Posledný júlový víkend ponúkne najmä vyvrcholenie podujatia s názvom EYOF 2022, okrem športových disciplín si však opäť budete môcť užiť zábavu vo fan zóne, ktorá sa nachádza pod Pamätníkom SNP. Popri EYOF-e to však bude žiť aj na Starej tržnici, veselo bude v obciach Kováčová, Nemecká a Badín a chýbať nebude ani tradičné letné podujatie, ktoré sa spája so starou Sásovou – Deň Sásovskej uhorky.

Piatok 29. júl

EYOF 2022

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 10.00 h

Návštevníci fan zóny EYOF-u si už zvykli, že k otvoreniu brán prichádza od 10. hodiny a samotný program naberá na obrátkach najmä vo večerných hodinách. Inak tomu nebude ani v piatok 29. júla, kedy predvedú svoje umenie DFS Mladosť a najmenších poteší Lietajúca hus, teda nadrozmerná bábka. Od 17.00 h je na programe populárna detská show s názvom Fidlikanti a piatkový program uzavrú o 20. hodine Cigánski diabli s ich fenomenálnym orchestrom.

Ateliér pod nosom

Námestie SNP, Zvolen – 16.00 h

Zvolenská sedmička v spolupráci s mestom Zvolen pozývajú na tradičný výtvarný plenér ATELIÉR POD NOSOM, a to už tento piatok 29. júla, na zvolenskom námestí pri fontáne. Večer sa môžete tešiť na „koncert s dušou divadla a divadlo s dušou koncertu“ v podaní dvojice Nany Hudák & Emma Kováčová, ktorí spolu predstavia ich najnovší projekt „Mramorové slnko“.

Pizza & Funk

Stará tržnica, Banská Bystrica – 17.00 h

Stará tržnica je miesto určené na oddych, socializáciu, gastronómiu. Miesto, kde môžete zažiť kultúrne podujatia a jedno také je na programe aj v piatok 29. júla. Akcia s názvom „Pizza & Funk“ napovedá, že dominovať bude kvalitná neapolská pizza a DJ Ceil, ktorý zahrá najväčšie funky hity, a to priamo z platní. Chýbať však nebude ani notoricky známy drink Gin&Tonic a ďalšie skvelé pochúťky.

Shisha night v Arte

Best Art Coffee, Banská Bystrica – 17.15 h

Známy sásovský podnik Best Art Coffee pripravil na piatok 29. júla ďalšiu zo série piatkových akcií Shisha Art, na ktorých sa podieľajú v spolupráci so Shisha Delivery. Opäť si tak budete môcť vychutnať vynikajúce vodné fajky a k tomu vaše obľúbené letné drinky. Ak chcete mať istotu voľného miesta, spravte si rezerváciu prostredníctvom tel. čísla 0907 608 028.

Hamburger music party

Mníchov Dvor, Slovenská Ľupča – 18.00 h

Stretnutie nadšencov, ktorí milujú čerstvý hamburger a dobrú muziku v príjemnej atmosfére, ktorú ponúka humno a záhrada Mníchovho dvora v Slovenskej Ľupči. Pohodový večer bude dotvárať Dávid Bílek, talentovaný hudobník, ktorého azda netreba obyvateľom Banskej Bystrice zvlášť predstavovať. Pre prípadné rezervácie neváhajte kontaktovať prevádzku Mníchov Dvor na tel. čísle 0918624479.

Leto v Regal Záhrade

Regal Burger, Banská Bystrica – 18.00 h

Posledný júlový piatok privítajú v Regal Záhrade skvelého hudobného hosťa – speváčku, ktorá si hovorí NiKOL. Jej hudba sa nesie v štýle Folk / Pop / SK a samozrejmosťou je aj jej vlastná autorská tvorba. Príďte sa presvedčiť o jej talente do letnej záhrady Regal Burgeru. Pre istotu dobrého miesta neváhajte využiť rezerváciu stolov, a to priamo na sociálnych sieťach Regal Burgeru.

Letné nočné kúpanie

Kúpalisko Kúpele Sliač – 19.00 h

Milovníci večerného kúpania a termálnej vody si prídu na svoje v piatok 29. júla, kedy sa na kúpalisku Kúpeľov Sliač uskutoční akcia s názvom Letné nočné kúpanie. Chýbať nebude lahodné občerstvenie a o zábavu sa postará živá hudba v podaní EL FUEGO. Akcia potrvá do 22. hodiny a vstupné na tri hodiny je vo výške 4 eur, dôchodcovia a TŽP majú vstup za 3 eurá.

Otec Mirec vo Výklade

Výklad, Banská Bystrica – 20.30 h

Piatkové a sobotné akcie vo Výklade naberajú na obrátkach a do tejto vychýrenej kaviarne zavíta OTEC MIREC alebo aj Svätojurský Gigi D’Agostino! Ten je známy aj ako DJ, ale hlavne ako tanečník či moderátor relácie BEZPÓZY_FM! Vstup je zdarma, v prípade záujmu o rezervácie píšte na aha@totojevyklad.sk alebo na 0907 837 239.

Dni obce Kováčová

Futbalový štadión Kováčová – 20.30 h

v piatok 29. júla odštartujú v Kováčovej veľkolepé trojdňové oslavy – Dni obce Kováčová. Tešiť sa tak môžete na bohatý program, ktorý odštartuje o 20.30 h vystúpením fitnessky Nelli Novodomskej a bude pokračovať letným kinom a premietaním snímky Bezva ženská na krku. Sobotný program ponúkne turnaj v malom futbale, súťaž vo varení guľášu, svoje umenie predvedú DHZ Badín a DHZ Vlkanová či dokonca príslušníci OS SR. Lákadlom bude koncert skupiny Mafia Corner a vo večerných hodinách vystúpia Pacipacifik a DJ, ktorý zahrá niečo z „oldies“. V nedeľu sa od 9. hodiny uskutoční turnaj kúpeľných miest vo futbale a chýbať nebude svätá omša a hodové posedenie pred kostolom. Viac informácií nájdete v priloženom plagáte v galérii na konci článku, prípadne na stránke obce Kováčová.

Ministry of House

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska je tu so svojou ďalšou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 29. júla v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O warm-up sa postará pamätníkom dobre známy IZZY a počas večera sa o prísun kvalitnej elektronickej muziky postarajú rezidenti DAVE, EMTY a MUSTEE. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 30. júl

Deň Sásovskej uhorky

Futbalové ihrisko ŠK Sásová (stará Sásová) – 14.00 h

Jedenásty ročník Dňa Sásovskej uhorky sa uskutoční v sobotu 30. júla od 14.00 h na futbalovom ihrisku ŠK v starej Sásovej (Na Zábave 3). Podujatie o 14.30 h otvorí Sásovská uhorková hymna, ktorá mala premiéru na vlaňajšom jubilejnom 10. ročníku uhorkového dňa. Už neodmysliteľnou súčasťou uhorkového dňa sú rozprávky. Divadlo Harry Teater zahrá deťom rozprávku Medené mesto, pri tejto príležitosti obohatenú o pasáže z histórie Sásovej a pestovania sásovských uhoriek. Rozprávka sa začína o 15.00 h. O 16.00 h nastane čas koštovky. Veľký ochutnávací stôl bude plný všakovakých dobrôt a k dobrej chuti bude na flašinete hrať Jan Haruštiak. Zároveň s koštovkou sa začnú aj rôzne hry a súťaže pre deti, ktoré potešia aj nafukovacie atrakcie. Viac informácií nájdete v našom samostatnom článku.

Dni obce Nemecká

Futbalové ihrisko v Nemeckej – 14.00 h

Dvojdňové Dni obce Nemecká sľubujú zaujímavý program aj v obci, ktorá sa nachádza len pár kilometrov za Brusnom v smere na Brezno. Slávnosti odštartujú už v sobotu 30. júla o 14. hodine, kedy vystúpi skupina Sokoly. Hlavným lákadlom bude koncert populárnej skupiny POLEMIC, ktorá vystúpi od 15.30 h, nasledovať budú vystúpenia detí zo ZŠ Nemecká a od 18. hodiny aj Potulné dividlo J+T. O tanečnú zábavu do neskorých hodín sa postará skupina ZBM, ktorá zároveň uzavrie sobotnú časť programu. V nedeľu je na programe svätá omša a exhibičné futbalové stretnutie, v ktorom si zmerajú proti sebe sily starší páni – ich vyzývateľmi budú mladší páni.

Deň s Duklou

Europa SC, Banská Bystrica – 15.00 h

V sobotu 30. júla sa od 15.00 h uskutoční podujatie Deň s Duklou. Fanúšikovia banskobystrickej Dukly sa môžu tešiť na autogramiádu hráčov. Banskobystrický futbalový klub bude mať po prvýkrát v histórii svojho maskota, pre deti budú pripravené aj súťaže a fanzóna. Súčasťou Dňa s Duklou bude aj nábor do akadémie MFK Dukla, v ktorej je momentálne podľa informácií klubu 550 detí.

Na Badínskych vŕškach

Ihrisko ŠK Badín – „Amfiteáter“ – 15.00 h

Obec Badín, Stredoslovenské osvetové stredisko a BBSK pozývajú na 15. ročník folklórneho stretnutia s názvom Na Badínskych vŕškach. V areáli futbalového ihriska v Badíne začne o 15.00 h bohatý program, ktorý odštartuje Hronseckou lipovou ratolesťou, nasledovať bude súťaž vo varení fučky, a to za sprievodu sestier Sihelských z Poltára. Svoje umenie predvedú aj Badínski heligonkári, FS Javory a Liesky, FS Hriňovčan a bodkou za bohatým programom bude vystúpenie SĽUK-u, po ktorom bude nasledovať zábava s DJ-om.

Prázdniny v múzeu

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Objavte čaro novej stálej expozície Tranzithistory. Jedinečnou symbiózou vzdelávania a zábavy odhaľte históriu svojho kraja. Využite možnosť dotyku a interakcie s exponátmi a múzeum sa stane pre vás obľúbeným miestom. Hravým sprevádzaním výstavou História športu prebuďte svojho športového ducha, tak ako naši predkovia.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 17.00 h

V sobotu 30. júla je na programe aj nepravidelno-pravidelné podujatie – Tancovačka na Kopčoku. V známom hostinci budú hrať do tanca Galaxy BB Music a na svoje si tak prídu všetci milovníci hitov zo 60. rokov minulého storočia.

Špan Rock Fest 2022

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 18.00 h

OZ VIA NOVA, Jaro Schulz, Lubo Lichý a obec Špania Dolina pozývajú na 9. ročník letného rockového festivalu, ktorý je verejnosti známy pod menom ŠpanRockFest. Podujatie sa uskutoční v sobotu 30. júla od 18. hodiny v priestoroch Penziónu Klopačka a spomedzi účinkujúcich vystúpia kapely Plan „B inc., Broken Rain, Marlett, Motorscream a P.O.H. Vstupné je 8 eur.

EYOF 2022 – záverečný ceremoniál

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 20.00 h

Vo fan zóne EYOF-u to bude v sobotu 30. júla žiť už tradične od 10. hodiny, no sobota bude zároveň dňom, kedy prebehne aj záverečný ceremoniál tohto týždeň trvajúceho podujatia. Tešiť sa tak môžete na veľkolepé vyvrcholenie a záverečnú party, ktorá dá bodku za výnimočnou udalosťou.

CHOCO & LUNA + BOB (FR)

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20.00 h

Príďte si spríjemniť letný večer s krásnym spevom a melódiou gitary. U Francúza sa totiž v sobotu 30. júla predstavia Choco & Luna, ktorých bude doprevádzať francúzsky bubeník Bob. Vstupné je voľné.

LETNÉ KINO v Selciach: Kým nás svadba nerozdelí

Obecný úrad Selce – 21.00 h

Obec Selce pozýva na kino pod holým nebom. Príďte si vychutnať letný večer pri francúzskom filme Kým nás svadba nerozdelí. Občerstvenie bude zabezpečené, vstupné je na dobrovoľnej báze.

Letné kino na amfiteátri: DC Liga superzvierat

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21.30 h

Superpes Krypto a Superman sú nerozluční priatelia, ktorí zdieľajú rovnaké superschopnosti a bok po boku bojujú proti zločinu v Metropolise. Keď Supermana a zvyšok Justice League unesú, Krypto musí presvedčiť zvieraciu bandu z útulku – psa Acea, prasa PB, korytnačku Merton a veveričku Chipa – aby ovládli svoje nové superschopnosti a pomohli mu zachrániť superhrdinov. Animovaná snímka bude uvádzaná so slovenským dabingom, vstupenky v sume 6 eur môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

Nedeľa 31. júl

Frozen day v Donovalkove

Donovalkovo, Donovaly – 10.00 h

Stále je vám horúco a vy by ste sa radi schladili? Neváhajte a navštívte Donovalkovo, hlavné mesto detí, kde ste v kostýme Frozen vítaní. Vstupenku, v kostýme Frozen, máte samozrejme zadarmo, ale to nie je všetko. Čaká vás kopec mrazivej, čarovnej zábavy s tamojšími animátormi. Viac už ale neprezradíme, presvedčiť sa musíte na vlastnej koži…

Posviacka motorových vozidiel a dopravných prostriedkov

Koliba u sv. Krištofa, Banská Bystrica – 15.00 h

Isto uznáte, že bezpečnosti na cestách nikdy nie je dosť… Pozitívom je, že sa blíži sviatok sv. Krištofa, patróna motoristov. Spolu s týmto sviatkom sa už po 19. rok uskutoční podujatie s názvom „Posviacka dopravních prostriedkov“, ktoré už tradične usporadúva stále výnimočná Koliba u sv. Krištofa – tentokrát aj v spolupráci s Farským úradom Uľanka. Posviacka odštartuje o 15. hodine a vítaní sú tak všetci motoristi, ideálne aj s posádkou nemotoristov – spojiť príjemné s užitočným a okrem posviacky potešiť aj chuťové bunky.

Slovnaft Cup na Hrochoti

Futbalový štadión Hrochoť – 17.00 h

Športový klub Hrochoť pozýva na pohárové stretnutie Slovnaft Cup-u, ktoré odohrajú domáci futbalisti v nedeľu 31. júla o 17. hodine. Do cesty sa im postaví TJ Sokol Medzibrod, vstupné je vo výške 2 eurá.

Ján Berky MRENICA jr. & Gypsy Jazz & Jiří STIVÍN

SNG Zvolenský zámok – 19.00 h

Nevšedný projekt dvoch stálic slovenskej a českej hudobnej scény, pohybujúci sa na rozhraní jazzu, folklóru i ďalších žánrov. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

Letné kino na amfiteátri: Střídavka

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21.30 h

Zuzana (Kristína Svarinská) sa ako študentka na univerzite zamilovala do svojho profesora telocviku Honzu (Martin Hofmann). Honza však bol vtedy ženatý s Adélou (Jitka Čvančarová), s ktorou má deti Adama a Viléma. Honza sa teda rozviedol s Adélou a tá si našla Roberta (Jiří Vyorálek), ktorý sa kvôli nej rozviedol s Katkou (Anna Polívková), s ktorou má dcéry Júliu a Báru. Zuzana nemá deti, až teraz jedno čaká s Honzom a okrem toho sa stará o svoju babku (Eva Holubová), ktorá začína trpieť demenciou. Všetci títo ľudia musia spolu vychádzať, chodiť do školy, do práce, k zubárovi, na krúžky, na ragbyové tréningy, mať čo jesť a nezblázniť sa z toho. A presne o tom je život. A Striedavka…