Zima zatiaľ akosi nepraje milovníkom zimných športov. Zato kultúre sa darí aj počas zimy bez snehu. Aj tento víkend je z čoho vyberať.

Piatok 24. január

Pocta folklóru v srdci Slovenska

Aula Beliana, FF UMB, B. Bystrica – 18:00 h

Benefičný koncert Pocta folklóru v srdci Slovenska, ktorý sa uskutoční v piatok večer v Aule Beliana, bude jedinečnou prehliadkou  slovenského folklóru. Zároveň podporí  Svetielko nádeje, venujúce sa detskej onkológii v Banskej Bystrici. Na koncerte vystúpia: Univerzitný folklórny súbor Mladosť, folklórne súbory Partizán, Krtíšan a Podpoľanec, Ženská spevácka skupina TRNKI, Ľudová hudba Pokošovci a sólisti Monika Zapletalová, Andrej Babiar a Jozef Dodo Varga z Plachtiniec.

Prízrak na Zvolenskom zámku

Zvolenský zámok – kaplnka, Zvolen – 18:00 h

Prísľubom neopakovateľného zážitku je vystúpenie banskobystrického Divadla Štúdio tanca v kaplnke Zvolenského zámku. Divadlo uvedie predstavenie Ghost / Prízrak, v choreografii Petra Miku a s pozoruhodným hudobným sprievodom Petra Zagara. Premiérovo tu predstaví svoj nový medzinárodný súbor. Tvoria ho umelci šiestich rôznych národností – Julie Charalambidou (Cyprus), Felipe Valera (Španielsko), Bartosz Przybylski (Poľsko), Laura Carolina Garcia (Čile), Jason Yap (Malajzia),  Tibor Trulik a Michaela Mirtová (Slovensko). Úlohy predskokanov sa zhostí Základná umelecká škola Nádvorná zo Zvolena.

Sobota 25. január

Majstrovstvá Slovenska v Muay Thai

Europa SC, B. Bystrica – 8:00 h

Vážením bojovníkov o 8:00 h sa v sobotu v priestoroch Europa SC začnú Majstrovstvá Slovenska v thajskom boxe SMTA 2020. Súťažiť budú juniori a seniori. Turnaj bude prebiehať pyramídovým systémom v zmysle Súťažného poriadku SMTA a pravidiel SMTA (IFMA). Seniorov čakajú eliminačné zápasy, tri kolá po dve minúty s minútovou pauzou a finálové zápasy, tri kolá po tri minúty s minútovou pauzou. Juniori bojujú na tri kolá po dve minúty s minútovou pauzou.

Zabíjačka v Teminali

NC Terminal, B. Bystrica – 10:00 h

Zabíjačka v Terminali bude taká, ako má byť. Porciovanie ošípanej, ukážky výroby klobás aj jaterníc, ochutnávka zabíjačkových dobrôt, držkový guláš aj kapustnica. O dobrú náladu sa postará Šikovná muzika Paľa Majeríka z Priechodu a bude aj tombola.

Zimná furmanská súťaž

Murínka,  Hriňová – 10:00 h

Sedemnásty ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní  sa v sobotu uskutoční v pri sídlisku Murínka v Hriňovej. Pripravená je aj ochutnávka zabíjačkových špecialít.

Na páračke, na posiedky

Kultúrny dom, Strelníky – 15:00 h

Počas dlhých zimných večerov sa ženy a dievky na dedinách schádzali na priadky a páračky. Trvali zvyčajne od Martina do fašiang.

Folklórna skupina Šajbania zo Strelník (Šajby) tieto tradície stále udržiava a túto sobotu pozýva na Šajbu na Páračke a posiedky.

Bude veselo, až bude perie lietať!

Starwars party

Kaviareň NEBUĎ LABUŤ, B. Bystrica – 16:00 h

Sobotňajšie popoludnie v kaviarni NEBUĎ LABUŤ (Medená 5, Pršianska terasa) bude patriť fanúšikom Star Wars. Môžu si vymieňať kartičky aj kvízovať.

Janko Hraško pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V sídliskovom Divadle pod balkónom na motívy známej Dobšinského rozprávky Janko Hraško zinscenovali autorský text Jána Haruštiaka a ich Janko Hraško je takmer normálny chlapec, takmer zo súčasnosti. Musí pomáhať, pretože inak sa nestane skutočným chlapcom. Plní úlohy, ktoré mu pripraví trpaslík… Deti sa  môžu tešiť na krásne bábky, ktoré navrhla a vyrobila výtvarníčka Soňa Mrázová. Hudbu zložil Belo Felix.

Tsunami v 77-ke

Klub 77, B. Bystrica – 18:00 h

Tsunami vol.I je akcia venovaná underrated umelcom. V Klube 77 sa objavia  Fox Way, Szoty Bang, Lynx, RexxHabemuss, MykagangHabemuss, Wen,  Desolate, Matjuye… Štart je o 18:00 h. Viac info na Facebooku.

Anniversaire (s) à la française

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 19:00 h

Koncerty, tanec a dobrá nálada! U Francúza bude v sobotu večer veselo. Zaspievajú Lívia & Tatiana Soláriková, Viktória Jarábeková, Eva & Ema Hutková, zatancuje Iva Ivaničová. Bude aj prekvapenie! Vstup je voľný.

Nedeľa 26. január

Aqua burza

Hotel LUX, B. Bystrica – 8:00 h

Akvaristická a teraristická predajná výstava sa bude už tradične konať na prvom poschodí Hotela LUX. Ponúkne mnoho exotických druhov živočíchov ako sú akváriové rybičky, veľké aj menšie americké a africké cichlidy, rôzne druhy sumcov, nádherné discusy a iné vodné živočíchy, ale bohatá bude aj ponuka teraristiky. Nebude chýbať prednáška ani detský kútik. Podujatie začína o 8:00 a končí o 12:00 h.

Zimná hostina

SSM – Tihanyiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Nedeľná tvorivá dielňa pripomenie deťom, aby v zime nezabúdali na kamarátov vtáčikov. Pripravia im zdravú a výdatnú hostinu. Počas práce sa dozvedia, ako, kedy a čím správne prikrmovať vtáky.

Rozprávky na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Dopoludnia veselé, hravé a mokré Akvabatolárium (10:00 h) a popoludní Princezná na hrášku, príbeh o tom, ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali ((16:00 h). V Bábkovom divadle na Rázcestí ožívajú rozprávky každú nedeľu.

Stretnutie s bibliou

Radnica – Cikkerova sieň, B. Bystrica – 15:00 h

Nenechajte si ujsť výnimočnú výstavu biblií rôznych vekov, formátov a prevedení. Najstaršia je 400-ročná, najmladšia vyšla v októbri minulého roku. Výstava, ktorú v priestoroch Cikkerovej siene Radnice organizuje Slovenská biblická spoločnosť, začína o 15:00 h a potrvá  približne do 17:00 h.

Čaj o piatej

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

Tradícia nedeľných tanečných zábav pokračuje aj v tomto roku. V nedeľu sa priestory Robotníckeho domu opäť premenia na tančiareň pre všetky vekové kategórie. O dobrú zábavu sa tentoraz postará skupina Galaxy BB Music.