Chladný október prináša posledné turistické tipy či jarmok. Tešiť sa môžete aj na prednášky, divadlá, koncerty i hokej.

ŽIARSKY JARMOK

150923131626Žiar nad Hronom, piatok 9. október o 10. – 22. hod. a sobota 10. október o 8. – 18. hod.

Za 24 rokov sa z neho stalo vyhľadávané podujatie, na ktorom návštevníci nájdu množstvo typických jarmočných dobrôt, obľúbený mladý burčiak, výrobky remeselníkov, ponuku predajcov rôzneho sortimentu. Samozrejme, súčasťou Žiarskeho jarmoku je aj zábava. Kultúrny program na jarmočnom pódiu tvoria vystúpenia hudobných a tanečných interpretov a skupín. K jarmoku neodmysliteľne patria kolotoče a zábavné atrakcie.

IRINA ANDREEVA: BODYMIND GAME

Záhrada CNK, piatok 9. október o 14. – 18. hod., sobota 3. október o 10. – 16. hod. a nedeľa 11. október o 10. – 16. hod.

Workshop fyzického herectva. Workshop sa venuje rozvíjaniu skrytých možností prepojenia mentálnej predstavivosti a fyzického pohybu. Účastníci sa naučia využívať ľudskú schopnosť vytvárania mentálneho obrazu a jeho vplyvu na spôsob existencie tela. A naopak – praktizovať fyzické cvičenia ovplyvňujúce stav duše a mysle. Účastníci tak získajú chytrosť tela a ohybnosť vedomia. Témy sú dve a to TELO – spôsob dýchania a emócie, pohyb a energia, pozícia, držanie tela a duševný stav a VEDOMIE – zadávanie a nasledovanie pohybového kódu, trénovanie pozornosti (vnútornej a vonkajšej), práca s rytmom a hudbou, práca s priestorom (scénická kompozícia). Účastnícky poplatok za kurz je 20 eur.

DOBRÁ ARCHITEKTÚRA SA OPLATÍ

dobra architekturaKinosála Múzea SNP, piatok 9. október o 14. hod.

Prednáškové popoludnie na tému „Dobrá architektúra sa oplatí“ o potrebe premyslenej a uržateľnej architektúry. Slovenská komora architektov v spolupráci s partnermi – Mestom Banská Bystrica a Múzeom SNP Banská Bystrica, pri príležitosti Svetového dňa architektúry 2015 organizuje blok prednášok o význame a potrebe premyslenej a udržateľnej architektúry pod názvom „DOBRÁ ARCHITEKTÚRA SA OPLATÍ“. Okrem českého teoretika, kritika a propagátora architektúry Ing. arch. Adama Gebriana z Prahy, bude prednášať prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc, prodekan Fakulty architektúry STU Bratislava a Ing. arch. Pavol Paňák, 1. podpredseda predstavenstva Slovenskej komory architektov. S krátkymi príspevkami vystúpia zástupcovia Mesta Banská Bystrica a Múzea SNP Banská Bystrica. Podujatie je určené architektom, zástupcom štátnej správy, miestnych samospráv, potenciálnym investorom a stavebníkom a všetkým priaznivcom architektúry a v neposlednom rade širokej verejnosti. Vstup na podujatie je voľný.

KONCERT: ROCK FOR

Tartaros RC, piatok 9. október o 20. hod.

Vystúpenie bystrickej punk-rockovej kapely ROCK FOR.

JEHO SKROMNOSŤ & PERSONÁL

12046952_920608041366179_5746431459370373602_nKlub 77, piatok 9. október o 20. hod.

Gitarista a spoluzakladateľ punk´n´rollovej skupiny Slobodná Európa Sveťo Korbel má svoj bočný projekt s názvom JEHO SKROMNOST & PERSONAL. Kapela je ovplyvnená hlavne formáciami ako Stooges, Ramones, MC5, ci Damned a svoj štýl označuje ako garage punk. Priaznivci Slobodnej Európy ju vďaka sociálnym sietam a prilezitostnych koncertov dost dobre poznaju, takze napriek tomu, ze kapela funguje len nejake dva roky a koncertuje len sporadicky, pre toto publikum to nie je nejaka nova, ci neznama kapela…Banskobystrický krst nového albumu zoskupenia Jeho skromnosť & Personál s názvom Žiadny rešpekt. CD bude možné si zakúpiť na mieste.

monopol bar, uvedenie menuUVEDENIE MENU JESEŇ – ZIMA 2015

Monopol Bar, piatok 9. október o 21. hod.

V piatok budete mať jedinečnú možnosť ako prví ochutnať lahodné drinky vytvorené niekoľkými špičkovými mixológmi MONOPOL baru pre sezónu jeseň – zima 2015. Majitelia ako aj barmani bystrického MONOPOL baru sa tentokrát rozhodli priniesť aktuálne svetové trendy do našich končín. Neváhajte a preneste sa pomocou týchto unikátnych drinkov do Londýna, New Yorku či Tokya.

1_0BALKAN BASHAWEL

NJOY, piatok 9. október o 21. hod.

Divoký Balkan Bashavel dorazí v piatok do Banskej Bystrice a bude to jediný Bashavel, ktorý si v tomto meste do konca roka užijeme. Poctivá dávka balkánskych beatov, cigánskej muziky, cumbie a reggae sa bude podávať v klube NJOY. Spoločne s MALALATA tentoraz vystúpi pražský DJ LE PETIT NICOLAS.

KONCERT: ALBATROSS

Cult Club, piatok 9. október o 21.30 hod

V piatok do Banskej Bystrice zo švédskeho prístavu Göteborg dorazí kapela Albatross, ktorá hrá alternatívny soft rock. Zahrajú aj Black Cloud Picture & Betrayers Of Blood. Vstup je zadarmo.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA : OSTRÝ ROHÁČ Z LIPTOVA

kst kremnickaParkovisko na Huštáku pred poisťovňou, sobota 10. október o 6. hod.

Turistika na trase Račkova dolina ATC, rázcestie Jamníckej a Račkovej, Pod Smrekom, Žiarske sedlo, Plačlivô, Ostrý Roháč, Jamnícke sedlo, Jamnícke plesá, Záhradky a Račkova dolina ATC. Náročná celodenná túra s dĺžkou 22,6 km, s prevýšením 1385 m a s čistým časom chôdze 8,5 hodiny.  Zraz o 6. hod. (Račkova dolina 7.40 hod.), túra cca 8. – 16.30 hod. Predpokladaný návrat do Banskej Bystrice asi o 19. hod.

TURISTIKA S KST ELÁN BANSKÁ BYSTRICA : LIEŠNA – MACHNÁČ – KYKULA – DRIETOMA

i_3104937Parkovisko na Huštáku pred poisťovňou, sobota 10. október o 7. hod.

Klub slovenských turistov ELÁN Banská Bystrica pozýva svojich členov a sympatizantov na októbrovú turistiku na trase B.Bystrica, 375mnm – Trenčín, 211 mnm – Drietoma, 242 mnm – Liešna, 310 mnm – Machnáč , 771mnm – Kykula , 746 mnm – – Machnáč – Sokolí Kameň, 697mnm – Ihriská, 730 mnm – Drietoma – Banská Bystrica. Trasa vedie hraničným pásmom medzi Moravou a Slovenskom. Machnáč a Kykula sú holé trávnaté vrcholy s kruhovými výhľadmi do širokého okolia. Turistická výstroj podľa počasia. Stravovanie a občerstvenie z vlastných zásob.  Osobné automobily necháme aj v Liešnej aj v Drietome.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA : NÍZKE TATRY – KOZÍ CHRBÁT

Autobusová stanica – nást. č. 12, sobota 10. október o 8. hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na zaujímavú októbrovú turistiku. Turistika na trase Korytnica, Hiadelské sedlo, Kozí chrbát, Kečka, Polianka a Donovaly. Prevýšenie je 853 m, dĺžka 16,5 km, 5 hod. chôdze, stredne náročné.

BEH NA PUSTÝ HRAD

beh_na_pusty_hrad_2015-page-001Zvolen – Námestie SNP, sobota 10. október o 9. hod.

Beh na Pustý Hrad z námestia SNP vo Zvolene s dĺžkou trate 5,8 km a prevýšením 350 metrov. Od obedu sa môžete tešiť aj na bohatý sprievodný program. Viac informácií nájdete v článku na portáli ZVonline.sk.

MEDZINÁRODNÁ VÝSTAVA MAČIEK

Športová hala Dukla Štiavničky, sobota 10. október a nedeľa 11. október o 10. hod.

Cez víkend sa bude v Banskej Bystrici opäť konať tradičné medzinárodné podujatie –  „13. a 14. medzinárodná výstava mačiek“. Aj tento rok sa môžete tešiť na vystavovateľov z 6 krajín sveta. Posudzovať ladnosť a krásu týchto milých tvorov budú medzinárodní posudzovatelia z Islandu, Nórska, Izraela, Bieloruska a Slovenska. Výstava je špecifická aj svojou vlastnou súťažou o „najkrajší chovný pár“ a „najúspešnejšieho chovateľa výstavy“. Viac v našom článku…

DEŇ ZEME

i_3439863Dolná Mičiná – Kultúrny dom, sobota 10. október o 13. hod.

Obec Dolná Mičiná pozýva na akciu Deň Zeme, kedy môžete zažiť minifutbalový zápas slobodných so ženatými, rôzne sprievodné akcie, otvorenie výstavy, prekvapenie a voľnú zábavu s ľudovou hudbou Putišovci z Hrochote.

VÝSTAVA OVOCIA, ZELENINY A ARANŽOVANIA KVETÍN

Badín – bývalá stará škola, sobota 10. október o 13. – 19. hod.

Obec Badín pozýva na výstavu ovocia, zeleniny a aranžovania kvetín a na II. ročník súťaže o najlepší jablkový zákusok.

ACROYOGA

Záhrada CNK, sobota 10. október o 17. hod.

Príďte si zacvičiť yogu, stačí vám k tomu len karimatka a tepláky s veľkým dosahom. Vstupné sú tri eurá.

MEDENÉ MESTO

Areál pri Barbakane, sobota 10. október o 17. hod.

Interaktívna bábková inscenácia pre deti aj dospelých, ktorá hravou divadelno-vizuálnou formou približuje najvýznamnejšie a najdôležitejšie udalosti a osobnosti z histórie Banskej Bystrice. Prostredníctvom rozprávkových postáv a ich nespútanej zvedavosti a fantázie sa diváci ocitnú v rôznych obdobiach histórie Banskej Bystrice, ktoré ovplyvňovali historické udalosti na súčasnom území Slovenska. V prípade zlého počasia sa divadlo uskutoční v Divadle pod Balkónom. Vstup voľný.

i_3418339HENRI MONFORT

Kinosála Múzea SNP, sobota 10. október o 18. hod.

Prednáška na tému vesmírna energia – strava budúcnosti s Henrim Monfortom.

ROBO OPATOVSKÝ & OVERTIME

Banská Štiavnica – Trotuart Cafe, sobota 10. október o 20. hod.

Koncert známeho slovenského speváka Roba Opatovského.

LANDLESS, HARD TO SAY, SIGHTS

Klub 77, sobota 10. október o 20. hod.

Koncertný večer na ktorom sa budú prezentovať tri kapely a to Landless, Hard To Say a Sights z neďalekých Čiech.

PIRÁTSKY VEČER

12118642_1213156378699985_228683095184683792_nTirish RC, sobota 10. október o 20. hod.

V rámci pirátskeho rockového večera sa v klube predstavia kapely Seventh Weapon z Považskej Bystrice a Kulimanga z Čadce. Tešiť sa môžete aj na úspešnú akciu na alkohol, rum za  0,60 cenotv a Captain Morgen za jedno euro.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 11. október o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Jesenné divadielko. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ČIARKOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 11. október o 10. hod.

Štvrté pokračovanie projektu Batolárium. Pre deti od 18 mesiacov do 3 rokov. éma inscenácie nadväzuje na prvé tri dielka pre batoľatá a vychádza z kreatívnej hry: kde sa všade skrýva LINAJKA, PRIAMKA okolo nás? Čo vytvoria ČIARKY, LINKY, LINAJKY, keď sú spolu? Ako vedno nažívajú? Stačí mať oči na stopkách. Tvorbe pre batoľatá sa BDNR programovo venuje už od roku 2011 (ako jediné divadlo na Slovensku) a nadväzuje tak na celosvetový fenomén nazývaný Theatre for very young (Divadlo pre najmladších a najmladšie). Doteraz vznikli tri batoláriá: Batolárium (2011), AKVAbatoláRIUM (2012), FARBAtolárium (2013).

t1_kalendar-podujati-jesen-1JARMOČNÁ NEDEĽA NA ZÁMKU

Vígľaš – zámok, nedeľa 11. október

V nedeľu môžete na zámku vo Vígľaši zažiť pravú jarmočnú atmosféru.

OKTÓBROVÉ POTULKY MESTOM

Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 11. október o 14. hod.

Príďte si v rámci podujatia Potulky mestom, ktoré pravidelne raz do mesiaca organizuje banskobystrické Informačné centrum, vypočuť výklad o zaujímavých architektonických detailoch, znameniach či rodových erboch na domoch jednej z najznámejších ulíc v centre mesta, na Dolnej ulici. Poplatok je vo výške dvoch eur, deti do 12 rokov v sprievode rodičov bezplatne.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 11. október o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Krstné medailónky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DOBRÚ CHUŤ, VLK!

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 11. október o 16. hod.

Hra o výnimočnom priateľstve plná humoru a nonsensu. Pre deti od troch rokov. Niekedy sa v rozprávkach stane aj čosi celkom nezvyčajné. Čo sa však musí stať, aby sa stal z vlka vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávka, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk. Hra významnej poľskej autorky Marty Guśniowskej, ktorá sa špecializuje na tvorbu pre deti a väčšina významnejších divadiel v Poľsku uvádza jej tituly pravidelne a s veľkým úspechom. V rozprávke sa narába s absurdnými zvratmi, nonsens je povýšený na tvorivý princíp.

banner_web_hc05_oktoberHC´05 iCLINIC B. BYSTRICA – HC KOŠICE

Zimný štadión, nedeľa 11. október o 16.30 hod.

Zápas hokejovej Tipsport Extraligy. Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal a v Informačnom centre mesta Banská Bystrica.

KINEDOK: LOPTIČKY A MELÓNY

Záhrada CNK, nedeľa 11. október o 19. hod.

Filmový večer s filmom Loptičky a melóny. Energický starosta odľahlej maďarskej rómskej dediny sa rozhodne umiestniť svoj domov na mapu a žiada o všetky možné EÚ fondy. Podarí sa mu zohnať peniaze na projekt pestovania bio zeleniny a tiež na vybudovanie tenisových kurtov. Ale v Besence, kde 99% ľudí nemá prácu, je ťažké nastoliť zmeny. Maďarský film z réžie Kristófa Kovácsa.