Druhý decembrový víkend bude opäť bohatý na podujatia rôzneho charakteru. Na svoje si prídu milovníci behu a podporovatelia charitatívnych podujatí, no dominovať budú okrem vianočných trhov aj koncerty všemožných žánrov. Pre deti budú už tradične pripravené najmä divadelné predstavenia.

Piatok 9. december

SLOW market

365.labb, Banská Bystrica – 15.00 h

Spomaľte v piatok podvečer a príďte si užiť predvianočný čas v pomalom tempe so zaujímavými predajcami, walk-in tatérom a skvelými nápojmi z kaviarne 365.café_labb. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

Mikuláš v Mixilande Zvolen

Mixiland detský svet, Zvolen – 16.30 h

Už v piatok 9. decembra o 16.30 h zavíta Mikuláš aj do detského sveta Mixiland Zvolen. Spolu s ním prídu aj anjeli a Divadlo Ona a On. Vítané sú všetky dobré detičky, no a tie, čo neposlúchali, sa musia rýchlo polepšiť, aby nedostali od čerta uhlie, ale sladkú mikulášsku pochvalu. Vstup na mikulášsku akciu je v rámci štandardného vstupného do Mixilandu, nič extra naviac sa neplatí.

HC ’05 Banská Bystrica – HK DUKLA Ingema Michalovce

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 17.00 h

V piatok 9. decembra čaká hokejistov Banskej Bystrice posledné domáce vystúpenie pred blížiacou sa reprezentačnou pauzou. Pod Urpín pricestuje piaty tím tabuľky, ktorým sú Michalovce a to sľubuje kvalitný a vyrovnaný hokej z oboch strán! Banskobystričania sú po dvoch výhra v rade nabudení, no do cesty sa im postaví celok, ktorý z posledných desiatich vystúpení okúsil chuť prehry iba raz. Podarí sa „baranom“ naštrbiť súperovi ich sebavedomie? Vstupenky na zápas si môžete uchmatnúť v predstihu, cez predpredaj na stránke Ticketportal.

Zvolenskí vrchári vo Vianočnej dedine

Námestie SNP, Zvolen (Vianočná dedina) – 18.00 h

V rámci sérii podujatí pod názvom Zvolenská zima 2022 a v rámci trhov zahrá a zaspieva v piatok 9. decembra o 18.00 h vo Vianočnej dedine skupina Zvolenskí vrchári.

Slobodná Európa (Kristove roky Tour 2022)

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18.30 h

Po úspešnom letnom open air turné a festivaloch sa Slobodná Európa vracia na klubové koncertné pódiá. Aktuálne oslavujú 33 rokov svojej existencie a preto koncertné turné nazvali Kristove roky Tour 2022. V rámci neho vystúpia v banskobystrickom Robotníckom dome, a to v piatok 9. decembra od 18.30 h. Fanúšikovia sa tak môžu tešiť na všetky overené hity. Vstupenky na koncert zakúpite exkluzívne v sieti TicketLIVE.

Daj Boh šťastia tejto zemi

Evanjelický kostol (Lazovná), Banská Bystrica – 19.00 h

Tradičné vianočné a novoročné piesne, koledy a vinše z rázovitých oblastí stredného Slovenska zaznejú v piatok 9. decembra večer v banskobystrickom Evanjelickom kostole. Koncert z cyklu Hrajteže mi, hrajte nesie názov Daj Boh šťastia tejto zemi. Viac informácií aj v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

Angelus Pet Rescue

Klub 77, Banská Bystrica – 19.00 h

V piatok 9. decembra sa v banskobystrickom Klube 77 uskutoční Benefičný metalový koncert, z ktorého výťažok bude venovaný útulkom Bystrická mačačáreň v Banskej Bystrici a Tuláčik v Brezne. Svoje umenie predvedú kapely ako I Am The Verdict (metal core, Banská Bystrica), Plastery (death metal, Zvolen), Attack of Rage (grind core, Bánovce nad Bebravou) a Cranial Void (progressive death metal, Šaľa, víťaz ceny Radio_Head Awards v kategórii Hard & Heavy nahrávka roka 2021). Preto ak ste fanúšikom tvrdšej rockovej muziky, určite nepremeškajte príležitosť, ktorá spája príjemné s užitočným. Podujatie začína o 19. hodine.

Malaa (FR)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Malaa je francúzsky DJ a producent elektronickej hudby, ktorý o svojom umení presvedčí banskobystrické publikum a návštevníkov Ministry of Fun už v piatok 9. decembra. Na scénu elektronickej hudby prerazil prostredníctvom singla „Notorious“, no jeho identita nie je známa, keďže na verejnosti vystupuje ako muž s kuklou. Počas večera sa mu o support postarajú rezidenti DAVE & EMTY a MUSTEE. Brány Ministry of Fun sa otvoria už o 21. hodine, vstupenky nájdete na tomto odkaze alebo priamo na mieste.

Grooveline Session #004

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21.00 h

V „sove“ sa uskutoční v piatok 9. decembra ďalšie pokračovanie série Grooveline Sessions, ktoré sa ako vždy nesú v duchu undergroundu. Budete mať možnosť si zatancovať, či posedieť a vypočuť si kvalitnú elektronickú hudbu. Tento krát budú pre vás Grooveline djs mixovať hudbu od break beatu, cez veselé elektro popri pravidelnom kopáku až k house music.

Sobota 10. december

Zimný Natur trh

Park zabudnutých susedov, Zvolen – 10.00 h

V sobotu 10. decembra sa bude v Parku zabudnutých susedov konať Zimný Natur trh Zvolenský. Trh tradičných aj menej tradičných ručne robených vecičiek, domácich produktov, prírodnej kozmetiky a dobrôtok začne o 10. hodine.

Cesta za poznaním

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15.00 h (aj v nedeľu)

Objavte čaro stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome. Jedinečnou symbiózou vzdelávania a zábavy odhaľte vďaka lektorovanej prehliadke históriu svojho kraja. Využite možnosť dotyku a interakcie s exponátmi a múzeum sa stane pre vás obľúbeným miestom. Viac ako 2200 vystavených predmetov na Vás čaká v 11 expozičných miestnostiach.

Charitatívny Mikulášsky beh

Europa SC, Banská Bystrica – od 16.00 h

Najstarší Mikulášsky Charitatívny beh na Slovensku nerepruší tradície a cieľ, ktorým je opäť pomôcť deťom. Organizátori podujatia, spoločne s OZ Neónka, už štvrtýkrát finančne podporia detských pacientov s chronickými ochoreniami. Podujatie začne v sobotu 10. decembra o 14. hodine registráciou účastníkov, ktorá sa uzavrie o 16.00 h. Po tombole, zhruba od 16.30 h, prebehne samotný beh s plánovaným koncom pred Plzenskou reštauráciou na banskobystrickom Námestí SNP. Viac informácií nájdete tu.

Vianočná rozprávka: Keď vyjde hviezdička

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Predstavenie o zvykoch a obyčajoch počas adventu, s pesničkami o roztopašnom neposednom anjelikovi, ktorý pri naháňačke s čertom spadne z neba. Pri tom sa mu pokazí krídlo a deti mu ho pomôžu opraviť. On im za to pri čakaní na Mikuláša rozpovie, ako to chodí a čo sa všetko deje pred Vianocami u nich v nebi.

DRŤ & Fedor Gál + premietanie a diskusia k dokumentu ŠtB: Prísne tajné (Mier na zemi)

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18.00 h

V sobotu o 18.00 h bude v Záhrade v predpremiére premietnutý dokumentárny film Mier na zemi z 20 dielnej série “ŠtB: Prísne tajné” v réžii Jany Bučkovej a Michala Fuliera. Nasledovať bude diskusia s historikom Ľubomírom Morbacherom z Ústavu pamäti národa, filozofom a spoluautorom námetu seriálu Fedorom Blaščákom a sociológom Fedorom Gálom. Koncert pod taktovkou skladateľa Mira Tótha začne o 20.00 h a jeho súčasťou bude aj Fedor Gál v roli rozprávača.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Young Angels Košice

Športová hala UMB, Banská Bystrica – 18.00 h

V sobotu 10. decembra čaká basketbalistky ŠK UMB Banská Bystrica zápas 11. kola extraligy žien. Pod Urpín zavítajú hráčky Young Angels Košice, čo je v basketbalových kruhoch vždy veľkým lákadlom. Príďte podporiť mladé basketbalistky Banskej Bystrice, ich stretnutie začína o 18. hodine v hale UMB na Tajovského 40.

Paganini

Štátna opera v Banskej Bystrici – 18.30 h

V sobotu 10. decembra sa v banskobystrickej Štátnej opere môžete tešiť na 2. premiéru operety s názvom Paganini. Niccolò Paganini (1782 – 1840) sa stal neprekonateľnou hudobnou legendou. Sláva tohto husľového virtuóza sa v jeho dobe dala prirovnávať jedine k sláve veľkých operných hviezd. Traduje sa, že jeho podmanivá hra privádzala dámy až do mdlôb. Žil búrlivý život a milenkami sa mu stávali najmä ženy z vyššej spoločnosti. Tieto vzťahy sprevádzali početné škandály, niet sa preto čo čudovať, že príbeh jeho života zaujal i známeho operetného skladateľa Franza Lehára. A opereta Paganini je Lehárov hold tomuto géniovi… Viac informácií nájdete priamo na stránke Štátnej opery.

Partnership Unlimited Jazz Trio

My Piano – showroom, Banská Bystrica – 19.00 h

Partnership Unlimited je projekt voľného zoskupenia hudobníkov okolo basgitaristu Oskara Rózsu a klaviristu Ondreja Krajňáka. Spoločne opäť zavítajú do Banskej Bystrice, kde v sobotu 10. decembra odohrajú svoj koncert. Ten sa uskutoční v showroome My Piano o 19. hodine. Predaj vstupeniek prebieha v Informačnom centre na  banskobystrickej radnici.

Shimmi & AstralKid22 – YO22 TOUR

Urban Spot, Banská Bystrica – 19.00 h

Súčasnosť a budúcnosť slovenského rapu – dvojica Shimmi & AstralKid22 vyrazili spoločne pred časom na turné s názvom YO22 a v rámci zastávok sa predstavia aj v Banskej Bystrice. Bude tomu tak v sobotu 10. decembra, kedy spoločne zavítajú do Urban Spotu. Podujatie sa začína o 19. hodine a spolu s nimi by mal vystúpiť aj špeciálny hosť Luca Brassi10x. Vstupenky v sieti GoOut.

DŽUBOKS s Ondrom

Wake Up, Zvolen – 19.00 h

DŽUBOKS je skriňa plná erárnej hudby – piesní a interpretov od výmyslu sveta. Nie je v nej všetko, ale každý si príde na svoje. Poradie piesní je náhodné, v prípade záujmu je možné si pieseň, alebo interpreta navoliť, v takom prípade sa dostávate do poradia. Playlist je bohatý a pestrý, o čom sa budete môcť presvedčiť s Ondrom Danišom v sobotu 10. decembra o 19. hodine vo zvolenskom Wake Up.

RENÉ LACKO & DOWNTOWN BAND

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h

„Hendrix bol mojim Bohom, jeho štýl hry ma doslova fascinoval”, priznáva René Lacko, ktorý spoločne s Downtown band zavítajú do Banskej Bystrice. V sobotu 10. decembra odohrajú koncert v Klube 77, začiatok podujatia je o 20. hodine. Spoločne vzdajú hold ikonickému Hendrixovi, ktorý žiaľ zomrel vo veku 27 rokov.

Video OLDIES Ruda Tučeka

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Tie najlepšie party s hitmi, pri ktorých ste vyrastali, prináša už celé roky s neopakovateľnou vizuálnou show dnes už legenda za mixážnym pultom – dídžej Rudo Tuček. Banskobystrický klub Ministry of Fun ponúkne túto show aj v decembri a pri tom nesmiete chýbať. Brány Ministry sa otvoria už o 21. hodine, vstupenky nájdete na tomto odkaze alebo priamo na mieste.

Nedeľa 11. december

O Zvonárovi Končekovi

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

Krehký rozprávkový príbeh s pesničkami odohrávajúci sa počas Vianoc v jednom malom mestečku, na jednom malom námestí, kde záhadne prestane zvoniť zvon. Všetko to má na svedomí Vianočná Škriatka, ktorá chce, aby deti Adamko a Evička pochopili, aká je dôležitá vzájomná pomoc. VIanočnú rozprávka O Zvonárovi Končekovi uvidíte v sásovskom Divadle pod balkónom v nedeľu 11. decembra o 10.30 h.

Divadlo Piki: Pes (prí)tulák

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

V nedeľu 11. decembra zavíta do banskobystrickej Záhrady Divadlo Piki. Na programe bude predvianočná rozprávka o psovi, hľadajúcom lásku. Hneď, ako sa narodil, bolo jasné, že ho nikto nebude chcieť a preto skončil na smetisku. To, čo mu príroda ubrala na kráse, mu však pridala na odvahe, vytrvalosti a viere, že na svete musí existovať aspoň jeden človek, ktorý by ho mohol mať rád. Rozprávka je určená pre deti vo veku od 5 rokov.

Veľká cesta

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Inscenáciu Veľká cesta pripravil tvorivý tím pod vedením hosťujúcej režisérky Michaely Homolovej a je určená deťom od 2,5 roka a ich rodičom. Ak ste zvedaví na dobrodružné putovanie dvoch malých hrdinov, príďte sa pozrieť na reprízu premiéry v nedeľu 9. decembra. Vstupenky si môžete zaistiť priamo na stránke divadla.