Aj tento víkend sa obyvatelia i návštevníci Banskej Bystrice a širšieho majú na čo tešiť. Voľné chvíle si môžu spestriť rôznymi zábavnými, športovými i oddychovými podujatiami.

Veľa je toho pripraveného pre deti, ktoré oslávili svoj deň, ale dospelí majú tiež na výber zo širokej palety zaujímavých podujatí. Tie sa budú konať v Banskej Bystrici, okolitých obciach či susedných mestách Zvolen či Brezno.

Piatok 2. jún

Dni mesta Brezna

Brezno, 2. jún 9.00 h – 3. jún 22.30 h

Brezno oslavuje od piatka do soboty mestské dni. Návštevníci i obyvatelia zažijú jedinečný program. Predstaví sa Johny Mečoch so svojimi tanečníkmi, zaspieva superstar Barbora Piešová, ale tiež Kali či Heľenine oči, Ščamba a čerešenky. Medzi sprievodnými podujatiami nebude chýbať výstava bonsajov ani jarmok, na ktorý si záujemcovia môžu prísť pozrieť ukážky tradičných remesiel a dozvedieť sa niečo nové.

Koncert na nádvorí

Letná čitáreň otvára svoje brány už tento piatok práve Koncertom na nádvorí. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia študentov a pedagógov Konzervatória J. L. Bellu, ktorí zahrajú na strunových nástrojoch.

Župné trhy vo Zvolene

Námestie SNP Zvolen, 10.00 – 18.00 h

Po druhýkrát si môžete prísť nakúpiť a ochutnať produkty od lokálnych výrobcov a miestnych farmárov. Nájdete tu veľa užitočných vlastnoručne vytvorených výrobkov ľudí, ktorí svoj život zasvätili tomu, aby mladej generácii sprostredkovali odkaz predkov. Návštevníci si môžu v rámci tvorivých dielní vyrobiť vlastnú sviečku.

Majstrovstvá Slovenska v malom futbale

Mestský mládežnícky štadión Radvaň-Kráľová 9.00 – 18.00 h

Tohoročná detská futbalová liga ide do finále. Víťazi z oblastných líg si zmerajú sily práve v Bystrici. V kategóriách U8, U10, U13, U15 sa stretne šestnásť tímov, ktoré zabojujú o prvé priečky.

Ukrajinská polička

Štátna vedecká knižnica 14.30 — 18.00h

Za účasti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku J. E. Myroslava Kastrana a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera bude slávnostne odovzdaný knižný dar v rámci projektu Ukrajinská polička. Realizuje sa pod patronátom prvej dámy Ukrajiny Oleny Zelenskej. Súčasťou podujatia je otvorenie výstavy Rok neporaziteľnosti.

Víkend otvorených parkov

Vila Dominika Skuteckého, 2. jún 16.00 – 4. jún 15.00 h

Pre sympatizantov ochrany a údržby parkov a záhrad je prichystaný jubilejný XV.  ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý začína v piatok a trvá do nedele. Počas akcie sa naskytá jedinečná príležitosť navštíviť viac ako 110 verejných i súkromných parkov a záhrad z celého Slovenska. Na deti čakajú hry s neviditeľnými líniami priestoru a zábavné aktivity v záhrade. V sobotu sa priestor vily Skuteckého premení na workshop, na ktorom si technikou macramé vytvoríte záves na kvetináč či inú záhradnú dekoráciu. Nedeľa ponúka komentované prehliadky záhrady, ktorá prislúcha neorenesančnej vile.

Parallel days

Rozkvet Gallery, Horná 36,  17.00 h

Komentovaná prehliadka výstavy Parallel Days zaujme divákov, ktorí sa dokážu nadchnúť pre výtvarné umenie. Majú možnosť spoznať tvorbu Petra Decheťa. Výstavou bude sprevádzať kurátorka Michaela Šuranská.

Noc kostolov

Vybrané kostoly v Banskej Bystrici, po 18.00 h

Milovníci zborového a organového spevu majú možnosť navštíviť Evanjelický kostol na Lazovnej ulici, kde bude pripravený program, ktorý odštartuje v piatok o 18.00 h. Program sa bude súbežne odohrávať aj vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie na Námestí Štefana Moysesa a v Katedrále sv. Františka Xaverského na Námestí SNP.

Cesta psychonauta

Filmový klub v Múzeu SNP, 18.00 h

Nájde sa aj niečo pre milovníkov dokumentárnej tvorby. V sobotu sa bude premietať film Cesta psychonauta: Do vedomia Stanislava Grofa. Za filmom bude nasledovať zaujímavá diskusia so slovenským odborníkom na psychedeliká v psychoterapii – Jaroslavom Farkašom.

Frederik Suja

Laboratórium súčasného umenia Banská Bystrica, Horná 36, 19.00 h

Autor sa predstaví autorskou audiovizuálnou výstavou, ktorú doplní módna prehliadka bystrického Boba salónu. Módni nadšenci aj obdivovatelia kresby sa majú na čo tešiť. Opustené industriálne priestory ožijú vo veľkoformátových kresbách Frederika Suju.

Marhule: Chudáci: Wellblowed

Klub 77 20.00 h

Fanúšikovia rockovej hudby si môžu vychutnať koncert troch kapiel, ktoré sa venujú tomuto žánru a zahrajú hity zo svojho portfólia. Postarajú sa o skutočný kultúrny zážitok.

Charon

Záhrada – CNK 21.00 h

Príďte si pozrieť tanečnú verziu známeho príbehu prievozníka Charona, ktorý prevážal duše mŕtvych do podsvetia. Grécku mytológiu zažijete v trochu netradičnom podaní.

Groovebox: EKG

Ministry of Fun 21.00 h

Počas piatkovej noci bude v Ministry zabávať jeden z najpopulárnejších slovenských dj-ov, EKG. Sprevádzať ho bude Martin Cehelsky a Mustee.

Sobota 3. jún

Deň detí Országh Cupe

Zimný štadión vo Zvolene, 8.00 h

Fanúšikovia hokejbalu sa potešia turnaju, na ktorý zavítajú hráči zo Slovenska a dokonca aj zo zahraničia. Súperiť o pohár bude celkovo 32 tímov. Sprievodnými aktivitami budú v sobotu aj atrakcie pre deti ako nafukovacie hrady alebo guľôčková zmrzlina.

Prechod rozprávkovým lesom v Kremničke

Kremnička, areál MŠ, 8.00 – 11.00 h

V Kremničke pred materskou školou na deti a ich rodičov čaká príjemné posedenie a bohaté sprievodné podujatia a tiež obľúbený prechod blízkym lesom, ktorý bude plný rozprávkových bytostí.

Rozprávkový les v Badíne

Horné ihrisko Badín 8.45 h

Aj tu je pre deti pripravená pestrá paleta atrakcií. Malí návštevníci uvidia ukážku sokoliarov, hasičskej techniky, zajazdia si na koníkoch, vyskúšajú strieľať zo vzduchovky a vybláznia sa v skákacom hrade.

Malý hubertovský deň

Park pred OÚ Ľubietová, 9.00 – 13.00 h

Malí i veľkí sa čo to dozvedia o lesnej pedagogike, vyskúšajú si rozpoznávanie zvieracích zvukov, stôp a spoznajú aj stromy po lístí. Okrem toho ich čaká príležitosť poprechádzať sa na chodúľoch a program vyvrcholí záverečnou opekačkou.

Deň detí v Kordíkoch

Multifunkčné ihrisko Kordíky 10.00 – 12.00 h

Deti si užijú rôzne súťaže a aktivity: slepú bránu, modelovanie balónov, preťahovanie lanom, dymové bubliny, penovú šou.

Deň detí v Malachove

Športový areál Viliama Lustiga v Malachove

Aj v Malachove na deti čaká prechod rozprávkovým lesom, množstvo športových aktivít aj tvorivé dielne.

Divadelná sobotná bašta na zámku

SNG – Zvolenský zámok, 10.00 h

Rodiny s deťmi vo veku päť až deväť rokov si môžu prísť obzrieť zámocké obrazy a skúmať čo by sa s bytosťami na nich dialo, ak by sa mohli hýbať.

Deň detí v zvolenskej Európe

Zvolenská Europa, 10.00 – 17.00 h

Oslavovať sviatok najmenších sa bude aj vo Zvolene. Tešiť sa môžete na akrobatov z cirkusu, krájanie narodeninovej torty, hokejistov Brambora a Borisa či tvorivé dielne. Na mobilnom hokejbalovom ihrisku si môžete so svojimi ratolesťami zahrať tento šport. Hokejky zapožičajú.

Angelus Fest

Amfiteáter Paľa Bielika, 12.00 h

Rockeri si prídu na svoje počas 3. ročníka benefičného rock/metalového festivalu Angelus Fest, z ktorého výťažok  poputuje do správnych rúk – OZ Onkológia BB. Vďaka financiám zrenovujú ambulantnú časť svojho zariadenia. Prvýkrát sa organizátorom podarilo pozvať aj kapely zo zahraničia, na festival zavítajú legendy českej metalovej scény.

Cesta rozprávkovým lesom

Riečka, 14.00 – 15.30

Aj v Riečke pripravujú program pre deti. Začiatok cesty tamojším rozprávkovým lesom bude „vo Mlyne smer na Jalčine“ povedané miestnym názvoslovím. Vstupné je vo výške 1 €. Pre deti budú pripravené aj ovocie či špekáčiky a pre rodičov aj ohniská na opekanie dobrôt. Prihlasovanie však bolo možné na OÚ Riečka len do 31. mája.

Deň detí v Radvani

Za aulou SZU v Radvanskom parku, 14.00 h

Radvanské deti a deti z priľahlého okolia sa môžu tešiť na rozprávkový park, maľovanie na tvár, nafukovací hrad, tvorivé dielne a mnohé iné aktivity. Nesmie chýbať občerstvenie a samozrejme ani tombola.

MDD na Sliači

Areál ZŠ A. Sládkoviča Sliač, 14.30 h

Deň detí pripravili aj v kúpeľnom mestečku. Bude plné sprievodných podujatí, medzí ktorými bude maľovanie na tvár, vystúpenia detí materských škôl, rozprávkový kolotoč, športové súťaže, penová párty a šašo Jašo a muzikant Tomiany.

Banskobystrický maratón

Europa SC a centrum mesta, 15.30 – 23.59 h

Bystrica bude opäť hostiť jediný večerný maratón na Slovensku. Samozrejme pre menej odvážnych je možnosť odbehnúť si polmaratón či hobby beh. Pretekať sa bude aj na kolieskových korčuliach či kolobežkách.Maráton bude tento rok obohatený o možnosť sledovania jeho priebehu na veľkoplošných obrazovkách. S jeho organizáciou budú tradične súvisieť aj dopravné obmedzenia a obmedzenia v premávke MHD. Viac v článku…

Anna Karenina

Štátna opera, 18.30 h

Svetoznámy príbeh z pera Leva Nikolajeva Tolstého ožije v tanečnom vyrozprávaní baletného súboru. Nielen fanúšikovia baletu sa vnesú do osudu ženy trpiacej pre lásku vo vrcholnom diele ruského realizmu.

Filmový klub v Múzeu SNP: Civilizácia: Dobrá správa o konci sveta

Múzeum SNP – kinosála, 18.00 h

Pri premietaní filmu Civilizácia: Dobrá správa o konci sveta majú diváci možnosť pozorovať zmeny veľkých civilizácií a hľadať a nachádzať ich podoby s našou súčasnou. Na záver podujatia môžu diskutovať s režisérom Petrom Horkým.

Radvanská tancovačka

Za Aulou SZU, 18.30 – 22.00 h

Všetci taneční nadšenci sa stretnú pod holým nebom, aby sa zabavili počas tanečných rytmov. Bude sa súťažiť o najlepší tanečný pár a ako to býva zvykom pri podobných podujatiach, účastníci sa môžu zapojiť do tomboly o zaujímavé ceny.

Koncert Braňa Mojseja

URBAN SPOT, 20.30 h

V sobotný večer sa nájde program aj pre záujemcov o hudbu. Braňo Mojsej zavíta v rámci svojho turné aj do mesta pod Urpínom. Spolu so svojou kapelou zahrajú svoje hity.

Darkzone v Ministry of Fun

Ministry of Fun 21.00 h

V sobotnú noc vás budú baviť MVTTHEW, SIGNATE a DARK EUPHORY.

Nedeľa 4. jún

Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, 10.00 h

Aj pre tých najmenších sa v bohatom programe niečo nájde. Rodičia sa môžu tešiť na pokračovanie projektu Batolárium, ktoré ponúka možnosť, zúčastniť sa výpravy z kúpeľne až do mora, vďaka hre s vodou, zvukmi a predmetmi, ktoré s ňou bežne súvisia.

Deň detí v Medzibrode

Caffe Bar u Mňa – pláž (ihrisko),  Medzibrod 9.00 – 12.00 h

Na malých návštevníkov čaká množstvo súťaží aj tvorivé dielne. Vystúpi Potulné divadlo J+T s predstavením Maťko a Blázni. Pripravené budú súťaže pre deti, skákací hrad, tvorivé dielne, opekanie špekačiek a ďalšie. Deti z Medzibrodu majú vstup voľný, pre ostatné deti je vstup v cene 9 €, doprovod v cene 3 €.

Rozprávkový deň detí Banskobystrickej regionálnej správy ciest

Areál BBRSC, Majerská cesta 94, 10.00 – 15.00 h

Deti zažijú jedinečnú jazdu na cestárskych autách a po areáli ich prevezie banskobystrický turistický vláčik. Pripravený bude ale aj skákací hrad, maľovanie na tvár a ďalšie aktivity pre deti. Vstup je voľný.

Tajomstvá okolo vily Dominika

Bábkové divadlo na Rázcestí, 16.00 h

Zvedaví malí pátrači vďaka outdoorovej hre spoznajú zákutia a tajomstvá vily známeho banskobystrického maliara a odhalia záhady skryté v uliciach divadla. Hráči budú lúštiť rozličné hádanky, na ktoré potrebujú vziať rozum do hrsti a prichystať si pevné nervy.

Maťko a blázni

Kultúrny dom v Šalkovej 16.00 h

Šalková bude pri príležitosti dňa detí hostiť Potulné divadlo J + T. Divadelníci si pre ne prichystali veselú rozprávku Maťko a blázni obohatenú o piesne, ktorá hovorí o tom, ako niekedy stačí zapojiť rozum.

Koncert Honza Nedvěd ml. a Příbuzní

Kultúrny dom Podborová, Zvolen 19.00 h

Ak ste milovníkmi folku, zaspievať si môžete staré známe hity Nedvědovcov, ale aj piesne kapiel Příbuzní,  Brontosauři a Spirituál Kvintet.

Letné kino na amfiteátri – Evil Dead: Vzostup zla

Amfiteáter Paľa Bielika 21.30 – 23.25 h

Letné kino bude patriť napínavému trileru hraničiaceho s hororom. Stále zaneprázdnená Beth sa rozhodne po rokoch navštíviť svoju staršiu sestru Ellie, ktorá žije s tromi deťmi v malom byte v Los Angeles. Návštevu preruší nečakaný objav tajomnej knihy, ktorá rozpúta peklo. Keď Ellie posadne neľútostný démon, jej blízki musia bojovať o prežitie.

Ďalšie informácie nájdete v priložených plagátoch v galérii…