Prvý víkend roku 2018 je akciami poriadne nabitý. Preto sme pre vás pripravili výber najzaujímavejších podujatí, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Či už vás láka divadlo, šport, či koncerty, možností máte hneď niekoľko. 

FINÁLE SVETOVÉHO POHÁRA V UNIVERZITNOM HOKEJI

Zimný štadión Banská Bystrica, piatok 5. januára 2018 o 17.30 h
Turnaj, ktorý preverí hokejové zdatnosti študentov vysokých škôl a tiež poskytne priestor pre možnú výmenu skúseností z jednotlivých súťaží, vyvrcholí v štvrtý hrací deň. Pre víťaza je pripravená unikátna trofej, za ktorej výrobou stojí žena s bohatými skúsenosťami. V rámci WCoCH sa predstaví výber z Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL) a teda študenti zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ruskej SHL a americkej ACHA. Vzájomné meranie síl prebehne turnajovým systémom; zápas odohrá každý s každým, a vo finále sa stretnú dvaja najlepší.

BANSKOBYSTRIČANIA NA BEŽKY

Areál zimných športov na plážovom kúpalisku, trate na Králikoch, Šachtičkách

Priaznivci bežeckého lyžovania môžu vďaka stále priaznivým snehovým podmienkam využiť možnosti v areáli zimných športov na plážovom kúpalisku, kde sú priebežne upravované stopy pre bežkárov, už aj na klasiku. Upravovaná je aj trať po hrebeni i popod Jelenskú skalu medzi Šachtičkami a Donovalmi. Na Králikoch je priebežne upravovaný športový bežecký areál, k dispozícii je aj trať Králiky – Skalka a tiež Králiky – Hostinec a Králiky – Malachov po prepadlisko. Na trase Králiky – Tajov – Kordíky v súčasnosti prebieha ťažba dreva, trasy sú tak obmedzené, no čiastočne prístupné.

ŠTÁTNA OPERA: NOVOROČNÝ KONCERT V OPERE

Štátna opera, piatok 5. januára o 19.00 h
Tradičný novoročný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici sa uskutoční už tento piatok. Pôjde o operné vystúpenie zostavené z populárnych árií a duet z najznámejších opier. Účinkovať budú Patrícia Solotruková, Jolana Fogašová, Zoltán Vongrey, Max Jota, dirigentom bude Igor Bulla a koncertným majstrom Oldřich Husák. Spoluúčinkuje Orchester a zbor Štátnej opery.

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Zimný štadión, piatok 5.1. od 14.00 do 15.30 a nedeľa 7.1. od 16.00 do 17.30 h

Ak si chcete urobiť pár kolečiek po ľade a máte ľadové korčule, prevetrať ich znovu môžete v hale B banskobystrického zimného štadióna. V piatok i nedeľu podvečer bude pre verejnosť otvorená práve tréningová ľadová plocha banskobystrického zimného štadióna. Vstupné je aj v tejto sezóne vo výške 2 € pre osoby nad 15 rokov a zľavnené vo výške 1 €.

SOFTIP TROJKRÁĽOVÝ BEH

Námestie SNP, sobota 6. januára od 17.00 h
Nová sezóna bežeckých podujatí v rámci Marathon BB Tour 2018 je pred dverami. Už v sobotu 6. januára vypukne SOFTIP Trojkráľový večerný beh. V poradí siedmy ročník štartuje o 17.30 hod na Námestí SNP za účasti svetiel a hudby. Na účastníkov čaká rovnako ako po minulé roky 5390 metrov dlhá trať, ktorá vedie historickým centrom Banskej Bystrice cez park SNP až po cieľ, ktorý je na rovnakom mieste ako štart. Účastníci sa rozdelia podľa vekových kategórií. Každý bude musieť zabehnúť trať za maximálne 60 minút. Organizátori plánujú zapojiť do podujatia maximálne 1300 bežcov.

Trojkráľový večerný beh odštartuje bežeckú sezónu 2018

IBU POHÁR V BIATLONE

Areál bežeckého lyžovania v Osrblí, sobota 6. januára a nedeľa 7. januára od 10.00

Osrblie privíta aj tento rok, 6. a 7. januára špičkových pretekárov v rámci štvrtého kola svetoznámeho pohára v biatlone – IBU Cup. Vďaka technickému snehu na štvorkilometrovom okruhu v Národnom biatlonovom centre Osrblie budú vytvorené výborné podmienky na športovanie. Prvý januárový víkend sa tak všetci môžu tešiť na kvalitný športový zážitok. V sobotu aj v nedeľu, sú na programe rýchlostné preteky mužov a žien. Na štarte by sa mali objaviť aj svetové osobnosti – olympijské víťazky. Nebudú chýbať medailisti z majstrovstiev sveta. Vstup na podujatie je voľný.

IBU Pohár v biatlone privíta špičkových pretekárov

DIVADLO POD BALKÓNOM: ŽABÍ PRINC

Divadlo pod Balkónom, sobota 6. januára o 17.00 h
Za dávnych čias, keď sa želania ľuďom ešte plnili, žil kráľ, ktorý mal utešené dcéry. Pekné boli všetky, ale najkrajšia bola … Princ jej porozprával o tom, ako ho zlá bosorka zakliala, a nikto iný ho nemohol vyslobodiť zo studne iba ona.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Orin Detva

Zimný štadión, sobota 6. januára o 17.00 h
Priateľské hokejové derby ponúkne určite výborný zápas. Barani ťahajú víťaznú sériu deviatich výhier v rade, z ktorých je posledných osem bez straty bodu a sú v skvelej forme. Tá ich vyšvihla do čela Tipsportligovej tabuľky, a to je samozrejme dôvod ísť našich Baranov podporiť.

KONCERT, KTORÉHO VÝŤAŽOK POPUTUJE NA OBNOVU ORGÁNU

Katedrála Sv. Františka Xaverského Banská Bystrica, nedeľa 7. januára o 16.30 h
Koncert, ktorého výťažok bude venovaný na opravu a reštaurovanie starobylého a vzácneho barokového organa na Španej Doline z roku 1751. Predstaví sa katedrálny spevácky zbor Xaverius, sopránistka Anna Ciganocová, huslistka Jana Macíková, flautistka Alexandra Volentierová a na organe Matúš Kucbel.

BDNR: ČIARKOLÁRIUM A ŽIDOVSKÉ ROZPRÁVKY

Bábkové divadlo Na Rázcestí, nedeľa 7. januára o 10.00 a 16.00 h
Čiarkolárium je štvrté pokračovanie projektu Batolárium. Je určené pre deti od 18 mesiacov do 3 rokov. Odohrá sa v nedeľu o 10.00 h a vstupné je 3 eurá.

Židovské rozprávky: Hlupáci z Chelmu a Príbehy pre deti autora I. B. Singera, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Rabín bez hlavy autora Menachema Kipnisa. Určené pre deti od 3 rokov. Lístok na predstavenie je možné zakúpiť ako súčasť Cestovateľského pasu, cena 3,50 eura.