Aj v dnešných tipoch nájdete rôzne podujatia, ktoré sa počas víkendu, od piatku do nedele, konajú v Banskej Bystrici ale aj v ďalších blízkych či vzdialenejších mestách a obciach. 

Piatok 18. september

Lahôdky v galérii

A7 Gallery, Banská Bystrica – 8:00 h

Výstava Lahôdky v A7 Gallery (Lazovná 5) predstavuje aktuálnu tvorbu Venduly Chalánkovej a Viliama Slaminku. Ako naznačuje názov, spoločnou témou výstavy je jedlo. Ale zrejme nikoho neprekvapí, že sliny sa zas až tak často zbiehať nebudú… Výstava je prístupná každý pracovný deň od 8:00 do 18:00 h. Potrvá do 8. októbra.

Jesenná Gruntovačka

Laskomer a Špania Doline – 9:00 h

Jesenná Gruntovačka v Banskobystrickom kraji je opäť tu! Gruntovači sa aj túto jeseň zamerajú na turistické chodníky, rekreačné a oddychové zóny a ďalšie krásne miesta. V piatok sa bude čistiť Lesopark Laskomer (zraz o 9:00 h pri Laskomerskom pumptrecku) a v sobotu Banský náučný chodník v Španej doline (zraz o 9:00 h pred Penziónom Klopačka). Gruntovačka je aj tentoraz súčasťou World Cleanup Day (Svetový deň upratovania).

Divadelné podzámčie

Záhrada Lesníckeho a drevárskeho múzea, Zvolen – 10:00 h

Druhý deň Medzinárodného festivalu pouličného divadla Divadelné podzámčie otvorí dopoludnia o 10:00 h  Čiernobiela rozprávka v podaní Divadielka KOS. Popoludní to budú predstavenia Pán doktor (Divadielko KOS, 14:00 h), Príbeh rytiera (Teáter Komika, 15:30 h), O sedliačke darebáčke (Divadlo Zelienka, 17:15 h) a 15. ročník festivalu ukončí Psíček a mačička (Divadlo Zelienka, 18:15 h).

Okolo Slovenska aj v Bystrici

Námestie SNP, Banská Bystrica – 11:30 h

Vo štvrtok popoludní dorazil do Banskej Bystrice peletón Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. V piatok preteky pokračujú treťou etapou z Banskej Bystrice do Žiaru nad Hronom. Štart je o 11:30 h na Námestí SNP.

Divadelná Chalupka

Mestský park a Mestský dom kultúry, Brezno – 16:00 h

Festival Divadelná Chalupka, ktorý sa od stredy koná v Brezne, ponúkne vo svojom závere dve predstavenia. V Mestskom parku vystúpi medzibrodské Potulné dividlo J+T, ktoré uvedie Táračky,  humorný a svojský výklad slovenskej histórie podľa deda Kumíka, najväčšieho ochotníka v širokom okolí (16:00 h). Diváci v Mestskom dome kultúry sa môžu tešiť na jednu šialenú silvestrovskú noc so zaujímavými postavičkami. Predstavenie Neznášam ťa uvedie žilinské Mestské divadlo (19:30 h). Popoludnie s čiernou ovcou (maskot festivalu) na breznianskom námestí ponúkne spoločenské hry, tvorivé dielne, pouličných umelcov, verejnú knižnicu, dobrodružný hunt aj dobré jedlo (12:00 – 18:00 h).

Shuffle dance v komunitku

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 19:00 h

Tanec, zábava, spaľovanie kalórií, nové priateľstvá… Na dynamickom večere Shuffle dance v Komunitnom centre Sásová (Tatranská 10) sú vítaní začiatočníci aj pokročilí, malí aj veľkí. Treba sa však vopred sa prihlásiť: Instagram- @veronika_skya, 0908 696 879.

Cyklojazda verzus budúca cyklojazda

Námestie SNP, Banská Bystrica – 20:00 h

V stredu 16. septembra sa aj v Banskej Bystrici začal Európsky týždeň mobility. Jedným z podujatí je piatková večerná cyklojazda určená malým aj veľkým cyklistom. Štart je o 20:00 h na Námestí SNP.

Márta Ladjánszki & Zsolt Varga v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Koncept predstavenia LetMeC začal vznikať už počas Mártiných štúdií choreografie. Neskôr ho rozvíjala s tanečníkmi Derida Dance Center na dvojtýždňovej tvorivej rezidencii v Sofii. Hudobno-tanečná kompozícia sa vytvára v citlivom dialógu s priestorom a publikom. Vďaka neobmedzenému množstvu diváckych reakcií je každé predstavenie iné, aj keď stojí na pevnej a jasne danej základnej štruktúre. Predstavenie uvádza Záhrada v dvoch verziách. Jednou z nich je textilná verzia, v kostýmoch, ktorú Záhrada uviedla vo štvrtok a druhou naturistická verzia, v ktorej sú nahí performeri aj diváci (v piatok o 20:00 h).

Sobota 19. september

Okolo Selčianskeho dielu

Fuggerov dvor, Selce – 8:30 h

V sobotu štartuje z Fuggerovho dvora v Selciach 5. ročník horského behu Okolo Selčianskeho dielu. Prezentácia pretekárov sa uskutoční od 8:30 h, štart hlavných kategórií je o 10:30 h, deti odštartujú o 10:45 h. Pretekárov a pretekárky čakajú trate dlhé 10 000 m (dospelí), 800 m (deti) a 1 600 m (žiaci a žiačky).

Padli, aby sme my žili

Námestie SNP, Banská Bystrica – 10:00 h

Súčasťou Európskeho týždňa mobility sú aj cyklopotulky mestom po stopách tých, ktorí padli, aby sme my mohli žiť. Sobotňajšie cyklopotulky povedú k pamätníkom v Majeri, Kremničke a v Badíne. O pohnutej histórii pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a 76. výročia SNP bude rozprávať Lýdia Búliková. Štart je o 10:00 h na Námestí SNP.

Rodinné striebro

Radnica, Banská Bystrica – 10:00 h

Ak sa v sobotu vyberiete na prechádzku banskobystrickým námestím, nazrite do foyer banskobystrickej Radnice. Výstava Rodinné striebro prezentuje výber leteckých fotografií Michala Svítoka, ktoré vytvoril v rámci rozsiahleho projektu Tlačovej agentúry SR o Slovensku. V sobotu si výstavu môžete pozrieť v čase od 10:00 do 15:00 h. Výstava potrvá do 27. septembra.

Vidiecky deň v Tvrdzi Martinhold

Tvrdza Martinhold, Čerín – 10:00 h

A ak máte chuť na výlet, zájdite v sobotu do neďalekého Čerína a zažite Vidiecky deň v Tvrdzi Martinhold. Budú sa tu konať mikroregionálne farmárske a remeselnícke trhy a vidiecke ľudové práce, aj výstava predmetov miestnej predmodernej vidieckej kultúry. Môžete si zajazdiť na koňoch aj poníkoch či pozrieť dokumentárny film Severné Podpoľanie: Trinásta komnata. Deti poteší herná šermiarska aréna.

Jarmok v Krupine

Amfiteáter V. Polónyiho, Krupina – 10:00 h

Jesenný remeselno-gazdovský jarmok na krupinskom amfiteátri ponúkne návštevníkom remeselné produkty z dreva, skla, keramiku, drevené hračky, klobúky aj sviečky, ale aj produkty z dvora, med, syry, langoše či trdelníky.

Zaži hrady inak!

Zvolenský zámok – 10:00 h

Aj túto sobotu môžete „zažiť inak“ Zvolenský zámok a dozvedieť sa viac, ako je bežné. Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu vás budú sprevádzať neoceniteľné poznatky skúseného sprievodcu Michala Šimkovica. Prehliadka je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Krpáčovský pivný festival

Hotel Polianka, Krpáčovo – 12:00 h

Milovníci zlatistého moku sa aj tento rok sa môžu tešiť na zaujímavé pivá z malých slovenských remeselných a možno aj domácich pivovarov.  Krpáčovský pivný festival už tradične okrem piva ponúkne aj dobré jedlo a zábavu.  Vystúpi aj banskobystrická Hrmavica. Viac info nájdete vo  Facebook evente.

Heligonkári v Korytárkach

Amfiteáter pod vŕbou, Korytárky – 12:00 h

V Korytárkach budú v sobotu znieť heligónky. Na 27. ročníku Celoslovenskej prehliadky heligonkárov na počesť Matúša Mittera sa v programe Heligonkárskô cifrovania predstavia heligonkári z rôznych regiónov Slovenska (14:30 h). V programe Dolu v Korytárkach zahrajú heligonkári z Podpoľania a vystúpi Univerzitný súbor Mladosť z Banskej Bystrice a ďalší (17:30 h). V Kultúrnom dome v Korytárkach bude výstava heligóniek Rodinné klenoty (12:00 – 14:30 h), Debata o heligónke s majstrom výrobcom Jurajom Krahulcom z Kokavy nad Rimavicou (14:00 – 15:00 h), aj tvorivé dielne.

Jeseň prichádza do Thurzovho domu

SSM Thurzov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

V priestoroch Thurzovho domu otvoria v sobotu výstavu Jeseň na dedine, ktorá predstaví jesenné tradície na dedine aj v meste. Výstava iste zaujme nielen staršiu ale aj mladú generáciu. Upozorní na presah minulosti do súčasnosti, a to prostredníctvom tradícií či zvykov, ktoré prežili až dodnes. Návštevníci si niektoré z nich budú môcť aj sami reálne vyskúšať.

Za mangľom do Brezna

Remeselnícko-roľnícka usadlosť, Brezno – 15:00 h

Horehronské múzeum v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva pozýva na podujatie Keď u Roštárov mangľovali. Komentovaná prehliadka zreštaurovaného mangľa v Remeselnícko-roľníckej usadlosti (Rázusova 20) sa začína o 15:00 h.

Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Jedna z najobľúbenejších rozprávok zo zbierok Pavla Dobšinského patrí k obľúbeným titulom aj v Divadle pod balkónom. Janko Hraško je takmer normálny chlapec, ktorý musí pomáhať, aby sa premenil na skutočného chlapca. Má svoju milovanú mamulienku aj tatuša, polienka pod nohy mu však kladie trpaslík…

Benefičný Angelus fest

Klub 77, Banská Bystrica – 17:00 h

Rock-metalový Angelus fest je benefičný koncert, organizovaný v spolupráci s OZ Onkológia Banská Bystrica. Výťažok z koncertu poputuje na nákup ultrasonografu pre onkologické oddelenie Roosveltovej nemocnice. Na koncerte vystúpia kapely Abstract, Castaway, Caliber X, MotorScream project a Warriors Of Steel.

Sila Poľany

Kultúrny dom Očová – 18:00 h

Scénická prehliadka ženských krojov v rôznych podobách z oblasti Podpoľania, v spojení s módnou prehliadkou a súčasným pohľadom na výšivku Podpoľania v tvorbe Jaroslavy Wurll Kocanovej.  O hodnote kroja a láske k nemu bude hovoriť Tamara Šimončíková Heribanová.

Nedeľa 20. september

Dožinky na Raticovom vrchu

Raticov vrch, Hriňová – 10:00 h

Dožinkové slávnosti na Raticovom vrchu začnú o 10:00 h svätou omšou pri kostole. V programe od 11:00 h vystúpia DFS Hviezdička a DĽH ZUŚ Hriňová. A bude aj kapucínsky guľáš.

Stroje Leonarda da Vinci

Synagóga, Lučenec – 10:00 h

V lučeneckej Synagóge v nedeľu o 10:00 h slávnostne otvoria výstavu Stroje Leonarda da Vinci, ktorá na jednom mieste sústreďuje 40 replík strojov, náčrtov a diel tohto geniálneho umelca. Bude aj komentovaná prehliadka výstavy a tvorivé dielne.

Šepoty lesa na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Inscenácia Šepoty lesa je prvou premiérou Bábkového divadla na Rázcestí v jeho jubilejnej 60. sezóne a je šiestym pokračovaním divadelného cyklu pre batoľatá. Deti sa v nej zoznámia so životom malého buka Bartolomeja a on im porozpráva príbehy o lese a stromoch.

Pozvánka do kina

Ako dostať deda z domu

CINEMAX, Banská Bystrica – 16:30, 18:10 a 20:20 h

V piatok, sobotu aj v nedeľu sa v multikine CINEMAX určite dobre zabavíte na komédii Ako dostať deda z domu (War with Grandpa, USA, 2020, réžia: Tim Hill, 98 min). Táto, filmovými hviezdami nabitá rodinná komédia, rozpráva o neľútostnej vojne vnuka a jeho starého otca, ktorého hrá Robert De Niro. Peter je nadšený, keď sa dozvie, že dedko Ed bude bývať s ním a jeho rodinou v jednom dome. Ale len do chvíle, kým sa Ed nepresťahuje do jeho detskej izby. Peter sa svojho kráľovstva nemieni len tak ľahko vzdať a s pomocou kamarátov vymýšľa najrôznejšie spôsoby, ako starkého vyštvať z domu. Dedo sa však len tak ľahko nevzdáva a začne plánovať odvetu. Do vojny sa zapletú aj Uma Thurman, Christopher Walken a nestarnúca Jane Seymour.

Ako dostať deda z domu – trailer: