Záver apríla poteší najmä tých, ktorým sa črtá vďaka pondelkovému sviatku takzvaný predĺžený víkend. Počas neho sa totiž naskytá o čosi viac voľného času, než obvykle, a tak môžete vyraziť za dobrodružstvom i kultúrou, ktorá v Banskej Bystrici bude zastúpená vďaka rôznym podujatiam a koncertom.

Piatok 28. apríl

Plavenie dreva vo vodnom žľabe Rakytovo 2023

Vodný žľab Rakytovo, Dolný Harmanec – 9.30 h

Plavebná sezóna na vodnom žľabe Rakytovo sa otvára v piatok 28. apríla o 9:30 h, kedy sa budú podávať aj drevorubačské raňajky – chlieb sa masťou a cibuľou alebo aj s medvedím cesnakom. Rozmiestňovanie plavičov začne o 10:00 h, čo by ste nemali premeškať, ak sa chcete do plavenia dreva aktívne zapojiť. Po plavení dreva (10:45 – 12:30 h) bude pripravené ešte občerstvenie a bude aj čas na rozhovory o histórii rakytovského žľabu či o čerstvých zážitkoch z plavenia dreva.

Stavanie mája v Badíne

Obecný dvor, Badín – 16.30 h

Obec Badín srdečne pozýva na stavanie mája, ktoré sa uskutoční v piatok 28. apríla o 16.30 h v priestoroch obecného dvora. Samotné stavanie odštartuje už o 16. hodine, a to pri starej krčme a za hudobného doprovodu FS Javory a Liesky. Od 16.30 h je na programe otvorenie na obecnom dvore, kde vystúpia deti zo ZŠ a MŠ Badín, nasledovať bude vystúpenie FS Javory a Liesky (16.45 h) a všetko zakončí vystúpenie DFS Prvosienka z B. Bystrice (17.00 h). Najmenší návštevníci sa môžu zároveň tešiť na skákací hrad, cukrovú vatu a balóny. O občerstvenie bude postarané…

LA MUSICA

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici – 17.00 h

Divadlo Akadémie umení pozýva na reprízu inscenácie s názvom LA MUSICA, ktorá sa uskutoční v piatok 28. apríla o 17.00 h v malom štúdiu. Neľahký osud jednej rodiny, na pozadí ktorého sa odohrávajú udalosti 20. storočia. Čo všetko je človek ochotný obetovať pre hudbu? Jedno storočie. Jedna rodina. Jeden klavír. Hudba je večná. REZERVÁCIE na tomto odkaze.

Stavanie mája na Sliači

Mesto Sliač – 17.30 h

Aj Sliač pozýva na stavanie mája, ktoré sa uskutoční od 17.30 h a ku ktorému dopomôžu DHZ Badín a DHZ Sliač. O kultúrnu vložku sa postarajú Súbor Sielničan a FSK Chotár.

Koncert Khoiba /CZ/ + Waterbased

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Khoiba, legenda českej elektronickej scény, vydáva nový album a príde ho pokrstiť aj do Záhrady, spolu so slovenským duom Waterbased. Stane sa tak v piatok 28. apríla o 19.00 h, viac informácií spolu s možnosťou kúpy vstupeniek online nájdete tu.

Láska & nenávisť Stand-up tour

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Tvorcovia úspešného podcastu Lužifčák sa vybrali na spoločné turné so svojou stand-up show Lužina a Žifčák: Láska a nenávisť. V rámci neho zavítajú aj do Banskej Bystrice, konkrétne do Robotníckeho domu, ešte konkrétnejšie v piatok 28. apríla a ak chcete vedieť aj konkrétny čas, tak od 19.00 h. Žiaľ, pre veľký záujem je podujatie nateraz vypredané.

Tančiareň

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Pravidelné tanečné večery v Divadle Štúdio tanca pokračujú v piatok 28. apríla svojim ďalším vydaním. Začína sa o 19. hodine… pýtate sa, na čo sa môžete tešiť?? Vytancujte sa, kým vládzete. Zahoďte starosti, vrhnite sa na pódium, vyčistite si hlavu a spočítajte si svaly. Užite si pohyb tela, objavte svoj osobný štýl alebo sa inšpirujte po boku profi tanečníkov.

4_Issues_Friday_ver02

Klub 77, Banská Bystrica – 19.00 h

Klub 77 srdečne pozýva na ďalší koncert 4 issues friday s číslom verzie 2, ktorý sa uskutoční v piatok 28. apríla od 19. hodiny. Pokojný ničím nerušený piatkový večer vám tentokrát narušia 4 problémy menom Gramofono, Hadonos, Under my Issue a tajomný hosť menom Amygdola. Lístky v hodnote 5 eur len na mieste.

Gypsy jazz jam session

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

Zažite v piatok 28. apríla fajnový a temperamentný jazz U Francúza. Príďte si vypočuť a ak chcete aj zahrať na jedinečnú Gypsy jazz jam session v Banskej Bystrici. Súčasťou večera bude banskobystrická skupina Džipsís & Gádžos, ktorej repertoár tvorí francúzsky gypsy jazz, inšpirovaná najmä odkazom Djanga Reinhardta. Podujatie štartuje o 19.30 h, vstup je voľný. Pre viac informácií odporúčame navštíviť Facebook U Francúza.

Luxová „tanečná“ barovica

Hotel LUX (Music bar), Banská Bystrica – 20.00 h

Music bar, ktorý je súčasťou Hotelu LUX, pozýva všetkých na Luxovú „tanečnú“ barovicu, ktorá sa uskutoční v piatok 28. apríla o 20.00 h. Tešiť sa môžete na nekonečnú zábavu až do rána, pri tanečnej muzike, o ktorú sa postarajú DJ Viktor a Dano. Vstupné je 10 eur, počet miest je však obmedzený, a preto sa odporúčajú rezervácie: buď na tel. čísle 0903 650 069 alebo na prevadzka@hotellux.sk.

Korben Dallas vo Zvolene

Wake Up, Zvolen – 20.00 h

Korben Dallas na jar ešte raz vyrazia do klubov predstaviť svoj aktuálny album Deti rýb. Zahrajú v mestách, kde ho zatiaľ nepredstavili a jedným z takých miest je aj susedný Zvolen. V rámci neho zahrajú vo Wake Up a okrem skladieb z nového albumu zaznejú na koncertoch aj najväčšie hity kapely. Podujatie je však pre veľký záujem v tejto chvíli vypredané, predpredaj prebiehal na tomto mieste.

200. Ministry of HOUSE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska, je tu so svojou aprílovou edíciou. Tá bude navyše veľmi špeciálna, nakoľko ide o jubilejnú 200. edíciu tejto nesmrteľnej žúrky. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 28. apríla v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY, MUSTEE a IZZY. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky nájdete v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 29. apríl

Stolnotenisový turnaj

KC Sásová, Banská Bystrica – 8.00 h

Rok 2023 má byť rokom aktivít pre všetkých, a tak si v Komunitnom centre Sásová „zmysleli“, že by bolo dobré zmerať si sily v stolnotenisovom turnaji. Ten sa uskutoční síce v sobotu 29. apríla, no prihlášky je potrebné podať najneskôr do piatka (28. apríl) 16. hodiny. V sobotu od 8.00 h prebehne v kuchynke KC Sásová prezentácia hráčov, občerstvenie má každý účastník zabezpečené. Každý účastník navyše dostane malý dar od sponzora podujatia.

Otvorenie sezóny na Barborskej ceste 2023

Špania Dolina – 8.45 h

Príďte v sobotu 29. apríla objavovať poklady Španej Doliny a Starých Hôr. Na programe je totiž otvorenie sezóny Barborskej cesty, navyše s bohatým programom pre všetkých, ktorých zaujíma kusisko zaujímavej a bohatej histórie. Všetko bude zakončené o 15. hodine obedom.

Deň tanca v Europa SC

Europa SC, Banská Bystrica – 10.00 h

Príďte si užiť deň plný tanca v Europa SC! V sobotu 29. apríla už od 10.00 h sa Vám postupne predstavia rôzne tanečné školy, zoskupenia, či súbory z Banskej Bystrice a okolia. Tešiť sa môžete na bohatú nádielku folklóru, latinsko-amerických i štandardných tancov. Chýbať nebudú ani moderné tance či streetdance. Program vyvrcholí večerným vystúpením herca Adama Bardyho a tanečnice Dominiky Roškovej.

Cesta histórie stredného Slovenska

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h

Cesta histórie stredného Slovenska s kurátorom nikdy nebola zaujímavejšia. Zažite prehliadku novou stálou expozíciou Tranzithistory. Odkryte spolu s nami tajomstvá bohatej histórie nielen Banskej Bystrice ale celého kraja. V sobotu 29. apríla, vstupy o 10.00 a 15.00 h.

Otvorenie letnej sezóny

Špania Dolina – 10.00 h

Ak si netrúfate na otvorenie Barborskej cesty, možno vám bude viac vyhovovať otvorenie letnej sezóny na Španej Doline, kde budete môcť za menšie poplatky absolvovať čokoľvek z bohatého programu Barborskej cesty.

Medzinárodný deň tanca v Banskej Bystrici

Banská Bystrica (viaceré lokality) – od 11.00 h

Tanec spája ľudí v mieri a priateľstve. Tak znie myšlienka Medzinárodného dňa tanca, ktorý sa od roku 1982 oslavuje pravidelne 29. apríla. A v Banskej Bystrici sa bude oslavovať tiež. Veľkolepo, veselo a tanečne. Vzhľadom na rozmanitosť programu a viaceré lokácie i časy, v ktorých sa bude v Banskej Bystrici tancovať, odporúčame navštíviť náš samostatný článok kde nájdete podrobnejšie informácie, vrátane kompletného harmonogramu osláv Medzinárodného dňa tanca.

Trh a workshopy umeleckých remesiel [ukrajinská edícia] / Ринок та ремісницькі воркшопи

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 12.00 h

Výmenný trh ručných výrobkov a umelecké workshopy pre všetkých od našich ukrajinských susedov. Prihlasovanie na trhvzahrade@gmail.com.

Vysvieťme Zvolen na modro

Námestie SNP, Zvolen (pri fontáne) – 14.15 h

Vo Zvolene je v sobotu 29. apríla na programe benefičné podujatie pri príležitosti svetového dňa povedomia o autizme. Hudobným hosťom podujatia je Peter Bič Projekt, ktorí však vystúpia až o 19.00 h. Dovtedy sa môžete tešiť na bohatý program a množstvo sprievodných aktivít. Chýbať však nebude tombola a na záver programu bude Zvolenský zámok vysvietený na modro.

Zvedavý sloník

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Príbeh malého sloníka je známy po celom svete. Volá sa Bimbo a do všetkého pchá svoj zvedavý noštek. Najviac ho však zaujíma, čo máva krokodíl na obed a preto sa to rozhodne zistiť. Na svoje dobrodružnej ceste stretne muchu, ktorá je vlastne osa. Tá sa neskôr stane jeho najlepším priateľom a povie mu, kde žije krokodíl. Ako príbeh končí, sa dozviete v Divadle pod balkónom v sobotu o 17.00 h (v nedeľu od 10.30 h)Príbeh je určený deťom od 3 rokov a je o túžbe po poznaní a tiež o tom, že ak ste zvedaví, odvážni a vytrvalí, dosiahnete všetko po čom túžite.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina

Národný atletický štadión (na Štiavničkách), Banská Bystrica – 18.00 h

Fortuna liga a jej nadstavbová časť pokračuje v sobotu 29. apríla ďalším duelom skupiny o titul, v ktorom sa proti sebe stretnú tímy MFK Dukla Banská Bystrica a MŠK Žilina. Žilinčania neokúsili chuť výhry už v štyroch dueloch po sebe, naposledy však práve proti Banskej Bystrici, ktorej na domácom trávniku vsietili až šesť gólov. Dukla tak má svojmu súperovi čo vracať, preto ak chcete byť pri tom, odporúčame vám nákup vstupeniek v online predpredaji, čím sa vyhnete radám pred štadiónom.

Kandráčovci & Natália Puklušová

Aula SZU, Banská Bystrica – 18.00 h

Ľúbi, kto dúfa TOUR 2023 je unikátnym hudobným spojením populárnych Kandráčovcov a známej slovenskej herečky i speváčky Natálie Puklušovej a ich spoločnou zastávkou bude aj Banská Bystrica. Na koncerte plnom východniarskeho temperamentu odznejú známe hity, ale i úplne nové skladby. Spievať a hrať ich budú Kandráčovci v koncertnej premiére práve s Natáliou. Kandráčovci & Natália Puklušová zavítajú do banskobystrickej Auly SZU, kde vystúpia v sobotu 29. apríla o 18.00 h. Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal.

1. Mičinská CHOPPER Rock-ovica

Kultúrny dom obce Dolná Mičiná – 18.00 h

OZ CHOPPER club Dolná Mičiná pozýva na 1. Mičinskú CHOPPER Rockovicu, kde sa predstaví classic rock band eMeNVe. V ich repertoári nájdete hity od skupín ako Olympic, Elán, Kabát a Katapult. Prvých 100 pív a guľáš je zadarmo, chýbať nebude tombola a welcome drink v podobe slivovice. Vstup je voľný.

Valér Miko Presence Quartet

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Ťažko sa hľadajú slová na mega zostavu, ktorá zavíta v sobotu 29. apríla do banskobystrického „Hogo-Fogo“. Tento jedinečný projekt uvidíte v Banskej Bystrici v premiére a skutočne je na čo sa tešiť. Svoj koncert od 19.00 h odohrajú Valér Miko Presence Quartet v zložení: Valér Miko – piano, Martin Gašpar – basgitara, Igor Ajdži Sabo – bicie a Pavol Bereza – gitara. Vstupenky za zvýhodnenú sumu 12 eur nájdete na tomto odkaze, na mieste bude vstupné vo výške 15 eur.

Oldies gypsy party

KD Malachov – 19.00 h

OZ Malachovská dolina a Oldies párty v Malachove pozývajú na Oldies gypsy party, ktorá sa uskutoční v sobotu 29. apríla v malachovskom Kultúrnom dome. Začína sa o 19.00 h, o zábavu sa postará DJ Marek, témou oldies party respektíve odporúčané outfity sú „španielska gypsy“ a „Carmen a Desperado“. Najlepšie outfity budú odmenené vecnými cenami, samozrejmosťou je bohatá tombola. Rezervácia a predaj vstupeniek na tel. čísle 0905 971 908.

Majáles na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 19.00 h

Tradičná živá zábava so zvukmi 60-tych rokov, aj o tom sú tanečné zábavy v Hostinci na Kopčoku, kde do tanca zahrá Galaxy BB Music. Tentokrát sa pôjde v majálesovom štýle, vstupné sú 2 eurá.

TEMNÉ KECY – Dirty Combo (Jerry & Fučo)

Urban Spot, Banská Bystrica – 20.00 h

Drsná kombinácia Temných kecov v podaní Velmajstra Jerryho a Fuča zavíta do Banskej Bystrice, kde prídu so svojím nekorektným humorom do Urban Spotu. Ich „Dirty combo“ show je na programe v sobotu 29. apríla od 20.00 h. Vstupenky sú dostupné na tomto odkaze.

LATINO PARTY x EUSEBIO

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 29. apríla ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii, ktorá je určená najmä milovníkom latinsko-americkej hudby a jej rytmov. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov tých najznámejších hitov súčasnosti. O zábavu sa tentokrát postará kubánsky spevák a tanečník Eusebio ako špeciálny hosť obľúbenej noci plnej juhoamerických rytmov, tanečných vystúpení a animácií. Brány Ministry sa otvoria už o 21. hodine, vstupenky sú v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Gabryell (Nerieš) – PunkHeart Tour

Klub 77, Banská Bystrica – 21.00 h

Raper a spevák Gabryell zo skupiny Nerieš vyráža na svoje prvé sólo turné k debutovému albumu PunkHeart. Počas tejto špeciálnej show s kapelou odznejú skladby zo spomínaného albumu a taktiež sa môžete tešiť na unikátne prevedenie najzásadnejších hitov skupiny Nerieš v punkovom prevedení. Brány Klubu 77, kde sa uskutoční tento koncert v sobotu 29. apríla, budú otvorené od 21. hodiny. Samotná show však odštartuje zrejme zhruba až o 23.30 h, vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal.

Nedeľa 30. apríl

Čistenie potoka a priestranstva

Farský kostol, Podlavice, Banská Bystrica – 10.00 h

Občianska rada a OZ Podlavice-Skubín v spolupráci s ekocentrom Malá líška vás pozývajú na podujatie s názvom Čistenie potoka a priestranstva (jarný vtáčí workshop). Na programe bude čistenie priestranstva pri Farskom kostole a časti blízkeho potoka, výroba vtáčích búdok a spoločný guláš v Kultúrnom dome.

Ponická fujarka 2023

KD Ponická Lehôtka – 13.30 h

V nedeľu 30. apríla je na programe Ponická fujarka 2023, ktorá sa uskutoční od 13.30 h v KD Ponická Lehôtka. O program sa postará súťažná prehliadka hudobného folklóru detí a školička spevu – piesne z Hrochote s Evou Majerovou.

Karneval v Radvani

Radvanský park, Banská Bystrica – 14.00 h

Počuli ste? Znovu sa chystá karneval v Radvanskom parku! Odnesú vaše ratolesti toľko, čo mravček? Vedia tancovať ako včielka? Príďte v nedeľu 30. apríla o 14.00 h a nechajte ich vyskúšať si to. Deťom bude ukázané, aká zábava vie byť v hmyzom svete.

Šťastie je líška

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Príbeh chlapca a líšky sa po prvý raz dostáva na divadelné javisko na Slovensku a konkrétne v Bábkovom divadla na Rázcestí! Kniha o šťastí a netradičnom priateľstve líšky a chlapca je poetickým príbehom, ktorý vypovedá o dôležitosti každodenných maličkostí v našom (detskom i dospelom) živote. Napísala ju renomovaná litovská spisovateľka Eveline Daiciúte v spolupráci s ilustrátorkou Ašrou Kiudulaite. Vypovedá o tom, že často tieto maličkosti prehliadame, keďže sme oslepení a oslepené rôznymi inými „veľkými“ vecami okolo nás.

Studio Damúza [cz] – Batosnenie

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

V nedeľu 30. apríla čaká návštevníkov Záhrady rozprávková uspávanka inšpirovaná knihou Petry Kubáčkovej O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse a nespiacim Toníčkom. Predstavenie ponúka deťom prvý kontakt s divadlom – je interaktívne, rešpektuje ich potreby a citlivo ich uvádza do sveta zvukov, hlasov, pohybov, dotykov, bábok.

Allstar Legendy

Tipsport Aréna Banská Bystrica – 18.00 h

Hokejová lahôdka za dverami. Bude to exhibícia, aká tu ešte nebola! Legendárni hokejisti sa predstavia na hokejovej exhibícii All Star legendy. Sekundovať im budú aj známi futbalisti či populárni herci. Fanúšikovia sa môžu tešiť na hokejový zápas, súťaže zručností aj špeciálnu streľbu z bufetu à la Juraj Slafkovský. Na exhibícii sa predstavia hokejisti ako Miroslav Šatan, Peter Bondra, Ľubomír Višňovský, Žigmund Pálffy, Ján Lašák či Marián Hossa. Viac informácií, spoločne s možnosťou zakúpiť si vstupenky, nájdete na tomto odkaze.

Maduar & Band v Ľubietovej

KD Ľubietová – 18.00 h

Bohatú víkendovú nádielku uzavrie koncert legendárneho Maduaru, tvorcov absolútne nesmrteľného hitu s názvom HAFANANA. Svojou návštevou poctia Ľubietovskú obec, kde vystúpia v miestnom Kultúrnom dome. Ak by ste si chceli vychutnať tieto ikony, tak si pripravte skromných 15 eur.

Pink Floyd Tribute

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h

Slovak Tribute Band Pigs on the Wing, ktorej repertoár tvoria najväčšie hity od Pink Floyd vyráža na ich ATOM TOUR 2023. Vďaka tomu zavítajú aj do banskobystrického Klubu 77, kde sa predstavia v nedeľu 30. apríla o 20.00 h.