Fašiangové karnevaly, zabíjačky a niekde už aj pochovávanie basy. Obdobie zábav vrcholí, pretože už na budúci týždeň, Popolcovou stredou, začína pôstne obdobie. Užite si jedinečnú atmosféru tradícií priamo v meste či okolí počas víkendu ešte aj vy.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad

Zimný štadión, Hronské predmestie 4, piatok 24. február o 17.30 h

Zápas základnej časti hokejovej Tipsport ligy. Vstupné od 3 do 6 eur.

Koncert: Fragile

Limone Bistro & Wine, Partizánska cesta 83, piatok 24. február o 19.30 h

Koncert slovenskej hudobnej skupiny zloženej z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či televíznych programov. Vstupné 20 eur.

Slice of Bread

Rock Club Tartaros, Námestie SNP 5, piatok 24. február o 20.00 h

Koncert kapiel Slice of Bread a Gilotína v rámci Pandorina skrinka tour 2017. Hosťom je kapela Patriarcha. Vstupné 3€.

Gabriel Jonáš Trio

Jazz klub 12, Horná 12, piatok 24. február o 20.00 h

Hudobné aktivity tria Gabriela Jonáša sa sústreďujú hlavne na sprevádzanie vokalistov a inštrumentalistov. Toto nenápadné zoskupenie troch výrazných jazzových osobností vzniklo z pragmatických dôvodov ako rytmika nedeľných jamov v bratislavskom hudobnom klube Pub u Zeleného stromu. V priebehu piatich rokov sa toto trio vypracovalo na špičkovú úroveň v zohratosti a empatii. Vstupné 4 eur.

Fašiangová Zabíjačka

Tajov, pred obecným úradom, sobota 25. február od 7.00 h

Obecná fašiangová zabíjačka spojená s karnevalom. Zabíjačka začne už od 7.00 h, karneval je naplánovaný od 15-tej hodiny. Chýbať nebude tradičné preťahovanie lanom medzi dolným a horným koncom dediny. Posledne vyhral dolný koniec, takže horný má čo vracať. Do dobrej nálady vám bude hrať ľudová hudba. Všetky masky budú odmenené. Popri tom všetkom si pochutnáte na zabíjačkových špecialitách.

Dedinská zakáľačka a Fašiangová zábava v Podlaviciach

Podlavice, zabíjačka pri Lagúne, zábava v KD, sobota 25. február od 8.00 h

Aj tento rok pripravujú tradičnú zabíjačku aj v Podlaviciach. Prasiatko zarežú ráno okolo ôsmej a už po deviatej si budete môcť aj vy zakúpiť zabíjačkové dobroty. Večer od 19-tej hodiny potom domáci pozývajú na Fašiangovú zábavu a pochovávanie basy. Program v kultúrnom dom začína o 19-tej hodine. Vstupné naň sú 4 eurá, respektíve polovičné pre tých, ktorí prídu v maskách.

Fašiangy, Fašiangy, Fašiangové časy

Špania Dolina, pred obecným úradom, sobota 25. február o 8.30 h

Ani malebnú dedinku nad Banskou Bystricou neobchádzajú fašiangové tradície. Aj tu od pol deviatej ráno pripravujú tradičnú zabíjačku. Miestnych čaká aj vinšovanie v maskách po domoch a vinšovať nielen domácim bude aj folklórny súbor Poničan z Poník.

Sliačske fašiangy

Sliač, námestie pri fontáne, sobota 25. február o 9.30 h

A mestečko medzi Banskou Bystricou a Zvolenom na fašiangy rovnako nezabúda. Od rána aj tu plánujú pravú gazdovskú zabíjačku s výrobou tradičných dobrôt. Nasledovať bude sprievod fašiangových masiek a vystúpenie folklórneho súboru Východňarské šarkanice. Každá maska zúčastnená v sprievode bude odmenená. Pripravené budú ale aj sprievodné akcie a súťaže pre deti. Okrem mäsových pokrmov si prídu na svoje aj milovníci ďalších fašiangových špecialít.

Šachtička Winter Party

Hotel Šachtička, sobota 25. február o 9.00 h

Nenechajte si ujsť výnimočnú párty na svahu. Kopec zábavy s  DJ-om, becherovkou a krásnymi hosteskami. Večer pokračuje v kafé bare s tými najlepšími dídžejmi. Vstup je voľný.

Škola varenia

Komunitné centrum Fončorda, sobota 25. február o 10.00 h

Variť sa bude Tiramisu, glazovaná zelenina julienne, šafránové krémové rizoto, frikasé z vykostenej ryby, šťavnaté pečené kačacie prsia, krémová cibuľová polievka a mnoho ďaľších.

Majstrovstvá Slovenska v latinskoamerických tancoch

Štiavničky, Športová hala Dukla, sobota 25. február o 10.00 h

Tradičným organizátorom prestížneho podujatia je aj tento rok tanečný klub Fáber Dance Team. Súčasťou galaprogramu bude živá hudba Elite, ktorá zahrá tanečníkom do tanca a o žánrovú pestrosť sa postarajú bubeníci zo skupiny Tambores. Vstupné 20 eur.

Svetový deň sprievodcov cestového ruchu

Mesto Banská Bystrica, sobota 25. február od 13.00 h

V rámci svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu budú záujemcom sprístupnené bezplatné prehliadky mesta spojené s výkladom sprievodcov. Tento rok sa podujatie zameriava na známe kultúrne centrá mesta a ich zašlú slávu, súčasnosť i budúcnosť. Viac o podujatí sa dočítate v našom staršom príspevku.

Ander z Košíc

Aula SZÚ, Bernoláková 8, sobota 25. február o 17.00 h

Legenda slovenského humoru v Banskej Bystrici s unikátnym galaprogramom. Vstupné 10 eur.

Batolárium

Bábkové Divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14, nedeľa 26. február o 10.00 h

Najmladší divadelný projekt na Slovensku! Interaktívne predstavenie pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov a ich rodičov. Vstupné 3€.

Indiánske rozprávky

Bábkové Divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14, nedeľa 26. február o 16.00 h

Prvá časť z cyklu mimoeurópskych rozprávok Rozprávková geografia. Pre deti od 3 rokov. Vstupné 3,50 eur.

Čaj o Piatej

Robotnícky Dom, Robotnícka 5, nedeľa 26. február o 17.00 h

Tanečná spoločenská zábava nielen pre staršiu generáciu Banskobystričanov. O dobrú náladu sa postará tanečná kapela HitBand.

HC ’05 IClinic Banská Bystrica – MHC Martin

Zimný štadión, Hronské predmestie 4, nedeľa 26. február o 17.00 h

Zápas základnej časti hokejovej Tipsport ligy. Vstupné od 3 do 6 eur.