Končí sa Týždeň slovenských knižníc, začiatkom víkendu si však ešte môžete vybrať z ponuky tohto podujatia. A s deťmi sa na konci jarných prázdnin vyberte na rozprávku či na karneval na snehu.

Piatok 8. marec

Knižnica z druhej strany pultu

Štátna vedecká knižnica, B. Bystrica – 10:00 h

V rámci končiaceho sa Týždňa slovenských knižníc sa ešte v piatok od  10:00 do 16:30 h môžete zúčastniť lektorovaných prehliadok v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice, ktoré bežne nie sú prístupné.

Prázdninové korčuľovanie

Zimný štadión, B. Bystrica – 14:00 h

Aj jarné prázdniny sa už končia a s nimi aj prázdninové korčuľovanie na Zimnom štadióne. V piatok si ho môžete užiť od 14:00 do 15:30 h. V sobotu a v nedeľu bude ľadová plocha patriť hokeju.

O Smolíčkovi a Stratenkovi

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica –  15:00 h

Jarná pauza v Bábkovom divadle na Rázcestí sa ešte neskončila! V piatok popoludní po prvý raz zavíta do divadla hosť z bratislavskej VŠMU – Katedra bábkarskej tvorby. Študenti a študentky zahrajú dve rozprávky v jednom – o Smolíčkovi a Paskude Lesnej, ktorá ho chce zjesť a o Stratenkovi,  kráľovskom synovi, ktorý sa stratil.

Fantasy so sladkou príchuťou

Verejná knižnica M. Kováča, B. Bystrica – 16:30 h

Beseda s mladou autorkou fantasy Silviou Zeumerovou by mohla byť aj darčekom k Medzinárodnému dňu žien. Jej knižný debut s názvom Parstelvan, inšpirovaný slovanskou mytológiou, sa totiž prihovára najmä ženám, čitateľkám. Navyše, na stretnutí so Silviou vás čaká aj „sladké“ prekvapenie. Beseda sa uskutoční vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča na Švantnerovej 18.

Rozhovory o zrodení

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica – 17:00 h

Ak vás oslovuje téma tehotenstva a pôrodu, nemali by ste chýbať na piatkovom stretnutí  v Komunitnom centre Sásová. Bude sa na ňom hovoriť o tom, aký fascinujúci je svet dieťatka v brušku, alebo čo všetko nás môže podporiť v tom, aby sme si pri starostlivosti o bábätko zachovali pokojnú myseľ. Rozhovorom sprevádza dula Lucia Kubíny.

Benátska noc s Action Sisters

Hotel Národný dom, B. Bystrica – 18:00 h

Veľkolepá kabaretná šou, kopec humoru, tanca, skvelej hudby a hlavne veľa zábavy! Action Sisters pozývajú (nielen) ženy na oslavu ich sviatku. Benátska noc v Národnom dome začína o 18:00 h a vstup je voľný.

MDŽ s Jennifer Lopez

CINEMAX, B. Bystrica – 18:00 h

Ani v CINEMAXe nezabúdajú na ženy. Na piatok pre ne pripravili premietanie filmu Nová šanca v hlavnej úlohe s Jennifer Lopez za zvýhodnené vstupné 3,50 eur a k tomu ako darček poradenstvo starostlivosti o pleť a trendy v líčení.

Ľahká zem v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Viktor Černický, Tomáš Janypka a Jazmína Piktorová sa vracajú k svojmu autorskému predstaveniu Ľahká zem / Effortless Land, v ktorom sa venujú základným ľudským potrebám, akými sú hľadanie životnej istoty či neustála túžba po ľudskom kontakte. Predstavenie sa odvíja od hľadania vzťahov medzi jednotlivcom a kolektívom, ktoré sa odohráva v skúsenosti a pamäti ľudského tela.

Zastavme Svet s Akustikou

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

„Odložený“ koncert skvelej prešovskej kapely Akustika si môžete vychutnať v piatok večer v Klube 77. Kapela na koncerte predstaví svoj nový album Zastavme Svet.

Francúzske filmové lahôdky U Francúza

U Francúza/Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Filmová prehliadka Crème de la Crème 6 prinesie aj tento rok do slovenských kín výber čerstvých filmových lahôdok z Francúzska, najúspešnejšej kinematografickej krajiny v Európe. Bystrická časť prehliadky sa uskutoční počas tohto víkendu na príznačnom mieste, v klube U Francúza, známom tiež ako Jazz klub 12, na Hornej ulici. Filmovú prehliadku v piatok otvorí projekcia romantickej komédie Verní neverní o ľúbostnom štvoruholníku, v ktorej si jej režisér a scenárista Louise Garrel zahral po boku Laetitie Casta a Lily-Rose Depp. Na svoje si prídu aj deti. V nedeľu popoludní (15:00 h) sa v klube U Francúza premieta obľúbená animovaná snímka Dilili v Paríži. Program prehliadky nájdete na Facebooku.

Sobota 9. marec

Karneval na snehu

Selce Čachovo – 9:00 h

Hodnotné ceny, občerstvenie a nesporne aj dobrá nálada vás čaká v sobotu od rána na karneval na snehu v lyžiarskom stredisku Selce Čachovo. Masky majú lyžovačku zadarmo!

Krajčír Nitôčka a jeho Ihlička

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Krajčír Nitôčka je veselá rozprávka, v ktorej sa dozvieme, že remeslo má naozaj zlaté dno, ale iba vtedy, keď sa robí poctivo a s láskou. Ušiť šaty krajšie ako mesačný svit, nekonečné ako hviezdnaté nebo a žiarivejšie ako slnečný lúč, nie je pre krajčíra Nitôčku a jeho zázračnú Ihličku žiadny problém. Čaká ho však náročná skúška…

Popánštená kotrba na Hrochoti

Kultúrny dom, Hrochoť – 17:00 h

Veselohru z dedinského prostredia, do ktorého sa vnucujú maniere „veľkého sveta“, príde v sobotu večer do Kultúrneho domu v Hrochoti zahrať Divadelný ochotnícky súbor Pilindoš z Očovej. Komédiu Popánštená kotrba napísal srbský dramatik Jovan Sterija Popović v roku 1838. Očovskí divadelníci ju v premiére uviedli len nedávno. Vstup je voľný.

Čendeš krstí druhý album

Robotnícky dom, B. Bystrica – 19:00 h

Zoskupenie mladých hudobníkov zo stredného Slovenska Rusín Čendeš Orchestra to sú silné mužské a ženské vokály, dvojo huslí, gitara, cimbal a kontrabas v moderných aranžmánoch rusínskych ľudových piesní. Kapela má na konte jeden štúdiový album Best of. Druhý, ešte temperamentnejší album Cossack Attack pokrstí v sobotu v banskobystrickom Robotníckom dome. Hosťami koncertu sú Filip jánošík & hotoví umelci.

Ex VF v Raku

Červený Rak, B. Bystrica – 20:00 h

Kapela Ex VF je zárukou dobrej zábavy. Presvedčiť sa o tom môžete v sobotu večer v Červenom Raku.

Kytica rockových hitov

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

V Klube 77 oslávia Medzinárodný deň žien veľkolepo. Kyticu rockových hitov a ľúbostných piesní všetkým ženám s láskou odovzdá jeden z najlepších slovenských gitaristov René Lacko.  Všetky dievčatá, ženy, staré mamy aj prastaré mamy čaká v klube prekvapenie.

Nedeľa 10. marec

Halová lukostreľba

ŠH Dukla, B. Bystrica – 9:00 h

O Slovenský pohár budú v nedeľu súťažiť slovenskí lukostrelci a lukostrelkyne. Kvalifikácia sa začína o 9:00 h, finále bude prebiehať od 14:30 do 16:00 h. Lukostrelcov roku vyhlásia o 13:45 h.

Dve rozprávky na brušku

Bábkové divadlo na Rázcestí , B. Bystrica – 16:00 h

Rozprávky na brušku, sú veselé, poučné a… na brušku. A sú dve – O Jurkovi s kozouO Dobromilovi a Lenimírovi.

Informácie o podujatiach druhého marcového víkendu nájdete aj v našom článku:

Jarné prázdniny: Deti sa nemusia nudiť doma, nechajte sa inšpirovať