Posledný kompletne aprílový víkend – ten ďalší je už napoly májový, je doslova nabitý akciami. Nielen v Banskej Bystrici ale aj v bližšom či vzdialenejšom okolí. 

VANSOVEJ LOMNIČKA 2016

Vansovej LomničkaSpoločenská sála ŠVK, B. Bystrica, piatok 22. apríl od 14. hod., sobota 23. apríl od 8.30 hod.

Už 49. ročník Festivalu umeleckého prednesu žien v poézii a próze Vansovej Lomničkasa koná tento víkend v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici. Prednesy recitátoriek z celého Slovenska, ale aj zo Srbska, sa začínajú v piatok 22. apríla o 14. hod. a pokračujú v sobotu od 8.30 do 12. hod. Súčasťou festivalu je aj uctenie si pamiatky Terézie Vansovej v Evanjelickom cintoríne na Lazovnej ulici.

DIVADLO GUnaGU: ODVRÁTENÁ STRANA MESIACA

Aula UMB, Tajovského 40, B. Bystrica, piatok 22. apríl o 19. hod.

Bratislavské divadla GUnaGUje zárukou kvalitného umenia. A komédia Odvrátená strana mesiaca je jednou z najvtipnejších hier renomovaného dramatikaViliama Klimáčka. Príbeh o nekriticky milujúcej matke (Milka Vášáryová), ktorá sa nedokáže zmieriť s tým, že jej syn (Viktor Horján) už dávno nie je dieťa a dávno dospel. Stále mu hľadá ženu, ktorá by z neho „spravila muža“ netušiac, že on už dávno tajne žije s jej priateľkou zo školy. Trojitú rolu českej turistky, londýnskej čašníčky aj zdravotnej sestry zahrá Zuzana Šebová. Korením tejto rodinnej tragikomédie je napätý vzťah dvoch sestier, ktoré celý život súperili o jediného muža. Sestru hrá Darina Abrahámová. Bude to zážitok!

PAVOL SERIŠ: CHUTILO VÁM, PÁNI?

Klub HaD Chutilo vám pániKlub HaD, Horná 95, B. Bystrica, piatok 22. apríl o 20. hod.

Jedno pódium, jeden herec, minimum rekvizít a viac ako dvadsať rôznych charakterov. To je Pavol Seriš v komédii Chutilo vám, páni?, ktorá vás zavedie vás do podivného sveta reštaurácií a čašníkov. Táto komédia jedného herca je zmesou pohybového divadla, pantomímy, absurdity a tanca. Viac sa dozviete v našom staršom článku.

JAPONSKÉ DNI V OPERE

Japonské dni v opereBohéma klub Štátnej opery, B. Bystrica, piatok 22. apríl od 16. hod. –Divadla Nó, sobota 23. apríl o 18. hod. – Večer japonskej piesne

Banskobystrická Štátna opera oslavuje 20. výročie spolupráce s Japonskom. Úvodný koncert Japonských dní, ktorý mal byť vo štvrtok, sa z dôvodu prírodnej katastrofy v Japonsku, nekonal. V piatok sa diváci v Bohéma klube zoznámia s klasickou japonskou hudobnou drámou Nó, ktorá sa praktizuje už od 14. stor. V rámci prezentácie divadla Nó uvidia tanec majstra MotonoriUmewaka v autentickom v tradičnom japonskom oblečení „hakama“. V sobotňajšom Večere japonskej piesne sa predstavia sólisti predstavia Nao Higano (Japonsko), Oľga Hromadová, Katarína Procházková, Alžbeta Trgová, Dušan Šimo a Šimon Svitok. Klavírny sprievod – Zuzana Biščáková, Martina Svitková.

OČISTA TANCOM

očista_plagat_webDivadlo Štúdio tanca, Komenského 12, B. Bystrica, piatok 22. apríla o 19. hod. – PREMIÉRA

Ľudské rozhodnutia, vonkajšie a vnútorné vplyvy a činy determinujú náš spôsob života, myslenia a cítenia. Zanechávajú hlboký odtlačok v ľudskom srdci a duši a základné rozhodnutie byť dobrým sa prekrýva. Človek sa teda čistí – z vykonaných i nevykonaných činov, z prachu a špiny, ktorá sa usádza v jeho vnútri a prilipne na jeho vonkajšku, pokiaľ  je pridlho vystavovaný pohane… Očista je názov nového predstavenia Divadla Štúdio tanca, ktorou divadlo reaguje na aktuálne spoločenské témy. Čítajte viac v našom článku.

LOGIC A GUMBGU GUDLACTOUR

Klub 77, Horná 54, B. Bystrica, piatok 22. apríl o 20. hod

Česko-slovenské duo Logic a Gumbgusa na svojom turné s novým albumom Gudlak zastaví aj v Klube 77 v Banskej Bystrici. Ako DJ im bude kryť chrbát slovenský producent KONEX.

LESNÍCKE DNI VO ZVOLENE

Lesnícke dni ZVNámestie SNP, Zvolen, piatok 22. apríl od 10. hod.

Desiate Lesnícke dni vo Zvolene sa nesú v znamení hesla Zelená dekáda – Rastieme ďalej! V bohatom programe, ktorý organizátori ponúknu návštevníkom, sú filmy, divadielka, hudba aj tanec. Deti iste poteší Čarovný les s vílami, škriatkami a dreveným kolotočom či tvorivé dielne. Na večerných koncertoch zahrajú a zaspievajú Zuzana Smatanová (17. hod.) a kapela Hex (19. hod.).

NOČNÝ VÝSTUP NA SITNO

Počúvadlianske jazero, Ilija, Sitno, piatok až sobota 22. – 23. apríl od 01.00 hod.

Pri splne mesiaca, o jednej po polnoci, sa z piatka na sobotu môžete vybrať na bájny vrch Sitno, z Počúvadlianskeho jazera a Ilije. Okrem zážitkov počas výstupu v tme, sa na Sitne stanete priamymi účastníkmi otvorenia sezóny – a aj chaty Andreja Kmeťa, kde sa dozviete zaujímavosti o histórii Sitna a Sitnianskeho hradu. Nehovoriac o tom, že nový deň privítate pohľadom na východ slnka ponad Štiavnické vrchy.

OTVÁRANIE BÁNOŠA A TRADIČNÉ CHUTI JARI

Otváranie BánošaStredné odborné učilište, Pod Bánošom, B. Bystrica, sobota 23. apríl od 10. hod.

Už piaty rok, tentoraz s novým názvom Tradičná chuť jari, sa v sobotu v areáli Strednej odbornej školyotvorí poľnohospodárska a letná turistická sezóna kraji. Nosnou aktivitou podujatia je už tradične farmársky trh s domácimi výrobkami – produkty z ovčieho mlieka, králičie a kuracie mäso, gazdovské špeciality, víno, med, bylinky, kozmetika či textil. Nebudú chýbať ani tradičné remeselné ľudovoumelecké výrobky. Tohtoročného farmárskeho trhu sa zúčastní rekordných šesťdesiat predajcov. Čítajte viac v nasledujúcom článku.

VÝLET DO BANÍCKEJ HISTÓRIE

Špania Dolina, námestie pri Klopačke, sobota 23. apríl od 10. hod.

Prechádzka Špaňou Dolinou vždy poteší, o to viac ak je spojená s výletom do baníckej histórie. Prechádzku si môžete dopriať v sobotu, kedy obec a Banícke bratstvo Herrengrund organizujú podujatie k XI. výročiu otvorenia Baníckeho náučného chodníka. V programe je prechod náučným chodníkom, návšteva múzea aj ukážky pravekej tavby medi na šachte Ludovika.

DEŇ ZEME NA FONČORDE

den-zeme-2Komunitné centrum Fončorda, Havranské 9, B. Bystrica, sobota 23. apríl od 14. hod.

Tento rok svetový Deň Zeme zavíta aj do Komunitného centra na Fončordu. A čaká vás tam naozaj lákavý program, rôzne environmentálne aktivity a hry pre deti aj rodičov, písanie odkazov Zemi, workshop, kde si môžete vyrobiť včelie úle aje aj šperky. V novootvorenej Exteriérovej komunitnej obývačke vám ponúknu aj bylinkový čaj. Čítajte viac v pozvánke.

SOĽ NAD ZLATO POD BALKÓNOM

Divadlo pod balkónom, Rudohorská 37, B. Bystrica, sobota 23. apríl o 17. hod.

Rozprávka o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami… V Divadle pod balkónom ju deťom ale aj dospelým zahrajú Ján Haruštiak a Veronika Čépeová.

HUDBA Z MARSU A DYNAMO TEAM V ZÁHRADE

Záhrada CNK, B. Bystrica, sobota 23. apríl o 19. hod.

Disko „partyzáni“ z Marsu sa po rokoch vracajú v plnej sile!Za 13 rokov účinkovania si Hudba z Marsu získala tisíce fanúšikov a odohrala stovky koncertov na Slovensku aj v zahraničí. Jedna z najlepších slovenských koncertných skupín sa v prvých dňoch tohto roka po takmer štyroch rokoch vrátila na koncertné pódiá. Veľké turné po slovenských kluboch odohrala spolu s ďalším projektom svojho frontmana, kapelou Dynamo Team. Jeden z koncertov sa koná aj v banskobystrickej Záhrade.

DM PARTY BLACK CELEBRATION VOL. 9

Klub 77, Horná 54, B. Bystrica, sobota 23. apríl o 20. hod.

Iniciály DM, v tomto prípade, samozrejme, nepatria známej drogérii, ale oveľa známejšej kapele Depeche Mode. V poradí deviata z čiernych osláv tejto kultovej skupiny v Klube 77 ponúkne aj videoprojekciu s rôznym, legálne dostupným materiálom od Depeche Mode a tiež live nahrávky, z koncertov z Bratislavy, Prahy a iných.

PONICKÁ JARNÁ 30TKA I MENEJ

i_3741705Zastávka MHD Mýto, Partizánska cesta, B. Bystrica, sobota 23. apríl o 7.30 hod.

Nie Turci ale turisti obsadia v sobotu Poniky a okolie. Na jarnú túru pod názvom Ponická jarná 30tka i menej sa môže vybrať každý, kto sú trúfa – alebo aj nie, netreba sa registrovať či prihlasovať vopred. Stačí prísť na zastávku MHD Mýto na Partizánskej ceste, odkiaľ o 7.33 hod. odchádza autobus do Povrazníka. Čítajte viac v našom staršom článku.

SPLAV DREVA VO VODNOM ŽĽABE RAKYTOVO

Splav dreva RakytovoDolný Harmanec – Rakytovo, sobota 23. apríl od 9.30 hod.

Na už 10. ročníku Plavenia dreva vo vodnom žľabe Rakytovo, ktorý otvorí aktuálnu plavebnú sezónu, si návštevníci opäť môžu pozrieť a aj vyskúšať historický spôsob približovania dreva po jedinom funkčnom žľabe v Európe (2 450 m). Organizátor podujatia, Mestské lesy, chystajú aj občerstvenie a hudbu.

KROJOVANÝ TANEČNÝ DOM NA ŠUMIACI

ŠumiacAgitačné stredisko, Šumiac, sobota 23. apríla o 19. hod.

Kde si človek môže šumne zatancovať aj zaspievať? Predsa na Šumiaci! Koleso a čardáš z Telgártu vás naučia Tatiana Salajová, Peter Hrabovský a Martina Takácsová. A nebude chýbať ani Mišo Noga s muzikou.

BEZ ROZPRÁVKY NIE JE NEDEĽA

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica, nedeľa 24. apríl o 10. hod. a 16. hod.

V Bábkovom divadle na Rázcestí sú v nedeľu rozprávky hneď dve. Dopoludnia Akvabatolárium(o 10. hod.) pre batoľatá a ich rodičov a popoludní to bude príbeh o výnimočnom priateľstve plný humoru a nonsensu Dobrú chuť, vlk! (o 16. hod.). Čo sa musí stať, aby sa stal z vlka vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? To odhalí práve táto rozprávka. Dozviete sa aj to, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk.

BYSTRICKÝ VERTIKAL

Bystrický vertikalNám. SNP Banská Bystrica, nedeľa 24. apríl o 11. hod. 

Bežci aj cyklisti si v nedeľu môžu vyskúšať kondíciu na podujatí Bystrický vertikal a zároveň tak urobiť niečo aj pre svoje zdravie. Dve trasy, kratšia aj dlhšia pre bežcov a bežkyne a jedna trasa pre cyklistov a cyklistky. Skúsite to? Štart je na banskobystrickom námestí. Čítajte viac v článku.

ORGANOVÝ KONCERT V SIELNICKOM KOSTOLE

Farský kostol Ducha Svätého Sielnica, nedeľa 24. apríl o 15. hod.

Diela Vierneho, Bellu, Duprého, Grešáka a Duruflého odznejú v nedeľu vo farskom kostole Ducha Svätého v Sielnici na organovom koncerte Mareka Štrbáka. Viac sa dočítate v staršom článku.

KINO ALEBO HVEZDÁREŇ?

Ak ste si z našej víkendovej ponuky nevybrali a chcete víkend „preleňošiť“, možno vás zlákame aspoň na malú prechádzku a na návštevu Hvezdárne na Vartovke. V piatok je pre verejnosť otvorená od 17. do 22. hod. a v sobotu od 10. do 17. hod.

No ak vás lákajú iné hviezdy, tie filmové, z aktuálneho programu CINEMAX-u vás určite niečo zaujme.