Poslednému letnému víkendu v tomto roku nesporne dominuje veľkolepé svetelné divadlo v historickom centre Banskej Bystrice. Lákavé sú však aj ďalšie podujatia v meste či blízkom i vzdialenejšom okolí

Piatok 21. september

Trináste Divadelné podzámčie

Zvolen, Park Ľ. Štúra – 10:00 h

Zvolenský festival pouličného divadla a hudby Divadelné podzámčie sa začal už vo štvrtok. A v piatok pokračuje rozprávkami O Selce Lakomce (10:00 h), Princezná je hloupá Madla (14:30 h), Danka a Janka (16:00 h) a divadelnou hrou Jáánošííík (17:30 h). Trinásty ročník festivalu sa odohráva v Parku Ľ. Štúra, v prípade zlého počasia v sále v Starej Radnici.

Rodinné bábkové divadlá v šapito pod pamätníkom

Banská Bystrica, Park pod Pamätníkom SNP – 16:00 h

Už zanedlho sa v Banskej Bystrici uskutoční 21. ročník festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018. Organizátori festivalu aj tento rok pripravili rôzne divadelné a paradivadelné aktivity, ktoré sa v rámci predfestivalového Prológu udejú v Divadelnom šapito pod Pamätníkom SNP. A prológ štartuje už v piatok 21. septembra oživenou výstavou Rodinné bábkové divadlá. Exponáty tradičných rodinných divadiel a marionettových bábok zo svojich zbierok zapožičalo Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, Hrad Modrý Kameň. Výstava mapuje vývoj českého a slovenského bábkarstva od medzivojnového obdobia až po súčasnosť. Výstavou,  spojenou s interaktívnymi hrami pre deti a rodiny, sprevádzajú študenti a študentky z Katedry bábkarskej tvorby DF VŠMU v Bratislave. Vernisáž výstavy je o 16:00 h a v šapito pod pamätníkom si ju môžete pozrieť denne až do 9. októbra v časoch 10:00 – 15:00 h a 16:00 – 18:00 h.

Ľudový odev Horehronia a Podpoľania

Banská Bystrica, SOS – 16:00 h

V Komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska si v piatok prídu na svoje milovníci folklórnych tradícií a ľudových odevov zvlášť. Dozvedia sa viac o pravidlách odievania obyvateľov obcí Horehronia a Podpoľania v prvej polovici 20. storočia a v povojnových rokoch. Vstup je voľný.

Dožinky na Masarykovom dvore

Vígľaš – Pstruša – 17:00 h

Dvojdňové Dožinkové slávnosti na Masarykovom dvore ponúkajú bohatý program, ktorého súčasťou budú aj Drezúrne preteky. V piatok o 17:00 h otvorí slávnosti FS Podpoľanec a jeho členovia spolu s FS Očovan vytvoria dožinkový sprievod a odovzdajú vence „gazdom“. Večer od 19:30 h začne zábava pri heligónkach a pod hviezdami.  V sobotu o 13:30 h vystúpi DFS Ratolesť. Potom sa predstaví FS Hont a dožinkovú slávnosť zavŕšia svojim vystúpením o 15:00 h Hudci a Veronika Spodniaková (15:00 h). Pre deti je počas oboch dní pripravené množstvo zábavných hier a aktivít.  Preteky v drezúre koní sa uskutočnia v sobotu a v nedeľu.

Svetelné divadlo v centre mesta

Banská Bystrica, centrum mesta – 19:30 h

Festival svetla a tieňa patrí medzi najväčšie umelecké podujatia v Banskej Bystrici. Uskutoční sa v piatok a v sobotu a rozohrá svetelné divadlo na viac ako dvadsiatich miestach v centre mesta. V piatok o 19:00 h otvorí festival bubnová show Campana Batucada a po skončení svetelných projekcií sa rozprúdi zábava s kapelou Medial Banana na After Party v Urban Spot. Podrobný program nájdu  návštevníci a návštevníčky festivalu v sprievodných mapkách na každej festivalovej lokalite ako aj na internetovej stránke www.svetlo-tien.sk. Informácie o festivale nájdete aj v našom článku:

Program + mapa atrakcií: Festival svetla a tieňa ožiari mesto už po štvrtýkrát

Jesenný jarmok vo Zvolene

Zvolen, Námestie SNP – 19:30 h

Stánky s rozmanitým tovarom a dobrotami od výmyslu sveta,  remeslá kolotoče v Jegorkách, divadlo v parku, hudba, langoše, klobása aj vínko… To je jarmok vo Zvolene. V piatok večer v Parku Ľ. Štúra zahrajú Cigánski diabli (19:30 h) a na Námestí SNP Bosé nohy (20:30 h). V sobotu si okrem jesenných trhov môžete pozrieť aj vežu Kostola sv. Alžbety. Od 10:00 h dp 17:00 h sú dvere veže otvorené a vstup je voľný. Viac v článku na ZVonline.sk.

Spomienka na Hendrixa v Klube 77

Banská Bystrica, Klub 77 – 20:00 h

Už 48 rokov uplynulo od smrti legendárneho gitaristu Jimiho Hendrixa. V Klube 77 si toto smutné výročie pripomenú s René Lackom a jeho kapelou. Ako hovorí René, Hendrix bol jeho Bohom a jeho štýl hry ho doslova fascinoval. Dôkazom toho je, že v roku 1996 sa René Lacko zúčastnil v Severnej Karolíne súťaže v interpretácií skladieb Jimiho Hendrixa, ktorú vyhlasuje každý rok Hendrixova rodina. Skončil v jednom z semifinálových kôl ako najlepší Európan na 2. mieste.

Sobota 22. september

Dvere pivovaru otvorené dokorán

Banská Bystrica, Sládkovičova ul. – 11:00 h

Banskobystrický pivovar otvorí v sobotu od 11:00 h brány pivovaru na Sládkovičovej ulici pre všetkých svojich priaznivcov a širokú verejnosť. Milovníci, priatelia a fanúšikovia výnimočného slovenského piva Urpiner tak môžu nielen spoznať históriu výroby piva v Banskej Bystrici, ale aj nazrieť do zákulisia pivovaru a zoznámiť sa s celým procesom výroby najoceňovanejšieho slovenského piva. Viac sa dočítate v článku nižšie a na Facebooku BBonline.sk môžete aj súťažiť o pivko.

Banskobystrický pivovar znovu otvorí svoje brány, zahrajú aj obľúbené Heľenine oči

Deň obce Nemce v znamení kotlíkových dobrôt

Nemce, parčík pred Kultúrnym domom – 13:00 h

Kyslé krumple s mäsom, bravčový, držkový aj hovädzo-bravčový guláš aj kapustnica. To všetko sa v sobotu bude variť v Nemciach. A všetko v kotloch. Samozrejme, všetko sa bude aj jesť. Každý návštevník Dňa obce si dá to, na čo bude mať chuť. Okoštovať prídu aj obyvatelia z družobnej českej obce Skalička. Deti, ale aj dospelí, si prídu na svoje pri rôznych súťažiach a muzika – banskobystrická kapela Galaxy BB Music, bude vyhrávať od obeda až do večera.

Hiadlovský Krumplovník

Hiadeľ – 12:00 h

Krumplovník je tradičné jedlo Hiadlovčanov. Recept na jeho prípravu je celkom jednoduchý. Stačia zemiaky, múka, soľ, rasca, troška mlieka a na prilepšenie chuti môže byť aj zopár škvariek, slaninka či kyslá kapusta. No ako sa vraví, lepšie raz vidieť, ako sto razy počuť, preto ak sa chcete naučiť piecť túto pochúťku, príďte v sobotu do Hiadla. V programe 13. ročníka Hiadlovského krumplovníka sú aj ukážky jeho pečenia. A bude aj súťaž o najrýchlejšieho škrabača a rajbača zemiakov či o najdlhšiu zemiakovú šupku. Samozrejme, hlavným bodom programu bude súťaž o najlepší hiadlovský krumplovník. Podujatie, ktorým sprevádza Katka Kovačechová,  sa začína o 12:00 h.  Tancom, spevom a muzikou potešia súťažiacich a všetkých návštevníkov deti z miestnej ZŠ s MŠ, DFS Drienka, FS Urpín, Gipsy Čáve ale aj Kali a Peter Pan. Na záver zahrá známe hity DJ Maco.

Beh zdravia aj svetelná cyklojazda

Banská Bystrica, park pod Pamätníkom SNP – 14:00 h, Námestie SNP – 20:00 h

V piatok 21. septembra sa v Banskej Bystrici začal Európsky týždeň športu. V rámci neho sa v sobotu môžete zapojiť do nesúťažného behu zdravia – Healthy Run 2018. Beh zdravia je behom, ktorý podporuje chuť ľudí hýbať sa, a teda robiť niečo pre svoje zdravie. Štart behu je o 15:00 h v parku pod Pamätníkom SNP. Registrácia je na mieste, hodinu pred štartom (štartovné 5 eur). Od 14:00 h tu môžete absolvovať bezplatné diagnostické merania a rôzne športové aktivity.

Ďalšou športovou aktivitou, ktorá je súčasťou Európskeho týždňa športu – ale aj Festivalu svetla a tieňa, je Svetelná cyklojazda mestom. Peletón vyštartuje o 20:00 h z Námestia SNP a povedie ulicami mesta (trasa 7 km). Rozsvieťte svoj bicykel čímkoľvek, čo bliká a svieti a zapojte sa do cyklojazdy.

Dudinské vinobranie

Dudince, kúpele – 14:00

Je čas vinobraní a treba si ho užiť. Napríklad v sobotu v kúpeľnom areáli v Dudinciach. Na podujatí, ktoré moderuje Radoslav Zemančík, bude nielen skvelé víno a burčiaky, ale aj chutné regionálne jedlo, remeselná ulička a dobrá muzika. Zahrá a zaspieva Ľudová hudba Jara Harazína, dychovka Sitňanka aj Kabát Revival. Dudinské vinobranie sa začína o 14:00 h.

Piknik na Borovej hore

Zvolen, areál Borová hora – 14:00 h

Na sobotňajšom Pikniku na Borovej hore bude pripravené bude detské dopravné ihrisko pre všetky deti, ktoré si prinesú bicykle či kolobežky. Deti si môžu vyskúšať svoju šikovnosť tiež v tvorivých dielňach a radosť im urobí aj člnkovanie v tamojšom jazierku a ďalšie aktivity. Bude sa variť slivkový lekvár a príde aj Polemic.  Čítajte viac tu:

V sobotu aj Piknik na Borovej hore s kapelou Polemic

Explózia detských talentov

Banská Bystrica, šapito pod Pamätníkom SNP – 16:00 h

V rámci Prológu tohtoročnej Bábkarskej Bystrice sa počas dvoch septembrových víkendov v Divadelnom šapite pod Pamätníkom SNP uskutoční Divadelná a tanečná explózia detských talentov. Do Banskej Bystrice pricestuje osem detských súborov z rôznych kútov Banskobystrického kraja. Väčšina z nich  bude mať možnosť vôbec po prvýkrát vystúpiť na profesionálnom divadelnom festivale, stať sa predskokanmi medzinárodných divadelných súborov. Počas štyroch dní sa s divadelnou a tanečnou tvorbou predstaví viac ako sto talentovaných detí!  Tento víkend to bude DS 12 Statočných z Podkoníc s divadlom Môj brat a strašidlá (sobota – 16:00 h), OZ Nádej deťom z Banskej Bystrice s tancom Na pódiu sme ako doma (sobota – 16:30 h) , DDS Zrkadlo z Kremnice uvedie divadlo Učený z neba nik nespadol (nedeľa – 16:00 h) a Rómske materské centrum Slniečko z Poltára zatancuje Amaro džives (nedeľa – 16:45 h).

Vítanie jesene na námestí

Banská Bystrica, Námestie SNP – 18:30 h

Banskobystrické občianske združenie Zaživa na amfiteátri, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica pripravilo na sobotňajší večer koncert s názvom Privítajme jeseň hudbou. Na koncerte sa predstaví Big Band Júliusa Selčana so sólistami Bercom Baloghom, Lazarom ako aj Ladies Quartet. Koncert sa začína o 18:30 h.

39 stupňov v Kulturáku v Hornej Mičinej

Horná Mičiná, Kulturák – 19:00 h

Tridsaťdeväť stupňov, tridsať postáv, štyria herci a jedno tajomstvo, ktoré treba zachrániť! Rožňavské Mestské divadlo Actores prichádza do Kulturáku na Hornú Mičinú so špionážnou krimi komédiou 39 stupňov. Viac o predstavení sa dočítate v článku:

Súťaž o vstupenky: 39 stupňov v Kulturáku v Hornej Mičinej

Hrnčiarsky bál v opere

Banská Bystrica, Štátna opera – 18:30 h

Hrnčiarsky bál je jednou z dvanástich operiet Gejzu Dusíka.  Príbeh sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Záhorí, v revolučných rokoch 1848 – 1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené s národným hnutím Štúrovcov. Opereta je popretkávaná slovenským folklórom a patrí do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby. Dielo je uvádzané v slovenskom jazyku.

Nedeľa 23. september

Korčuliarska inline časovka

Banská Bystrica, Park pod Pamätníkom SNP – 9:30 h

Deťom od 6 do 15 rokov sú určené nedeľné preteky  na inline dráhe v parku pod Pamätníkom SNP. Na korčuliarsku časovku, ktorá štartuje o 9:30 h, sa môžu registrovať od 8:00 do 9:00 h priamo na mieste pretekov (štartovné je 1 euro). Pripravený je aj program pre najmenších a ukážky z tréningov Lyžiarskeho oddielu Mladosť.

Potulky mestom – kamene zmiznutých

Banská Bystrica, Námestie SNP – 14:00 h

Účastníci septembrových Potuliek mestom si pripomenú Deň obetí holokaustu a rasového násilia. V historickom jadre mesta budú so sprievodcom Jozefom Ďuriančíkom hľadať kamene zmiznutých – Stolpersteine.

Červená čiapočka v Záhrade

Banská Bystrica, Záhrada CNK – 15:00 h

Červená čiapočka, jedna z najznámejších svetových rozprávok, straší deti už viac ako dvesto rokov. Počas predstavenia v malom „záhradnom“ šapito sa malí i dospelí diváci ocitnú v divokom svete rozprávok, v nudnom lese plnom nudných zvieratiek, ale aj vo svete, kde áno nie je vždy áno a nie nemusí byť nie. A mucha nemusí byť mucha. Červená čiapočka je prvým titulom nového komorného priestoru Teatro Tatro Štúdio a je určená deťom od 4 rokov.

Cars & Coffee Slovakia

Banská Bystrica, Námestie SNP – 15:00 h

Ak máte radi športové, exkluzívne či dobové autá, nenechajte si ujsť podujatie Cars & Coffee Slovakia, ktoré sa uskutoční v nedeľu na banskobystrickom námestí.