Skvelá hudba rôznych žánrov, atraktívne športové podujatia, festival krátkych filmov či výstava mačiek. Aj v takomto duchu sa bude niesť blížiaci sa víkend v Banskej Bystrici a jej okolí. Keďže ponuka podujatí je opäť bohatá, pripravili sme si pre vás tradičný výber toho najzaujímavejšieho.

Piatok 7. október

Jeseň v Arboréte Borová hora

Arborétum Borová hora (Borovianska 2176/66), Zvolen – 7.00 h

Verejnosťou obľúbené podujatie Jeseň v Arboréte Borová hora 2022 organizované pracovníkmi arboréta sa bude konať v dňoch 7. – 8. októbra (piatok-sobota). V piatok môžete zavítať v čase od 7.00 do 16.00 h a v sobotu, na kedy je zabezpečený vstup s odborným výkladom o 13. hodine, môžete prísť v čase od 9.00 do 17.00 h.

SOFTIP kvapka krvi

Europa SC, Banská Bystrica – 8.00 h

7. ročník SOFTIP KVAPKY KRVI otvára brány všetkým dobrovoľným darcom krvi, pre ktorých je prinavrátiť zdravie a v mnohých prípadoch život poslaním. Podujatie potrvá do 12.00 h, registrácia je možná do 11.30 h.

Festival AZYL SHORTS 2022

Kinosála Múzea SNP, Banská Bystrica – 16.00 h / Záhrada CNK – 18.00 h

Festival AZYL SHORTS je priestorom pre prezentáciu autorov krátkych filmov a videoklipov. Tento rok opäť prináša súťažné sekcie, ale aj tie najlepšie krátke filmy z Oscarov, Cannes, Karlových varov a tiež z jednotlivých krajín V4. Okrem iného so sebou nesie workshopy pre študentov stredných škôl a kameramanské, ale aj herecko-režijné masterclassy. V piatok 7. októbra sa môžete tešiť na bohatý program hneď na dvoch rôznych miestach, a preto odporúčame navštíviť náš samostatný článok s odkazom nižšie, kde nájdete kompletný harmonogram.

Princípy pre zdravie a duševnú rovnováhu (prednáška)

Štátna vedecká knižnica, Banská Bystrica – 17.00 h

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a centrum Window of Shanghai pozývajú na prednášku s názvom „Princípy pre zdravie a duševnú rovnováhu v rámci tradičných čínskych umení“. Učiteľ čínskych bojových umení Marián Laššák vám predstaví tradičné čínske cvičenia a ich význam pre zdravie a duševnú rovnováhu. Podujatie sa uskutoční o 17.00 h v spoločenskej sále na 1. poschodí.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín

Tipsport aréna, Banská Bystrica – 17.30 h

Na „baranov“ čaká v piatok 7. októbra ďalší domáci zápas, tentokrát pricestujú pod Urpín hráči trenčianskej Dukly. Po výhre nad Zvolenom, ktorý bol v čase duelu na čele tabuľky čaká na hokejistov Banskej Bystrice tím z opačného konca. Trenčania prežívajú katastrofálny vstup do sezóny a po 6 kolách im patrí so ziskom troch bodov posledná priečka. Aj napriek tomu určite podporte zverencov fínskeho trénera Karhulu na ceste za dôležitými bodmi! Chcete si zaistiť skvelé miesta na tribúne v predstihu? Nepremeškajte príležitosť zakúpiť si vstupenky v predpredaji, a to na tomto odkaze.

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari

Stará radnica, Námestie SNP, Zvolen – 17.30 h

V piatok 7. októbra sa bude v sále na Starej radnici premietať film s názvom Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari.

Hrajteže mi, hrajte

Aula Beliana, Banská Bystrica – 19.00 h

Štúdio RTVS v Banskej Bystrici pozýva počas piatka 7. októbra na verejnú rozhlasovú nahrávku folklórneho koncertu cyklu Hrajteže mi, hrajte venovanú 65. výročiu vysielania banskobystrického rozhlasového štúdia. Podujatie sa začne o 19.00 h a uskutoční sa v Aule Beliana v B. Bystrici.

Gary and the homegrown

U Francúza – Jazz Club 12, Banská Bystrica – 20.00 h

Gary and the homegrown je 6-členná kapela, ktorú založil spevák/skladateľ/gitarista z anglicka, Gary Halmkan. Kapela hrá originálnu hudbu v príjemnom mixe žánrov ako Soul, Blues, Funk a Acoustic. V piatok 7. októbra zavítajú so svojou tvorbou opäť do Banskej Bystrice, tentokrát do jazzového klubu U Francúza. Podujatie začína o 20. hodine, vstup je voľný.

MATEJ SMUTNÝ & THE PSYCHO LOVERS_AURA TOUR 2022

Wake up, Zvolen – 20.00 h

Slovenský spevák, skladateľ a multiinštrumentalista Matej Smutný v júni vydal svoj debutový album AURA. Spolu s kapelou Vám ho zahrajú už piatok vo zvolenskom Wake Up klube. Ako support vystúpi kapela Kvet z Alokatu. Brány podniku sa otvárajú verejnosti o 19.00 h, kompletný časový harmonogram podujatia nájdete na Facebooku.

DJ HATAAH (HU) / AZYL SHORTS 2022

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Záverečná party festivalu AZYL SHORTS 2022 s DJom HATAAH. Producent a DJ Hataah je síce pôvodom z Maďarska, no svoje pole pôsobnosti našiel v Berlíne. Je významným členom maďarského hudobného a artist management labelu Babylon Records, ktorého súčasťou je od jeho založenia v roku 2013. Príďte aj Vy zažiť poriadny náklad tropical bassu do banskobystrického centra nezávislej kultúry Záhrada, kde sa môžete rozlúčiť s ďalším ročníkom festivalu AZYL SHORTS! VSTUP na toto podujatie je zdarma.

Catastrofy + Patriarcha

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h

Po letných festivaloch a koncertoch, kde vystúpili ako špeciálny hosť Slobodnej Európy, sa Catastrofy vydajú na jesennú časť turné. Počas troch koncertných víkendov prinesú ich zbojnícky thrash metal do viacerých kútov Slovenska, kde ešte v tomto roku nehrali. Každý koncert bude zložený z najväčších zbojníckych hitov a samozrejme aj vecí z posledného albumu Taký je život. Inak tomu nebude ani v piatok 7. októbra, kedy zavítajú do banskobystrického Klubu 77. Hosťom a predkapelou bude skupina Patriarcha.

Oliver Heldens (NL)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Jedna z najväčších hviezd na scéne elektronickej hudby prichádza do MINISTRY of FUN so svojím špeciálnym 2-hodinovým setom, v ktorom vám odprezentuje to najlepšie z jeho produkcie! Olivier J. L. Heldens je holandský DJ, ktorý je považovaný za priekopníka žánru future house. Zaznamenal tak mnohé úspechy, vrátane hitov „Gecko“, „Last All Night“, „The Right Song“, „Fire in My Soul“ a „Turn Me On“. Pravidelne hráva na najväčších a najznámejších svetových festivaloch a v piatok 7. septembra znovu zavíta do banskobystrického Ministry of Fun! Počas večera sa mu o support postarajú rezidenti DAVE & EMTY a DJ MUSTEE. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

Boy Wonder & Karaoke Tundra

Urban Spot, Banská Bystrica – 21.00 h

V rámci festivalu krátkometrážnych filmov AZYL SHORTS 2022 vystúpia v banskobystrickom Urban Spote Boy Wonder a Karaoke Tundra! Rapera Boy Wondera fanúšikovi slovenskej hip-hopovej scény netreba nijak špeciálne predstavovať. Počas nezabudnuteľného hudobného večera sa na pódiu vystrieda s producentom ukrajinského pôvodu Viktorom Tverdochlibovom, známym ako Karaoke Tundra. Predpredaj vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Sobota 8. október

Medzinárodná výstava mačiek 2022

Aula SZU, Banská Bystrica – 10.00 h

Takmer 30 rôznych plemien z rôznych kútov Európy budete mať možnosť vidieť opäť, po dvojročnej prestávke, na v poradí už 23. a 24. Medzinárodnej výstave mačiek. Tá sa uskutoční v dňoch 8. a 9. októbra v priestoroch Auly Slovenskej zdravotnej univerzity (SZU) v banskobystrickej mestskej časti Radvaň. Tá bude sprístupnená verejnosti od 10.00 do 18.00 h a svoju šancu na lepší život sa tu budú snažiť tiež nájsť mačičky z útulkov z B. Bystrice a z B. Štiavnice.

Beh na Pustý hrad

Námestie SNP, Zvolen – 10.00 h

Nadšenci pohybu a behu sú srdečne pozvaní na jubilejný 10.ročník CONTINENTAL behu na Pustý Hrad v meste Zvolen. V čom je čaro podujatia? Ide o príjemnú akciu na dopoludnie pre celú rodinu. Navyše uvidíte, ako krásne to pri pohľade z Pustého Hradu na okolie Zvolena vyzerá, keď sa rozplynie ranná hmla. A samozrejme, stretnete sa s priateľmi, prídu nové zážitky a užijete si pohyb vo vyfarbenej jesennej prírode… Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Výstava Syseľ

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14.00 h a 15.00 h (aj v nedeľu)

Vstúpte do kaštieľa plného sysľov a vytvorte si niečo na pamiatku. Víkendové aktivity budú patriť deťom a sysľom – tvorivá dielna je zameraná na spoznávanie neobyčajného života hlodavca – sysľa pasienkového, ktorému je venovaná aktuálna nová výstava „SYSEĽ“.

Verdikt o (ne)vine

Thurzov dom, Banská Bystrica – 14.00 h a 15.30 h (aj v nedeľu)

Staňte sa na chvíľu súčasťou starých čias a vyskúšajte si umenie majstrov-pisárov. Tvorivá dielňa je venovaná výstave Mučiacich nástrojov. Našou úlohou bude oboznámenie sa s dávnym ozdobným písaním. Vašou úlohou bude napísať si meno podľa historických predlôh.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava

Národný atletický štadión, Banská Bystrica – 18.00 h

Najvyššia futbalová súťaže je v plnom prúde a na hráčov banskobystrickej Dukly čaká v sobotu 8. októbra víťaz Slovenského pohára, tím FC Spartak Trnava. „Červeno-čírny“ sú vždy veľkým lákadlom a inak tomu nebude ani počas 13. kola Fortuna ligy. Navyše, Spartak sa určite bude chcieť pomstiť za ich prehru proti Dukle, ktorá prišla na ich domovskom štadióne. Oba celky tak určite budú mať postarané o motiváciu navyše a očakávať sa dá aj ďalšia početná kulisa. Budete pri tom? Vstupenky si môžete zaistiť v online predpredaji na tomto odkaze.

Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice

Športová hala Dukla, Banská Bystrica – 18.00 h

Po strhujúcom štvrtkovom predstavení pohárového Eurocupu proti gréckemu celku Eleftheria Moschatou, čaká na basketbalistky Slávie Banská Bystrica ďalší atraktívny súper. Pod Urpín pricestujú v rámci 2. kola extraligy žien hráčky Young Angels Košice. Príďte podporiť banskobystrické „pumy“ a dožičte im kulisu, akú by si tento zápas zaslúžil.

Video Oldies Ruda Tučeka

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna VIDEO OLDIES RUDA TUČEKA je späť. Už 8. októbra 2022 sa spolu s majiteľom klubu Rudom Tučekom prenesiete do minulého tisícročia.

Nedeľa 9. október

Zvedavý sloník

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

Príbeh malého sloníka je známy po celom svete. Volá sa Bimbo a do všetkého pchá svoj zvedavý noštek. Najviac ho však zaujíma, čo máva krokodíl na obed a preto sa to rozhodne zistiť. Na svoje dobrodružnej ceste stretne muchu, ktorá je vlastne osa. Tá sa neskôr stane jeho najlepším priateľom a povie mu, kde žije krokodíl. Ako príbeh končí, sa dozviete v Divadle pod balkónom v nedeľu o 10.30 h (v sobotu o 17.00 h). Príbeh je určený deťom od 3 rokov a je o túžbe po poznaní a tiež o tom, že ak ste zvedaví, odvážni a vytrvalí, dosiahnete všetko po čom túžite.

Medzi riadkami

Matejov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Pri príležitosti 80. výročia úmrtia spisovateľky Terézie Vansovej si v komentovanej prehliadke v priestoroch Matejovho domu pripomenieme túto významnú ženskú osobnosť slovenských kultúrno-spoločenských dejín, ktorá má svoje miesto v stálej expozícii.

HC ’05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš

Tipsport aréna, Banská Bystrica – 16.00 h

Kolotoč zápasov najvyššej hokejovej súťaže pokračuje aj v nedeľu a banskobystrickí „barani“ vyzvú v rámci 8. kola súpera z Liptovského Mikuláša. Liptáci po nevydarených minulých sezónach ukazujú, že nebudú súperom z kategórie „do počtu“, ale že treba s nimi počítať. Aj napriek tomu by však favoritmi mali byť práve Banskobystričania, pre ktorých to bude druhý domáci duel v priebehu troch dní. Budete chcieť byť pri tom? Neváhajte a poistite si skvelé miesta vo vynovenej hale, a to prostredníctvom online predpredaja na tomto odkaze.

Veľká cesta

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Inscenáciu VEĽKÁ CESTA pripravil tvorivý tím pod vedením hosťujúcej režisérky Michaely Homolovej a je určená deťom od 2,5 roka a ich rodičom. Ak ste zvedaví na dobrodružné putovanie dvoch malých hrdinov, príďte sa pozrieť na premiéru v nedeľu 9. októbra. Potvrdenie účasti alebo rezervácie na: produkcia@bdnr.sk alebo 0907 807 999.