Posledný májový víkend klope na dvere predovšetkým prípravami aktivít pre najmenších obyvateľov Banskej Bystrice.

V nej a jej okolí sa ich v sobotu uskutoční hneď nespočetné množstvo, množstvo koncertov, fujarový festival, muzikál, Noc kostolov, turistika,  Čipkárskô i pripomenutie si baníckych časov o ktorom sme písali aj v našom predchádzajúcom článku. Žiaľ neuskutočnia sa pôvodne plánované Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek, ktoré mal hostiť amfiteáter.

Zvolen, Duša fujary

Piatok, 29. máj o 10. hod. a sobota, 30. máj o 10. hod.

V poradí už 3. ročník medzinárodného fujarového festivalu Duša fujary sa koná tento týždeň už od stredy až do nedele. Festival sa konal na troch miestach a to v stredu v Detve a vo Zvolene, vo štvrtok v Banskej Bystrici a cez víkend vo Zvolene. Program sa bude odohrávať na hlavnom Námestí SNP, v kráľovskej sieni na Zvolenskom zámku, ale aj v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea. Festival je jedným z bodov bohatého programu Dní mesta Zvolen.

Záhrada CNK, „Sú tu doma?“

Piatok, 29. máj o 18. hod.

V Centre nezávislej kultúri sa uskutoční diskusia o živote cudzincov na Slovensku a v Banskej Bystrici. 

Športová hala Štiavničky, Ôsmy svetadiel

Piatok, 29.máj o 14.30 a 19. hod.

Najúspešnejši slovenský muzikál všetkých čias Ôsmy svetadiel vyráža na rozlúčkové turné. Možnosť naposledy zažiť predstavenie ktoré nadchlo kritiku aj verejnosť. Pre veľký úspech je pridané predstavenie aj o 14.30 hod. 

Námestie SNP, Medzinárodný deň detí

i_3065828Piatok, 29.máj od 15. -18. hod.

Mesto Banská Bystrica pozýva všetky deti i dospelých na Medzinárodný deň detí na námestí. O 16. hod. sa uskutoční interaktívne divadelné predstavenie Divadla Hotel Mária Gulliverov Denník a o 17. hod. koncert speváka Adama Ďuricu. Program od 15. hod. až do 18. hod bude sprevádzať dobrodružné putovanie plné veselých súťaží, pohybové, kreatívne poznávacie hry, výtvarný ateliér, tvorivé dielne pre šikovníkov, maľovanie na tvár, retiazkový kolotoč, sladké prekvapenia, zábavné atrakcie pre najmenších, more dobrej nálady a mnoho ďalších dôvodov na úsmev. Moderuje Mariana Kovačechová.

Viac o všetkých akciách ku dňu detí sa dočítate v našom prehľade.

Noc kostolov

Piatok, 29. máj o 18. hod.

Aj táto noc bude príležitosťou pre všetkých, ktorých tento projekt oslovil a chcú v ňom pokračovať. Prvá noc kostolov sa konala v Nitre a okolí v roku 2010. V roku 2012 sa už zapojilo 186 kostolov z celého Slovenska. V roku 2014 sa zúčastnilo 42 kostolov. Boli medzi nimi boli aj chrámy a modlitebne ďalších cirkví: Pravoslávnej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania, Cirkvi adventistov siedmeho dňa, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Bratskej jednoty baptistov a Cirkvi bratskej. Viac sa dočítate aj v našom predchádzajúcom článku. 

Klub 77, Liveband – Bon Jovi Revival

Piatok, 29. máj o 20. hod.

Hudobný večer chalanov z Martina, ktorí majú radi hudbu od Bon Joviho. Martinskí rockeri LIVEBAND  sa predstavia s najvačšimi hitmi kapely Bon Jovi. Spoločne s nimi vystúpi aj kapela Absolute Beginners. 

Tartaros RC, Oxist

Piatok, 29. máj o 21. hod.

Oxist je fínska kapela, ktorá aktuálne absolvuje turné po Poľsku, Rumunsku, Slovensku a Nemecku. Budú mať so sebou aj svoj tovar, ako CD a vinyl či tričká. Fanúšikovia sa majú na čo tešiť. 

Autobusová stanica, Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička, Veľkofatranský Kľak

turistikaSobota, 30. máj o 6.45 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička  na trase Podhradie, Kľak, Kantorská dolina, Kaplna a Sklabinský Podzámok. Náročnejší výbeh na menej navštevovaný veľkofatranský vrchol Kľak (1394 m) bočnými dolinami a hrebeňmi Veľkej Fatry so záverečným výstupom na vrchol. Celá trasa je dlhá cca devätnásť kilometrov, pri peknom počasí sa otvoria výhľady na kotlinu Turca aj okolité pohoria. Zraz na autobusovej stanici (n. č. 2) o 6.45 hod., autobus odchádza o 6.55 hod. (smer Ostrava), v Martine (Sever-obchodný dom) prestup na autobus 8.33 hod. do Podhradia. Zo Sklabinského Podzámku o 16. hod. do Martina a odtiaľ vlakom o 17.20 hod. do Banskej Bystrice. 

Zaježová, Seminár Kvantovka

Sobota, 30.máj o 7. hod.

Kto príde, spoločne využije silu prírody a silu skupiny na precítenie tvorenia zo srdca, tvorenia v takzvanom kvantovom poli, kde sú neobmedzené možnosti tvorenia. Túto energiu si každý precíti na vlastnej “koži” a naučí sa ju používať. Dostatok času na precvičenie, na trénovanie a rozvíjanie vnímania jemnej hmoty. Sobotný deň sa od rána bude meditovať v stoji, 8 kúskov brokátu a po raňajkách aj meditovať do posvätného priestoru srdca. O desiatej hodine nasleduje tvorenie zo srdca vs. hlavy po ktorom nasleduje technika 2 bodov a zrútenie kvantovej vlny. Po tréningu nasleduje diskusia a zdieľanie skúseností so živou stravou. Voľné posedenie v čajovni pre tých, čo budú ešte vládať.

ŠZŠ Ďumbierska, Lego spája

Sobota, 30. máj o 9. hod. a nedeľa, 31. máj o 8.30 hod.

Celoslovenské stretnutie rodín s deťmi s autizmom a iných pozvaných komunít. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. V sobotu už od deviatej hodine začne registrácia účastníkov, krátky príhovor a fotenie sa detí s robotom, stavanie lega a následné vyhlásenie víťazov, arteterapia a malé súťaže aj pre rodičov s deťmi. V nedeľu bude lego akcia pokračovať od pol deviatej a bude mať neformálny priebeh. Deti sa môžu zúčastniť tvorivých dielní, pohybových hier, kanisterapie, muzikoterapie, a zabaviť sa na diskotéke pre deti, pozrieť si vystúpenie dievčat z tanečnej školy Janette Fáberovej a tešiť sa môžu na pohostenie i rodinnú opekačku.

Brusno, Čipkárskô

Cipkarko, Brusno, 17.5.2014

Sobota, 30. máj o 10. hod.

Už 16. ročník obľúbeného podujatia sprevádzajú kultúrne akcie pri príležitosti 591. výročia prvej zmienky o obci. Čipkárskô sa bude variť v sobotu na parkovisku pri futbalovom ihrisku. V špeciálnych čipkárskych mašinách sa rozkúri ráno o 10. hodine, čipkárskô by malo byť hotové o 13. hod. popoludní. Počas varenia nebude chýbať ani hudba, zahrá Milan Peťko a vystúpia aj deti z brusnianskych škôl a folklórny súbor Čierťaž z Nemeckej. Atmosféru sobotňajšieho čipkárskeho popoludnia spríjemnia a rozveselia Folklórny súbor Urpín, skupiny Pulse, Kontradikcia a Vestis. Večer o 20. hod. sa začne Čipkárska veselica. Čítajte viac aj v našej pozvánke. 

Stredoslovenská galéria – Praetórium, Tvorivá dielňa pre verejnosť

Sobota, 30. máj o 13. – 16. hod.

Májová tvorivá dielňa pre verejnosť sa uskutoční v sobotu v Praetóriu na Nám. Š. Moysesa 25 a bude inšpirovaná výstavou Rastislav Podoba – Pracovná plocha. Aktuálna výstava nadväzuje na mapovanie vývoja a umeleckých postupov autora, prezentovaním výberu malieb z obdobia posledných piatich rokov jeho tvorby. Viac o výstave sa dočítate aj v tomto článku. Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov, žiakov a pre rodiny s deťmi od 10 rokov. Vstupné sú tri eurá pre dospelých, euro a päťdesiat centov je zľavnené vstupné pre deti, žiakov, dôchodcov a ZŤP majú vstup zdarma. 

Europa SC, Eko víkend detí

ekovikendSobota, 30. máj o 14. – 17. hod. a nedeľa, 31. máj 13. – 18. hod.

Deň detí sa blíži a v Europe sa rozhodli osláviť ho ekologicky. Pripravili víkend plný súťaží, hier a tvorivých dielní s Mirom Jarošom, Divadlom Babadlom a čítaním z Ekoknižky. Viac o podujatí sa dočítate aj v našom predchádzajúcom článku.

Klub Had, Hudobná glosa

Sobota, 30. máj o 19. hod.

Hudobné Soiré s hosťami je dvojtýždenník šansónov, muzikálov a komentárov dneška. Tentokrát to bude vkusný mix žánrami a štýlmi v duchu hravého leta a tiež aktuálneho spoločenského diania. Vstupné v predpredaji sú tri eurá. 

Zimný štadión, Full Fight 2015

Sobota, 30. máj o 19. hod.

Organizátori, ktorí v minulých rokoch pripravili najväčšie bojové akcie v Banskej Bystrici, vytvorili novú značku – Full Fight. V klietke priemeru 8 metrov sa bude bojovať 13 profesionálnych zápasov, 7 podľa pravidiel MMA a 6 podľa pravidiel Muay Thai a K-1.

V MMA zápasoch sa predstavia bojovníci zo Slovenska a Českej republiky, proti výberu ruskej organizácie Fight Nights. O kvalite ruských bojovníkov svedčí aj fakt, že niekoľko jej členov získalo zmluvu s najprestížnejšou svetovou organizáciou UFC. Slovensko budú reprezentovať Ilja Škondrič, Miroslav Štrbák, alebo Robert Pukač, za Českú republiku nastúpia Patrik Kincl a Tomáš Kužela. Čestným hosťom gala večera bude šampión organizácie Bellator, Attila Végh. Celým večerom bude sprevádzať dlhoročný moderátor športových podujatí, televízií Nova Sport a Eurosport, Ondřej Novotný. O zvukovú a svetelnú stránku podujatia sa postará spoločnosť Ministry, ktorá je špičkou v tomto obore na Slovensku. Zrekonštruovaný zimný štadión ponúkne približne 800 miest vo VIP sekcii, 3000 miest v hľadisku a ako novinku aj 11 desaťmiestnych skyboxov s dokonalým výhľadom a zázemím pre divákov.

Zvolen – Kafé Džezva, Graeme Mark Donaldson

Sobota, 30. máj o 19.30 hod.

Graeme  je írsky pesničkár, ozajstným pôvodom zo severného Írska, ktorý už tri roky šťastne žije na Slovensku. Jeho pesničky sú inšpirované rôznymi bizarnosťami života. Ako sám hovorí, jeho piesne „pripomínajú zvuky írskeho mora a ducha keltskej spirituality, ktorú je možné v Írsku ešte stále cítiť.“ Zavítajte do Kafé Džezva nadýchať sa írskeho mora a započúvať sa do zvukov dunenia dreva podláh írskych krčiem. Ak bude pekné počasie vychutnáme si Graema na terase s kapelou – v triu, ak bude pršať, príde v sólo verzii.

Cult Club, Secret Session

Sobota, 30. máj o 20. hod.

Známe aj neznáme skladby z kvetinovej éry angloamerickej hudby hrané s vášňou a nasadením. Kapela špeciálne zložená z členov SunityB&TheMoneyMakers, Red in Blues a Plastic People of the Universe Revival. Okrem vďakyvzdania sa bude banda snažiť vložiť do piesne kus seba, vlastný názor a originálny interpretačný rukopis tvorený často improvizovane za jazdy s plným vedomím všetkých možných strát a ziskov. Dôraz je kladený na cit, dynamiku, kontrasty a hľadanie iskry medzi členmi ako aj medzi kapelou a publikom. A to všetko so spoločným menovateľom- tu a teraz.  

Zvolen – Charisma Café & Bar,  Pigs on the Wing – In the Flash Tour

Sobota, 30. máj o 20.30 hod.

Koncert hudobnej skupiny Pigs on the Wing (Slovak Pink Floyd Revival), ktorá vznikla v auguste 2007. O tom, ako ľahko sa do medziľudskej rovnosti infiltruje manipulácia a nadradenosť, by nám mohli rozprávať celé skupiny vyvolených. „Pretože všetci sú si rovní, niektorí sú si rovnejší…“ „Ale aj tak sme všetci len ďalšie tehly v tene.“ Aj takto jednoducho môže vyznieť kritická výpoveď, mapujúca pohľad na spoločenskú hierarchiu 70. rokov, ktorú členovia kapely Ping Floyd podali vo svojej auditívno-tematickej koncepcii Animals. Hlasy jednotlivcov, ktoré burcujú proti stádovitosti a slepote, splynú tentoraz v hudobnej show v jednotnom uvedomení a v tesnej nadväznosti na motívy albumu The Wall nám pripomenú, aké dôsledky môže mať zhubný vplyv spoločnosti na jednotlivca, ktorý sa snaží vymaniť z ničivých pocitov osamelosti a duševnej izolácie. 

Zvolen – Night Club Pliešovce, Zverina

Sobota, 30. máj

Zverina po prvý krát u nás príde predstaviť svoju vychýrenú live show spolu so Shomim a Djom Aldom. Freestyle aký dávajú sa len tak nevidí takže to určite bude stáť za to, plus Zverina predstaví aj nejaké nové veci z pripravovaného albumu.

Záhrada CNK, MoveFormation / PohybFormácia 5

pohyb formaciaSobota, 30. máj a nedeľa, 31. máj

Cyklus víkendových workshopov s Jarom Viňarským zameraných na hĺbkový výskum telesnosti, fyzikality a identity. Prebieha od októbra 2014 do decembra 2015 na Slovensku. Vstupné je štyridsať eur, jednodňové dvadsaťpäť eur.

Tihányiovský kaštieľ, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 31. máj o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

V nedeľu sa uskutoční tvorivá dielňa pod heslom Plávajúce žabky. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Vígľaš, Deň detí na zámku

Nedeľa, 31.máj o 10. hod.

Na sviatok detí sa Vígľašský zámok opäť rozozvučí detským smiechom a zábavnými atrakciami. Pre rodiny s deťmi predstavitelia zámku pripravili netradičný program, cestu rozprávkovým zámkom. Spolu s rozprávkovými postavičkami budú môcť deti súťažiť v jednotlivých disciplínach. Podujatie je určené pre deti od troch do pätnásť rokov. 

Thurzov dom, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 31. máj o 14. – 18. hod.

V nedeľu sa uskutoční tvorivá dielňa pod heslom Malý archeológ. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Bábkové divadlo na rázcestí, Dramaticky tvoriví

Nedeľa, 31. máj o 16. hod. v sále

Verejná prezentácia prác účastníkov, účastníčok Tvorivého písania a DramaKlubu v Bábkovom divadle na rázcestí v spolupráci s umeleckým súborom. Vstupné sú dve eurá.