Aj tretí februárový víkend sa ponesie v duchu fašiangov a karnevalových zábav. Nadšencov športu dozaista zaujme basketbalové „derby cez kopec“ medzi Sláviou Banská Bystrica a MBK Ružomberok, no v akcii budú aj „barani“. 

Piatok 17. február

PACI PAC

CINEMAX Banská Bystrica – 17.00 h

Obľúbení PACI PAC vyrážajú na slovenské turné k novému CD a DVD PACI PAC – To najlepšie deťom. Môžete sa tešiť na premiéru nového živého predstavenia, plného farebných kostýmov a veselých postavičiek z obľúbených pesničiek. Nebude chýbať dupajúci Slon, Levík vegetarián, Pán Trampolíni z Talianska, dokonca príde aj pán traktorista a nezabudneme si zatlieskať na Ťapi ťap alebo si poriadne zaskákať na pesničku Dedoles. Príďte sa zabaviť na hudobno-zábavné vystúpenie PACI PAC v pohodlí kinosály CINEMAX, s kvalitným zvukom a špeciálnym vizuálom k turné na plátne.

HC ’05 Banská Bystrica – HC MV Transport Prešov

Tipsport Aréna Banská Bystrica – 17.30 h

Už v piatok 17. februára čaká hokejistov Banskej Bystrice ďalší domáci duel a ako už býva zvykom, pôjde o veľa! Pod Urpínom sa totiž predstavia o záchranu hrajúci Prešovčania, ktorí určite nebudú chcieť „predať kožu lacno“. Stretnutie 38. kola opäť o čosi viac napovie, akým smerom sa bude uberať záver základnej časti hokejovej Tipos extraligy. Zatiaľ čo Prešovčania sa venujú záchranárskym prácam, banskobystrickí hokejisti zveľaďujú svoje umiestnenie v rámci elitnej šestice, ktorá im zaručí priamu štvrťfinálovú účasť. Podarí sa im zdolať aktuálne posledný tím tabuľky? Odpoveď na túto otázku dostaneme od 17.30 h.

Skaderuka, skadenoha III.

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 18.00 h

Pre Divadlo Štúdio tanca je dôležité vychovávať, vzdelávať a šíriť ďalej, že súčasný tanec a pohyb majú nezastupiteľné miesto v umeleckom svete. Preto sa tešia stále väčšej popularite ich tanečných a pohybových kurzov. A čo sa uplynulý semester na kurzoch dialo? Počas večera Skaderuka, skadenoha sa predstavia nádejní tanečníci – od detských talentov, cez tínedžerov až po dospelákov, aby vám ukázali, čo sa v Divadle Štúdio tanca naučili. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

 Beseda s Marekom Vagovičom ku knihe Padreho klan

Panta Rhei, ESC Banská Bystrica – 18.00 h

Europa SC pozýva na besedu ku knihe Padreho klan od autora bestsellerov Vlastnou hlavou, Mareka Vagoviča. Thriller hovorí o zákulisí a praktikách policajnej mafie, kde sa kryli a zahladzovali „prúsery“ spriaznených podnikateľov a oligarchov. Podujatím prevedie Ľubo Šulko.

NOISE: MANENE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

MANENE, ANDEE a SPIRIT je trojica umeleckých mien, ktoré sa predstavia v piatok 17. februára v banskobystrickom Ministry of Fun na akcii s názvom „NOISE: MANENE“. Brány Ministry of Fun sa otvoria od 21. hodiny, vstupenky nájdete na tradičnom mieste.

Sobota 18. február

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu v múzeu

Thurzov dom / Matejov dom / Tihányiovský kaštieľ – 10.00 h / 13.00 h / 15.00 h

Pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu čakajú na návštevníkov  v každej expozícii Stredoslovenského múzea a to v Thurzovom dome, Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli komentované prehliadky v cene vstupenky do múzea. Vstupy sú o 10.00, 13.00 a 15.00 h.

Fašiangová zabíjačka – 8. výročie Masarykovho dvora

Jazdecký a športovo – rekreačný areál Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 10.00 h

Masarykov dvor pozýva na oslavy 8. výročia a rovno v spojení s Fašiangovou zabíjačkou, ktorá sa uskutoční v sobotu, 18. februára so začiatkom o 10. hodine. Tešiť sa môžete na ochutnávku tých najrôznejších zabíjačkových špecialít, ktoré si pre Vás pripravia súťažné družstvá. Klobásy, jaternice, škvarky, zabíjačková kapustnica, či tlačenka a mnoho ďalších vynikajúcich špecialít budete mať možnosť ochutnať a zároveň zahlasovať za tú najlepšiu. Okrem ochutnávky na Vás čaká aj ukážka porcovania svine, pivko, ,,páľenô“, ľudová muzika, kultúrny program či remeselné stánky.

Fašiangy v Podlaviciach

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 15.00 h

Zažiť fašiangovú atmosféru budete môcť aj počas najbližšej soboty, 18. februára v Kultúrnom dome v Podlaviciach. Pripravený je program pre malých i veľkých: – detský karneval v maskách so súťažami a množstvom zábavy od 15.00 do 18.00 h a fašiangová zábava s tombolou a pochovávaním basy od 19.00 h. Príďte sa zabaviť a fašiangovo naladiť.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – CBK Košice

Športová hala UMB, Banská Bystrica – 15.00 h

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica čaká v sobotu 18. februára 4. kolo nadstavbovej časti o 5.-8. miesto a tentokrát si zmerajú sily s tímom CBK Košice. Stretnutie začína o 15.00 h.

Detský fašiangový karneval

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 16.00 h

Na tradičný Fašiangový karneval sa môžu tešiť všetci Banskobystričania, či návštevníci mesta, a to v sobotu 18. februára o 16:00 hod. v Robotníckom dome. Pripravte si masky, čaká na vás veľa zábavy, súťaží, tanca a muziky. O program sa postará tanečná škola Janette Fáberovej, ktorá naučí vás, aj vaše ratolesti zaujímavé nové tance. Nebude chýbať súťaž o najkrajšiu masku, či najlepšie tancujúceho rodiča, promenáda všetkých masiek a diskotéka. Nezabudnite zavolať aj svojich veľkých a malých kamarátov, aby nás bolo čo najviac.

Kozliatka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Sásovské Divadlo pod balkónom pripravuje už tradične program na sobotu, aj nedeľu. Tentokrát je to známy príbeh o malých roztomilých kozliatkach. Príbeh o tom, že strach môže mať naozaj veľké oči, veľké uši a možno aj veľké zuby. Rozprávka Kozliatka začne v sobotu 7. januára o 17.00 h, v nedeľu o 10.30 h.

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok

Športová hala Dukla, Banská Bystrica – 18.00 h

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa po reprezentačnej prestávke vrátia do akcie sobotným derby cez kopec s MBK Ružomberok. V hale na Štiavničkách bude v hre priebežná druhá priečka v extralige, dôležité bude aj skóre. Stretnutie 4. kola nadstavbovej skupiny o 1. až 4. miesto má naplánovaný úvodný rozskok na sobotu 18. februára o 18.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Best of Expedičná kamera v Banskej Bystrici – Cesta za polárny kruh

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 18.00 h

Múzeum SNP srdečne pozýva na ďalšiu edíciu Best of filmov Expedičnej kamery v sobotu 18. februára. Tentokrát sa zameriame na tému Cesta za polárny kruh. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

ENIESA & Jerguš Tesák U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.00 h

Eniesa je košická muzikantka, ktorej hudobné svety plávajú medzi folkom, world music, rockom aj country. Na pódiu ju najčastejšie sprevádza gitara, no rada experimentuje aj s inými nástrojmi ako orientálny perzský cimbal – santur alebo efektami. Jej zatiaľ najúspešnejší album, ktorý spája folk s elektronikou nesie názov Jablko (2022) a vznikol v spolupráci s Frantou Černým (Čechomor). „Jablko“ je tiež videoprojektom ukrývajúcim vo videoklipoch príbeh slobodnej duše v obrazoch miest slovenskej krajiny. Aj tentokrát sa U Francúza môžete tešiť na akustický koncert hudobníčky s hosťom na husliach, Jergušom Tesákom.

Ples Benátska noc

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 19.00 h

Kabaret La Comedy Vás pozýva na Benátskú noc. Bude to noc plná zábavy, hudby a dobrého jedla a pokiaľ nechcete pri tom chýbať, odporúčame navštíviť túto stránku.

Fašiangová párty v maskách

Pilsner restaurant U Kemov, Námestie SNP, Banská Bystrica – 19.00 h

Zoberte masku a príďte sa zabaviť do Kemov na “Fašiangovú párty v maskách”. Tataráčik, Šnytka a do nálady vám zahrá DJ Ivan Vesel.

MORTEN

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V roku 2021 to bola jedna z najlepších párty… Už vtedy dokázal „Mr. Future Rave“ naplniť banskobystrický klub Ministry of Fun do posledného miestečka a inak tomu nebude ani v sobotu 18. februára, kedy MORTEN opäť zavíta do najmodernejšieho klubu opäť. O support sa mu postarajú DAVE & EMTY, ANNDY, MUSTEE. Brány Ministry of Fun sa otvoria od 21. hodiny, vstupenky nájdete na tradičnom mieste.

Nedeľa 19. február

Farbatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Počas predstavenia je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Cieľom projektu je prehĺbiť kontakt rodiča a dieťaťa, motivovať a inšpirovať dospelého človeka k väčšej hravosti a batoľatám sprostredkovať prvý kontakt s farbami.

Dobrú chuť, Vlk!

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Hra o výnimočnom priateľstve plná humoru a nonsensu. Niekedy sa v rozprávkach stávajú celkom nezvyčajné veci. Čo sa však musí prihodiť, aby sa z vlka stal vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávka, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starý uhundraný vlk.