Druhý februárový víkend ponúka skutočne množstvo rozmanitých kultúrnych a športových podujatí v Banskej Bystrici ale aj v blízkom či vzdialenejšom okolí.   

Piatok 9. február

BIG AIR V MESTE

Už tento víkend 9. a 10. februára bude patriť historické námestie v Kremnici snowboardistom a freeskierom nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Poľska, Maďarska, Litvy, Slovinska, Fínska a Kanady. Hlavný program už tradične odštartuje v sobotu. Jazdci zabojujú dokopy o 4500 eur. Tento rok bude Big Air v meste zaradený aj do oficiálnej série pretekov kategórie FIS Race.

V Kremnici tiež budú môcť jazdci nazbierať body potrebné pre účasť na Európskych pohároch vo freeskiingu a snowboardingu. Do súťaže sa aj naďalej môžu zaregistrovať snowboardisti a freeskieri, ktorí neplánujú zbierať body do rebríčkov, ale chcú súťažiť a zabaviť divákov. O zábavu sa postarajú aj skupiny Polemik, Vidiek, či Trosky.

Big Air v meste pokorí európske hranice

HOSŤ DIVADLA ŠTÚDIO TANCA: BARBORA DEBNÁROVÁ – UROBOROS

Uroboros je divadelná performancia Barbory Debnárovej, študentky  katedry pantomímy, ktoré vzniklo v spolupráci so Soňou Jelínkovou, absolventkou katedry animácie na FAMU, pôsobiacej pod umeleckým pseudonymom RRRR+A. Príbeh Uroboros, mýtickej bytosti, ktorá sa túži vyslobodiť z väznenia mreží. Mreže pre ňu znamenajú väzenie, zároveň aj ochranu pred okolitým svetom.

Bytosť sa vydá na púť spolu s mrežami. Musí sa však naučiť ochrániť sama seba, túto schopnosť môže získať len od mreží. Pokiaľ nebude vedieť ochrániť sama seba, nikdy ich neopustí… Bude mať potrebu ochrániť aj to, čo ju naučilo sa chrániť? Podujatie sa uskutoční o 19.00 h v Divadle Štúdio tanca.

Sobota 10. február

KRŇAČKOVÉ PRETEKY V TURECKEJ

Aj tento rok organizuje dobrovoľné združenie Krňačky Turecká v poradí 43. ročník krňačkových pretekoch o cenu Krížnej. Pretekári na snehu si to rozdajú v sobotu 10. februára. Štart pretekov je pripravovaný na 11.00 h. Pre súťažiacich aj návštevníkov bude zabezpečené občerstvenie v priestoroch cieľa na Salaškách, kde bude hrať aj Heligonka z Kokavy. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách – mužskej a ženskej. Trať bude dlhá jeden kilometer. Sane musia spĺňať aj určité parametre ako napríklad: drevené sane bez plechov a sklznice a sane klasické bez obalenia oplenov. Pre každého súťažiaceho je povinná prilba. Je zakázané pretekať pod vplyvom alkoholických nápojov.

Krňačkové preteky už túto sobotu v Tureckej

KARNEVAL S KOCÚROM FÚZOM A CICOU MICOU

Nesmieme zabudnúť ani na Karneval s kocúrom Fúzom a cicou Micou. Ten sa bude konať v sobotu 10. februára  Divadle pod balkónom. Je teda najvyšší čas chystať si masky. Všetky sobotňajšie predstavenia a takisto karneval sa začínajú o 17.00 h. Po každom detskom predstavení sa žrebuje výherca chutnej pizze! Vstupenky si možno rezervovať na 0908 037 762 (sms) alebo na jharustiak@azet.sk.

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Verejné korčuľovanie sa bude tentokrát konať v sobotu 10. februára v čase od 17.00-18.30 h v hale B a v nedeľu 11. februára v čase 16.00 – 17.30 h rovnako v hale B. Vstupné pre dospelých a deti nad 15 rokov – 2 €, ostatní + ZŤP 1 €.

GRAND PRIX V DŽUDE

Jeden z najväčších mládežníckych medzinárodných turnajov v džude organizovaných v SR – Judo Grand Prix Banská Bystrica 2018 štartuje tento víkend v športovej hale Dukla na Štiavničkách. Minulý rok na podujatí štartovalo rekordných viac ako 750 súťažiach a podobné číslo sa očakáva aj tentokrát. Na žinenkách budú zápasiť pretekári zo Slovenska, Čiech, Slovinska, Ukrajiny, Poľska, Srbska, Chorvátska, Maďarska, Rakúska a Ruska (Ťumen). Piaty ročník štartuje v sobotu 10. februára o 10.00 hod, keď na žinenky nastúpia mladí džudisti v kategóriách U11, U13, U15. V rovnakom čase o deň neskôr v nedeľu 11. februára si sily zmerajú dorastenci a dorastenky v kategórií U18. Počas slávnostného otvorenia v sobotu o 13.00 h budú ocenení aj najlepší mladí džudisti SR a Judo klubu Dukla za rok 2017 v kategóriách mladších, starších žiakov a dorastencov.

Štiavničky cez víkend privítajú medzinárodný turnaj v džude

Nedeľa 11. február

VYPLETENÉ SRDCE

Nedeľné tvorivé dielne pre deti v Thurzovom dome budú prebiehať od 13.00 do 17.00 h, posledný vstup bude o 16.00 h.  Vstupné na podujatie je  1,50 €.

ČERVENÁ ČIAPOČKA

Inšpiráciu na nové spracovanie obľúbenej rozprávky nám ponúkol starobylý romantický salón jednej dámy, kde si dvorania a dvoranky veľmi radi rozprávali rôzne príbehy a tým sa zabávali. A práve teraz sa pobavia s rozprávkou o Červenej Čiapočke. Inscenácia dosiahla viac ako 200 repríz a patrí medzi stálice nášho repertoáru. Možno aj preto, lebo rozprávky nemajú vek. V inscenácii môžete vidieť bábky marionety a manekýnov. Predstavenie sa uskutoční v nedeľu 11. februára o 16.00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

LYŽOVAČKA NA HORÁCH

Víkend môžete stráviť aj aktívnym športom. Pripravili sme pre Vás ponuku lyžiarskych stredísk podľa vzdialenosti od Banskej Bystrice. V jednom článku si tak môžete prakticky prezrieť, ktoré lyžiarske stredisko je vhodné práve pre Vás.

Prehľad lyžiarskych stredísk v regióne: Vleky vás zvezú aj za pár eur