Víkend otvára vernisáž výstavy Fragmentov Banskej Bystrice a nádherný muzikál o živote mexickej maliarky. Užiť si ale môžete aj koncerty, divadlo, premiéru v opere či turistiku a potulky mestom.

GODZONE KONFERENCIA / VŠETCI ZA JEDNÉHO

godzoneŠH Štiavničky, piatok 8. apríl

Projekt Godzone pozýva na dvojdňové stretnutie prebiehajúce od štvrtku plné motivácie, vyučovania, hudby, modlitieb a spoločenstva pre všetkých, ktorí nechcú svoj život žiť len na povrchu. Piaty ročník podujatia sa po prvý krát uskutoční v Banskej Bystrici v ŠH Štiavničky. Godzone konferencia je duchovným podujatím a jej organizátori sú členmi Katolíckej cirkvi. Dlhodobo sa venujú práci s mládežou a príprave menších aj väčších podujatí. Každoročne tiež organizujú evanjelizačné turné Godzone tour.

JUDITH ROZSAS – FRAGMENTY BANSKEJ BYSTRICE

Komorná sála SOS, piatok 8. apríl o 17. hod.

Vernisáž výstavy Fragmenty Banskej Bystrice vo výstavných priestoroch Komornej sály SOS na Dolnej 35. Vernisáž je o piatej popoludní a potrvá až do 29. apríla 2016.

FRIDA – MAĽOVAŤ A MILOVAŤ

Frida - plagat biancoAula SZU, piatok 8. apríl o 18. hod.

Muzikál s pôvodnou tvorbou hudobného skladateľa Rudolfa Geriho a spisovateľa, autora libreta a textov piesní Daniela Heviera, v réžii Karola Vosátka. Životný príbeh legendárnej mexickej maliarky Fridy Kahlo je plný vášne, lásky, humoru, podmanivej hudby, hýrivých kostýmov a tanca. Prežite ho s nami na vlastnej koži.

TAJOVSKÉHO DIVADELNÉ DNI

Tajov – Divadlo u Greškov, piatok 8.apríl o 18. hod.; Medzibrod – Kultúrny dom, sobota 9. apríl o 15.30 hod.

Stredoslovenské osvetové stredisko pozýva na regionálnu prehliadku amatérskeho činoherného divadla Tajovského divadelné dni, ktorá sa uskutoční v piatok v Tajove a v sobotu v neďalekom Medzibrode. Spolu sú na dni pripravené štyri divadelné predstavenia. Vstup na jedno predstavenie je tri eurá.

POSEDENIE S PETROM HOLKOM

Ľubietová – Zasadačka OÚ, piatok 8. apríl o 18. hod.

Kultúrna a školská komisia pozýva milovníkov kníh na posedenie so spisovateľom, publicistom a dramatikom Petrom Holkom.

KORBEN DALLAS

Brezno – Bombura klub, piatok 8. apríl o 20.hod.

Koncert mladej slovenskej kapely Korben Dallas s Jurajom Benetinom v Brezne. Vstupné je osem eur.

RENÉ LACKO & DOWNTOWN BAND

hlavicka079Klub 77, piatok 8. apríl o 20. hod.

René Lacko je vynikajúci inštrumentalista, ktorého štýl je ovplyvnený celou radou gitaristov, od B. B. Kinga cez Erica Claptona až po Jimmiho Hendrixa. Bol to práve spôsob, akým interpretuje Hendrixove skladby, ktorý mu vyniesol medzinárodné uznanie.

DRUM LAB BREAK IT!

Tartaros RC, piatok 8. apríl

Ak máš rád kvalitný drum and bass, v piatok to v klube RC TARTAROS bude žiť naplno. Za mixom sa vystriedajú: STRANGE POSITION, MAVERICK, BOO BOO, SCREAMAKER, WYNN.

VEC & ŠKRUPO / MODRÉ HORY / HAFNER & BEYUZ

Urban Spot, piatok 8. apríl

Koncert pre nielen slovenských hip-hopových nadšencov. Spoločný koncert Veca, Škrupa, Modrých hôr a Hafnera s Beyuzom . Tešiť sa môžete aj na krst albumu či iné prekvapenia. Viac informácií nájdete v našom staršom príspevku.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: SZABÓOVA SKALA – KAPITULKSÉ BRALCE

turistika malachovBanská Bystrica, sobota 9. apríl

KST Vibrama Malachov pozýva na turistickú akciu. Trasa: Lehôtka pod Brehmi ztz 00:20 – Szabóova skala 01:15 – pod Kapitulskými Bralcami 00:35 – Pustý hrad 01:10 – Janovské sedlo žtz 00:05 – Janova lúka 00:30  – Kečka 00:30 – Bralce 00:25 – Lehôtka pod Brehmi. Dĺžka trasy je 17 km s prevýšením 820 km. Čas chôdze je  cca 5:20 hod.  Szabóova skala bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu už v roku 1907 a je to prvá prírodná rezervácia na celom území Slovenska. Bola zakázaná ťažba minerálov, dreva, horolezecké výstupy…V roku 1908 bola pomenovaná podľa budapeštianskeho geológa Dr. Jozefa Szabu, ktorý ako prvý zmapoval a popísal geologický vznik Štiavnického pohoria. Písmená boli odliate u firmy Kachelmann vo Vyhniach a umiestnené vo výške asi 50m na čelnej strane brala nad potokom Teplá, ktorý preteká popod celé bralo. Na vrchole je drevený kríž ako pamiatka na toto významné miesto. Samotné bralo predstavuje prirodzene vzniknutý okraj ryolitového prúdu s výškou od 65 do 80 metrov a s nadmorskou výškou 328 metrov. Kapitulské bralcesa nachádzajú na ľavej strane Sklenoteplickej doliny /smer Sklené Teplice/ a celý komplex sa skladá z brál, veží a ihiel dosť veľkých relatívnych výšok. Oproti Szabóovej skaly sa dlhé roky ťaží slávny hlinický kameň – ryolit ružovej, žltej a sivej farby. Začiatky výroby mlynských kameňov, ktoré sú znázornené aj v erbe Hliníka nad Hronom, sa začali už v dobách, keď na riekach a potokoch vznikali prvé mlyny. Mlynské kamene sa používali na mletie rúd. V centrálnej časti rezervácie, ktorá bola vyhlásená v roku 1933, sa na rozpukanom ryolitovom svahu nachádzajú kaverny s výronmi studeného vzduchu.  Viac informácií na KST Vibrama Malachov.

ZVOLENSKÁ CORRIDA

i_3725039Zvolen – Námestie SNP,  sobota 9. apríl o 9. hod.

Zvolenská bežecká liga v meste. Už od deviatej sa môžete zapojiť do voľného rodinného behu, od desiatej bude prebiehať beh matiek s deťmi a od jedenástej hlavný pretek. Vyhodnotenie do 30 min. po dobehnutí. Dĺžka trate je 8x 1, 1 km, čiže spolu 8,8 km.

VÍKEND PLNÝ ZÁBAVY

Europa SC, sobota 9. apríl o 9.-18. hod. a nedeľa 10. apríl o 9.-18. hod.

Víkend plný zábavy v rámci podujatia Mega Bloks, ktoré prebieha od 4. apríla až do 24. apríla. Europa sa premenila na svet kociek a apríl je v znamení hry a kreativity. Pre deti sú vytvorené hracie kútiky, v ktorých si môžu zo 150 000 Mega Bloks kociek postaviť čo ich napadne.

ŠÍPKOVÁ RUŽENKA

Divadlo pod Balkónom,  sobota 9. apríl o 17. hod.

Interaktívna rozprávka s pesničkami pre deti, ich rodičov a iných sedmospáčov. Réžia Martin Vanek. Účinkuje Ján Haruštiak a Silvia Zaprihač Pavličková.

neme tvareNEMÉ TVÁRE

Štátna opera, sobota 9. apríl o 18.30 hod.

Prvá premiéra diela Dany Dinkovej Nemé tváre / Výkriky do ticha je príbehom o šikanovaní – virtuálnom i fyzickom v piatok a druhá premiéra v pondelok o 10tej hodine dopoludnia. Prostredníctvom pohľadu do života mladých ľudí inscenácia rieši vážny spoločenský problém násilia, ktoré je často nenápadne, no deštruktívne prítomné v školách či rodinách. Hlavným posolstvom inscenácie je, aby sme boli tolerantní a k tolerancii viedli aj svoje okolie. Aby sme sa nenechališikanovať inými a sami nešikanovali ľudí, s ktorými žijeme. Inscenácia prostredníctvom hudby, tanca a činoherného umenia pranieruje javy, ktoré neraz nesprávne považujeme za normálne alebo jednoducho pohodlne prehliadame. Vstupné je 7,- €  a zľavnené vstupné je 5,- €.

JARNÉ VÝMENNÉ STRETNUTIE

i_3734966Areál SAD, nedeľa 10. apríl o 7.-13. hod.

Veterán Klub BB pozýva na tradičné jarné výmenné stretnutie Auto-Moto veteránov a náhradných dielov s prehliadkou múzea motocyklov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 10. apríl o 9.-12. hod. a o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti budú venované Skalopevným kaktusom. Tvorivá dielňa s Lenkou. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

BATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 10. apríl o 10. hod.

Najmladší divadelný projekt na Slovensku pre najmladších divákov a diváčky. Dĺžka predstavenia: 25 min. Vstupné pre dospelých 3 €, deti 2 €. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov. S finančnou podporou MK SR.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 10. apríl o 13. – 17. hod.

Nedeľná tvorivá dielňa sa ponesie v duchu KEĎ ROZKVITNE PAPIER. Tvorivá dielňa s Ivankou. Vstupné na tvorivú dielňu je euro a päťdesiat centov.

APRÍLOVÉ POTULKY MESTOM

potulky_mestom_april_2016_2Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 10. apríl o 14. hod.

Pozývame na aprílové potulky mestom, kde si priblížime okolnosti 250. výročia vzniku Banskobystrického biskupstva, potúlame sa po jeho pohnutej histórii a pripomenieme si vzácne osobnosti, ktoré stáli na jeho čele. Vstupné dve eurá, deti do 12 rokov v sprievode rodičov zadarmo.

HISTORICKÝ ŠAŠKO FJODOR

Divadlo u Netopiera, nedeľa 10. apríl o 15. hod.

Interaktívna zábavná šou pre deti od 5 rokov. Nie len pre deti. Účinkuje Filip Hajduk.

PINOCCHIO

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 10. apríl o 16. hod.

Dobrodružstvá o ceste za šťastím veľkých a malých.  Svetoznáma rozprávka o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec. Dozviete sa v nej, prečo sa nesmie klamať. Dĺžka predstavenia: 55min. Vstupné: 3€, predpredaj 2,50€. Vhodné pre deti od 3 rokov.