Meteorológovia nám sľubujú babie leto. Už tento víkend by malo svietiť a aj hriať slnko. Riziko dažďa je minimálne. Mali by sme to využiť. Možností ako príjemne stráviť víkend je veľa. 

Piatok 11. október

Jeseň v arboréte

Arborétum Borová hora, Zvolen – do 17.00 h.

Aj do zvolenského Arboréta Borová hora prišla jeseň. Nenechajte si ujsť prechádzku jesenným arborétom, ktoré je v celoeurópskom meradle výnimočné sústreďovaním pôvodných druhov drevín v ich vnútrodruhovej a geografickej premenlivosti. Arborétum sa buduje od roku 1965 a má rozlohu takmer 50 ha. Je tu sústredených takmer 500 druhov drevín, ich tisíc foriem, kultivarov a tisícpäťsto  geografických pôvodov v počte viac ako 14 tisíc jedincov. V piatok 11. októbra je arborétum otvorené od 7.00 do 17.00 h a v sobotu 12. októbra od 9.00 do 17.00 h. Navyše v sobotu aj s odborným výkladom (vstup o 13.00 h), odborným poradenstvom a predajom drevín.

Lučatínsky jesenný deň 

Areál MŠ a ZŠ, Lučatín – 16.30 h.

Lučatínsky jesenný deň sa bude niesť v znamení vyrezávanie tekvíc či maľovania na tvár, pričom na podujatí nebudú chýbať fajnotky z Penziónu Grajciar, kávička, koláčiky a domáce výrobky šikovných maminiek, a bude aj lampiónový sprievod. 

Festival speváckych zborov 

Kongresové centrum TU, Zvolen – 17.00 h.

Vo Zvolene bude tento víkend patriť aj zborovému spevu. Na XI. ročníku Zvolenského festivalu speváckych zborov si zaspievajú domáce spevácke zbory z domova, ale aj ďalšie zo Slovenska aj zo zahraničia. Prvýkrát sa na festivale predstaví Mládežnícky spevácky zbor pri Evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici. Festival sa koná v Kongresovom centre zvolenskej Technickej univerzity – v piatok aj v sobotu od 17.00 h. V nedeľu sa na Pustom hrade koná medzinárodné stretnutie speváckych zborov (10.30 h). 

Bystrická folklórna haravara 

Gymnázium A. Sládkoviča, B. Bystrica – 19.00 h.

Festival folklórnych súborov, ktorý sa začal už vo štvrtok, pokračuje v piatok večer programom Folklórneho súboru Ruthenia z Bratislavy, ktorý spracoval zaujímavú historickú tému, optáciu Rusínov odohrávajúcu sa na našom území po druhej svetovej vojne – Zem zasľúbená (19.00 h). V sobotňajšom programe Bystrická haravara sa predstavia banskobystrické folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólisti (17.00 h).  V nedeľu sa festival presunie z Gymnázia A. Sládkoviča do Kultúrneho domu v Selciach, kde sa uskutoční súťaž speváckych skupín, ľudových hudieb, sólistov spevákov a inštrumentalistov Banskobystrického kraja s názvom Ozývaj sa hlase (13.30 h). Jedenásta Bystrická folklórna haravara prinesie aj obľúbené tanečné domy či tanečnú súťaž súborov Súboriáda. 

Benjamin Rudík & Friends

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 19.00 h.

V rámci francúzskej kultúrnej jesene sa v klube U Francúza uskutoční hudobný večer spojený s podujatím FrancoFun (vol.12).  Benjamin Rudík & Friends zaspievajú počas večera nielen francúzske piesne.

Oslava plná drum a bassu 

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h.

BREAK IT! crew tento rok oslavuje piate narodeniny a banskobystrická Záhrada pri tejto príležitosti pozýva na skvelú oslavu, plnú drum and bass. Bude to kopec fantastickej muziky, ktorú naservírujú djs na dvoch stage. Po piatich  rokoch do Záhrady opäť zavíta fantastická DJ Emma G, ktorej bude za mikrofónom sekundovať speváčka Collette Warren. O nefalšovaný anglický sound sa postará producent Amoss, ktorého doplní domáci DJ Blupcat a česko-slovenský projekt MacroNoise & Taona. Samozrejme, nesmie chýbať „zostavička“ z BREAK IT!, či banskobystrické stálice Janowa a Sandpader.  Viac informácií o podujatí nájdete  na Facebooku.

Festival [fjúžn] sa sťahuje do Štiavnice

Art Cafe, Banská Štiavnica – 20.00 h.

Festival [fjúžn] sa tento víkend sťahuje do Art Cafe v Banskej Štiavnici. Silná generácia slovenských hudobníkov Roberta Pospiša, Nikolaja NikitinaMartina Sillaya si pozvala na spoluprácu oceňovanú speváčku Hanku Gregušovú (alias Hanku G), ktorá momentálne pôsobí v New Yorku a jazzového bubeníka Taru Alexandra z USA (piatok, 20.00 h). Predstaví sa tiež kapela Bad Karma Boy, ktorá si k sebe prizvala perkusionistu Petersona, pôvodom z Kene, ktorý na Slovensku žije a pracuje už vyše štyroch rokov (sobota, 20.00 h).  Festival [fjúžn] ponúkne návštevníkom počas troch dní atraktívny program, ktorým chcú jeho organizátori ukázať, že rozmanité a často nepoznané identity majú aj ľudia, ktorých spoločnosť „nálepkuje”. 

Viac informácií o festivale a programe nájdete na Facebooku.

Sobota 12. október

Sadíme lipy

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 9.30 h.

Realizácia víťazného projektu banskobystrického Participatívneho rozpočtu 75 líp k výročiu SNP sa začína túto sobotu o 9.30 h v areáli pod Pamätníkom SNP. Výsadba líp je dobrovoľná a zapojiť sa do nej môže každý, kto má rád svoje mesto, myslí ekologicky a s úctou si pripomína Povstanie. Prineste si so sebou potrebná náradie a dobrú náladu. 

Zvolenský Natur trh

Park zabudnutých susedov, Zvolen – 10.00 h.

Tradičný zvolenský Natur trh bude mať jesenný nádych a ponúkne tradičné aj netradičné výrobky, tvorivé dielničky pre deti, módnu prehliadku (13.30 h), lahodné koláče v kaviarni aj teplé vegetariánske jedlo od Ferka Haalu.

Babie leto na sídlisku

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 14.00 h.

Tohtoročné Babie leto v Komunitnom centre Sásová (sídlisko Rudlová-Sásová) bude o hudbe. Hudbu si budete môcť vychutnať v tanečnom workshope, v spoločnom speve pri karaoke, zabavíte sa pri imitátorskej šou a zahrajú vám aj dve bystrické kapely. Po slávnostnom otvorení podujatia sa bude diskutovať o budúcnosti sídliskového komunitného centra a začnú sa aj jesenné tvorivé dielne pre malých aj veľkých. Tanečné vystúpenie Country ruže a detí z OZ Nádej deťom a tanečný workshop kreatívneho tanca s Beátou Žitniakovou je na programe od 16.00 h, koncert detskej kapely Maya Gal Hanna o 17.00 h a imitátorská šou Ivana Pavla Kozáka a komunitné karaoke o 18.00 h. Bodkou za Babím letom 2019 bude koncert kapely Fusaky (19.30 h). A ak sa počasie vydarí, časť programu si môžete vychutnať v Komunitnej záhradke. 

Každý meter sa počíta

Mestský park, B. Bystrica – 14.30 h.

V rámci Týždňa Ligy proti rakovine sa v sobotu v banskobystrickom Mestskom parku koná Beh za zdravie. Odbehni alebo odkráčaj jedno cca 450-metrové kolo po chodníku v parku a aj tvoja  vzdialenosť sa pripočíta k objemu kilometrov, ktoré si môže každý, komu nie je otázka prevencie a liečby onkologických chorôb ľahostajná, odkúpiť… A navyše, pohyb je tá najlepšia prevencia. Netreba sa nikde vopred registrovať, všetko prebehne na mieste. Zúčastniť sa môže každý.  Program podujatia obohatia ukážky cvičenia s pohybovou koučkou, fyzioterapeutkou, koncerty kapiel Sto múchRegale a ďalšie aktivity.

 Ponická heligónka 

Kultúrny dom, Ponická Lehôtka – 15.00 h.

V druhom ročníku Ponickej heligónky sa predstavia heligonkári z Poník, Dúbravice, Strelník, Dolnej Lehoty, Hriňovej, Detvy, Kokavy, Čierneho Balogu, Dolnej Strehovej a Podpoľania. Súčasťou podujatia bude výstava bábik v ponickom kroji (od 12.00 h).

Havo Slavo pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h.

Príbeh s pesničkami o malom psíkovi Slavkovi, ktorého zo všetkého najviac trápi to, že mu každý hovorí, aký je malý. Vyberie sa preto do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké“ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci…

Oldies party

Kultúrny dom, Malachov – 19.00 h.

Za dobrou country zábavou sa v sobotu večer oplatí zájsť do Malachova. Bufet bude otvorený, pripravená je bohatá tombola a najlepšie outfity v štýle western a indian budú odmenené. O muziku sa postará DJ Marek.

O robotovi s ľudským srdcom

Kultúrny dom, Medzibrod – 19.00 h.

Milovníci divadla si zrejme nenechajú ujsť sobotňajšiu premiéru Divadla medziBRODway. Na divadelných doskách Kultúrneho domu v Medzibrode uvedie hru Radoslava Kabáča R.U.R. Hoci tento názov evokuje známe dielo Karla Čapka, medzibrodské R.U.R. je príbeh s vlastným dejom a pointou, príbeh robota, ktorý má ľudské srdce a zachráni svet pre robotmi. 

Festival Barbakan začína koncertom v Záhrade 

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h.

V sobotu sa v Banskej Bystrici začína Festival Barbakan 2019. Otvorí ho koncert bratislavskej kapely The Youniverse so speváčkou Tammy a gitaristom Jergušom Oravcom a  mladá domáca kapela Sushicide. Koncert sa koná v Záhrade CNK od 19.00 h. Kompletný program festivalu nájdete na Facebooku.

Ostatňi raz s Chiki Liki Tu-A

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h.

Prešovská skupina Chiki Liki Tu-A odštartovala Ostatňi raz tour a mieri do Banskej Bystrice! V sobotu  vystúpi v Klube 77. Po tomto turné odložia hudobníci do skrine posledný funkčný kostým, tzv. Prešovské plátno, vrátane niektorých skladieb. Pre aktuálnu sériu koncertov pripravili hudobníci Martin Višňovský, Ľuboslav Petruška a Tomáš Višňovský špeciálny zoznam skladieb pozostávajúci z tzv. sociálnych istôt a viacerých rarít či piesní, ktoré väčšina fanúšikov nemala možnosť počuť naživo.

Nedeľa 13. október

Rozprávky na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 a 16.00 h.

Akvabatolárium pre najmenších (10.00 h) a protistrašidelná Bubácka rozprávka pre malých a veľkých, čo sa (ne)boja (16.00 h). V Bábkovom divadle na Rázcestí bude aj túto nedeľu rozprávkovo!

Postavičky z lístia 

SSG – Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 10.00 h.

V záhrade kaštieľa si deti nazbierajú krásne, pestrofarebné jesenné listy a v tvorivých dielňach si z nich  vyrobia veselé jesenné postavičky, víly aj škriatkov.

Šarkaniáda

Pustý hrad, Zvolen – 14.00 h.

Šarkaniáda sa chystá aj v Banskej Bystrici, ale až na budúci víkend. Už túto nedeľu si však môžete vyskúšať šarkanov na Pustom hrade vo Zvolene. Pripravených je 50 šarkanov pre prvých, ktorí prídu. Šarkany si budete môcť vymaľovať v tvorivých dielňach a tiež môžete súťažiť o tri krásne veľké šarkany. Šarkana si ale pripravte doma, lebo hodnotiť sa budú len tie doma vyrobené, prípadne aj tie,  čo si vymaľujete a vyzdobíte priamo na mieste. Doprava od Zimného štadióna do sedla na Pustom hrade je zabezpečená o 13.30 a 14.00 h. V prípade, ak bude pršať, sa podujatie nekoná.

Fyzické divadlo v mongolskej jurte

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h.

On a ona. Ich vzťah, v ktorom si spolu plávajú, nechávajú sa unášať, niekedy zanášať. Chvíľu sú nad vodou a inokedy hlboko pod hladinou. Fyzické predstavenie PEACE je o smrti jedného vzťahu a sile jeho vzkriesenia. Intimitu znásobuje unikátny priestor mogloskej jurty, v ktorej sledujeme pár v každodenných, miestami absurdných situáciách. Absurdná dráma v štýle holandskej mímy. Účinkujú: Monika Haasová (SK) a Péter Cseri (HU).