Teplý pomaly blížiaci sa koniec mája prináša množstvo podujatí v exteriéri. Festivaly, podujatia, koncerty, ale aj otvorenie banského náučného chodníka.  V tento víkend to ale bude patriť predovšetkým múzeám a galériám.

CF-2016-A3-Flyer-origCOFFEE FIESTA

Záhrada CNK,  piatok 20. máj, sobota 21. máj a nedeľa 22. máj

Festival pre pravých kávičkárov. Viac o ňom sa dozviete v našom staršom článku.

STANISLAV KOVÁČ: HORY, ZVER A STRÁŽCOVIA

Europa SC – Cinemax, piatok 20. máj o 17. 45 hod.

V Sále Vita si môžete pozrieť film od dokumentaristu, ochranára a environmentalistu Stanislava Kováča, ktorý predstaví svoj dokumentárny film a predstaví svoju prácu v teréne. Premietanie je spojené s diskusiou s režisérom. Podujatie sa uskutoční v rámci festivalu EKOTOPFILM / ENVIROFILM.

JOZEF HOLLY AND BAND

i_3764837Cikkerova sieň – radnica, piatok 20. máj o 18. hod.

Mesto Banská Bystrica pozýva na jedinečný koncert Jozefa Hollého.

TANEČNÝ VEČER

Divadlo Štúdio tanca, piatok 20. máj o 18. hod.

Koncert tanečného odboru Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Spoločný večer Divadla Štúdio tanca a Tanečného odboru Konzervatória J.L.Bellu pokračuje vo vzájomnej spolupráci, ktorá prináša pre budúcich profesionálov – študentov odboru tanec,  prepojenie ich štúdia s profesionálnou praxou.  Vstupné je šesť eur, zľavnené vstupné je tri eurá.

MANDARÍNKOVÁ IZBA

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, piatok 20. máj o 18.30 hod.

Derniéra predstavenia Mandarínková izba, t. j. už  v poradí 25. remíza. Vstupné je osem eur.

HRAJTEŽE MI, HRAJTE

i_3791687Aula Beliana, piatok 20. máj o 19. hod.

Štúdio RTVS Banská Bystrica, Spolok hudobného folklóru pri SHU v Bratislave pozývajú na verejnú rozhlasovú nahrávku folklórneho koncertu pri príležitosti 90. výročia rozhlasového vysielania na Slovensku. Vstupné je 8 eur.

SANDONORIKO

KLUB HaD, piatok 20. máj o 19. hod.

Zaujímavý koncert dvojice Martina Geišberga a Daniela Špinera. Vstupné je deväť eur.

MATTHEW ROGERS: A FRAGILE SON

Záhrada CNK, piatok 20. máj o 19. hod.

„Kultúru tvorí súhrn poznatkov, ktoré sa týkajú prežitia v nehostinnom prostredí, sú zdedené a tradované z generácie na generáciu“ – Gretchen Vogel. A fragile son velebí krásu zraniteľnosti a je pokusom o zmierenie prírodných ľudských síl, ktoré testujú našu schopnosť vydržať. Tanečník a choreograf Matthew Rogers vytvoril toto dielo počas výskumu súčasnej tanečnej kultúry na Slovensku. Hoci využíva vlastnú biografiu k tomu, aby zdieľal túto vnútornú postavu, a fragile son má univerzálnu platnosť bez ohľadu na kultúru, z ktorej pochádza. Tvorca využíva divadelný priestor k tomu, aby divák nielen „pozoroval“, ale najmä „precítil“ jeho tancujúce telo vo vzťahu k faktu, že je buzerant, a zároveň cudzinec, ktorý si ako miesto pre život vybral Slovensko. a fragile son je pokusom o odvážny čin – odkryť tento „nehostinný svet“, ktorý existuje medzi telom performera a divákmi, a kladie naliehavé otázky o zodpovednosti a vnútornej revolúcii.

FISHFACE – CRIMSON OCEAN – JAMMING WITH THE DEVIL

hlavicka092Klub 77, piatok 20. máj o 20. hod.

Trenčianska kapela FISHFACE po 3 rokoch vydáva nový album s názvom Evil in Gold. CRIMSON OCEAN – metalcore skupina zo Starej Bystrice pôsobiaca necelý rok. chystá svoje prvé EP s Názvom “MFOB” ktoré výjde už onedlho. v kapele sa vystriedalo viacero členov. Kompletná zostava sa ustálila len pred nedávnom. Nahrávanie EP sa realizovalo v Randal group production u Jimiho Cimbalu. JAMMING WITH THE DEVIL  je mladá rock – post/hardcore kapela zo žiliny, ktorá ešte len vyráža do štúdia nahrať prvý singel.

(NE)OBYČAJNÝ KONCERT

Tartaros RC, piatok 20. máj

Koncert na ktorom sa predstavia kapely SECRET SESSION (Psychedelic Rock ´n´ Roll) zo Zvolena, COMMUNITY OF FOOLS (Alternative Rock) zo Zvolena a hosť.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: SÚĽOVSKÉ VRCHY – SKALNATÝ BUDZOGÁŇ

Banská Bystrica, sobota 21. máj                                                      

Turistika na trase  – Zbyňov žtz, Pod Kamenným dielom odklon na NCH Budzogáň Žibrid ztz, sedlo Pastúch, Pod Kečkou, Roháčske sedlo mtz, Pod Dubovcom a Podhorie. Turistika je dlhá 15 km s prevýšenm 900 m a s trvaním šesť hodín. Stratený, skalný budzogáň. Jedným z najpodivuhodnejších skalných útvarov na Slovensku je tzv. Stratený budzogáň, miestnymi nazývaný Zlámanou skalou, ktorý sa nachádza v Súľovských skalách. Tento vskutku fenomenálny úkaz je vysoký 12m a jeho podobnosť s obrím kyjom nie je náhodná. Povesť hovorí, že ide o skutočný budzogáň, ktorý istý na  Slovensko sa zatúlavší obor vyrezal z čarovného stromu – Hromoduba, a potom od zlosti, že si pri práci polepil ruky miazgou, zabodol do zeme, načo kyjak skamenel. Žibrid Žibrid 867m – je druhý najvyšší vrch Súľovských vrchov. Nachádza sa neďaleko obce Súľov–Hradná a pýši sa pôsobivým vrcholom s mohutnými skalnými bralami, z ktorých sa otvárajú čiastočné, avšak veľmi pekné výhľady do Súľovskej kotliny.

ŽI A ZAŽI

i_3777985ŠZŠ Ďumbierska 15, sobota 21. máj o 9. hod. a nedeľa 22. máj o 8.30 hod.

V poradí už 3. ročník celoslovenského stretnutia rodín detí s autizmom a inými komunitami.

BANSKOBYSTRICKÉ GYMNASTICKÉ DNI 2016

Športová hala Filozofickej fakulty UMB, sobota 21. máj o 10. hod. a nedeľa 22. máj o 9.30 hod.

Pohár UMB, Banskobystrická kladina či Memoriál Alojza Drexlera – to všetko si viete pozrieť tento víkend v rámci pretekov na gymnastických dňoch 2016.

ČIPKÁRSKÔ

Brusno, sobota 21. máj o 10. hod.

Obec Brusno Vás srdečne pozýva na Čipkárskô 2016, ktoré sa koná už túto sobotu 21. mája 2016 so začiatkom o 10,00 hod. Okrem varenia tradičnej domácej špeciality, vystúpi v rámci programu večer o 18,30 hod. aj skupina Desmod.

OTVORENIE TRETIEHO ROČNÍKA BANSKÉHO NÁUČNÉHO CHODNÍKA

Staré Hory – Dolina Haliar, sobota 21. máj o 10.30 hod.

Občianske združenie „HALIAR“ pozýva na otvorenie tretieho ročníka banského náučného chodníka, spojeného s ukážkou pravekej tavby medi. Podujatie sa bude konať v doline Haliar pri 3. zastavení banského náučného chodníka v obci Staré Hory. Tešiť sa môžete na privítanie účastníkov – príhovor starostu obce, vystúpenie spevokolu Haliar, pravekú tavbu medi, občerstvenie a voľnú zábavu do ukončenia.

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ

noc muzeii a galeriiBanská Bystrica a Zvolen, sobota 21. máj o 16. – 23. hod.

Vstup za 1 euro do všetkých múzeí a galérií zapojených do Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Opečiatkovaná vstupenka slúži zároveň ako lístok na MHD v Banskej Bystrici a vo Zvolene v čase od 16:00 do 23:00 hod. a tiež ako lístok na špeciálny nočný „dobový“ vlak vypravený zo Zvolena do Banskej Bystrice a späť v stanovených časoch. Kapacita vlaku je obmedzená. Viac sa dozviete v našom staršom článku…

HAVO SLAVO

havo_slavoDivadlo pod balkónom, sobota 21. máj o 17. hod.

Interaktívny príbeh s pesničkami o psíkovi Slavkovi, ktorého najviac zo všetkého trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Slavko sa preto rozhodne vydať do sveta a dokázať všetkým, že on je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké“ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci. Vhodné pre deti už od 2 rokov. Účinkuje Gabriela Janková. Vstupné je 3,50 eur.

JAM SESSION

Klub SV, sobota 21. máj o 17. hod.

Príďte si zahrať a zažiť magickú radosť z hudby. Hrať môže každý. Ak sa chcete s nami naladiť na jednu frekvenciu, príďte k nám do klubu a spoznajte čoho všetkého ste schopní.

IHRÁČSKY MAJÁLES

ihráčsky majálesIhráč, sobota 21. máj o 19. hod. a nedeľa 22. máj o 19. hod.

Za vstupné päť eur si môžete užiť ešte jeden majáles neďaleko Kremnice v zašitej dedinke Ihráč. V sobotu vystúpia kapely POLEMIC , INSIDE , afterparty – DJ Weisko a v nedeľu za dobrovoľné vstupné špeciálny koncert Milo Kráľ band & Barbora Švidraňová.

CESTA ZA SNOM – JAKUB VARINSKÝ

Divadlo u Netopiera, sobota 21. máj o 20. hod.

Heřman Volf bol celý život aktívnym športovcom. Jeho život sa zmenil vtedy, keď ho nešťastný pád pripútal na vozík. Film o tom, že úrazom život nekončí a človek si aj naďalej môže plniť svoje sny. Vstupné sú dve eurá.

SLOBODNÁ EURÓPA

5513_10153294802041574_7695323129734383948_nZvolen – Dom kultúry ŽSR, sobota 21. máj o 20.hod.

Koncert v rámci celoročného koncertného turné s názvom TOUR 2016  venované Ďurkovi. Hosťom budú Grobiani a ŠHT. Vstup už od 19. hod. 20. hod. ŠHT, o 20.45 hod. Grobiani a o 21.45 hod. SLOBODNÁ EURÓPA. Vstupné je šesť eur v predpredaji. Na mieste osem eur.

KAOS INDIA

Tartaros RC, sobota 21. máj

Koncert kapely z Talianska, ktorá hrá alternatívny rock – Kaos India.

DRIÁK – UNITY – CRITICA – PUNKOVÁ KNEDĽA

hlavicka091Klub 77, sobota 21. máj o 20. hod.

Punkový večer v podaní štyroch kapiel, z toho česká návšteva Driák.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 22. máj o 9.–12. hod. a 13.-17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Motýlia lúka s Lesankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ADRIM NEMČIANSKY BEH

nemčiansky behNemce,  nedeľa 22. máj o 10. hod.

V krásnej prírode pod Panským dielom sa uskutoční štvrtý ročník ADRIM Nemčianskeho behu. Priateľská atmosféra, trať so zaujímavým prevýšením, zázemie a zabezpečenie Marathon BB Teamom, možnosť získať pamätnú medailu, unikátne číslo s logom podujatia, občerstvenie, guľáš, kultúrny program, najkratší beh Chrústov, kratšia, ale aj dlhšia trať, vecné ceny, tombola, registrácia na septembrový maratón za špeciálne ceny.

AKVABATOLÁRIUM

aqabatolariumBábkové divadlo na Rázcestí, nedeľa 22. máj o 10. hod.

Interaktívne mokré predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Dĺžka predstavenia je 25 min. Vstupné pre dospelých je tri eurá a pre deti dve eurá. Predstavenie je určené pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov.

TRI PRASIATKA

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, nedeľa 22. máj o 15. hod.

Predstavenie na námety známej rozprávky. Vstupné sú tri eurá.

DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU: O JURKOVI S KOZOU A O DOBROMILOVI A LENIMÍROVI

dve rozprávky na bruškuBábkové divadlo na Rázcestí, nedeľa 22. máj o 16. hod.

Inscenácia na motívy staročeských rozprávok s využitím tradičných bábok v netradičnej bábkovej scéne. Bela Schenková na motívy rozprávok K. J. Erbena. Dĺžka predstavenia je 45 min.Vstupné je 3,50 eur, v predpredaji 3 eurá. Pre deti od 3 rokov.

ALENKA V KRAJINE ZÁZRAKOV

Zimný štadión, nedeľa 22. máj o 17. hod.

Pravý ruský cirkusový muzikál – dynamické predstavenie pre celú rodinu, atraktívna zmes hudby, divadla, súčasného baletu, cirkusového a akrobatického umenia. V hlavnej úlohe Alenky slovenská herečka Natália Puklušová. Lístky v predaji aj na mieste. Viac v našom staršom príspevku…