Pravdupovediac, je niečo, čo môže (ale nemusí) pokaziť niekomu tento víkend. Teda okrem počasia a faktu, že v piatok je trinásteho. Vo štvrtok sa v Brazílii začali futbalové majstrovstvá sveta. Fanúšikovia futbalu, ak nebudú náhodou v Brazílii, sa až do 13. júla nepohnú od televízie. Nuž ale doprajme im to, veď na túto udalosť čakali štyri roky! A navyše, v nedeľu je aj Deň otcov.

PIATOK 13. JÚN

Výstava v Bethlenovom dome

Už len v piatok máte šancu pozrieť si v Bethlenovom dome na Dolnej ulici v Banskej Bystrici výstavu AMFITEÁTER A SLOVENKA – vízie: ako by to mohlo/malo byť… Ide o výstavu semestrálnych prác (postre aj modely) študentov a študentiek 2. a 5. ročníka Fakulty architektúry STU v Bratislave, ktorí/é sa celý semester venovali buď areálu bystrického amfiteátra alebo bývalej Slovenke. Galéria v Bethlenovom dome je v piatok otvorená od 10. do 18. hod.

SOS_Belo FelixMedailón profesora Bela Felixa

Komorná sála Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná ul.) bude v piatok večer (18. hod.) patriť slovenskému hudobnému skladateľovi Belovi Felixovi a jeho hudobnej tvorbe. V medailóne v podaní študentov a priateľov Katedry hudobnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB účinkuje univerzitný súbor Mladosť.

Žiarislav a Bytosti v Klube 77

Banskobystrický Klub 77 sa v piatok večer rozozvučí predslnovratovým koncertom skupiny Žiarislav a Bytosti, ktorá hrá novodrevný folklór vlastnej tvorby na prírodných hudobných nástrojoch. Žiarislav nahral a naspieval ako multiinštrumentalista väčšinu svojich albumov sám s nástrojmi ako píšťaly, fujary, husle, korytová basa, basička (čelo), ozembuchy, bunkoše, hrkálky, bubny doby a tiež s gitarou a akustickou basgitarou a ďalšími inštrumentmi. Námetovo čerpá z pôvodných hudobných i kultúrnych koreňov, avšak s výnimkou niekoľkých ľudových výpožičiek ide o novú tvorbu. Jeho hudba zvukom aj prístupom nepodobá na nič iné. Koncertuje so skupinou Bytosti. Začiatok koncertu je o 20. hod.

Dni ruží na Borovej Hore

Milovníci ruží si určite nenechajú ujsť Dni ruží v Arborete Borová Hora (Zvolen). Konajú sa od pondelka tohto týždňa a končia v nedeľu. V piatok môžete toto kráľovstvo ruží navštíviť od 7. do 16. hod., v sobotu a v nedeľu od 9. do 18. hod.

Na námestí jazz, na zámku Ďáblice

Presne tak. V piatok trinásteho môžete vo Zvolene stráviť celkom pekné popoludnie. Po prehliadke ruží v Arborete si môžete vychutnať Jazzové námestie (od 17. hod.) a deň zavŕšiť stretnutím s Dáblicami – o 21. hod. na nádvorí Zvolenského zámku. V rámci 41. Zámockých hier zvolenských toto predstavenie uvedie Mestské divadlo Zlín.

Marián Mikloš v Štiavnici

Sú také múzy, je taký sochár, je taký rezbár, je taký maliar… Ak sa (nielen) počas tohto víkendu zatúlate do Banskej Štiavnice, nakuknite do vežičky Penziónu Cosmopolitan II. a bbjavíte tam krásu. Banskobystrický výtvarník Marián Mikloš vystavuje vo vežičke svoje diela. Vernisáž výstavy je v piatok 13. júna o 14. hod.

TerchováStretnutie zbojníkov v Terchovej

Celkom pekný, „zbojnícky“ víkend môžete prežiť v Terchovej. Od piatku do nedele (13. – 15. jún) sa tam koná 3. Medzinárodné stretnutie zbojníkov. Stanete sa svedkami jedinečného stretnutia zbojníkov v súboji o najlepší zbojnícky guláš, grilované špeciality, taktiež zaujímavých súťaží v sile, zručnosti a obratnosti pre deti aj dospelých. Podujatie spestrí lákavý kultúrny program – zbojnícky bál, ľudové remeslá, stretnutie s Jánošíkom, hádzanie valaškou, hľadanie zbojníckeho pokladu a iné. Terchovský zbojnícky víkend otvorí v piatok večer o 18. hod. Ťažká muzika z Terchovej, Trio z Chotára a Liptovskí zbojníci. Galaprogram SĽUKu s názvom Krížom – krážom sa začne o 20.30 hod. Viac informácií tu…

SOBOTA 14. JÚN

Ankramu v Záhrade

Banskobystrická Záhrada CNK ponúka v sobotu koncert originálnej slovenskej kapely Ankramu. Kapelu tvoria Michal Kramár (spev), Michal Matejka (gitara), Lukáš Mutňanský (basová gitara) a Michaela Antalová (bicie). Novým členom je Vojtěch Procházka (klavír, klávesy). Hrajú originálne piesne so slovenskými textami, inšpirované voľnou improvizáciou, zvukmi a atmosférou tejto krajiny. Spája ich hľadanie nového hudobného prejavu, snažia sa hrať na svoje nástroje inak. Piesne, ktoré hrajú, poskytujú veľa priestoru pre tvorivosť jednotlivých členov a tak je každý koncert vždy trochu iný. Príďte do Záhrady a presvedčte sa. Koncert začína o 19. hod.

Halušky na plážiHalušky na pláži

Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek sa nám množia ako huby po daždi. Tento rok sa konajú až na troch miestach. V polovici mája boli v Terchovej, v júli budú v Tureckej a túto sobotu sú v Banskej Bystrici na plážovom kúpalisku. Nuž čo, hlavne nech chutia… Čítajte viac aj v tomto príspevku…

Kutliare v Selciach

Problém je v tom, že v tom istom čase ako halušky na pláži, teda v sobotu 14. júna, sa budú variť kutliare v Selciach. Deviaty ročník už tradičného Kutliarskeho dňa – súťaže vo varené kutlového (držkového) gulášu, štartuje o 11. hod. na futbalovom ihrisku v Selciach. Tak sa rozhodnite, halušky alebo držky? Viac v tomto článku…

Deň rodiny v Ľubietovej

Sobota 14. júna bude v Ľubietovej, konkrétne na chate Lubetha, Dňom rodiny. A to už po tretí raz. Pripravený je bohatý program pre deti, spojený s Road Show Zetor, ukážkou strojov od firmy Zetor Tractors. Nebude chýbať tombola ani občerstvenie. To všetko už od rána 9. hod.

Kosci a hrabačky v Pohorelej

A poďme ďalej hore Hronom, až do Pohorelej, na Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek a zároveň XX. majstrovstvá Pohorelej (a sveta) v kosení (sobota 14. jún od 12. hod.). Zažijete neopakovateľnú atmosféru najstaršej koseckej súťaži na Slovensku, aj so spevmi, ktoré tak znejú iba s vôňou pokosenej trávy. Chystá sa tiež obohatenie detských etnohier, ktoré kedysi boli jedinou zábavou pri pasení kráv – lukostreľba, gumipuška, hra nožík, prak, operene šidla, furmanka s malým rebrinákom, vykopávanie čižmy… Už v piatok si môžete vyskúšať ručné kosenie, pokutie kosy, či zaplieskať bičom. Tiež tu môžete stanovať a robiť oheň.

SliačOslava prameňov na Sliači

Alebo chcete ísť dolu Hronom? Na Sliač je to len kúsok. A v areáli Kúpeľov Sliač sa v sobotu (od 11. hod.) oslavuje prvá písomná zmienka o liečivých prameňoch. Na kolonáde budú stánky s medovníkmi i s medovinou, syrmi aj keramikou, ale aj grilované prasiatko či guláš. Pre deti zas cukrová vata, popcorn aj skákací hrad a koníky, na ktorých si budú môcť zajazdiť, ale aj súťaže a kreatívne dielne. A hrať bude ľudovka.

Umenie na Trojici v Štiavnici

Staré vs Nové. Taký je názov podujatia, ktorým ožije v sobotu banskoštiavnické Námestie sv. Trojice a Joergesov dom. V programe okrem iných vystúpi aj jeden z najpopulárnejších slovenských folkových spevákov Peter Janků (12. hod.). Hovoriť sa bude o tajomnom svete kníh – starých kníh v nových časoch. Do života bude uvedená kniha štiavnického spisovateľa Juraja Červenáka Krv prvorodených, predstaví sa dvojica Samo Marec a Rado Ondřejíček, ktorá patrí medzi najpopulárnejších slovenských bloggerov, aj Divadlo Kontra s komédiou Kamene vo vreckách. No a na záver tohto iste skvelého dňa bude ohňová šou a bubenícke vystúpenie. Viac sa dozviete na tejto stránke…

NEDEĽA 15. JÚN

Všeličo pre deti

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí odohrá v nedeľu poslednú rozprávku pred letnými prázdninami. A bude ňou obľúbený, hravý, veselý, svieži, tradično-netradičný, proste úplne letne naladený Kocúr v čižmách (o 16. hod.).

Hravá Bystrica – nedeľná prechádzka mestom môže mať aj hravú príchuť. Čaká vás neuveriteľných viac ako 300 druhov spoločenských hier z celého sveta, ktoré si budete môcť zahrať v dvoch hráčskych zónach: na Radnici (Námestie SNP) a na (v) iHRYsku (Horná Strieborná).

CINEMAXe čaká deti predpremiéra animovaného filmu Ako si vycvičiť draka 2. Začiatok o 13.30 hod.

Nedeľné tvorivé dielne v Thurzovom dome budú garbiarske a v Tihányiovskom kaštieli zas sovičkové.

Záhrada OdkrývanieOdkrývanie a Kosa z nosa v Záhrade

Odkrývanie je podujatie venované odkazu Jána Langoša, ktorý má v banskobystrickej Záhrade CNK pamätník. Začína sa o 15. hod. a jeho súčasťou je Živá knižnica, diskusia na tému Ľudské práva vtedy a dnes a koncert legendárnej kapely Kosa z nosa (19. hod.). Táto aktivita je súčasťou projektu ZAhradA. Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajskom a Nórskom prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny. Čítajte aj v tomto článku…

Nedeľné Potulky mestom

Témou júnových potuliek Banskou Bystricou je vnútorné mestské opevnenie – mestský val. Prvá písomná zmienka o mestskom vale pochádza z roku 1473. Dozviete sa, ktoré mestské brány a bašty tvorili základnú obrannú líniu Kráľovského mesta. Stretnutie je ako obvykle pri Mariánskom stĺpe na námestí, o 17. hod. Sprevádzať vás bude Jozef Ďuriančík.