S blížiacim sa víkendom sa v meste pod Urpínom opäť skultúrnieva, a tak sa obyvatelia Banskej Bystrice a jej okolia môžu tešiť na pestrý výber rôznych podujatí. My vám už tradične prinášame naše tipy.

Piatok 27. máj

Dni mesta Zvolen

Námestie SNP, Zvolen – 9:50 h

Sprievod po námestí, folklór i jarmok budú súčasťou májového podujatia Dni mesta Zvolen 2022. Program sa začne už počas piatka, a to sprievodom účinkujúcich po námestí. Večer bude patriť hudobným vystúpeniam na hlavnom pódiu. Predstaví sa zoskupenie s hudbou v štýle 30. rokov i kapela, ktorá spája populárnu hudbu a operu. Po dvojročnej prestávke sa na námestí budú odovzdávať aj ceny primátorky za rok 2021. Sobotný kultúrny program sa začne o 10.00 h vystúpením zvolenského speváckeho zboru a detského folklórneho súboru. Popoludnie bude patriť tanečníkom a podvečer vystúpi folklórny súbor Marína.

Koncert skupiny Fragile

Centrum architekta L. E. Hudeca, Banská Bystrica – 18:00 h

FRAGILE je slovenská vokálna skupina zložená z výrazných speváckych osobností, ktoré bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, interpretujú známe svetové hity. Koncerty skupiny FRAGILE sú plné nielen výbornej hudby, ale aj podmanivého humoru, vďaka čomu zažijete neopakovateľný večer plný skvelej zábavy. Populárna slovenská skupina vystúpi v Banskej Bystrici už v piatok 27. mája o 18. hodine, kedy odohrajú svoj koncert v Centre architekta L. E. Hudeca na Skuteckého 22. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Malý princ v Štátnej opere

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Detské hudobno-dramatické dielo s podnadpisom „magická opera“ je zhudobnením najvýznamnejšieho rozprávkového príbehu modernej literatúry, nadčasovej knihy Antoine de Saint-Exupéryho z roku 1943. Toto dvojdejstvové dielo sa zrodilo z pera britskej skladateľky Rachel Portmanovej, oceňovanej autorky najmä v žánri filmovej hudby. Dielo bude uvedené v slovenskej premiére. Viac informácií spolu s možnosťou zakúpenia vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Muzička na nádvorí

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 18:30 h

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a Banskobystrický samosprávny kraj vás pozývajú na koncert Muzička na nádvorí. Kapela MUZIČKA sa venuje interpretovaniu tradičnej ľudovej hudby regiónov Slovenska. Jej členovia študujú autentické nahrávky slovenského ľudového spevu a hudby, ktoré sa následne snažia v ich pôvodnej podobe predstavovať publiku. Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo v Umeleckej kaviarni Bothár, Dolná 35, Banská Bystrica.

Desmod & Robo Šimko v Banskej Bystrici

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

S novou energiou a poriadnym rockovým nasadením prichádzajú do Banskej Bystrice Desmod & Robo Šimko. Už 27. mája 2022 odznejú v Aule SZU tie najlepšie songy z ich tvorby. Buďte pri tom. Hudobná skupina pozostávajúca z členov Robo Šimko, Michal Chrenko, Richard Synčák, Martin Cibulka, Maťka Ďumbalová, Rasťo Toman, Dušan Minka. Vstupenky v sume 18 a 19 eur môžete zakúpiť prostredníctvom tohto odkazu.

Tolstoys & Darjeeling v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Tolstoys je šesťčlenná kapela na čele so speváčkou Elou Tolstovou a basgitaristom Michalom Smetanom. Koncom mája odprezentujú v banskobystrickej Záhrade ich druhý štúdiový album “Mirror Me”, ktorý sprevádza 10 videoklipov – vždy v spolupráci s iným vizuálnym umelcom. Tolstoys na koncert prinesú aj kúsok berlínskej scény, keďže ich slovensko-nemecké turné odohrajú bok po boku so spriatelenou kapelou Darjeeling.

Punk proti vojne

Bosorka klub, Banská Bystrica – 20:00 h

Punk má v sebe odjakživa zakorenené nastavovať zrkadlo spoločnosti a poukazovať na krivdy páchané systémom. Okrem odsúdenia ničím neospravedlniteľného útoku na Ukrajinu je nateraz naliehavé zaujať aj SOLIDÁRNY postoj a pomôcť ľuďom, ktorí zo strachu o svoje životy a životy svojich blízkych boli donútení opustiť všetko, čo doteraz nazývali svojim domovom. Aj takáto je myšlienka podujatia PUNK PROTI VOJNE, ktoré sa uskutoční v piatkový večer v „Bosorke“.

Will Sparks v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Do banskobystrického Ministry of Fun zavíta ďalšia DJ-ská hviezda svetových rozmerov! Už v piatok 27. mája sa v najmodernejšom klube predstaví austrálsky producent a DJ WILL SPARKS! William James „Will“ Sparks je austrálsky producent a DJ z austrálskeho Melbourne, ktorý je známy predovšetkým vďaka singlu „Bring It Back“ z roku 2013. Stále má len 29 rokov, no aj napriek tomu patrí medzi popredné mená svetovej hudobnej scény a v rámci svojich zastávok odohrá set v Banskej Bystrici a rovnako tak aj v Prahe. Počas večera mu budú kryť chrbát DAVE & EMTY, MUSTEE a ANNDY. VSTUPENKY v predaji na tomto odkaze.

Sobota 28. máj

Turíčny jarmok

Slovenská Ľupča – 9:00 h

Obec Slovenská Ľupča usporiada v sobotu 28. mája už 20. ročník Turíčneho jarmoku tradične v centrálnej zóne obce. Jarmok sa tematicky nesie čisto v remeselnom duchu a s tým bude spojený aj úvodný sprievod obcou. Pripravené sú aj mnohé atrakcie pre deti v stredovekom štýle, zážitkové stanovištia a samozrejme zabezpečený je bohatý kultúrny program domácich súborov a skupín. Program zavŕšia vystúpenia Lukáša Adamca ako aj skupiny Elan Tribute. Organizátori veria, že ochutnáte lokálne špeciality, nazriete do tajov dávnych remesiel, podporíte domácich výrobcov a dobrá nálada vás bude sprevádzať pestrým programom, o ktorom sa dozviete viac v našom samostatnom článku.

Sobotná bašta na zámku

Zvolenský zámok – 10:00 h

SNG Zvolenský zámok v roku 2022 pokračuje v programe pre rodiny s deťmi „Sobotná bašta na zámku“. Traktory na poliach, rozkvitnuté halúzky, vysmiate detské tváre, udatní robotníci a ružolíce roľníčky… To sú obľúbené grafické námety plagátov z nedávno-dávnych budovateľských 50. rokov 20. storočia. Príďte objaviť časom preverenú estetiku socialistického dizajnu a vytvorte si vlastný návrh plagátu alebo obalu kombinovanou technikou materiálovej tlače, kresby a pečiatkovania.

Autokros v Môlči

Môlča – 11:00 h

Medzi jazdcami obľúbené autokrosové podujatie sa po necelom roku vráti na trať v Môlči, neďaleko Banskej Bystrice, kde si počas víkendu zmerajú sily pretekári zo Slovenska a okolitých krajín. Ako pretekári, tak aj diváci sa môžu tešiť na ďalšie zaujímavé motoristické podujatie, plné adrenalínu a zaujímavých jázd v podaní špičkových pretekárov. Viac informácií, vrátane programu nájdete v samostatnom článku.

Alica v ríši svetrov

365.labb, Banská Bystrica – 11:00 h

Alica v ríši svetrov je pop-up bazár oblečenia, ktoré sa uskutoční 28. mája v priestoroch 365.labb. Stačí prísť s dobrou náladou. Počas podujatia bude otvorená aj kaviareň, kde si môžete dať vynikajúcu kávu, čaj, horúcu limonádu, čokoládu alebo iný nápoj.

Zabudnutí

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Scénický program pri príležitosti 85. výročia založenia Folklórneho súboru Očovan. Tanečné divadlo zobrazujúce príbeh o zabudnutí, ktoré nám však nevedomky otvorí nové dvere v našom živote a prinesie do neho silné priateľstvá, ktoré zaplnia dieru po vzniknutom prázdne v našom srdci.

Nedeľa 29. máj

Spievankovo a ich NAJ hity

Aula SZU, Banská Bystrica – 17:00 h

Zahrajko sa rozhodol, že chce opäť chodiť do škôlky. Lenže taký škôlkár musí vedieť veľa vecí. Preto Spievanka privolá rôznych obyvateľov Spievankova, aby spolu s deťmi v nedeľu 29. mája v Aule SZU Zahrajka všetko naučili. S učiteľkou Sovou sa naučia upratovať, so smetiarom Potkanom sa učia triediť smeti, s mamou Myšou si umývajú rúčky a naučia sa, že treba všetko pekne popapať, so stolárom Bobrom opravujú staré veci a s mravcami hasičmi pomôžu Svetluškám uhasiť les. Predstavenie je plné autorských piesní z dielne SPIEVANKOVO, herci neustále interaktívne komunikujú s detským divákom a tak sa deti stávajú súčasťou programu. Na predstavení nikto neostane sedieť. Spievajú a tancujú veľkí aj malí a popritom sa naučia kopec nových vecí.