Začiatok septembra prináša mnoho športových podujatí v širokom okolí Banskej Bystrice. Okrem športu sa môžete naučiť vytvoriť si vlastný zošit, zúčastniť sa Hubertových dní či pozrieť si Winnetoua pod holým nebom.

BOMBUROVÉ SLÁVNOSTI

Brezno – mestský park, piatok 2. september o 16. hod. až nedeľa 3. september

Trhy a atrakcie celé dni a v sobotu aj šachový turnaj. O bohatý program sa postarajú sokoliari, ohňová šou, brušné tance, drevené hry a mnohé ďalšie. Podrobný program nájdete na stránke mesta Brezno.

TRIXIE WHITLEY, KATARZIA, VALIHORA

trixie whitleyZáhrada CNK, piatok 2. september o 19. hod.

Vo veku troch rokov sa prvýkrát predstavila na pódiu po boku svojho otca, medzinárodne uznávaného speváka a skladateľa Chrisa Whitleyho. Bez toho, aby zostala lpieť na svojom rodinnom pôvode, Trixie sa vydala na vlastnú cestu jedinečnej osobnej a umeleckej identity. Na bicích začala hrať v desiatich rokoch, v jedenástich sa stala najmladšou DJ-kou v Belgicku s dosahom na undergroundovú elektronickú scénu, free jazz, ambient a hip-hop. Na koncerte s ňou vystúpia aj slovenská speváčka Katarzia a hudobník Martin Valihora s ich spoločným projektom. Vstupné 15 eur v predpredaji, 20 eur na mieste. Viac o podujatí sa dočítate v staršom príspevku.

VIESSMANN – POHÁR V LETNOM BIATLONE, MAJSTROVSTVÁ SR V LETNOM BIATLONE

Predajná, sobota 3. september a nedeľa 4. september

Rýchlostné preteky – III. kolo VIESSMANN pohára v letnom biatlone. Preteky s hromadným štartom – Majstrovstvá Slovenskej republiky v letnom biatlone.

VÝSTUP NA PUSTÝ HRAD

i_3979332Zvolen – Park Ľ. Štúra, sobota 3. september o 8. hod.

Pozývame na tradičný Národný výstup na Pustý hrad. Tešiť sa môžete aj na bohatý kultúrny program priamo na hrade, kde zahrá aj Pavol Hammel a pripravené budú aj aktivity pre deti. Viac sa dočítate v článku na ZVonline.sk.

PONICKÝMI KIARMI 2016

Šalková, Poniky, sobota 3. september o 8. – 15.30 hod.

Obec Poniky pozýva na cyklistické preteky do vrchu, ktoré sa budú konať túto sobotu. Začínajú v Šalkovej za odbočkou na Poľovnícku ulicu a cieľom je najvyšší bod cesty, obec Poniky. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

AGILITY CUP BANSKÁ BYSTRICA

Plážové kúpalisko Aqualand, sobota 3. september o 8. hod. a nedeľa 4. september o 8. hod.

Agility Klub All For Dog srdečne pozýva na agility pretek psov Ontario agility Cup Banská Bystrica. V sobotu bude prezentácia a zahájenie pretekov a open jumping a v nedeľu open jumping. Štartovné je 20 eur z a jedného psa a 8 eur za každého druhého psa.

MINIMARATÓN PRE DETI

Námestie SNP, sobota 3. september o 8. – 12. hod.

Jedným z vrcholov Banskobystrického maratónskeho víkendu je Minimaratón – zápolenie najmenších bežcov všetkých detských kategórií priamo na Námestí SNP. Pohľad do tvárí detí, keď prebiehajú skutočnou cieľovou bránou, je pohľadom do budúcnosti nášho športu. K tomu zaslúžená ozajstná maratónska medaila, cieľový fotoservis, dekorovanie najlepších na veľkom pódiu a premiérovo pamätné detské tričká s motívom Banskobystrického maratónu.

BALOCKÝ BAČOVSKÝ DEŇ

Čierny Balog, areál kultúrneho domu, sobota 3. september o 10. hod.

Už ôsmy ročník tradičného podujatia, ktoré pripomína bačovské tradície. Vystúpia FS Kokavan a ľudová hudba Ondreja Radiča, FSk Čierťaž Nemecká, domáca ľudová hudba Nátura, gajdoši, fujaráši aj heligonkári. Nebude chýbať ukážka strihania oviec či výroby oštiepkov, pochutnáte si na baraňom guľáši a v rámci remeselného jarmoku si budete môcť kúpiť všeličo užitočné.

DNI SV. HUBERTA

dni sv. hubertaSvätý Anton – areál múzea, sobota 3. september a nedeľa 4. september

Pozývame na 26. ročník celoslovenských poľovníckych slávností, ktoré sa uskutočnia tento víkend v kaštieli vo Svätom Antone. Dni svätého Huberta sú príležitosťou pre priateľské stretnutie poľovníkov aj nepoľovníkov z celého Slovenska i zahraničia. Súčasťou osláv je veľké množstvo atraktívnych sprievodných podujatí: celoslovenské súťaže – ME juniorov vo vábení jeleňov, vo vábení ostatnej zveri, o poľovnícky nôž roka, poľovnícky šperk roka, súťaž v streľbe z historických zbraní „svätoantonský diviak“, v streľbe z kuší na terč i „na vtáka“, humorné súťaže „poľovníckych 5F“, o najdlhšiu a najkrajšiu bradu, v hádzaní flinty do žita … ap., atraktívny rybolov, ukážky sokoliarskeho výcviku, poľovníckej kynológie, ukážky prác remeselníkov, predaj poľovníckych potrieb a pod.

BIATLON (NIELEN) PRE HENDIKEPOVANÝCH

Nám. Š. Moyzesa, sobota 3. september o 13. – 17. hod.

Popri maratónskom víkende si môžete zašportovať aj  na skúšku a podporiť dobrú vec. Pozývame na prvý Biatlon pre hendikepovaných na Slovensku. Prístav nádeje, o.z. pozýva na zábavnú súťaž aj sprievodný program na Námestí SNP. Vstup voľný.

TVORIVÝ KURZ VIAZANIA ZÁPISNÍKOV

Artforum, sobota 3. september od 15.-17. hod.

V komornej atmosfére na Dolnej sa prizriete tradičnej technike kníhviazačstva. Na začiatok si o sebe i technike čo to povieme a počas jeden a pol hodinového kurzu si každý účastník i účastníčka svojpomocne začne vyrábať, alebo aj dokončí malý zápisník na svoje spomienky či sny.

HRADNÉ HUKY 2016

hradne hukySlovenská Ľupča – nádvorie hradu, sobota 3. september o 16.30 hod. a nedeľa 4. september o 14. hod.

Už piaty ročník festivalu Hradné Huky, ktorý sa uskutočňuje na nádvorí hradu Slovenská Ľupča láka svojim dvojdňovým programom. Viac o programe sa dozviete v našom staršom článku.

WINNETOU I.

Amfiteáter, sobota 3. september od 20. hod.

Nadšenci klasiky si môžu vychutnať príbeh Winnetoua priamo pod holým nebom. Vstupné je 3, 30 eur, zľavnené je 2,50 eur. Viac informácií v tomto článku.

O2 BANSKOBYSTRICKÝ MARATÓN

Námestie SNP, nedeľa 4. september o 9. hod.

Mesto Banská Bystrica sa znovu zaplní bežcami z rôznych krajín, ktorí sa v rámci maratónu, polmaratónu či štafety budú snažiť prekonať rekordy preteku, ale aj posunúť svoje vlastné limity. Súvisieť s tým budú výrazné dopravné obmedzenia, no podujatie so sebou opäť prinesie nevídaný športový zážitok. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

SILOVO – VYTRVALOSTNÁ SÚŤAŽ ZVOLENČAN

Zvolen, areál pred Nádvornou 22, nedeľa 4. september od 10.00 hod.

Rege-centrum Zvolen a ďalší spoluorganizátori pozývajú v nedeľu dopoludnia do areálu pred týmto zvolenským športovým centrom, kde sa uskutoční druhý ročník silovo-vytrvalostnej súťaže Zvolenčan. Samotných zapojených súťažiacich čakajú tri súťažné disciplíny a tých najlepších potom aj zaujímavé ceny. Súťaže sa môžete sami zúčastniť, alebo prísť zapojených podporiť. Pripravený bude navyše pestrý sprievodný program, a napríklad aj v podobe atrakcií pre deti.

i_3979345NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 4. september o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Živá záhrada s Lesankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 4. september o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Fotorámik s Jankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ZVOLENSKÁ ODDYCHOVKA

Námestie SNP vo Zvolene, nedeľa 4. september od 14.30 hod.

Už v nedeľu 4. septembra popoludní sa na Námestí SNP vo Zvolene uskutoční festival dychových kapiel Zvolenská Oddychovka. Viac sa dočítate v článku na ZVonline.sk.