Vernisáž, festival i športový turnaj. Posledný februárový víkend okrem rôznorodých podujatí prináša aj začiatok vytúžených jarných prázdnin v našom kraji. Nechajte sa inšpirovať.

PALIČKOVANÁ ČIPKA – VERNISÁŽ A INAUGURÁCIA

pozvanka_palickovana_cipkaPoštové múzeum, piatok 26. február o 15. hod.

Pri príležitosti vydania poštovej známky „Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka“ Poštové múzeum pripravilo výstavu s názvom „Paličkovaná čipka“. Výstava v sebe spája dve línie. Prvá sa venuje predstaveniu procesu tvorby poštovej známky od úvodného prerokovania námetovou komisiou, cez výber autora výtvarného návrhu na základe odporúčania realizačnej komisie známkovej tvorby, až po samotnú realizáciu výtvarného návrhu a tlač poštovej známky. Druhá línia predstavuje tradičnú ľudovú paličkovanú čipku v jej rôznych regionálnych a technických formách a variantoch. Spoločným prienikom oboch ideí je súťaž medzi klubmi paličkovanej čipky v Slovenskej republike, týkajúca sa vytvorenia vhodných motívov pre poštové známky emisií „Veľká noc a Vianoce 2016: Paličkovaná čipka“. Slovenská čipka má v našej známkovej tvorbe svoju premiéru. Jej umiestnením na poštovú známku sa tento špecifický výtvarný ľudový prejav prezentuje medzi širokou verejnosťou u nás i po celom svete. Výstava je ocenením umenia a remeselnej zručnosti ľudí, ktorí sa výrobou paličkovanej čipky zaoberajú. Súčasťou vernisáže výstavy bude inaugurácia poštovej známky „Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka“. Výstava bude sprístupnená od 26.02.2016 do 14.10.2016 vo výstavnej miestnosti Poštového múzea, v budove Slovenskej pošty, a. s., Partizánska cesta 9, Banská Bystrica.

HC´05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – DUKLA TRENČÍN

Zimný štadión, piatok 26. február o 17.30 hod.

Hokejový zápas extraligy medzi domácimi a Trenčínom.

VEČER SÚČASNÉHO TANCA

Záhrada CNK, piatok 26. február o 19. hod.

Spoločný koncert žiakov tanečného odboru ZUŠ J. Cikkera a tanečného odboru Konzervatória J.L. Bellu vám prinesie krátku prehliadku tvorby. Koncert uvedie dve roviny práce na princípoch súčasného tanca. Na ZUŠ J. Cikkera formou záujmovej aktivity a na Konzervatóriu J.L.Bellu výchovou budúcich profesionálnych tanečníkov.

HRAVÝ STARÝ ZÁMOK

csm_Hravy_Stary_zamok_b0460253cbBanská Štiavnica – Slovenské banské múzeum, sobota 27. február o 8. hod.

V Starom zámku v Banskej Štiavnici pripravili pre návštevníkov na sobotu 27. februára 2016 zimnú rodinnú hru s indíciami pod názvom Hravý Starý zámok. V tento deň bude zámok otvorený najmä deťom, ktoré sa budú môcť spolu s rodičmi prechádzať po areáli a v jeho tajomných zákutiach hľadať indície a skladať tajničku. Deti budú musieť preukázať dávku odvahy, keď si pôjdu po indíciu do tmavej kostnice, či mučiarne, alebo keď budú prechádzať okolo katovho meča. Tiež dávku kondície, pri výstupe po strmých schodoch až pod strechu zámku a aby zvládli cestu nadol, nájdu si tam sladkú odmenu. Preukázať budú musieť i dôvtip a pozorovací talent. Nie všetky indície budú ukryté zložito. Pre niektoré bude „stačiť“ vopchať ruku do slizu, alebo si nevšímať ich strážcov – „pavúky“.  Úspešní riešitelia sa dostanú do zlosovania o rodinný obed, ktorý im venuje partner podujatia – reštaurácia Monarchia. Pre návštevníkov, ktorí sa do našej hry nezapoja, zostane prístupný tzv. Malý okruh. V rámci neho si môžu so sprievodným textom prehliadnuť viaceré expozície, napríklad Kaplnku sv. Michala, Himmelreich, expozíciu kováčstva, expozíciu barokových plastík, či vychutnať výhľad na mesto zo Zvonovej veže. Nad rámec klasického malého okruhu budú môcť nazrieť do Rytierskej sály a na výstavu Neobyčajné príbehy obyčajných vecí v zrekonštruovaných podstrešných priestoroch.

GRAND PRIX JUDO

Grand prix4Štiavničky – športová hala, sobota 27. február o 10. hod. a nedeľa 28. február o 10. hod.

Už 3. ročník medzinárodného mládežníckeho turnaja v džude. Viac v našom článku…

MASARYKOV DVOR OSLAVUJE

Vígľaš – Pstruša, sobota 27. február o 11. hod.

Masarykov dvor oslavuje svoje 1. výročie od otvorenia. Jazdecký a športovo-rekreačný areál vo Vígľaši-Pstruši pripravil pre svojich návštevníkov 27. februára 2016 zaujímavý program pre deti i dospelých. Zabíjačka a zabíjačkové špeciality, heligónka a husličky – pre dospelých a pre deti labyrint, obrie Človeče nehnevaj sa, mini ZOO a zaujímavé ceny – toto a príjemné prostredie čaká návštevníkov od 11. hod.

TVORIVÁ DIELŇA K VÝSTAVE PRACOVNÁ PAMÄŤ

Praetorium, sobota 27. február o 13. hod.

Tvorivá dielňa k výstave Pracovná pamäť – Ján Budaj & DSIP. Februárová tvorivá dielňa pre verejnosť sa uskutoční v sobotu 27. februára 2016 o 13.00 hod. v budove Praetoria na Nám. Š. Moysesa 25. Dielňa reaguje na tvorbu významného slovenského performera a disidenta Jána Budaja, ktorý bol v roku 1989 vedúcou osobnosťou Nežnej revolúcie, a otvára priestor na diskusiu smerujúcu k súčasnej domácej a zahraničnej socio-kultúrnej situácii. Výstava Pracovná pamäť – Ján Budaj & Dočasná spoločnosť intenzívneho prežívania vychádza z dlhodobého výskumu témy performatívneho umenia na Slovensku v období tzv. československej normalizácie, jeho výstavnej dokumentácie a špecificky slovenského undergroundu v okruhu Jána Budaja a neformálneho umeleckého zoskupenia DSIP – Dočasná spoločnosť intenzívneho prežívania. Viac informácií nájdete v staršom príspevku.

donovaly fest iluDONOVALY FEST 2016

Donovaly,  sobota 27. február o 13. hod.

Všetkých pozývame na okrúhly 10. ročník jedinečného zimného festivalu Donovaly Fest 2016. Už 27. februára pod zjazdovkou Nová hoľa vystúpia Vašo Patejdl & Band, Gladiator, Kali, Polemic, Ivan Mihok band a Ewelin. Podrobnosti o podujatí sa dočítate v našom staršom článku…

RADOŠINSKÉ NAIVNÉ DIVADLO: STANISLAV ŠTEPKA: ZMIEŠANÁ ŠTVORHRA

Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity, sobota 27. február o 16. hod a 19. hod.

Po veľkom javiskovom „historickom dramatickom výlete“ Radošinského naivného divadla a jeho autora Stanislava Štepku (Polooblačno, Sčista-jasna) k päťdesiatemu výročiu RND nasmerovali autor a divadlo svoju pozornosť opäť k najsúčasnejšej súčasnosti. V pripravovanej komediálnej „správe zo zápasu dňa“, ktorú Stanislav Štepka nazval Zmiešaná štvorhra, skúmajú typickými výrazovými prostriedkami Radošinského naivného divadla, teda humorom, satirou a vtipným herecko-režijným stvárnením, momentálny stav či kvalitu súčasného slovenského života, mieru nášho úsilia a najmä hľadania ľudského šťastia. Hru Zmiešaná štvorhra v Radošinskom naivnom divadle režíroval režisér Juraj Nvota a účinkuje v nej skoro celý súčasný súbor. Vstupné je 16 eur, posledné voľné miesta sú ešte k dispozícii.

TRI ROZPRÁVKY

Divadlo pod balkónom, sobota 27. február o 17. hod.

Interaktívne predstavenie zložené z troch rozprávkových príbehov. Zvedavá princezná, Rytier a drak, Popletená maňuška. Každá rozprávka je odohraná iným typom bábok, maňušky, marionety a plošné bábky v tieňovom divadle. Nechýbajú ani pesničky a tanec. Vstupné 3,50 eur.

KONCERT NA PODPORU ČERÍNSKEHO KOSTOLA

Koncert cerin plagatČerín – kostol sv. Martina, sobota 27. február o 18. hod.

Vrcholiacu snahu o záchranu vzácnych gotických fresiek v kostole svätého Martina z Tours nad obcou Čerín podporí cez víkend aj organový koncert. Koncertu bude predchádzať svätá omša o 17.00 h. Počas následného koncertu od 18.00 h sa návštevníci starobylého chrámu môžu započúvať do diel Bacha, Händla, Böhma, ale aj do diel slovenského národného umelca Schneidera-Trnavského, a súčasných autorov Šurina či Hermana. Účinkujú: Tibor Vajda (hoboj, anglický roh) a Matúš Kucbel (organ). Vstupné na koncert je veľmi príznačné: hlasy odovzdané v súťaži o financovanie reštaurovania gotických fresiek. Po koncerte bude možná individuálna, ale aj skupinová prehliadka gotického kostola s odborným výkladom. Viac informácií nájdete v našom staršom príspevku.

THE KOWAL CHICKS / VAGRIS /KUCA-PACA / POLDECKO NA KRKU

Klub 77, sobota 27. február o 19. hod.

O rockovo – punkový večer v Klube 77 sa postarajú THE KOWAL CHICKS,  rockovo-punková kapela z Popradu, šikovní a rytmickí chalani. VAGRIS, oravská kapela z Mútneho, hrajúca tiež výbornú a rytmickú hudbu, agro- punk, KUCA-PACA je partia bláznivých punkáčov a punkovej hudby z Námestova a POLDECKO NA KRKU, čisto dievčenská zostava, ktorá zahrá vlastné piesne a aj nejaký ten preberák. Vždy v rockovom štýle.

NOC BESOV IX. – TNEV SVANTOVITA

Tartaros RC, sobota 27. február

O metalový večer v Tartarose sa postará ALGOR (atmospheric black metal / SK) a DARK SEAL (pagan black metal) / CZ).

FILMOVÁ PREMIÉRA : ŤAŽKÁ VOĽBA (r. Zuzana Piussi)

ťažká voľba záhradaZáhrada CNK, sobota 27. február o 19. hod.

Nový dokumentárny film Zuzany Piussi prináša pár dní pred parlamentnými voľbami pohľad do zákulisia prezidentských volieb v roku 2014, ukazuje prácu marketingových expertov, ale aj vtedajšie aktivity kandidátov mimo kampane. Medzi dlhodobé globálne témy patrí zhoršujúca sa pozícia zastupiteľskej demokracie, spočívajúca v poklese dôvery vo volených zástupcov i v mechanizmy a procesy, ktoré voľbe predchádzajú. Po vypuknutí krízy v roku 2008 sa negatívny trend iba zvýraznil, keď sa v celom západnom svete masovo prejavila nedôvera ľudí v schopnosť politickej triedy krízu riešiť. Film sa zaoberá týmto fenoménom nielen na pozadí slovenských prezidentských volieb – skúma kandidáta, voliča a volebné mechanizmy v jadre strednej Európy, situačné dianie vrstvia úvahy slovenských a českých sociológov, mediálnych a PR expertov. Vstupné tri eurá.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

 Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 28. február o 9. – 12. a 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Vysievame voňavú záhradku. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom,  nedeľa 28. február o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Moreny. Rozlúčte sa so zimou a privítajte jar. Zoznámte sa s tradičnými jarnými zvykmi spojenými s vynášaním Moreny a zhotovte si zmenšenú podobu Moreny – symbol odchádzajúcej zimy. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

i_3621761CESTOVATEĽSKÝ FESTIVAL CESTOU NECESTOU

Záhrada CNK, nedeľa 28. február o 13.30 hod.

Cestovateľský festival s celodenným programom opäť v Banskej Bystrici. V rámci programu sa dozviete o Severozápadnej, severnej a južnej Indii od Michala Knitla, ako Juraj Plichtik prežil 8 mesiacov z pouličnej muziky, Marek Antal porozpráva o Čečensku, tiež sa dozviete aj o Kube, Kolumbii a Čile. Martina Novotová o Arménsku a Radoslav Baran povie čoto o Severnom póle. Vstupné 10 eur, po 17. hod. pokiaľ budú miesta voľné, vstupné 7 eur. Presný program s fotografiami dostupný na tejto webovej stránke.

ČERTOVSKÉ DARY

Zvolen – Divadlo na starej radnici, nedeľa 28. február o 15. hod.

Čo všetko vyparatí na svete čert, ktorého vyhodili z pekla. Rozprávka pre deti. Vstupné 2 eurá.

ČERVENÁ ČIAPOČKA

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 28. február od 16. hod.

Alebo večer u Madame d´Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky. Dĺžka predstavenia: 75 min. Vstupné: 3 €, predpredaj: 2,50 €. Pre deti od 4 rokov.

NEŘEŽ

Klub HaD, nedeľa 28. február o 19. hod.

Koncert českej folkovej kapely Neřež. Vstupné je desať eur. Viac informácií nájdete na tejto stránke.