Posledný januárový víkend je skutočne bohatý na rozmanité podujatia. Niektoré z nich vás možno zlákajú nazrieť aj „za humná“ a vychutnať si čaro zimy.

Piatok 25. január

Dni originality v znamení folklóru

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

Zaujímavé prednášky, workshopy, výstavy a kopec inšpirácie sľubujú Dni originality v bystrickej Europe. V piatok a v sobotu sa tu predstavia remeselníci a hand-made tvorcovia z celého Slovenska. Dni originality sa budú niesť v znamení slovenského folklóru a jeho širokého využitia v rôznych oblastiach tvorby, ručných výrobkov a fashion. Navyše, výrobky si budete môcť nielen pozrieť, ale aj kúpiť.

Biela stopa na Skalke

Skalka pri Kremnici – 14:00 h

Na Skalke pri Kremnici sa tento víkend koná 46. ročník bežeckých lyžiarskych pretekov Biela stopa. Ako prví štartujú najmenší lyžiari – Biela stopa Mini štartuje v piatok o 14:00 h (Kremnica). V sobotu po slávnostnom otvorení pretekov (Skalka, 9:50 h) odštartujú preteky 50 km Free style a 25 km Free style (Skalka, 10:00 h. V nedeľu sa po bielej stope vydajú pretekári a pretekárky kategórie 30 km Classic (Skalka, 10:30 h), juniori a juniorky štartujú o 10:45 h. Viac info o programe Bielej stopy 2019 nájdete na webe.

Adam Ďurica u Greškov

Divadlo u Greškov, Tajov – 18:45 h

Novoročný akustický koncert v príjemnej komornej atmosfére a v priamom kontakte s kapelou. Spevák Adam Ďurica koncertuje v piatok večer v tajovskom Divadle u Greškov.

Vernisáž U Francúza

U Francúza/Jazz Klub 12, B. Bystrica – 19:00 h

Piatková vernisáž obrazov Tatiany Jakubove a Kristíny Gajdošovej je zároveň prvou výstavou U Francúza. Výstava potrvá do 22. februára.

Zastavme Svet s Akustikou

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Prešovská kapela Akustika sa na svojom turné Zastavme Svet zastaví aj v Banskej Bystrici – v piatok večer v Klube 77. Čítajte viac v článku:

Skupina Akustika zavíta do Banskej Bystrice

Hudobná glosa

Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

Hosťami prvej tohtoročnej Hudobnej glosy budú muzicisti Marek KutnárMiro Janík a speváčka Dominika Bélová. Hostiteľom večera je už tradične herec, spevák a režisér Igor Šimeg. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Sobota 26. január

Zimná furmanská súťaž

Hriňová, Murínka – 8:30 h

Šestnásty ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní otvorí sprievod furmanov po meste Hriňová, ktorý sa začína o 8:30 h. Preteky sa konajú od 10:00 h pri futbalovom ihrisku na Murínke Súťaží sa v troch disciplínach – slalom na čas, silová súťaž v páre a silová súťaž v jednotke. Podujatie moderujú Martin Kopor a Matej Miklian, ktorí na záver súťaže vyhlásia aj najlepšieho furmana dňa. Nebude chýbať ani ochutnávka zabíjačkových špecialít.

Heľpiansky Winter Classic

Ihrisko, Heľpa – 10:00 h

Už po štvrtý raz sa v horehronskej obci Heľpa uskutoční hokejový turnaj pod holým nebom Winter Classic Heľpa. Tento rok na turnaji zabojujú mužstvá HC Heľpa Spiders A, HC Heľpa Spiders B, HK Pohorelá a hokejisti z Banskej Bystrice. O dobrú náladu sa postarajú Chlopi z Heľpy a pripravená je aj tombola o atraktívne ceny.

Za snežnými psami do Telgártu

SKI Telgárt – 10:00 h

Do Telgártu v sobotu už po tretí raz zavítajú Snežné psy. Skvelá akcia, na ktorej sa môžete povoziť na snežných záprahoch, sa začína o 10:00 h a potrvá do 15:00 h. Deti sa môžu tešiť aj na rôzne animácie, maľovanie na tvár či detskú diskotéku. A bude aj súťaž o super ceny.

Krňačkové preteky nad Podlavicami

Banská Bystrica, Skubín – 11:00 h

O 11:00 h odštartuje v banskobystrickej mestskej časti Podlavice-Skubín ďalšie kolo Slovenského pohára pretekov v krňačkách. Viac sa dočítate v našom článku…

V sobotu Krňačkové preteky nad Podlavicami

Podkonická sánkovačka

Podkonice, Pleše – 12:00 h

Nultý ročník sánkovačky od Chaty Pleše do Podkoníc sa konal v roku 2012. Ďalší ročník sa už nekonal… Tohtoročná Podkonická sánkovačka je Memoriálom Erika Turčana, organizátora nultého ročníka sánkovačky. Preteky štartujú v lyžiarskom stredisku Podkonice Pleše, cieľ je priamo v Podkoniciach. Dĺžka trate je 3,2 km s celkovým prevýšením 325 metrov. V štartovnom 2 eurá na osobu je zahrnutý guláš a varené vínko na zahriatie, ako aj vývoz na Pleše. Zjazdy sú naplánované na 12:00 a 14:00 h.

Tvorivá dielňa Nový súbor

SSG Bethlenov dom, B. Bystrica – 13:00 h

Januárová tvorivá dielňa k výstave Daniely Chrienovej Nový súbor sa uskutoční v Kresliarni Bethlenovho domu v Dolnej ulici. Návštevníci a návštevníci tvorivej dielne budú prostredníctvom tvorby koláží, roláží, proláží a dekoláží pracovať s myšlienkou osobnej identity človeka a jeho miery vnímania, deformovaného vplyvom súčasných masovokomunikačných prostriedkov. Viac o výstave Nový súbor sa dočítate tu…

Karneval na ľade aj zabíjačka

Poniky – 13:00 h

Rušno bude v sobotu na Ponikách. Pri Obecnom úrade sa v rovnakom čase – o 13:00 h, začnú podávať dobroty z Ponickej zabíjačky a na miestnej ľadovej ploche sa začne aj Karneval na ľade. Na karnevale, ktorý je určený nielen deťom ale aj dospelým, sa bude súťažiť o najkrajšiu, najvtipnejšiu, najmladšiu aj najstaršiu masku. Pripravené sú aj ďalšie zábavné súťaže a animácie. Zakáľačkové špeciality, ktoré sa budú pripravovať od samého rána, môžete nielen ochutnať a nakúpiť, ale aj vyhrať v tombole. Zohreje vás hriatô, varené víno aj čaj a poteší ľudová muzika.

BTS: Love Yourself v kine

Cinemax, B. Bystrica – 15:00 a 17:30 h

Zábery z úvodného koncertu svetového turné Love Yourself juhokórejskej kapely BTS z Olympijského štadiónu v Soule z augusta 2018, prinášajú unikátny pohľad do zákulisia koncertu a zachytávajú obrovskú energiu tejto fenomenálnej chlapčenskej kapely. Turné sa už zúčastnili státisíce fanúšikov po celom svete a vyslúžilo si označenie Najžiadanejšie hudobné turné roku 2018.

Podoby lásky a ako lásku žiť

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 16:00 h

Komunitné centrum Sásová pozýva na ďalšiu debatu na tému Láska, tentoraz s názvom Podoby lásky a ako lásku žiť. Debatovať budú Matej Hlohovský a Juraj Tešlár.

Asterix a voľba starostu

Robotnícky dom, B. Bystrica – 16:00 h

Najnovší muzikál slovenského skladateľa, inštrumentalistu a producenta Miňa Mojžiša, voľne inšpirovaný svetoznámymi postavami dvojice René Goscinny a Albert Uderzo, si v sobotu môžete vychutnať v Robotníckom dome. Čítajte viac v našom článku:

Do Bystrice príde Asterix, Obelix i budúci starosta

Kocúr v čižmách

Štátna opera, B. Bystrica – 16:00 h

Detská rozprávková opera Kocúr v čižmách vznikla na motívy príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697. Toto dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho dostalo na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Do deja ich vtiahne príbeh, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. Ožíva tak Kocúr v čižmách, ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána, chudobného Mlynára, s krásnou princeznou.

Fónka a Tónka z Gramofónie

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Máte radi/y zábavu, radi/y tancujete, bádate a spievate? To všetko vám ponúknu dve škriatkovské princezné Fónka a Tónka, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov. V Divadle pod balkónom sa s Fónkou a Tónkou deti naučia nové pesničky, tance a uvidia rôzne efekty.

Osrblie bude žiť biatlonom

Osrblie – od 26. januára do 3. februára 

Do 3. februára potrvajú Majstrovstvá sveta juniorov a mládeže v biatlone v Osrblí. Slávnostný otvárací ceremoniál sa uskutoční v sobotu večer na Námestí gen. M. R. Štefánika v Brezne (19:00 h). Počas majstrovstiev bude v areáli v Osrblí v prevádzke Biatlon FAn zóna (každý deň od 10:00 do 16:00 h), v ktorej si môžete vyskúšať laserový biatlon a vyhrať zaujímavé ceny. Tiež sa tam budú konať rôzne animácie, súťaže a chýbať nebudú stánky so športovým tovarom a regionálnymi produktmi, Čajový bar a iné občerstvenie. Program jednotlivých pretekov nájdete tu…

Zábava na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19:30 h

S banskobystrickou kapelou Galaxy BB Music a s hudbou 60. až 80. rokov sa aj túto sobotu môžete zabaviť v Hostinci na Kopčoku.

Dorota Nvotová: More tour

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Dorota Nvotová predstaví svoj nový album More aj v kultúrnom centre Záhrada. Hudobne aj textársky je to, ako vždy, Dorotin autorský materiál „od klavíra“, tento krát však celkom inak podaný a zaranžovaný vďaka novej, majstrovskej kapele. Album More, inšpirovaný cestovateľskou dušou herečky, speváčky, skladateľky, spisovateľky aj publicistky Doroty Nvotovej, si budete môcť na koncerte zakúpiť aj s jej autogramom, rovnako ako jej novú knihu Fulmaya na rázcestí, ktorej kúpou podporíte štúdium nepálskych detí.

Jana Bezek trio

U Francúza/Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Jana Bezek trio je novou hudobnou ideou, ktorú po takmer dvoch rokoch prestávky vytvorila klaviristka v spolupráci s talianskym kontrabasistom Eneom Barim a slovenským bubeníkom Jozefom Krupom. Ich repertoár je inšpirovaný autorskými  modálnymi kompozíciami, hľadaním nových prístupov v súhre a objavovaním spontánnej energie v hudbe, ktorú spoločne tvoria. Príďte si ich vypočuť k Francúzovi. Bude to príjemný večer.

The Toones so známymi hitmi

Sásovská piváreň, B. Bystrica – 20:00 h

Zvolenská kapela The Toones verne oživí hudbu, ku ktorej sa vracia každý rockový fajnšmeker – zlaté 60. a 70. roky. Okrem cover verzií známych hitov (Led Zeppelin, Black Sabbath, Cream, The Beatles, Jimmy Hendrix) kapela uvedie aj vlastnú tvorbu – a to všetko na originálnych dobových nástrojoch a aparatúre.

Nedeľa 27. január

Tradične tvorivo v múzeu

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

Tradične tvorivá bude aj posledná januárová nedeľa.  V Tihanyiovskom kaštieli sa deti vytvoria bábiky, s akými sa kedysi hrávali ich prastaré mamy (9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h). V Thurzovom dome zavládne na tvorivých dielňach fašiangová atmosféra. Vyrábať sa budú fašiangové „dino“ masky (13:00 – 17:00 h).

Čiarkolárium aj Pa a Gu

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Čiarkolárium je štvrtým pokračovaním interaktívneho cyklu Batolárium. Nadväzuje na prvé tri dielka pre batoľatá a vychádza z kreatívnej hry: kde všade okolo nás sa skrýva linajka a priamka? Čo vytvoria čiarky, linky a linajky, keď sú spolu? Ako vedno nažívajú? Na všetky tieto otázky odpovie Čiarkolárium (10:00 h). Dobrodružstvá PA a GU Pomotaných, rovnej PAličky a okrúhlej GUličky nám odhaľujú, kde všade sa okolo nás PA a GU skrývajú a čo v sebe ukrývajú. Netreba veľa slov! Len ticho, čo na nás dočká, lebo má bystré očká. Ak sa chcete stretnúť s PA a GU, príďte v nedeľu do bábkového divadla (16:00 h).

Čaj o piatej

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

O dobrú náladu na ďalšom zo série popoludní pri hudbe a tanci sa tentoraz postará skupina TREND 2.

Schindlerov zoznam

CINEMAX, B. Bystrica – 17:00 h

Schindlerov zoznam, jeden z najzásadnejších filmov všetkých čias, vznikol pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Pri príležitosti tohto výročia sa znovu vracia do kín, doplnený predhovorom režiséra Stevena Spielberga. Schindlerov zoznam je hlboko šokujúca, nemilosrdná dráma o nočnej more našej civilizácie – holokauste. Príbeh podľa skutočných udalostí rozpráva osudy miestami bezškrupulózneho podnikateľa Oskara Schindlera, ktorý najprv na vojne veľmi zbohatol, aby na jej sklonku obetoval všetky svoje prostriedky a svoj majetok pre záchranu tisícsto  ľudských životov… Nedeľným premietaním filmu Schindlerov zoznam si pripomenieme Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (27. január).