korben dallas + zrní
Medzi najväčšie lákadlá víkendu patrí určite koncerty kapely Korben Dallas a českej formácie Zrní.

Leto, síce babie sa k nám vracia aj v podobe množstva víkendových tipov. Turistika, koncerty, festivaly, divadlá, hokej, floorbal, beh. Nechajte sa inšpirovať.

CIRKUS METROPOL

Mičinská cesta, piatok 23. október o 17. hod., sobota 24. október o 14. hod. a nedeľa 25. október o 11. hod

Cirkus je v Banskej Bystrici už od stredy tohto týždňa. V sobotu sa cez deň uskutočnia dve vystúpenia a to o 14. a 17. hodine. Rodený banskobystričan Antonín Šimek – riaditeľ cirkusu Metropol, sa opäť vracia do svojho rodného mesta. Narodil sa počas Radvanského jarmoku, ktorý sa vtedy konal práve na Mičinskej ulici. Vstupné pre deti od 10, pre dospelých od 12 eur.

HC´05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – DUKLA TRENČÍN

Zimný štadión, piatok 23. október o 17.30 hod.

Hokejový zápas Tipsport ligy na banskobystrickom zimnom štadióne.

BLACK CANDLES OF DEATH III.

Tartaros RC, piatok 23. október o 18. hod.

Thunder Art Booking organizuje už tretiu časť slovenského black metalového minifestivalu – Black Candles Of Death. Tretie pokračovanie predstaví zahraničné kapely: Ako headlineri sa predstavia: Forgotten Tomb s ich novým albumom „Hurt Yourself and the Ones You Love“ sú špičkou v depressive black/doom metale. Po prvý krát sa na Slovensku predstaví tatiež kultová formácia v depressive black metal vodách – Nocturnal Depression z Francúzska. Ďalšími kapelami festivalu budú stálica na česko-slovenskej scéne Inferno a The Stone zo Srbska s ich posledným albumom Nekroza. Srbsko-českú spoluprácu predstavia black/thrash metaloví Murder. Line up uzatvárajú Sator Marte z Česka. Vstupné je na mieste v hodnote 17 eur.

strieborna_tekutina_strieborna_nit_foto_jakub_cajko_02web_1440753422STRIEBORNÁ TEKUTINA, STRIEBORNÁ NIŤ

Divadlo Štúdio tanca, piatok 23. október o 19. hod.

V stúpajúcom prílive emócií sa vynárajú príbehy a dychtivo sa dožadujú svojho miesta na slnku. Telo tanečníkov, jeho a jej myseľ, záblesk pohybu, mení sa na jazyk. ‘Strieborná tekutina, strieborná niť’ vyteká z tohto jazyka a je v ňom ukotvená.

HRAJTEŽE MI, HRAJTE

Aula Beliana, piatok 23. október o 19. hod.

Verejná rozhlasová nahrávka folklórneho koncertu Hrajteže mi, hrajte, organizovaná Štúdiom RTVS a mestom Banská Bystrica s podtitulom „Jubilanti“. Účinkuje Ján Valentík, Anna Štatanová a ľudová hudba  Jara Hazlingera. Tešiť sa môžete aj na hostí akým je aj Ján Ambróz, Ján Babic, Igor Danihel, Ľudová hudba Borievka, Roman Malatinec, Anna Pecníková a ŽSS FS Detva. Vstupné je osem eur.

BBHD: ŽIVOT PLNÝ HUDBY

Štátna opera, piatok 23. október o 19. hod.

Koncert pri príležitosti životného jubilea hudobného skladateľa Vojtecha Didiho. Zaznejú diela Franza Schuberta, Vojtecha Didiho a Anny Didiovej. Účinkuje Michal Červienka – akordeón, Igor Fábera – hoboj, Michaela Kraus – soprán, Martin Popovič – barytón, ženský zbor a orchester Štátnej opery. Diriguje Marián Vach. Vstupné je sedem eur, zľavnené vstupné je 3, 50 eur.

UNISEX & SEXY PAPUČKY REVIVAL

Klub 77, piatok 23. október o 20. hod.

Skupina Unisex pochádza z Banskej Bystrice a skladá sa z dvoch bratských dvojíc (Štědroňovci a Holecovci), ktorí sú navzájom v bratraneckom vzťahu. Táto skupina vznikla v roku 2008, kedy odohrala aj svoje prvé koncerty pod názvom Sexy Papučky. V roku 2010 sa kapela premenovala na Unisex. O rok neskôr bol vydaný digitálnou formou ich debutový album Sexy Papučky. Skupina odohrala mnoho koncertov po svojej vlasti a na jeseň 2013 vydáva svoj druhý album Diamantové Dedičstvo slovenskej Popmusic.

hlavicka011

TURISTIKA S KST VATRA: SLOVENSKÝ RAJ

Hlavná železničná stanica, sobota 24. október o 7.15 hod.

Turistická akcia vlakom o 7.38 hod. do Telgárt – penzión. Turistika na trase Telgárt, penzión, prameň Hrona, s. Besník, Čuntava, Ondrejisko a Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Dĺžka trasy je 16 km, stúpanie 582m, klesanie 617m, doba chôdze 4 h 30 min. Cestovné náklady sú cca 10 eur. Návrat je predpokladaný do 18.40 hod.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: KURIÉRSKOU CESTOU

turistika kremnickaŠtadlerovo nábrežie, sobota 24. október o 7.30 hod.

Turistika na trase Badín, Sklený zámok, Hrádok, Laurín, sedlo, sedlo pod Hornou skalou, Ortúty a Malachov. Stredne ťažká turistická akcia za neznámymi krásami Kremnických vrchov, dlhá 20 km. Naše kroky pôjdu po starej historickej kuriérskej ceste, ktorá vychádzala zo sídla župy zo Zvolena, aby sa na Rudnej poľane spojila s kuriérskou cestou vychádzajúcej z Banskej Bystrici a pokračovali spoločne cez Tri kríže do Kremnice. Cestou navštívime Sklený zámok nad Sielnicou a kamenné Hradište sídla našich predkov. Zraz účastníkov bude na Štadlerovom nábreží o 7.30 hod., MHD do Badína ide 7.36 hod. Z Malachova MHD o 15.30 hod. Príchod do BB asi o 15.45 hod.

KRÍŽNA KRÍŽOM KRÁŽOM

Staré Hory – kaplnka pri Krčme pod orechom, sobota 24. október, registrácia od 8. – 9.30 hod.

Vysokohorský beh pre náročných. V ranných hodinách sa uskutoční prezentácia, o 9.45 hod. výklad trate a o 10. hod. štart pretekov. Pre súťažiacich bude pripravené aj občerstvenie.
Štartovné je jednotné pred pretekom pri prezentácii vo výške deväť eur. Kategórie sú: Muži A do 40 rokov, Ženy B do 40 rokov, Muži C do 50 rokov, Ženy D do 50 rokov, Muži E nad 50 rokov a Ženy F nad 50 rokov. V každej kategórii budú odmenení prví traja najlepší.

CHARITY DAY – DEŇ NEOBMEDZENÝCH MOŽNOSTÍ

Kováčová – Špecializovaný liečebný ústav Marína, sobota 24. október o 10.30 hod.

Daj životu zmysel a príď sa zahrať živé a stolné „Človeče, nehnevaj sa“ a podieľaj sa na pokuse o zápis do slovenskej knihy rekordov. Charity day – deň neobmedzených možností prostredníctvom tvorivosti a hry dá životu zmysel, poukáže na nový rozmer integrácie osôb so zdravotným postihnutím s intaktnou spoločnosťou. Občianske združenie Prístav nádeje, ktoré v Banskej Bystrici donedávna prevádzkovalo chránenú dielňu – Tréningové centrum pre hendikepovaných v podobe Chránenej kaviarne s knižnicou Prístav opäť prichádza s ďalším projektom. Nebude chýbať bohatý kultúrny program, tvorivé dielne, súťaže, zmenáreň, kresba karikatúr a ani tombola. Výhercovia dostanú možnosť darovať svoju výhru v prospech detí žijúcich v detských domovoch, prípadne v Domovoch sociálnych služieb, ale i v prospech dlhodobo hospitalizovaných detí, čím poukážu na to, že aj hra môže byť jedným z prostriedkov ako možno pomáhať.

skoky na lyziachMEDZINÁRODNÉ MAJSTROJVSTVÁ SLOVENSKA V SKOKU NA LYŽIACH

Žlté piesky, sobota 24. október o 10.30 hod.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v skoku na lyžiach a severskej kombinácii žiakov, mládeže a veteránov. Preteky sa konajú pod záštitou Slovenskej lyžiarskej asociácie. Viac v našom článku…

FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – ŠK SLOVAN BRATISLAVA B

Štadión Štiavničky, sobota 24. október o 13.30 hod.

Zápas futbalovej DOXXbet ligy. Program ďalších futbalových zápasov v regióne nájdete tu…

EXTRALIGA ŽIEN VO FLOORBALE

Badín – športová hala, sobota 24. október o 15. hod.

Pozvánka na prvé zápasy extraligy žien vo floorbale. V sobotu sa uskutoční 1. FbK Quick Sport BB – MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto.

HUDBA NA ZÁMKU

Banská Štiavnica – Starý zámok, sobota 24. október o 17. hod.

Príjemné chvíle s hudbou môžete stráviť v Rytierskej sále Starého zámku. Príďte si užiť koncert Hilaris Chamber Orchestra.

TAJOMSTVO HRACEJ SKRINKY

Divadlo pod Balkónom, Sásová, sobota 24. október o 17. hod.

Interaktívne činoherno-bábkové predstavenie pre malých zvedavcov o tom, čo všetko skrýva čarovná hudobná skrinka. Určite všetci poznáte hraciu skrinku. Pootočíte kľukou a ozve sa krásna hudba. Kto ju však hrá? Kto to v nej býva? Jedného dňa slečna Melódia Antónia, začuje podozriví hrmot a keď príde ku svojej hracej skrinke, zistí, že nehrá? Čo sa stalo? To sa dozviete na našom predstavení…

i_3416115_0SPOMIENKA NA KARLA KRYLA

Malachov – Kultúrny dom, sobota 24. október o 18 hod.

OZ Vidiečanky Malachov  vás pozýva na spomienkový koncert  českej folkovej legendy, pesničkára Karla Kryla, ktorý sa uskutoční v sobotu 24.10.2015  o 18,00 hod. v Kultúrnom dome Malachov. Známe piesne Karla Kryla odznejú v podaní jeho brata Jana, doprevádzať ho bude Stanislav Granec. Vstupné je päť eur.

ADAM ĎURICA MANDOLÍNA TOUR 2015

Zvolen – Dom kultúry Podborová, sobota 24. október o 19. hod.

Koncerty Adama Ďuricu s kapelou v rámci jeho turné Mandolína Tour 2015. Adam Ďurica po vydaní svojho dlhoočakávaného albumu vyráža na koncertne turné. Neľutujem, Láska-Veda, Mandolína a iné hity si spolu s Adamom a jeho kapelou budete môcť zaspievať vo svojom meste počas MANDOLÍNA TOUR. Hudobným hosťom turné bude niekoľkonásobná zlatá Slávica Zuzana Smatanová.

PRAMENE – FS BYSTRINA

Športová hala Štiavničky, sobota 24. október o 19. hod.

Premiéra programu Pramene pri príležitosti 35.výročia založenia súboru FS Bystrina. Vstupné je desať eur. Viac informácií nájdete v našom článku…

GOT BLUE BALLS + SYMBIOSIS

Záhrada CNK, sobota 24. október o 19. hod.

Slovenská punková kapela Got Blue Balls, vydáva 5.októbra ich dlho očakávaný druhý album “Counting the days” na fyzických nosičoch. Kapela je známa svojim koncertovaním v zahraničí a tento rok sa premiérovo predstaví aj vo Veľkej Británii, kde absolvuje svoje prvé headline turné.  Bez povšimnutia nenechajú ani slovenských fanúšikov, pre ktorých pripravili špeciálny koncert v Banskej Bystrici v Záhrade so špeciálnym hosťom kapelou Symbiosis z Bratislavy. Vstupné je päť eur, zľavnené vstupné tri eurá.

KORBEN DALLAS + ZRNÍ

Urban Spot, sobota 24. október o 20. hod.

Korben Dallas sa opäť vydávajú na turné s českými Zrní. Spoločné koncerty, ktoré obe kapely odohrali v Česku aj na Slovensku v roku 2014, sa stretli s veľkým záujmom fanúšikov. Túto jeseň si preto skupiny spoluprácu ešte raz zopakujú. Korben Dallas sa za pár rokov vypracovali z undergroundovej scény na jednu z najžiadanejších slovenských klubových a festivalových kapiel. Zrní je alternatívna skupina z Kladna. Viac v našom článku…

DEPECHE MODE PARTY VOL.8

Klub 77, sobota 24. október o 20. hod.

Pozývame na už ôsmu z čiernych osláv kultovej skupiny DEPECHE MODE.
Hudobný hosť: MICHAL MATEJČÍK (harfa) a jeho hostia TRIO ŠPIMADRA.

t1_kalendar-podujati-jesen-1JESEŇ NA ZÁMKU VÍGĽAŠ

Vígľaš – zámok, nedeľa 25. október

Nedeľná burza starožitností v prostredí krásneho zámku.

JESENNÉ VÝMENNÉ STRETNUTIE

Veterán Klub – areál SAD, nedeľa 25. október o 7. – 13. hod.

Jesenné výmenné stretnutie Veterán Klubu Banská Bystrica.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: PODPOLIANSKA TÚLAČKA

Zastávka MHD – Úsvit (Fončorda), nedeľa 25. október o 7.15 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička na trase Hriňová, Trubačov vrch, Priehalina, rybník Riečka, Javorinka, Bystré-Vrátka, Malčekova skala, Skliarovo, Kalvárska hora a Detva. Stredne náročná celodenná túra podhorím Poľany s dĺžkou 20 km, stúpaním 755 m, klesaním 831 m a čistým časom chôdze 6,5 hodiny. Čaká nás panoramatická túra podpolianskymi lazmi z Hriňovej do Detvy. Začneme lazmi na Trubačovom vrchu, cez Riečku a Priehalinu prejdeme k rybníku Riečka. Krátkym asfaltovým úsekom vystúpime do lokality Javorinka s polkruhovým výhľadom a novou turistickou útulňou. Z brala Dolnej Javorinky sa pokocháme pohľadom na malebné lazy Hriňovej a Detvy a prejdeme na ďalší výhľad z Malčekovej skaly. Po oddychu v Skliarove zídeme do Starej Detvy, kde si na kalvárskej hore prezrieme podpolianskej vyrezávané kríže na miestnom cintoríne. Túru ukončíme v centre Detvy pri symbolickej “studni murovanej” ako sa spieva v známej ľudovej piesni. Zraz je o 7.15 hod. na zastávke MHD Úsvit na Fončorde, kde stojí autobus do Zvolena o 7.22 hod. (možno nastúpiť na Fončorde alebo v Radvani po trase linky z nemocnice), vo Zvolene prestup na autobus do Hriňovej s príchodom o 9. hod. Domov nám ide priamy bus o 17.10 z centra Detvy (BB 18.15 hod.) bez nutnosti prestupu.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 25. október o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Jesenné divadielko. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

AKVABATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 25. október o 10. hod.

Interaktívne predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov. Režisérka Monika Kováčová sa tentokrát nechala inšpirovať vodou: ,,Voda ponúka široké možnosti farieb, skupenstiev, teplôt, priestorov. Zároveň sa s týmto živlom deti stretávajú každý deň cez kúpanie, slzy, rozlievanie tekutín po stole, neskôr aj neuveriteľne príťažlivé mláky. Bola s nimi už od začiatku pri plodovej vode. Voda špliecha, leje sa, čistí, preteká pomedzi prsty, rozmáča, padá, vlní sa, pení, chladí, sneží…, ale hlavne deti fascinuje a neskutočne baví. Inscenácia ponúkne plavbu vaňoloďou cez kvapky, cez mláky, cez mokré stupaje do sveta plného lavórov, štipcov, hubiek, kefiek, bábok z detského oblečenia. Premieňa Teátrium na kúpeľňové ihrisko,“ hovorí.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 25. október o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Vyšívaná kútnica. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

t1_city-light-hudobna-jesen2015PA A GU

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 25. október o 16. hod.

Dobrodružstvá PAličky a GUličky pomotaných. Pre deti od 3 do 5 rokov. Dobrodružstvá PA a GU Pomotaných, rovnej PAličky a okrúhlej GUličky, nám odhaľujú, kde všade sa okolo nás PA a GU skrývajú a čo v sebe ukrývajú. Netreba veľa slov! Len ticho, čo na nás dočká, lebo má bystré očká. Neuveríte, možno ich stretnete na ulici, alebo možno PA a GU žijú priamo doma, s vami.

RICHARD RIKKON

Cikkerova sieň, nedeľa 25. október o 18. hod.

Pozývame na 70 minútový klavírny recitál s filmovou projekciou. Richard Rikkon a filmové melódie v hudobnom prevedení.

3T – TRI TVORIVÉ TVORY

Záhrada CNK, nedeľa 25. október o 20. hod.

Improvizované predstavenie známeho slovenského zoskupenia 3T v rámci festivalu 9 dní o tom. Vstupné je päť eur. Akcia je súčasťou projektu “Detstvo potrebuje smiech” podporeného Nadáciou Orange.