne nevšedný, zábavný a zaujímavý pohľad na svet športu, ale aj iných aktuálnych tém s moderátorom Slavom Jurkom. Hosťami bude Lukáš Jurík – kapitán HKm Zvolen, Vlasto Plavucha – generálny manažér HC05 Banská Bystrica a Ľuboš Bartečko s manželkou Natashou. 

Klub 77, INÝ SMER – RIŠO ZO ŽUŽULETY+ DÍDŽEJ VRAŽDA – DÍDŽEJ TENTATO – DŽUKEL

Piatok, 17. apríl o 20. hod.

Jeden z členov legendárnej skupiny ŽUŽULETA, Rišo vydáva v o februári 2015 nový album s názvom INÝ SMER. Pri tejto príležitosti sa uskutoční koncert aj v Klube 77. Môžete si tak vychutnať pravý slovenský rap, od človeka ktorý stál pri zrode tejto kultúry u nás. 

RC Tartaros RC, Pohanský Večer

Piatok, 17. apríl o 21. hod.

Black Cloud Picture & B.O.B uvádzajú prvý spoločný koncert na pohanskú tému. Vystúpia RAMCHAT s Pavlom „Hirax“ Baričákom, známym spisovateľom a cestovateľom. Pre RAMCHAT to bude jediný tohtoročný jarný koncert v Banskobystrickom kraji. Predstavia sa aj FROSTHEIM, pomerne mladá a neznáma kapela hrajúca pagan black metal z Nórska. Ďalej sa je možnosť tešiť na CROSSBREEDS, ktorý svoj štýlový folk rock/metal spájajú s  nádherným ženským spevom a ľúbozvučnou melodikou. Nakoniec mladá krv z Považia, KRAHULEC predstaví folk rock s pohanskou tematikou, píšťalky, gajdy, akordeón a umné striedanie clean + harsh vokálov. Vstupné sú tri eurá. Akcia je nefajčiarska.

Autobusová stanica Banská Bystrica, Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička

turisti2Sobota, 18. apríl o 7.45 hod.

Tradičné poveľkonočné otvorenie letnej turistickej sezóny a opäť nová výstupová trasa na Chatu Bernadín. Z Lopeja sa prejde spolu s podbrezovskými turistami dolinou Lopejské Čelno. Následne hrebeňom Smolovej a Samanovského vrchu sa príde na Vrch Chvatimech, kde bude turistov očakávať občerstvenie v novej chate. Stredne náročná poldenná túra Veporskými vrchmi je dlhá pätnásť kilometrov so stúpaním 800 m, klesaním 775 m a s čistým časom chôdze do päť hodín. Turistika prechádza trasou cez Lopej, Lopejské Čelno, Smolová, Košiare, Samanovský vrch, Vrch Chvatimech, Chata Bernardín a Chvatimech. Časový plán: Zraz je o 7.35 h na AS BB (nástupište č. 5), autobus smer Tisovec odchádza o 7.45 hod. (Lopej 8.15 hod.). Z Chvatimechu idú do Banskej Bystrice autobusy o 15.56, 16.30 a 17.21 hod. 

Zvolen, NÁRODNÉ OSLAVY 200. VÝROČIA NARODENIA ĽUDOVÍTA ŠTÚRA

Sobota, 18. apríl od 11. hod.

Národné oslavy 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra „Po Štúrových stopách vo Zvolene“ začínajú v sobotu, 18. apríla a budú pokračovať aj v nedeľu a v utorok 21. apríla 2015. V sobotu sa o jedenástej predpoludním uskutoční konferencia s názvom Matica slovenská v 21. storočí, po nej o pol jednej poobede Spomienky v Parkovej galérii Ľudovíta Štúra, o druhej už potom slávnostné otvorenie osláv na Námestí SNP vo Zvolene. V rámci programu vystúpia rozličné najmä folklórne súbory. O piatej podvečer Galavečer k 50. Výročiu Štúrovho Zvolena a o šiestej hodine multikultúrny festival UZOLIUM.  Dom Matice slovenskej pri tejto príležitosti v Banskej Bystrici organizuje v utorok 21. apríla od 15.0 h odborné prednášky a to Nadčasový Ľudovít Štúr, alebo Štúrov odkaz dnešku s Petrom Cabadajom a prednášku S láskou, Ľudovít Štúr s Mariánom Grupačom.

Banská Bystrica,  Otvorenie motorkárskej sezóny 2015

Sobota, 18. apríl o 11.45 hod.

Celoslovenské zahájenie motorkárskej sezóny 2015 je plánované na 18. apríla. Na sobotu dopoludnia je pripravený výjazd do Rožňavy, plánované stretnutie s motorkármi z východného Slovenska i občerstvenie na námestí v Rožňave. K motorkárom sa môžete pridať o 11:00 hod. z Brezna a to na ČS Slovnaft, o 11:45 hod. z Banskej Bystrice z TESCA v Radvani a o 12:15 hod. zo Zvolena pri METRE. Spoločná jazda sa plánuje zo Zvolena o 12:30 hod. do Rožňavy. 

Divadlo pod Balkónom, HAVKO A MŇAUKA

Sobota, 18 apríl o 16. hod.

Bábkové interaktívne predstavenie s pesničkami, v ktorom deti pomáhajú Havkovi a Mňauke riešiť ich životné starosti. Predstavenie tiež rieši problém pomoci slabšiemu a ukazuje ako sa správne zachovať. 

Kostol Sv. Michala Archanjela, OZVENA – SPEVÁCKY ZBOR SLOVENSKÝCH UČITELIEK

omsaSobota, 18. apríl o 17.30 hod.

Koncert Speváckeho zboru slovenských učiteliek Ozvena v Kostole Sv. Michala Archanjela na Fončorde v Banskej Bystrici. Dirigovať bude Doc. Dr. s. Mironov.

RC Tartaros, Súťaž metalových skupín o postup na Wacken open air festival do Nemecka

Sobota, 18. apríl o 18. hod.

Na súťaži metalových skupín vystúpia rôzne slovenské kapely, a to už od šiestej hodiny. Predstaví sa  MORNA z Novej Dubnice, WASTAGE z Košíc, FISHFACE z Trenčína, MEREDITH z Košíc, FISHARTCOLLECTION z Trnava , RENAISSENSE z Rožňavy. 

Divadlo Štúdio tanca, SILVER LIQUID SILVER THREAD – STRIEBORNÁ TEKUTINA STRIEBORNÁ NIŤ

Sobota, 18. apríl o 19. hod.

Nedeľa, 19. apríl o 19. hod.

PREMIÉRA projektu vytvoreného pod vedením svetovej hviezdy súčasného tanca Julyena Hamiltona. Diváci budú môcť po prvý krát vzhliadnuť predstavenie SILVER LIQUID SILVER THREAD (STRIEBORNÁ TEKUTINA STRIEBORNÁ NIŤ). Projekt je o stúpajúcom prílive emócií, v ktorom sa vynárajú príbehy a dychtivo sa dožadujú svojho miesta na slnku. Telo tanečníkov, jeho a jej myseľ, záblesk pohybu, mení sa na jazyk. „Strieborná tekutina, strieborná niť’ vyteká z tohto jazyka a je v ňom ukotvená. Ďalšie reprízy predstavenia sú naplánované na stredu 22. apríla, 6. mája a 10. júna o 19tej hodine podvečer. Vstupné na predstavenie v premiére je 8/ 6 eur a na predstavenie v repríze 5/ 3 eurá.

Záhrada CNK, Kuzmich Orchestra & Maca a Kapela roka

kuzmichSobota, 18. apríl o 19. hod.

Skladby Kuzmich Orchestra kmitajú medzi intímnou krehkosťou umocňovanou výnimočným spevom Doroty Barovej, elektroakustickým neofolkom, v ktorom sa prelína akustická gitara s vrstvením vokálov a ostrejšou bigbítovou polohou.  Vystúpi aj Maca a Kapela roka pri príležitosti vydania CD s názvom Maca, platňa roka. Vstupné na dvojkoncert je 6/ 4 eurá. 

DIVADELNÁ KAVIAREŇ, HUDOBNÁ GLOSA IGORA ŠIMEGA

Sobota, 18. apríl o 19. hod. 

V prístavbe Štátnej opery sa cez víkend uskutoční 11. vydanie – Hudobnej glosy Igora Šimega. Jedná sa o hudobno-zábavný program so šansónmi, populárnymi muzikálovými piesňami, humorom aj troškou napätia. Hostiteľ, režisér, spevák a herec Igor Šimeg, vyspovedá a predstaví v rozpálenom kresle Martina Klusa, ktorý je politológ, pedagóg i poslanec MZ BB. Na hudobnom pódiu dámske spevácke a muzikantské trio – Mária Olejníková, Petra Sabová a Zulfizar Zázrivá a samozrejme zopár milých prekvapení.

Medzibrod – U Bráchu Pub,  Slobodná Európa

Sobota, 18. apríl o 20. hod.

Koncert  legendárnej kapely Slobodná Európa a ich predskokana Hasiaci Prístroj v neďalekom Medzibrode.

Tihányiovský kaštieľ, Tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 19. apríl o 9. -12. hod. a 13. – 17. hod.

Stredoslovenské múzeum pozýva všetky tvorivé deti na nedeľné tvorivé dielne s tematikou Voda je život!. Vytvárať sa budú lekná, ktoré na vode rozkvitajú, vyskúšajú sa rôzne zaujímavé vodné pokusy a zahrá sa spoločenská hra „Vodný futbal“. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Bábkové Divadlo na Rázcestí, AKVAbatoláRIUM

akvabatolariumNedeľa, 19. apríl o 10. hod. v teátriu

Interaktívne predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Určené pre batoľatá od desiatich mesiacov do troch rokov. Forma inscenácie je úplne prispôsobená prirodzeným potrebám batoliat, plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a interaktívne s nimi pracuje. Režisérka Monika Kováčová sa tentokrát nechala inšpirovať vodou: ,,Voda ponúka široké možnosti farieb, skupenstiev, teplôt, priestorov. Zároveň sa s týmto živlom deti stretávajú každý deň cez kúpanie, slzy, rozlievanie tekutín po stole, neskôr aj neuveriteľne príťažlivé mláky. Bola s nimi už od začiatku pri plodovej vode. Voda špliecha, leje sa, čistí, preteká pomedzi prsty, rozmáča, padá, vlní sa, pení, chladí, sneží…, ale hlavne deti fascinuje a neskutočne baví. Inscenácia ponúkne plavbu vaňoloďou cez kvapky, cez mláky, cez mokré stupaje do sveta plného lavórov, štipcov, hubiek, kefiek, bábok z detského oblečenia. Premieňa Teátrium na kúpeľňové ihrisko,“ hovorí. 

Thurzov dom, Tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 19. apríl o 13. – 17. hod.

Tvorivé dielne na tému Africké rituály. Vyrábať sa budú dažďové palice pre afrických šamanov. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Záhrada CNK, Divadlo z Pasáže: Kde je metla?

Nedeľa, 19. apríl 16. hod.

Nedeľné detské predstavenie Divadla z Pasáže o príbehu, ktorý rozpráva o myšiach, ktoré si žijú svoj bezstarostný život na poli. Zažívajú veľa nových vecí, nie všetkému rozumejú a prichádza k nim pomocník. Interaktívne predstavenie pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Vstupné sú 2/ 4 eurá. 

Bábkové Divadlo na Rázcestí, Dobrú chuť, vlk!

Nedeľa, 19. apríl o 16. hod. v teátriu

Hra o výnimočnom priateľstve plná humoru a nonsensu pre deti od troch rokov. Niekedy sa v rozprávkach stane aj čosi celkom nezvyčajné. Rozprávka, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk. Hra významnej poľskej autorky Marty Guśniowskej, ktorá sa špecializuje na tvorbu pre deti a väčšina významnejších divadiel v Poľsku uvádza jej tituly pravidelne a s veľkým úspechom. V rozprávke sa narába s absurdnými zvratmi, nonsens je povýšený na tvorivý princíp.

Malachov – Dom kultúry, HORE TÝM TELGÁRTOM: JÁN AMBRÓZ A ĽUDOVÁ HUDBA BORIEVKA

Nedeľa, 19. apríl o 16. hod.

Občianske Združenie Vidiečanky Malachov pozýva na vystúpenie Hore tým Telgártom!, kde bude účinkovať populárny spevák horehronských ľudových piesní Ján Ambróz a ľudová hudba Borievka. Vstupné je šesť eur.