Aj posledný májový víkend prináša množstvo podujatí, pre ktoré sa oplatí vytiahnuť päty z domu. Či už vás láka dobrá muzika, chcete spoznávať niečo nové alebo si zašportovať, možností máte už od piatka hneď niekoľko.

DNI MESTA ZVOLEN

Námestie SNP, Zvolen, piatok 26. a sobota 27. máj od 9.00 h

Záver mája patrí v neďalekom Zvolene každoročne mestským oslavám spojeným s trhom ľudových remesiel, ale aj kultúrnym programom. V tom tento rok vystúpi napríklad kapela Queenmania či Tomáš Bezdeda a La Gioa. Mestské slávnosti vo Zvolene štartujú už v piatok dopoludnia a potrvajú až do sobotňajšieho večera. V nedeľu dopoludnia na ne nadviažu oslavy Dňa detí vo Zvolene.

V piatok začínajú Dni mesta Zvolen: Zahrá Bezdeda a deti oslávia svoj sviatok

DNI MESTA BREZNO

Námestie generála Štefánika, Brezno, piatok 26. a sobota 27. máj od 9.00 h

Mestské slávnosti oslavujú v týchto dňoch aj v Brezne. Rovnako lákajú na celodenný program počas piatka i soboty. Pripravený je letný jarmok, ale aj množstvo ďalších sprievodných podujatí. V piatok večer tam na námestí vystúpia od 19.30 h napríklad Dominika Mirgová či Hex, v piatok popoludní Družina a večer od 19.15 aj Marián Čekovský, následne kapela Čechomor a o 22.00 h je na programe aj ohňostroj.

DEŇ KREATÍVCOV

Komunitné centrum Fončorda, Havranské 9, Banská Bystrica, piatok od 14.00 h

Nielen Fončorďania pravidelne zúčastňujúci sa aktivít v komunitnom centre, ale aj ktokoľvek ďalší je pozvaný pridať sa ku zaujímavým aktivitám. Uvidíte orientálne tanečnice, čarovanie z cernitu, maľovanie na hodváb, šperkáreň či papierové pletenie. Počas celého popoludnia, až do 19-tej hodiny, bude prebiehať aj šitie návlekov na komunitné stoličky, výroba tričiek, envirodielňa a chýbať nebudú chutné a zdravé občerstvenie.

EKOTOPFILM – ENVIROFILM

Multikino CINEMAX, Europa SC, Banská Bystrica, piatok od 15.00 h

V piatok vyvrcholí ďalší ročník festivalu filmov o životnom prostredí, ktorý lákal počas celého týždňa na zaujímavý program. V piatok sú ešte popoludní na programe posledné festivalové premietania banskobystrickej časti festivalu.

V BYSTRICI NEVÍDANÔ

Amfiteáter Banská Bystrica, piatok 26. máj o 19.00 h

Slávnostný program FS Šumiačan zo Šumiaca a FS Urpín z Banskej Bystrice sa bude konať v rámci ich jubilea. V programe účinkujú: FS Šumiačan, FS Urpín, UFS Mladosť, mužské spevácke skupiny z Telgártu, Vernára, Pohorelej. Umelecké slovo: Marek Ťapák. Réžia programu: Marian Čupka. Po skončení programu pokračuje ľudová zábava do 24.00 h. Vstupenky v cene 8 eur sú ešte stále v predpredaji aj na webe Ticketportal.sk.

GRABSTEIN – RAMMSTEIN REVIVAL

Klub 77, Horná 54, Banská Bystrica, piatok 26. máj o 20.00 h

Grabstein – prvý slovenský Rammstein tribute band so svojou show.

KRÍŽNA KRÍŽOM KRÁŽOM

Turecká, hlavné parkovisko, sobota 27. máj od 7.30 h

Tretí ročník vysokohorského behu na 25 kilometrov s prevýšením 1200 metrov. Z parkoviska v Tureckej bežci cez obec vybehnú na Salašky smerom ku Kráľovej studni a odtiaľ na Krížnu a cez Rybovské sedlo smerom na Rybie a späť do obce Turecká, kde bude aj cieľ pretekov. Štart je naplánovaný na 10.00 h. Prezentácia účastníkov bude prebiehať od 7.30 h a registrácia je možná so štartovným 13 € možná ešte aj v deň preteku. Po prvý raz sa pobeží aj Ultra sky maratón na 52 kilometrov s prevýšením až 3400 metrov, prezentácia bude prebiehať od 6.00 h a štart tejto náročnej kategórie je naplánovaný už na 7.30 h.

SBA 3X3 BASKET TOUR

Ihrisko na Rudohorskej ulici pod oporným múrom, sobota 27. máj od 10.00 h

Basketbalový turnaj v hre traja na troch medzi mužskými ale aj ženskými tímami v rámci celoslovenskej tour organizovanej SBA. Prvé zápasy začnú od 9.00 h a vyraďovacie súboje sú na programe popoludní. Súčasťou basketbalového turnaja v meste pod Urpínom bude vďaka OZ Fopart aj Grafitti Jam, ktorý bude prebiehať na stene pri ihrisku.

Sásová v sobotu ožije basketbalovým SBA 3×3 Basket Tour

ĽUBIETOVSKÝ BANÍCKY A  HUTNÍCKY DEŇ

Ľubietová, sobota 27. máj od 10.00 h

Po šiestykrát láka bývalé banícke mestečko neďaleko Banskej Bystrice na podujatie pripomínajúce práve históriu a tradície spojené s baníctvom. Pripravené budú ale aj stánky remeselníkov a sprievodný kultúrny program. Novinkou je súťaž v ryžovaní zlata.

Ľubietovský banícky a hutnícky deň obohatí súťaž v ryžovaní zlata – Ľubietovská zlatinka

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Hala B Zimného štadióna, Hronské predmestie 4, sobota 27. máj od 17.00 h

Aj počas tohtoročnej letnej sezóny majú Banskobystričania možnosť využiť vždy v stredu a v sobotu možnosť verejného korčuľovania. V sobotu bude Hala B Zimného štadióna v Banskej Bystrici k dispozícii od 17.00 h do 18.30 h. Vstupné je aj tento rok vo výške 2 € pre návštevníkov nad 15 rokov, ostatní platia 1 €. Novinkou v tejto sezóne je možnosť využitia nových pomôcok a podpôr pre deti, pre ľahšie zvládnutie základov korčuľovania.

DIVADLO POD BALKÓNOM: JANKO A MARIENKA

Divadlo pod balkónom, Rudohorská 37, Banská Bystrica, sobota 27. máj o 17.00 h

Predstavenie s pesničkami pre deti aj dospelých o tom, čo sa stane alebo môže stať, keď deti neposlúchajú rady svojich rodičov. Vstupné 3,50 €.

NOC NA HRADE BZOVÍK

Bzovík pri Krupine, sobota 27. máj o 17.00 h

Spoznajte zaujímavú históriu, ale aj úplne prekvapivé fakty o pevnosti Bzovík na komentovaných prehliadkach a zároveň sa zabavte pri muzike na koncertoch kapiel Easy Peasy, Saténové ruky, U.K.N.D. či Hudba z Marsu. Vstupné je vo výške 3 €, výťažok zo vstupného použije Občianske združenie Pod hradom Bzovík na obnovu hradu.

Pevnosť Bzovík chcú zachrániť U.K.N.D. či Hudba z Marsu

KARPATSKÉ CHRBÁTY

Klub 77, Horná 54, Banská Bystrica, sobota 27. máj o 20.00 h

Rocková alternatívna hudobná skupina pochádzajúca z Vrbového. Typická je svojim na prvý pohľad humorným a recesistickým vystupovaním. Poslucháč, ktorý však ide do hĺbky, zistí že Chrbáty sú aj o inom. Pod nánosom humoru sú vážne témy z ktorých ide aj mráz po chrbte. Úprimnosť, sociálne problémy, mix slobody v textoch Branislav Jobusa, dravá a nekompromisná gitara Miroslava Kusého a spoľahlivo šlapajúci tandem basa-bicie, Roman Klčo-Peter Hrdina sú zárukou hudobného zážitku aj pre toho najnáročnejšieho poslucháča.

DEŇ FARNOSTI – TRADIČNÉ HODNOTY NA SÁSOVSKOM SÍDSLIKU

Centrum Salezko, Tatranská 38/A, nedeľa 28. máj od 10.30 h

Na sídlisku Sásová sa pri príležitosti sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorej je zasvätený kostol na Tatranskej ulici, uskutoční v nedeľu Deň farnosti. Ten je spojený s pestrým programom pre celé rodiny.

Deň farnosti – tradičné hody na sásovskom sídlisku už v nedeľu

BDNR: DOBRODRUŽSTVÁ SMELÉHO ZEMIAKA

Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14, nedeľa 28. máj o 16.00 h

Krumple. Švábka. Bandurky. Grule. Zemáky… Všetky tieto záhadné slová znamenajú to isté. V  rozprávke vám Mária Šamajová zahrá o tom, ako sa smelý zemiak dostal k nám na stôl, a aké dobrodružstvá musel zažiť, aby sa mohol na panvičke smažiť. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa. Vstupné 3 €.