Posledný februárový víkend nám prináša množstvo podujatí v Banskej Bystrici, ale aj vo Zvolene či Donovaloch. Do našich končín zavíta Radošinské naivné divadlo, muzikálový spevák Daniel Hůlka, raper Separ, Thomas Puskailer i Martin Madej. V piatok do Tirish Pubu zavítajú kapely z rôznych krajín a vyblázniť sa môžete aj priamo na bielom svahu na neďalekých Donovaloch. Na svoje si ale prídu aj nadšenci literatúry, divadla, opery či športových aktivít.

Regionálne centrum remesiel ÚĽUV, Ľudový odev a scénický folklorizmus – prednáška

Piatok, 27. február o 17. hod.

Regionálne centrum remesiel v ÚĽUVe  pozýva na prednášku na tému Ľudový odev a scénický folklorizmus s lektorkou z Univerzity Konštantína Filozofa Janou Mládek Rajniakovou. Vstup je voľný.

Tirish Pub, Noc Besov VIII.

noc besovPiatok, 27. február o 18. hod.

Ôsmy ročník akcie Noc Besov, kde sa predstavia kapely Biały Viteź (pagan/folk metal) z Poľska, Paganland (pagan black metal) z Ukrajiny, Green Novice (pagan metal) z Lotyšska, Groza (pagan metal) z Čiech, Proglas (pagan) a Achsar (folk/death metal) zo Slovenska. Vstupné v predpredaji osem, na mieste sa platí desať eur.  

Divadlo Štúdia Tanca, ROOTS

Piatok, 27. február o 19. hod.

Premiéra predstavenia Roots, ktorý je príbehom dvoch mužov putujúcich domov. Zažívajú pritom rôzne, zvláštne veci, odchýlky od správneho smeru, akoby niekto nechcel, aby sa dostali tam, kam smerujú. Vstupné na predstavenie je 8 eur, zľavnené šesť eur. 

Zvolen – Kafé Džezva, GENIUS LOCCI – SVIEŽI INDIE-FOLK / HUDOBNÝ OBJAV ROKA!/

Piatok, 27.február o 19.30 hod. 

Kapela Genius Locci je tohtoročných hudobným objavom na slovenskej hudobnej scéne. Ukazuje to aj ich ocenenie Rádia FM na Radiohead Awards. Základ kapely tvoria sestry Ela (spev, gitara, klavír) a Kery (spev, gitara, ukulele). Na koncertoch ich sprevádza bubeník David Čudek, basgitarista Jano Janík, gitarista Ondrej Ďurík a huslistka Eva Brunclíková.
Ich hudba je svieža, plná novej energie, pestrosti hudobných vplyvov a osobných výpovedí. Vstupné sú štyri eurá.

[youtube eijY-GzpIUE 640 390] 

PARK SNOW DONOVALY – Záhradište, PARTY IN DA PARK

party in da parkSobota, 28. február o 9. – 16. hod.

Akcia, kde nejde o súťaženie, ale o to, čo najlepšie si užiť jazdenie po svahu s kamarátmi. V prvom rade ide o zabezpečenie kvalitnej zábavy, nie len pre snowboardistu a freeskiera, ale aj pre nelyžiara v podobe rôznych zimných súťaží priamo na svahu za vecné ceny, a tak isto nebude chýbať bar, bufet, hudobný stage na celý deň, kde sa vystriedajú traja DJ (Blaster, Rore, Daniel CHrapa). Jazdenie je voľné ako každý rok počas celého dňa, budú ale vybratí najsnaživejší jazdci, ktorí budú odmenení vecnými cenami. Večer pokračuje After Party v podniku Stodola a to od 21. hod. Ukážu sa aj chalani z KROK SPET (HIP-HOP) a Slodo (HIP-HOP). Voľný vstup. 

Športová hala Štiavničky, Grand Prix Banská Bystrica 2015

Sobota, 28. február o 10. hod.

Vojenské športové centrum Dukla, ŠK UMB Banská Bystrica a mesto Banská Bystrica pripravili už druhý ročník medzinárodného turnaja JUDO – Grand Prix Banská Bystrica 2015.

SSG, Bethlenov dom, Išlo dieťa na vandrovku

Sobota, 28. február o 13. hod.

Tvorivá dielňa pre rodiny s deťmi s názvom IŠLO DIEŤA NA VANDROVKU z cyklu pravidelných mesačných dielní pre verejnosť je pripravená ako podobenstvo o putovaní krajinou. Tvorivá dielňa je prispôsobená výstave fotografii Borisa Németha a Jána Viazaničku Premeny Slovenska/ Dokumentárna správa a je vhodná pre rodiny s deťmi od piatich do desiatich rokov. Zľavnené vstupné je euro a päťdesiat centov, pre ostatných sú to tri eurá.

Europa SC Banská Bystrica, ECO MOBILITY TOUR

eco europaSobota, 28. február o 14. hod.

Eco Mobility Tour s Thomasom Puskailerom a Martinom Madejom o tom prečo je lepšie chodiť po meste pešo, cestovať na bicykli alebo mestskou hromadnou dopravou. „ECO MOBILITY TOUR“ je interaktívny program plný pesničiek a súťaží.

PARK SNOW DONOVALY, DONOVALY FEST 2015

Sobota, 28. február od 14. hod.

Pod zjazdovkou Nová Hoľa sa v sobotu uskutoční obľúbený Donovaly Fest, na ktorom sa už od druhej hodiny popoludní predstavia kapely Denebolis, Good Feeling, Agent Edgar, Kristína & Band a poslednú trojku zavŕši Ego, Hex a už tradične Polemic. Podujatie moderuje Richard Vrablec. Dobrovoľné vstupné.

Divadlo Harry Teater – Divadlo pod balkónom, O SMUTNOM KRÁĽOVI

Sobota, 28. február o 16. hod.

V interaktívnom predstavení s bábkami hľadá Šaško novú rozprávku pre svojho kráľa. Cestou stretáva ďalšie rozprávkové bytosti, ktoré mu spolu s deťmi pomáhajú splniť túto ťažkú úlohu. Účinkuje: Ján Haruštiak. Vstupné: 3,50 € 

Evanjelický spolok – spoločenská sála, Kde je myš? – koncert

Sobota, 28. február o 16. hod.

Koncert v podaní Mestského divadla – Divadla z Pasáže, ktorého súčasťou bude uvedenie CD nosiča „Kde je myš?“. Na koncerte odznejú skladby z divadelnej rozprávky „Kde je metla?“

Vstupné sa pohybuje medzi dvomi až štyrmi eurami.

Aula Slovenskej zdravotníckej univerzity, Radošinské naivné divadlo: Sčista – jasna

scista jasnaSobota, 28. február o 16.30 a 19.30 hod.

Po prvej úspešnej javiskovej správe Stanislava Štepku a Radošinského naivného divadla o dvadsiatom storočí z pohľadu Štepkovej rodnej obce Radošina na krajinu a národ, prichádza divadlo a jeho autor v roku päťdesiateho výročia vzniku RND s druhou, pokračujúcou trpko-smiešnou komédiou o dvadsiatom storočí Sčista-jasna. Historické, spoločenské, ale najmä ľudské osudy západoslovenskej obce a jej obyvateľov pokračujú (a miestami sa aj završujú) v tragikomických ľudských príbehoch od počiatkov nástupu socializmu v päťdesiatych rokoch až po rok 2000. Svojrázne, naozaj ľudové rozprávanie o írečitej svadbe a ďalších udalostiach, účinkovanie živej dedinskej hudobnej skupiny a podobne.

Štátna opera, Cigánska láska

Sobota, 28. február o 18.30 hod.

V tomto diele skladateľ Franz Lehár v troch dejstvách prerozprával príbeh Zoriky, dcéry bojara Petra Dragotina. Zorika sa stane obeťou vlastných vášní. Jej zámer vydať za sa snúbenca Jonela  spochybní príchod Jóžiho, excentrického cigánskeho huslistu. Odpoveď na svoju dilemu či ostať vernou Jonelovi, alebo odísť s Jóžim hľadá Zorika v sne. Dielo je zmesou plnokrvnej hudby rakúsko-uhorského kultúrneho prostredia v Lehárovskom aranžmáne s najkrajšími čardášmi operetnej literatúry. Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery. Vstupné je sedem eur, zľavnené je tri a päťdesiat centov. 

Tirish Pub, Martin Bohem

Sobota, 28. február o 19. hod.

Koncert plný akustického rocku v podaní Martina Bohema.

 Záhrada CNK, BASOSTROJ & Dirty Disco Rockers

Sobota, 28. február o 19. hod.

Dirty Disco Rockers je energická kapela, ktorá spája elektronickú a živú hudbu a pretavuje ju v pestrú hudobnú všehochuť. Ich tvorba je ovplyvnená najrôznejšími žánrami ako drum&bass, funk, jazz, post-rock či electro. Okrem toho kapela naživo používa originálnu videoprojekciu z vlastnej dielne. DDR crew sa už podarilo hrať na festivaloch ako Pohoda, United Islands of Prague či L’abore Festival v Nemecku. Od roku 2013 existujú v pozmenenej zostave ktorú, tvoria dvaja gitaristi, basa, živé bicie a DJ Sabiani. Vstupné sú tri eurá.

Urban Spot, Separ & DJ Miko

separSobota, 28. február o 21. hod.

Koncert Separa & DJ Mika za vstupné len päť eur.

Dom Slovenského misijného hnutia, CELOSLOVENSKÁ FILATELISTICKÁ BURZA

Nedeľa, 1. marec o 8. – 12. hod.

Opäť sa v Banskej Bystrici uskutoční celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc či telefónnych kariet. Burza pre tých, ktorí si chcú doplniť svoje zbierky či predať prebytky. 

Tihányiovský kaštieľ, Letecký deň v múzeu – tvorivé dielne

Nedeľa, 1. marec o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod

Stredoslovenské múzeum pozýva všetky tvorivé deti na Letecký deň v múzeu. Z dielne si každý odnesie vlastné lietadlo a dozvie sa pri tom niečo aj o výrobe, separovaní a recyklácii plastov. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Po návšteve troch ľubovoľných troch tvorivých dielní je možné pozrieť si stálu expozíciu „Príroda stredného Slovenska“ zadarmo. 

Bábkové Divadlo na Rázcestí, ČIARKOLÁRIUM

Nedeľa, 1. marec o 10. hod.

Štvrté pokračovanie interaktívneho cyklu Batolárium. Pre deti od osemnástich mesiacov do troch rokov. Viac o podujatí, ktoré malo minulý týždeň premiéru, sa dozviete v tomto článku… 

Bábkové Divadlo na Rázcestí, KOCÚR V ČIŽMÁCH

kocurNedeľa, 1. marec o 16. hod.

Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní pre deti od troch rokov. Po prvýkrát na Slovensku sa objavila česká režisérka slovenského pôvodu Bela Schenková. Jej adaptácia známej rozprávky Ch. Perraulta priniesla do BDNR svojráznu poetiku.  

Záhrada Beniczky, Marcové briezky 2015

Nedeľa, 1. marec o 18. hod.

Nultý ročník prehliadky literárnej tvorby mladých autorov,  kde nás čaká niekoľko autorských čítaní, rozhovorov a na záver jedno exkluzívne inscenované čítanie. Predstaví sa Oľga Gluštíková, Marek Štempel, Katka Kováčová, Peter Farkaš, Katka Vargová a Soňa Horsová. V inscenovanom čítaní si zahrajú Ľudmila Klimková a Milan Zvada.  Medzi jednotlivými časťami programu budú prestávky. 

Zvolen – Hotel Luna, MUZIKÁLOVÝ RECITÁL DANIELA HŮLKU

Nedeľa, 1. marec o 20. hod.

Príležitosť naživo si vypočuť piesne z najslávnejších muzikálov ako Dracula, Monte Cristo, Les Misérables (Bídníci) – Javert Jekyll & Hyde Mise – Pán démonů Excalibur – Mordred v podaní vynikajúceho českého speváka Daniela Hůlku. Recitál sa bude konať v komornej atmosfére kongresovej sály Hotela Luna. Vstupné 28 eur, VIP vstupenka za 30 eur je obmedzená počtom tridsiatich miest.