BBonline.sk (Anna Gudzová) | 17.8.2018

Tipy na víkend: Futbal v zorba guliach, mexický street art v Záhrade, metal v Tartarose, kino z autobusu aj potulky Dolnou ulicou

Predposledný augustový víkend opäť láka zaujímavými podujatiami nielen v Banskej Bystrici. Už tradične vám ponúkame niekoľko tipov, ako stráviť chvíle voľna.

Sobota 18. august

Na výlet v nostalgickom vlaku

ŽS Zvolen – 7:10 h

Sobotu môžete prežiť aj netradične. Jazdou historickým vlakom po trati, ktorá má už 115 rokov. Rušeň T478.3109, ktorý vlak potiahne, je dnes už 45-ročnou legendou. Z osobnej stanice vo Zvolene vlak odchádza o 7:10 h, v Banskej Bystrici je o 7:46 h a odchod má o 7:51 h. Ďalšími zastávkami na trati č. 172 sú Podbrezová, Brezno, Gašparovo, Polomka, Heľpa, Červená Skala, Telgárt, Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratená, Dedinky a konečná zastávka Mlynky s príchodom o 12:13 h. Vlak sa späť vracia po tej istej trati s odchodom z Mlyniek o 13:55 hpríchodom do Banskej Bystrice o 17:56 h. Cestovné lístky sa predávajú počas jazdy priamo vo vlaku. Výťažok z cestovného bude použitý na záchranu železničnej histórie.

IMT Smile, krst amfiteátra aj ohňostroj

Amfiteáter, Bystrá – 9:00 h

Dni obce Bystrá a Turistické dni Horehronia v Bystrej sa začali už v piatok súťažami o pohár starostu obce. V sobotu oslavy 455. výročia obce vyvrcholia kultúrnym programom, v ktorom vystúpia Ľudová hudba z Klenovca, FS Mostár, kapely Polemic, Oblastné skutočnostiIMT Smile – tí pokrstia nový amfiteáter a Ivan Tásler bude jeho krstným otcom. Počas celého dňa čaká návštevníkov podujatia množstvo súťaží, atrakcií a zábavných aktivít, remeselný trh a večer aj veľkolepý ohňostroj. Moderátorom podujatia je Tomaggio z Rádia Anténa Rock.

Grilovačka v Lučatíne

Futbalové ihrisko, Lučatín – 9:00

O lučatínskej grilovačke a o tom, čo sa v sobotu udeje na tamojšom futbalovom ihrisku, píšeme na našom portáli…

V sobotu sa v Lučatíne bude grilovať, muzicírovať, tancovať a zabávať

Gazdovanie na hriňovských lazoch

Hriňová, časť Slanec – 10:00 h

Ľudové rezbárstvo a staviteľstvo je leitmotívom podujatia, ktoré sa v sobotu koná na hriňovských lazoch. Gazdovať sa bude v Slanci od 10:00 h, kedy sa otvoria dvory s ponukou tradičných jedál a za sprievodu tradičných muzík. Dvorov bude neúrekom, hádam aj viac ako desať – Fujarový, Hriňovský, Český, Včelársky aj Remeselný… V ukážkach tradičných poľnohospodárskych prác nebude chýbať ani bielenie a rosenie plátna, pečenie chleba či štiepanie drevených šindľov. V kultúrnom programe na Košútke vystúpia Fujaristi Slovenska, Podpolianski rozkazovači, detské folklórne súbory Mravček a Hviezdička, Hriňovčianky, Mladí Podpoľanci, folklórne súbory Mikovian a Hriňovčan aj hostia z Kovačice (od 16:00 h).

Dni obce Michalová

Michalová – 11:00 h

Sobotňajší program Dní obce v Michalovej otvorí o 11:00 h turnaj v silovom trojboji, súťaže, hry a atrakcie pre deti, ako aj prehliadka vozidiel značky KIA so súťažou o cenu Víkend s Kiou. Napoludnie o 12:00 h sa otvoria remeselné a kulinárske dvory a potom až do večera bude atmosféru podujatia spríjemňovať muzika. Zahrajú a zaspievajú domáce skupiny MBM, STOP-ka a FS Košarinka, kapely Heľenine oči, Progres a Dríst a večernú zábavu (od 21:30 h) bude mať pod palcom DJ Malo. Trojdňové podujatie ukončí v nedeľu slávnostná svätá omša v Kostole sv. Štefana Uhorského (10:30 h).

Charitatívny futbal v zorba guliach

Tami Aréna, Banská Bystrica – 12:00 h

V rámci 5. ročníka turnaja v malom futbale Strechy Cup 2018, ktorý sa v sobotu koná v Tami Aréne na Tatranskej (sídlisko Rudlová-Sásová), sa odohrá charitatívny zápas medzi výberom turnaja a legionármi Dukly Banská Bystrica. Zápas sa začína o 12:00 h a za výber Dukly nastúpia Norbert Dikacz, Marián Strelec, Ľubomír Faktor, Róbert Semeník, Karol Praženica. A pozor! Tento zápas sa odohrá v zorba guliach!

Turnaj v malom futbale štartuje už ráno o 8:30 h, v prvom zápase sa proti sebe postavia Strechy BB a Kemada. O víťazstvo v turnaji bude v dvoch skupinách bojovať 11 tímov. Finále je na programe o 17:00 h. Podujatie si môžu užiť celé rodiny. Pre deti sú pripravené rôzne atrakcie a zaujímavé športové zápolenia, moderovať bude Pinďo a príde aj muzikant Paľo Drapák.

Jazzová Špania Dolina

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 16:00 h

Krátko pred štvrtou popoludní otvoria na Španej Doline 14. ročník International Jazz festivalu. Ako prví vystúpia Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band (16:00 h). Traditional Club Revival s hosťom Petrom Lipom zahrá od 17:00 h. Na festivale ďalej vystúpia Gabriel Jonáš Quintet (18:00 h) a Swingless Jazz Ensamble (19:00 h).

Muzikálové Brusno

Kúpele Brusno – 16:00 h

Kým na Španej Doline bude znieť jazz, Kúpele Brusno sa rozozvučia muzikálom. Na Terase muzikálovej slávy sa uskutoční už 11. ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika.

Hlavnou hviezdou tohto ročníka bude Marián Vojtko, známy muzikálový a operný spevák a predstaviteľ titulnej role Fantóma v obnovenej pražskej premiére Fantóma opery a Sisa Sklovská, ktorú v súčasnosti môžete vidieť v roli Donny v muzikáli Mamma Mia!

Street Art Mexicana v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

V banskobystrickej Záhrade bude v sobotu workshop spojený s výstavou grafík a kresieb rôznych populárnych postáv, ktoré formovali predstavivosť ľudí z Mexika: božstvá, herci, wrestleri, maliari, hudobníci, revolucionári, postavičky aj objekty, ktoré prepájajú širokú a rôznorodú kultúru Mexika. Výstava predstaví práce zo šablón, nálepiek a plagátov od niekoľkých street artistov z Veracruz, ktorí svoju prácu zakladajú na maľbe a dizajne a reflektujú každodenné spoločenské strasti Mexika a sveta.

Vystrašte sa na Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 17:00 h

V rozprávkovej dedinke Habakuky sa túto sobotu môžete schuti vystrašiť! Skvelá večerná zábava pre odvážne rodiny – Nočný strigôňák, sa začína od 17:00 h. Najpopulárnejšie habakukácke rozprávky uvidíte v inom, strašidelnejšom šate.

Duchoňovci zaspievajú v kaštieli

Barokový kaštieľ, Hronsek – 17:00 h

V záhrade barokového kaštieľa v Hronseku v sobotu zahrá a zaspieva kapela Duchoňovci, partia muzikantov z Banskej Bystrice, ktorí majú pozitívny vzťah k tvorbe Karola Duchoňa. Vstupné na koncert je dobrovoľné a poslúži na zachovanie barokového kaštieľa ako kultúrnej pamiatky.

Country pri fontáne na Sliači

Sliač – 18:00 h

Ak máte radi country, nenechajte si ujsť jedinečný koncert amerického country speváka so slovenskou kapelou – Willie Jones Band, ktorý bude v sobotu pri fontáne na sliačskom námestí. Vstup voľný!

Amerika na kolesách vo Zvolene

Námestie SNP, Zvolen – 19:30 h

Roadshow Amerika na kolesách, ktorá je oslavou 100 rokov spoločných vzťahov Slovenska a USA, prechádza počas augusta až 26 slovenskými mestami. V sobotu sa zastaví na zvolenskom námestí. Návštevníci podujatia si budú môcť pozrieť putovnú výstavu, ktorá mapuje historické míľniky medzi USA a Slovenskom, ako aj legendárny americký film Niekto to rád horúce. Čaká ich aj zaujímavá diskusia a stretnutie s americkým diplomatom.

Metalový útok na mesto

RC Tartaros, Banská Bystrica – 20:00 h

O metalový útok na Banskú Bystricu sa v sobotu večer pokúsia rakúske kapely Wings Of Glory z Grazu (heavy metal) a Küenring z Viedne (speed metal).

Kino pod holým nebom pokračuje

Námestie SNP, Banská Bystrica – 21:00 h

Známy kino autobus Bažant Kinematograf je na banskobystrickom námestí od štvrtka. V sobotu v kine pod holým nebom uvidia diváci film Po strništi bos (Česko, Dánsko, Slovensko, 2017, 110 min.) a v nedeľu to bude film Backstage (Slovensko, Česko, 2018, 90 min.). Premietanie začína o 21:00 h.

Filmový retro autobus už od štvrtka na námestí – päť večerov, päť filmov a množstvo zážitkov v kine pod holým nebom

Nedeľa 19. august

Muziky pod Poľanou

Hriňová, Raticov Vrch – 10:00 h

Raticov Vrch je miestna časť podpolianskeho mesta Hriňová. Práve tam sa v nedeľu zídu chýrni muzikanti na 12. ročníku Medzinárodného festivalu ľudových hudieb Muziky pod Poľanou 2018. Sprievod muzík na konských záprahoch z Hriňovej na Raticov Vrch sa pohne o 11:00 h, hneď po skončení slávnostnej svätej omše za nositeľov tradícií, ktorá sa koná v Rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Hriňovej (10:00 h). Od 13:00 h budú už muziky vyhrávať na Raticovom Vrchu. Tohtoročný galaprogram má názov Paprčkovská nôta po svete sa motá a je venovaný muzikantskému rodu Paprčkovcov a ich hosťom (od 14:00 h).

Benefičný koncert Osmidiv

Amfiteáter, Banská Štiavnica – 15:00 h

Občianske združenie Milan Štefánik pozýva do Banskej Štiavnice na 9. ročník benefičného koncertu pre osoby s mentálnym postihnutím Osmidiv 2018.

Na banskoštiavnickom Amfiteátri vystúpia Samuel Tomeček, Celeste Buckingham, Sima Martausová Fallgrapp, Metropolis, na druhom pódiu, v podkroví, to budú Martin Chrobák a Inside. Moderuje Janka Hospodárová.

Špitálskou ulicou k Šibeničnému vŕšku

Mariánsky stĺp, Nám. SNP, Banská Bystrica – 17:00 h

Tradičné Potulky mestom povedú tentoraz Špitálskou ulicou k Šibeničnému vŕšku. Prejdete sa Dolnou ulicou a dozviete sa, kde v minulosti ľuďom životy zachraňovali a kde im ich brali. Nahliadnete do histórie domov v Dolnej ulici a dozviete sa o živote a práci remeselníkov, ktorí ich obývali. Augustovými potulkami bude sprevádzať Elza Uhorskaiová.

Fotogaléria