Ďalší októbrový víkend už viac zimný ako jesený prináša ukončenie cyklosezóny a mnohé festivaly spojené s týmto obdobím. Vybrať sa môžete napríklad na koncert, divadlo, či za vínom alebo bryndzovými pirohmi. 

NA FARMU HIADLOVSKÝCH ZA VÍNOM

Festival_2014Slovenská Ľupča – mliečna farma Braunvieh, piatok 7. október od 15. hod. a sobota 8. október od 12. hod.

Pozývame na tretí ročník festivalu, ktorý prvýkrát začne priamo na farme. Farma bude obidva dni otvorená až do 21. hod. Témou podujatia budú ,,Živé vína,, to znamená: Pozvaní sú dvadsiati vybraní vinári z celého Slovenska, ktorí túto podmienku spĺňajú. Vstupenka bude obsahovať pohárik, taštičku a degustačné lístky. Gastronómia bude opäť pod taktovkou skvelého šéfkuchára p. Petra Ďurču z TOP restaurant Žilina. Môžete sa tešiť samozrejme na syrečky Hiadlovec- budeme pripravovať Grilovaný Hiadlovec s lekvárom a chlebíkom a v ponuke budú rôzne štádiá zrelosti syra Hiadlovec na syrových tanierikoch k vínku. Viac informácií sa dočítate v našom článku.

JESEŇ V ARBORÉTE BOROVÁ HORA

Arborétum Borová Hora, piatok 7.10. od 7. – 16. h a sobota 8. október od 9. – 16. h

Príďte si pozrieť farby jesene na drevinách a kvetinách z rôznych kútov sveta. V sobotu o 13.00 h aj s odborným výkladom. Uvidíte ukážky jesenných aranžmánov a môžete získať aj odborné poradenstvo v oblasti záhradníctva a úpravy drevín, ako aj zakúpiť si rozličné dreviny. Vstupné pre dospelých 2 €, zľavnené vstupné 1 €.

AKADÉMIA EURÓPSKEHO SENIORA 2016

i_4022668Robotnícky dom, piatok 7. október o 14. – 16. hod.

Slávnostné otvorenie Akadémie európskeho seniora 2016 s koncertom La Femme. Rôzne podujatia v rámci Akadémie potrvajú až do novembra.

ALESSANDRO LA ROCCA (IT): OPEN THE VOICE / OTVOR SVOJ HLAS

Záhrada CNK, piatok 7. október o 14. hod.

Hlasový a rytmický workshop sa skladá zo základného hlasového tréningu, individuálnej a skupinovej improvizácie, skúmania vzťahu telo-hlas-pohyb.

BESEDA S PETROM ŠTRELINGEROM

Brezno – Synagóga, piatok 7. október o 16. hod.

Beseda so slovenským prozaikom a novinárom, spojená s krstom a autogramiádou knihy Salakúzy.

PÁN A PANI MORGANOVCI – MANŽELSTVO JE…

Zvolen – Stará Radnica, piatok 7. október o 18.30 hod.

Divadelná komédia Divadla Zelienka s detektívnou zápletkou v podaní divadla Zelienka. Vstupné sú tri eurá.

LA ROCCA/ MORETTI: ANCIENT FUTURE (IT)

even-photo-Ancient-Future záhrada koncertZáhrada CNK, piatok 7. október o 19. hod.

Koncert etnofolk, jazz & impro. Repertoár zoskupenia Ancient Future sa skladá z pôvodných skladieb a aranžmánov tradičných ľudových piesní. Obsahuje široký hudobný svet od moderného jazzu až po improvizovanú hudbu. Táto hudba je živá, tradičná i moderná, inšpirujúca, hravá a hrateľná. Ancient Future spája antropologický prístup k hudbe, inšpirovaný prácou v Divadle Cotinuo. Hudobníci okolo pôvodných piesní a melódií vytvárajú nové formálne štruktúry, pracujú s atmosférou. V nových interpretáciách skladieb kladú dôraz na naráciu a dramaturgiu príbehu v kombinácii s rôznymi formami vizuálneho umenia, divadla a hudby. Miestny support – pred koncertom zaznejú variácie niektorých skladieb od Tori Amos v interpretácii Milana Zvadu alias Minjo, ako aj jeho vlastné hudobné pokusy. Vstupné sú tri eurá.

XIV. MEDINÁRODNÝ FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMOV

Klub 77, piatok 7. október až pondelok 10. október

Filmový festival dobrodružných a extrémne športových filmov, dobrodružných vodných športov a tiež horolezecký, horský film či cestopisný. Vstupné je zdarma.

BARBAKAN FESTIVAL

14563404_10205611989693834_5193544956720520211_nBanská Bystrica, piatok 7. október až sobota 5. november

Koncerty popredných domácich klubových kapiel, filmové projekcie a prednášky či výtvarné umenie – to všetko sa zmestilo do programu multižánrového festivalu Barbakan, ktorý aj tento rok na jeseň prinesie do Banskej Bystrice o čosi viac kultúry. V piatok festival otvára koncert kapiel Got  Blue Balls a Billy Barman v Urban Spote. Čítajte viac v našom staršom článku.

MUSICA PERENNIS SANCTI BENEDICTI

Cikkerova sieň, piatok 7. október o 19. hod.

Koncert klavírnej legendy Fujzko Hemming. Lístky na koncert sa budú predávať priamo na mieste za cenu päť eur.

HRAJTEŽE MI, HRAJTE

Aula Beliana, piatok 7. október o 19. hod.

Pravidelné folklórne podujatie pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica. Vstupné je deväť eur.

BEH NA PUSTÝ HRAD

i_4038912Zvolen – Námestie SNP, sobota 8. október o 9. hod.

Pozývame na tradičný Beh na Pustý hrad, ktorý sa uskutoční v sobotu so štartom na Námestí SNP. O 13. hod. na Námestí vystúpi detský folklórny súbor Matičiarik. Parametre trate hlavnej kategórie – dĺžka je  5,8 km a prevýšenie 350 m.

VÝSTAVA BONSAJOV A SUISEKI

Zvolen – Zvolenský zámok, sobota 8. október a nedeľa 9. október

Pozývame na výstavu bonsajov a suiseki, ktorá sa uskutoční na Zvolenskom zámku. Súčasťou budú aj ukážky tvarovania bonsajov.

JARABSKÝ POLMARATÓN

Jarabá, sobota 8. október o 11. hod.

Prezentácia a registrácia je na chate Jarabatá v obci Jarabá v čase od 8.30 do 10.30 hod. Štart je o 11. hod. Štartovné je deväť eur.

VÝSTAVA OVOCIA A ZELENINY A PRODUKTOV Z NICH

i_4040980Badín – bývalá stará škola, sobota 8. október o 13. – 19. hod.

ZO SZZ v Badíne v rámci tejto výstavy pozýva aj na tretí ročník súťaže o najlepší zákusok makový alebo orechový. Vyhodnotí sa súťaž o najkrajšiu predzáhradku a najkrajší kvetinový balkón alebo priečelie.

FESTIVAL ZVIERAT

Europa SC, sobota 8. október o 15. hod.

Hľadá sa najmilšie zvieratko Banskej Bystrice. V sobotu sa bude v Europe SC oslavovať Svetový deň zvierat. Moderovať bude Richard Vrablec.

AUTORSKÉ ČÍTANIE S ANASOFT LITEROU A ANTIKVARIÁTOM: IRENA BREŽNÁ

Banská Štiavnica – Antikvariátik, sobota 8. október o 17. hod.

Spisovateľka a novinárka Irena Brežná bude predstavená na diskusii v Antikvariátiku. Podujatie moderuje Zuzana Lukáčová. Vstup voľný.

BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA VS. BAM POPRAD

i_4028944Štiavničky – športová hala Dukla, sobota 8. október o 18. hod.

Zápas BK ŠKP 08 Banská Bystrica a BAM Poprad. Vstupné pre dospelých dve eurá, študenti a dôchodcovia jedno euro.

OSPALÝ POHYB

Záhrada CNK, sobota 8. október o 19. hod.

Jedna z najoriginálnejších formácií porevolučnej scény sa po dvoch dekádach vrátila na koncertné pódiá a na jar už stihli vydať nový album s jasným názvom ø. Na koncerte v bystrickej Záhrade odznejú piesne z ich najnovšej platne, ale aj niekoľko piesní z pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť v budúcom roku. Spolu so skladateľom Martinom Burlasom v skupine hrajú ďalšie osobnosti slovenskej alternatívy: Peter Zagar, Daniel Baláž a Pavol Hubinák. Vstupné je päť eur, zľavnené tri eurá.

JESENNÉ VÝMENNÉ STRETNUTIE AUTO – MOTO VETERÁNOV

i_4002453Sídlo Veterán klubu BB – areál SAD, nedeľa 9. október od 7. – 13. hod.

Stretnutie Auto-Moto veteránov a náhradných dielov s prehliadkou múzea motocyklov.

ČERVENÁ ČIAPOČKA

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 9. október o 9. hod.

Červená Čiapočka alebo Večer u Madame d´Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky. Pre deti od 4 rokov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 9. október o 9.-12. a  13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Nočné živočíchy s Csabom. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

OLYMPIÁDA VO VARENÍ A JEDENÍ BRYNDZOVÝCH PIROHOV

Zvolen – Námestie SNP, nedeľa 9. september o 9. hod.

Nultý ročník kulinárskeho podujatia, ktoré usporadúva OZ Slovenský šport a OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska. Počas nedele sa maximálne 10 trojčlenných družstiev zúčastní v tuhom boji o pekné ceny. Keďže bryndza je pre náš región príznačná a halušiek sa navarilo všade neúrekom, my sme sa rozhodli pre inú bryndzovú špecialitu a tou sú Bryndzové pirohy. Variť sa budú netradične v kotlíku, slaninka sa bude opekať na dyme z dymovodu. Viac v článku na Zvonline.sk.

XIX. KOLOKVIUM SLOVENSKÝCH, MORAVSKÝCH A ČESKÝCH BIBLIOGRAFOV

Kolokvium bibliografov-page-001Štátna vedecká knižnica, nedeľa 9. október o 9. hod.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Slovenská asociácia knižníc a Sdružení knihoven ČR – Sekce SDRUK pro bibliografii pozývajú v rámci Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti na XIX. kolokvium slovenských, moravských a českých bibliografov, ktoré sa uskutoční v nedeľu a potrvá až do utorka 11. októbra, v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici (Lazovná 9). Toto podujatie sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Banská Bystrici Jána Noska, primátorky mesta Banská Štiavnica Nadeždy Babiakovej a primátora mesta Nová Baňa Jána Havrana. Október je už tradične Mesiacom českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti, v rámci ktorého sa pravidelne stretávajú slovenskí, moravskí a českí bibliografi, aby si vymenili skúsenosti a prezentovali výsledky svojej činnosti. Viac sa dočítate v staršom článku.

FAREBNÉ ŠANTENIE VO VETRE SO ŠARKANMI

Urpín – pri Kalvárii, nedeľa 9. október od 10. – 12. hod.

Na Urpín si ktokoľvek v nedeľu môže prísť spestriť deň a pochváliť sa svojim pestrofarebným šarkanom.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 9. október o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Gombíková jeseň s Romankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

UZAVRETIE CYKLOSEZÓNY

i_4038884Zvolen – Námestie SNP, nedeľa 9. október o 14. hod.

Pozývame na Uzavretie cyklosezóny, ktorá sa uskutoční v sobotu na Námestí SNP. Súťaže pre deti, trialová show NovoCK Trial, cyklojazda s architektom mesta Petrom Kaššom, Trasa: Námestie SNP- Zvolen Západ – Veľká Stráž.

OKTÓBROVÉ POTULKY MESTOM

Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 9. október od 14. hod.

Na októbrových Potulkách mestom vám  Branislav Stančík porozpráva o Jánovi Thurzovi, jeho domoch a o živote v Banskej Bystrici v 15. storočí. Poplatok je dve eurá, pre deti do 12 rokov v sprievode rodiča bezplatne.

FAMILIÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 9. október o 16. hod.

Rodinná púť do sveta rozprávok. Pre všetkých od troch do 99 rokov.

KINEDOK 2016: VEČER SLOVENSKÉHO DOKUMENTU

Záhrada CNK, nedeľa 9. október o 18. hod.

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky. V rámci jesene vám v bystrickej Záhrade predstavíme dokumenty zo štyroch európskych krajín. Premietať sa bude o 18. hod. film Matky a dcéry + Nový svet a o 19. hod. Tak ďaleko, tak blízko.

RICHARD MÜLLER & BAND – TO NAJLEPŠIE TOUR 2016

i_3946119Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity, nedeľa 9. október o 19. hod.

Koncert uznávaného slovenského speváka v priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity na Bernolákovej 8. Viac sa dozviete v článku.

NECRONOMICOM /TRACH METAL LEGEND) V BANSKEJ BYSTRICI

Tartaros RC, nedeľa 9. október o 19. hod.

Rock Klub Tartaros pre vás pripravil thrash metalový večer plný kvalitnej hudby. Legenda thrash metalu, Necronomican z Nemecka hrajúca od 80. rokov zavíta po prvý krát do nášho mesta. Ako support na tour im bude sekundovať talianske zoskupenie Hortus Animae. Ako domáci support sa predstavia talentovaní Bystričania Acid Force.