Aj počas druhého marcového víkendu sa obyvatelia a obyvateľky Banskej Bystrice môžu tešiť na rozmanitý kultúrno-športový program, v ktorom si každý môže poľahky nájsť to svoje. Milovníci kvalitnej hudby budú môcť vidieť a počuť basgitarový svetový fenomén zo Slovenska, ktorým je stále iba 11-ročný Aron Hodek.

Piatok 10. marec

Objav tradíciu v EUROPA SC

Europa SC, Banská Bystrica

Poďte počas víkendu do nákupného centra Europa SC spoznať tradície a zvyky našich predkov. Zoznámte sa s tradičnými remeslami, prehliadnite si kroje z rôznych regiónov, zaspievajte si, zatancujte si, jednoducho objavte s nami čaro slovenského folklóru. Pre viac informácií a kompletný harmonogram oboch víkendových dní odporúčame navštíviť tento odkaz alebo plagát priložený vo fotogalérii na konci článku.

Tajný život stromov

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici – 18.30 h

Divadlo Akadémie umení pozýva na premiéru autorskej inscenácie inšpirovanej knihou Petra Wohllebena, ktorá sa uskutoční v piatok 10. marca o 19.00 h vo veľkom štúdiu. Scénické dielo inšpirované knihou nemeckého lesníka Petra Wohllebena Tajný život stromov rozpráva o príbeh fascinujúcom spoločenstve, ktoré kedysi prebývalo na planéte Zem. Je akousi správou z budúcnosti o tom, čo sa stane, keď sa naša planéta stane neobývateľnou. Vstup je voľný, rezervácie na tomto odkaze.

Jedinečná francúzska večera

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.00 h

Jedinečnú francúzsku večeru si budete môcť vychutnať v piatok večer v jazzovom klube U Francúza. Podávať sa budú Tartiflette, čo je tradičné francúzske jedlo pochádzajúce z oblasti Savoie v juhovýchodnom Francúzsku. Jedná sa o zmes varených zemiakov, slaniny, syra Reblochon a cibuľa. Je to veľmi sýte a chutné jedlo, ktoré je obľúbené medzi milovníkmi syra a jedla so zemiakmi, o čom sa budete môcť presvedčiť od 19. hodiny. Cena menu je 12 eur a rezervácie môžete učiniť na tel. čísle 0950 606 566.

Aha! Tibor

Divadlo Štúdio Tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Dlhoročný tanečník Divadla Štúdio tanca Tibor Trulik vám počas tohto večera na chvíľu odhalí zákutia vlastnej duše. Jeho čiastočný obraz osobnosti mu pomôžu odhaliť jeho najbližší a kolegovia z DŠT (nielen tanečníci). Tento večer sa už nikdy nezopakuje, tak neváhajte a príďte! Pre viac informácií odporúčame navštíviť stránku divadla.

Koncert skupiny Catastrofy

Wake Up, Zvolen – 19.30 h

Po úspešnom samostatnom jesennom turné sa hudobná skupina Catastrofy vydáva na jarnú časť turné aj do miest, ktoré na jeseň vynechali. S obmeneným, namakaným zbojníckym playlistom prídu v piatok 10. marca do zvolenského Wake Up. Overené šlágre, ale aj piesne, ktoré nikdy predtým naživo nehrali. Na to všetko sa môžete tešiť počas Catastrofy tour 2023.

GET FUN

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

GET FUN, to je názov nepravidelno-pravidelného podujatia, ktoré je súčasťou nabitého programu Ministry of Fun. V piatok 10. marca si prídu na svoje najmä priaznivci Milana Lieskovského, ktorý patrí k stáliciam slovenskej tanečnej scény. O support sa mu postarajú ANNDY a IZZY. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

REDROOM – Banská Bystrica

Urban Spot, Banská Bystrica – 22.00 h

Redroom expanduje do Banskej Bystrice, s epicentrom v Urban Spote! Pekelnej jazdy sa zúčastní aj zahraničný hosť – INDECORUM, ktorý pravidelne hráva po celom svete a nedávno sa objavil aj na evente Boiler Room s menami, ako Trím, Charlie Sparks atď. V lineu-pe nesmie samozrejme chýbať jeho protagonista Trezor a tešiť sa môžete aj na mená Dr.Sound, Kristie Kardio & Em G! Na celú noc do Banskej Bystrice zavíta RAVE, aký ešte nezažila!

Sobota 11. marec

Dvojníci – menovci

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy o 13.00 a 15.00 h)

Stredoslovenské múzeum pokračuje aj naďalej so svojimi víkendovými aktivitami pre deti a v sobotu 11. marca budú môcť návštevníci Tihányiovského kaštieľa absolvovať tvorivé dielne na tému Dvojníci – menovci. Dozviete sa, aké znaky dvojníkov spájajú a pomocou vlastnej fantázie si môžete vyrobiť vlastného menovca.

Zážitkové maľovanie pre deti

Materské centrum Mamina, Banská Bystrica – 9.30 h

V sobotu 11. marca je v MC Mamina na programe ďalšie zo série zážitkových maľovaní pre deti. Tentokrát bude predmetom malieb Paríž, respektíve Ratatouille a vítané sú tak všetky detičky (aj začiatočníci) vo veku od 4 do 12 rokov. Viac informácií nájdete na plagáte priloženom vo fotogalérii na konci článku.

Po stopách permoníkov

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (druhý vstup o 15.00 h)

Vstúpte do tajomného sveta škriatkov, ktorí vás budú sprevádzať  cestou za poznaním. Spoločne budeme môcť putovať históriou a prostredníctvom riešení zábavných úloh objaviť minulosť nášho kraja od pravekých hľadačov cez baníctvo až po súčasnosť.

Začiatok jarnej sezóny na Ľupčianskom hrade

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10.00 h (prehliadky každú hodinu, posledný vstup 15.00 h)

Navštívte Hrad Ľupča počas marcových víkendov! Hrad bude otvorený od 10.00 do 15.00 h a prehliadky sa konajú každú celú hodinu. Hrad je možné navštíviť len v sprievode lektorky, individuálne prehliadky možné nebudú. Viac informácií nájdete na plagáte priloženom vo fotogalérii na konci článku.

Bojko & Zmrzlinka

DK Hron, Sliač – 16.00 h

Bojko a Zmrzlinka, kamaráti TÁRAJKA a POPLETAJKY, v hudobno – tanečnom predstavení cestujú s deťmi rozprávkami a interaktívnou formou zapájajú deti do tanca a hudby. Divadelné predstavenie Z rozprávky do Rozprávky, ktoré je určené pre celé rodiny, budete môcť zažiť v sobotu 11. marca v sliačskom DK Hron.

GENERACE A: Ať si každej dělá, co chce

Urban Spot, Banská Bystrica – 17.00 h

Do slovenských kín mieri portrétna snímka o tvorbe a živote Jakuba Stracha alias NobodyListen, ktorý je úspešný český DJ a hudobný producent. Dokument možno vnímať ako generačnú výpoveď mladých mileniálov z klubového prostredia, ktorým však autori chcú poukázať na toleranciu ostatných a na to, aby ľudia svoj „mindset“ sústredili na seba a vyvíjali sa. Banskobystričania si budú môcť tento dokument vychutnať v sobotu 11. marca, v priestoroch Urban Spotu, kde začína premietanie o 17.00 h. Viac informácií na tomto odkaze.

Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Hraškovci smutno pozerajú na všetkých, ktorým sa pošťastilo mať deti. Oni také veľké šťastie a radosť nemajú. Sú z toho smutní a túžia aspoň po maličkom dieťatku. A tu zrazu, kde sa vzal, tu sa vzal, akoby zázrakom sa im narodí synček, malý ako hrášok. Janko je tu, ale odkiaľ sa vzal? Dozviete sa v sásovskom Divadle pod balkónom, v sobotu 11. marca o 17.00 h a v nedeľu 12. marca o 10.30 h.

FS Očovan: Zabudnutí

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 18.00 h

Scénický program pri príležitosti 85. výročia založenia Folklórneho súboru Očovan. Tanečné divadlo zobrazujúce príbeh o zabudnutí, ktoré nám však nevedomky otvorí nové dvere v našom živote a prinesie do neho silné priateľstvá, ktoré zaplnia dieru po vzniknutom prázdne v našom srdci. Viac informácií, spolu s možnosťou zakúpenia vstupeniek v predpredaji, nájdete na tomto odkaze.

Vivat vox organi – L´heure sacrée

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 18.00 h

V sobotu 11. marca sa v rámci medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi uskutoční špeciálny koncert, venovaný sviatku Dní frankofónie. V spolupráci s Alliance Française v Banskej Bystrici a s Evanjelickým cirkevným zborom v Banskej Bystrici bude pripravený koncert duchovnej hudby L´heure sacrée, pozostávajúci z francúzskych, ale aj slovenských diel, na znak vzájomnej spolupráce a priateľstva. Za historickým romantickým organom v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici sa predstaví Matúš Kucbel a spolu s ním vystúpi aj sopranistka Kristína Suchá. Koncert sa začne o 18.00 h.

Aron Hodek & The PocketCrew

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Aron Hodek je 11-ročný basgitarista a skladateľ a pokojne ho môžeme nazvať aj svetový fenomén zo Slovenska. Vo svete hudby ohúril mnohé svetové legendy a spolupracoval s absolútnou svetovou špičkou v rôznych hudobných žánroch. Muzikanti v zoskupení Aron Hodek & The PocketCrew sa prezentujú autorskou hudbou z Aronovej dielne. Jeho brat, David Hodek a Eugen Vízváry sú spolutvorcovia tohoto geniálneho programu. Trio spolu funguje už od čias, kedy Aron začal hrať na basgitaru. Na ich koncertoch dominuje fúzia moderného hiphopového zvuku z džezovou improvizáciou, či už vo forme komponovaných aranžmánov, alebo improvizovanej hudby. Koncert, ktorý sa uskutoční v sobotu 11. marca v Hogo Fogo, musíte videť a počuť. Vstupenky nájdete v predpredaji na tomto odkaze.

Rock, hard rock aj big beat

Piváreň Červený rak, Banská Bystrica – 20.30 h

Rock, hard rock aj big beat bude znieť v sobotu večer v Červenom raku, priamo na banskobystrickom Námestí SNP. Kapela The Passage bude hrať v zložení: Fero Homola (gitara, spev), Zdeno Rusko (gitara), Peter Kostúr (basa), Dušan Slobodník (klávesy) a Matej Blaško (bicie).

 Gatsby party

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 21.00 h

Amerika roku 1920. Doba jazzu, okázalých večierkov, bohatých aristokratických rodín a novozbohatlíkov. A hlavný cieľ? Žiť si americký sen. Prežite aj vy nablýskaný večer v štýle tých, ktoré organizoval Jay Gatsby. Prijmite pozvanie do Kabaretu La Comedy na Gatsby show night party s umelkyňou Jesiccou Loo, ktorý sa uskutoční v sobotu 11. marca od 21.00 h.

Kruhy & Vlny tour (Yzomandias & Nik Tendo)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Raperi Yzomandias a Nik Tendo patria k tým najžiarivejším hviezdam súčasnej československej hudobnej scény a obaja vyrážajú na spoločnú tour Kruhy & Vlny po slovenských mestách. Jedna z ich zastávok sa odohrá v Ministry of Fun! Chalani sa po naozaj dlhej dobe vracajú do Banskej Bystrice a zastávka prinesie nie len hudobnú produkciu! Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Nedeľa 12. marec

Všade vonia ženou

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 14.00 h

Nedeľné popoludnie spestrí návštevníkom podlavického Kultúrneho domu séria workshopov Materského centra Podlavice. V rámci nich sa o hudobný program postarajú Roman Buhovecký a študenti Konzervatória J. L. Bella, o poetickú vložku sa postarajú Generácia nula, Peter Papšo, Marcel Páleš a Marek Brxa. Tvorivé dielne zabezpečia OZ Creativas made, s ktorými si budete môcť vyrobiť brošne.

Otvorená semienkáreň v Povrazníku

Obecný úrad v Povrazníku – 14.00 h

V nedeľu 12. marca, od 14.00 do 16.00 h, bude opäť pre vás otvorená semienkareň v sále Obecného úradu v Povrazníku (Povrazník 22). Príďte sa podeliť o semienka z Vašej úrody a zásobiť sa inými na nasledujúcu sezónu. V semienkarni pribudlo opäť množstvo nových semienok, spolu je v nej takmer 550 položiek.

Rozprávková radnica

Stará radnica, Námestie SNP, Zvolen – 16.00 h

Čo myslíte, zvíťazí čestnosť a pracovitosť nad lakomstvom a lenivosťou? Rozprávka O sedliačke darebáčke v podaní hercov divadla Zelienka. Keby zvieratká na tomto gazdovstve vedeli rozprávať, istotne by Mateja varovali, aby si len pekne strážil svoje tri zlatky a radšej utekal kade ľahšie. Veď od tejto gazdiny si sotva vyslúži viac, než len tvrdý chlieb… Predstavenie trvá 45 minút, cena jednej vstupenky sú tri eurá.

Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

V Bábkovom divadle ožije v nedeľu zajačik. Taký zamatový. Zázrak, ktorý môže priniesť len láska… Zamatový zajačik je príbeh o tom, ako a kedy sa hračky stanú skutočnými. Nedeľná premiéra slávnej rozprávky sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.

MFK Dukla B. Bystrica – DAC 1904 Dunajská Streda

Národný atletický štadión (Štadión SNP na Štiavničkách), Banská Bystrica – 17.30 h

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica mieria do nadstavbovej časti Fortuna ligy, kde si budú merať sily proti najlepším celkom na Slovensku! V nedeľu 12. marca zavítajú do srdca Slovenska ašpiranti na celkové prvenstvo, tím z Dunajskej Stredy. Pod Urpínom si tak priaznivci futbalu užijú fantastické športové predstavenie. Zápas odštartuje na Štiavničkách o 17.30 h, vstupenky nájdete na tomto odkaze.