Pre mnohých sa víkend začína už v piatok popoludní či podvečer. Po hodinách a dňoch strávených v práci či v škole sa tak akosi žiada hneď niekam „vypadnúť“. Možností je i tentoraz veľa, od piatku až do nedele.

Piatok 11. jún

Rozprávkový festival Zála

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 14:00 h

Divadlo pod balkónom na sídlisku Rudlová-Sásová od štvrtka 10. júna patrí festivalu pouličných a komorných divadiel Zála 2021. Piatkový program festivalu, ktorý  potrvá do nedele, začal dopoludnia rozprávkou O kozliatkach v podaní Divadla Žihadlo. Popoludní Divadlo pod balkónom uvedie rozprávku Krajčír Nitôčka (14:00 h) a Divadlo Harry Teater rozprávku Zvedavý sloník (17:00 h).

Holidaypark Kováčová otvorený

Holidaypark Kováčová – 12:00 h

Holidaypark Kováčová v piatok na pravé poludnie otvorí svoj areál. Opäť si tu môžete užívať príjemné chvíle oddychu v bazénoch s termálnou minerálnu vodou, s teplotou od  26 do 38°C. Do konca júna je areál otvorený v čase od 10:00  do 20:00 h (od 1. júla od 9:00 do 20:00 h).

Na začiatku zaznie Renesančné pokušenie

Nádvorie Robotníckeho domu, Banská Bystrica – 18:00 h

Od renesančnej hudby po súčasnú hudbu Latinskej Ameriky. Koncert v podaní skvelých gitaristov Adama Marca (klasická gitara, osemstrunová romantická gitara) a Petra Tomku (klasická gitara, akustická gitara, gitarová lutna, guitharm, guitacello, bouzouki, spacedrum, cajon, duclar) . Na začiatku koncertu zaznie Renesančné pokušenie od Štěpána Raka. Vstup na koncert, ktorý sa koná v rámci  Banskobystrickej hudobnej jari, je voľný, počet miest je však limitovaný. Rezervácia vstupeniek: ludmila.grausova@banskabystrica.sk, +421 48 4330 527.

Batoh v lodenici

Lodenica Mlynčok, Slovenská Ľupča – 19:00 h

V Lodenici Mlynčok v Slovenskej Ľupči bude v piatok večer znieť country rock muzika v podaní združenia country hudobníkov Batoh.

SĽUK na zámku

Nádvorie Zvolenského zámku, Zvolen – 21:00 h

Nádvorie Zvolenského zámku v piatok roztancuje a rozospieva SĽUK. Návštevníci festivalu ZHZ sa môžu tešiť na jeden a polhodinový atraktívny program tancov a piesní z rôznych regiónov Slovenska.

Za umením do Lazovnej ulice

Banská Bystrica má viacero ulíc a uličiek, v ktorých prebýva umenie. Určite medzi ne patrí aj Lazovná ulica s dvomi galériami, knižnicou, Kaviarňou Poetika či Divadlom z Pasáže.  Ak by ste sa práve v tento piatok chceli nadýchnuť umeleckej atmosféry, navštívte Gallery Lazovná 1. Výstava malieb na plátne Teraz a vtedy autorov Cvetelina Cvetanova a Asena Cvetanova vás iste zaujme. A7 Gallery (365.labb, Lazovná 5) ponúka výstavu fotografií Tomáša Rafu Utečenci vitajte. V  Galérii v podkroví v Štátnej vedeckej knižnici v týchto dňoch sprístupnili výstavu malieb Sonji Ruskov Modlitba za vykúpenie. V ŠVK si tiež môžete posedieť v Letnej čitárni na Nádvorí Márie Terézie. V dome číslo 16, oproti knižnici, je Kaviareň Poetika, kde pri voňavej káve a chutnom koláčiku môžete obdivovať tvorbu Dariny Knotkovej. Jej obrazy a objekty sú okulahodiacou zmesou dreva, keramiky a akrylu. Výstava má názov Poeticky v Poetike a potrvá do 31. júla.

Sobota 12. jún

Zábava a šport v Radvanskej záhrade

Radvaň, Banská Bystrica – 9:00 h

Radvančania si vybudovali krásnu Radvanskú záhradu a v sobotu 12. júna (9:00 – 14:00 h) v tomto čarovnom prostredí oslávia deň detí. Na podujatí Kultúrno-športový deň v Radvani si však prídu na svoje všetci, malí aj veľkí. V bohatom programe, ktorý sa bude konať v priestoroch okolo Auly SZU, Evanjelického kostola a v parku pri Kaštieli Radvanských, nebude chýbať tanec, spev, divadielko, krátky výlet do histórie evanjelického zboru v Radvani či hudobné evanjelium pre deti a mládež. Poteší i skákací hrad, tenisová škola, zlaňovanie, lezecká stena, futbal, hokej, tenis, biatlon… a ďalšie atrakcie. Určite zaujmú aj ukážky práce policajov, hasičov a záchranárov. Podujatie podporia Richard Zedník, Michal Handzuš, Marek Penksa a ďalší.

Urpínom za ľaliami a orchideami

Ekocentrum Malá líška, Banská Bystrica – 9:00 h

Sobotňajší výlet za ľaliami a orchideami s Ekocentrom Malá líška povedie náučným chodníkom orientovaným na históriu a prírodné krásy Urpína – pozorovanie vtáctva aj zaujímavých druhov bylín a hľadanie ľalií a orchideí. Bonusom budú krásne výhľady na mesto.  Viac informácií nájdete na stránke organizátora.

Sobota v Zále

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10:00 h

Festival Zála pokračuje v sobotu predstavením Môj strakatý smiech (10:00 h). Je  to príbeh malého chlapca o hľadaní vnútornej sily, o tolerancii a priateľstve. O 11:30 h je na programe divadelný tvorivý ateliér pre deti a popoludní o 15:00 h predvedie svoju kúzelnícku show kúzelník Stalostan. Tretí festivalový deň ukončí šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica a ich Defektívka (v premiére o 17:00 h). Aj v sobotu sú v Zále pripravené sprievodné atrakcie, hry, zábava, súťaže.

Prehliadky Hradu Ľupča

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10:00 h

Brány Hradu Ľupča budú tento víkend otvorené! Prehliadky hradu sa konajú v sobotu a v nedeľu každú hodinu od 10:00 do 15:00 h. Nezabudnite si vziať rúška alebo respirátory.

Špangrass Fest

Klopačka, Špania Dolina – 14:00 h

Piaty špaňodolinský country & bluegrass festival Špangrass Fest sa bude niesť v znamení 40. výročia skupiny Prameň. Na festivale zahrajú Svaťa Kotas Band, Váh River Band, Grassland, Stopy, LTT, Tieň, Taverna, Endless Road, Jaro Nečesaný a, samozrejme, aj jubilujúci Prameň.

76 rokov po…

Baláže, Kalište – 17:00 h

Baláže a Kalište rozprávajú svoj príbeh. Po stopách „partizánskej republiky“, pri príležitosti 76. výročia vypálenia obcí Baláže a Kalište, povedie podvečerný pochod. Spomienkové podujatie 76 rokov po… začína na námestí v Balážoch (17:00 h) a povedie na Kalište, kde si účastníci pochodu tichou spomienkou pri zvonici a na miestnom cintoríne uctia obete 2. svetovej vojny.

Don Pasquale – záruka dobrej zábavy

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Svetoznáma komédia Don Pasquale je zárukou dobrej zábavy. Opera obsahuje tradičné zápletky diel z obdobia svojho vzniku, sú tu „incognito“ scény a je tu aj starý lakomec, ktorý chce pripraviť o dedičstvo svojho synovca. Prešibanému intrigánovi je protipólom bystré a najmä krásne dievča, ktoré rado číta. Don Pasquale iste poteší všetkých milovníkov dobrej opery buffy.

Gaetano Donizetti – Don Pasquale:

Budenie sitnianskych rytierov

Terasa u Blaškov, Jazero Počúvadlo – 12:00 h

Sitnianskych rytierov zobudia a letnú sezónu na Terase u Blaškov na Počúvadle otvoria už túto sobotu! Od 12:00 do 17:00 h sa predstavia bytosti 4 živlov, víly a škriatkovia, šermiari Via Historica aj sokoliari zo Štiavnických Baní. Sitnianskych rytierov, pravdaže, bude treba pohľadať, čo deti pomocou indícií iste hravo zvládnu. Tešiť sa môžu aj na tvorivé dielne, koníky a prekvapenie! Večer od 18:00 do 22:00 h bude u Blaškov vyhrávať skupina Silné V3.

Budenie sitnianskych rytierov:

Mirandolína

Nádvorie Zvolenského zámku, Zvolen – 21:00

Goldoniho Mirandolína, temperamentná a veselá majiteľka hostinca, ovládne v sobotu večer nádvorie Zvolenského zámku. Hra ponúka všetky prvky úspešnej komédie dell´arte a Teresa Groszmanová v úlohe Mirandolíny je výnimočná. S Mirandolínou sa na Zámockých hrách zvolenských predstaví Národní divadlo Brno. Ešte pred predstavením (19:00 h) unikátne zložená festivalová skupina hercov a herečiek DJGT spolu s hosťami prinesie atmosféru Zámockých hier zvolenských do centra Zvolena. Každá etuda sa na trase divadlo-zámok zopakuje niekoľkokrát.

A čo tak výlet do Tatier?

Chceli by ste spoznať históriu, pamiatky a zaujímavosti najznámejších tatranských osád? Kultúrno-turistické prechádzky s profesionálnou turistickou sprievodkyňou vás počas tohto víkendu zavedú do Nového Smokovca a Starého Smokovca. Počas prechádzky sa dozviete napríklad aj to, prečo majú Smokovce v erbe slnko a ako vznikol názov osady Smokovec. Na budúci víkend to budú Vyšné Hágy a Štrbské Pleso. Prechádzky trvajú približne dve hodiny, vstup na putovanie je voľný. Viac informácií nájdete na stránke tatry.sk.

Nedeľa 13. jún

Stretnutie s Leonardom da Vinci

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 10:00 h

V nedeľnej tvorivej dielni sa deti zoznámia s praotcom bioniky Leonardom da Vinci a jeho inšpiráciami pre vedu a umenie (10:00 – 18:00 h).

Tri rozprávky na koniec

Divadlo pod Balkónom, Banská Bystrica – 10:00 h

V posledný deň festivalu pouličných a komorných divadiel Zála 2021 sa deti stretnú so Zvedavým sloníkom v podaní Divadla pod balkónom (10:00 h), so žonglérom Stanleyom, ktorý vo svojom vystúpení s názvom Očami cirkusanta premiérovo uvedie akrobaciu vo veľkej obruči – Cyr Wheel (11:30 h), a bodku za festivalom dajú Tri rozprávky Divadla Harry Teater (15:30 h).

Guľko Bombuľko

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 16:00 h

Hravá divadelná rozprávka poteší najmenších divákov tohtoročných Zvolenských hier zámockých. Hlavnou postavou rozprávky je zvedavé klbko vlny, ktoré jedného dňa vypadne z košíka starej mamy a zakotúľa sa na dvor, kde sa zoznámi so všetkými jeho obyvateľmi. Guľka Bombuľka (Mária Ďuríčková – Peter Palik) predstaví deťom Bábkové divadlo Košice.

Bolievajú stromy brušká?

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Aj v Bábkovom divadle na Rázcestí je pre deti pripravená rozprávka na nedeľu. Tentoraz to bude rozprávanie o živote stromov Šepoty lesa. Prostredníctvom príbehu malého buka Bartolomeja sa deti dozvedia či stromy plačú, či ich bolievajú brušká, či bývajú choré, alebo či dokážu schudnúť.

BDNR – Šepoty lesa:

Čaj o piatej na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 17:00 h

Zábavu pri hudbe 60-tych, 70-tych aj ďalších rokov, ponúka Čaj o piatej s kapelou Galaxy BB Music v Hostinci na Kopčoku (Lazovná 64).

Zvolenské korzo bude športové

Námestie SNP, Zvolen – 17:00 h

Zvolenské korzo bude v nedeľu športové. Na námestí sa predvedú športové kluby Karate klub Uraken, škola korčuľovanie Freestyle, Lieskovský tenisový klub, hokejisti aj futbalisti a predstaví sa aj súťažná formula zvolenského pretekára Martina Matušku. V programe sú koncerty skupiny Police teamJanko Kulich&Kolegium, deti sa môžu zapojiť do tvorivých dielní Tri oriešky a zabaviť pri vystúpení Lolo a Piškot.

Príchod Godota: Love Portrait

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Pohybovo-vizuálna performance Love Portrait nie je zobrazením konkrétnej lásky alebo príbehu o nej. Je to zvádzajúci energetický tok naživo vytváranej hudby, subtílne submisívna performancia dvoch obnažených tiel a dvoch do seba zamilovaných pisoárov „od Marcela Duchampa“… V réžii Jara Viňarského účinkujú Heidi Šinková a Tomáš Janypka. Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami, moderuje Marek Godovič.

Everest – najťažšia cesta

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu… Everest – najťažšia cesta (Slovensko, 2020, 52 min). Réžia a scenár: Pavol Barabáš. Námet: Marek Ťapák. Hrajú: Chris Bonington, Ivan Fiala, Peter Habeler, Peter Hámor, Marek Holeček, Milan Skladaný.

Everest – Najťažšia cesta: