Marec je tu už so svojím tretím víkendom a v Banskej Bystrici a jej okolí bude opäť veselo. Z bohatej ponuky víkendových akcií by si mal prísť na svoje azda každý, veď na programe sú už tradične rôzne divadelné predstavenia, koncerty kvalitnej hudby a chýbať nebudú ani podujatia pre deti.

Piatok 17. marec

Fine TerminArt – umelecké dni (výstava + dielne + detský program)

NC Terminal, Banská Bystrica – 14.00 h

Nákupné centrum Terminal pozýva na umelecké dni, súčasťou ktorých budú výstavy, dielne a program pre deti. Všetko odštartuje o 14. hodine spoločnou tvorbou pamätného obrazu, po ktorej budú nasledovať prezentácie rôznych foriem výtvarného umenia a všetko zakončí koncert kapely Konzervatória PinkHarmony, ktorý začne o 18.00 h.

Koncert Fragile

Späthova vila, Banská Bystrica – 18.00 h

FRAGILE je slovenská vokálna skupina zložená z výrazných speváckych osobností, ktoré bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, interpretujú známe svetové hity. Koncerty skupiny FRAGILE sú plné nielen výbornej hudby, ale aj podmanivého humoru, vďaka čomu zažijete neopakovateľný večer plný skvelej zábavy. Populárna slovenská skupina vystúpi v Banskej Bystrici už v piatok 17. marca o 18. hodine, kedy odohrajú svoj koncert v Späthovej vile. Podujatie je však pre veľký záujem vypredané.

UMB Hockey team – SAPIENTIA U23 (2. semifinálový zápas EUHL)

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 18.00 h

Hokejistov UMB Hockey team čaká už druhý zápas semifinále univerzitnej EUHL, a aj v tomto prípade to bude na domácom ľade, kde si zmerajú sily proti rumunskému tímu Sapientia U23. Príďte sa zabaviť a podporiť svojich kamarátov, spolužiakov alebo len tak. Bude hokej, bude hudba, bude zábava a aj žienky IceQueens Cheerleaders budú a tiež bude aj maskot.

Poézia naša milá…

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 18.00 h

Komorný poeticko-hudobný program MY KULTÚRA, o.z. v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom. Piaty ročník je venovaný SVETOVÉMU DŇU POÉZIE (21. marca) a 140. výročiu narodenia básnika a spisovateľa Samuela Cambela. Podujatím vás bude sprevádzať jeho autor, Miroslav Kapusta. Viac informácií nájdete aj na tomto odkaze.

Anna Karenina

Štátna Opera v Banskej Bystrici – 18.30 h

Anna Karenina je príbehom o veľkej láske i o osude, ktorému nemožno uniknúť. Javiskovú podobu tomuto dielu v Štátnej opere dal choreograf a režisér Peter Dedinský. Inscenácia je prvým samostatným titulom baletného súboru po jeho zmene na samostatné umelecké teleso. Pre obrovský záujem je však piatková i sobotná premiéra beznádejne vypredaná.

Red Baron Quartet (HU)

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Neskutočná klasika v Hogo Fogo! V piatok 17. marca zavíta do Banskej Bystrice maďarské kvarteto, ktoré si hovorí Red Baron Quartet. Súbor založený v roku 2014 účinkoval a stále účinkuje v mnohých budapeštianskych a zahraničných kluboch a na festivaloch. Zostavu kvarteta, ktorá je v podstate postavená okolo soprán saxofónu, pravidelne dopĺňajú pozvaní umelci. Ich koncert začína o 19. hodine a vystúpia v tomto zložení: Zoltán Tánczos – saxofón, Dániel Szabó – klavír, Csaba Konrád – basgitara a László Sigrai – bicie. Zlacnené vstupenky v sume 8 eur zakúpite v online predpredaji na tomto odkaze, na mieste je vstupné 10 eur.

Eduardo Machado Quartet (BR)

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

Eduardo Machado, považovaný za jedno z veľkých mien brazílskej elektrickej basgitary súčasnosti, vyjadruje vo svojich basoch obratnosť a všestrannosť, vlastnosti, ktoré si zachoval počas jeho 30-ročného profesionálneho pôsobenia v tejto oblasti. V piatok 17. marca predstaví U Francúza veľmi špeciálnu show s tým najlepším z jazzu, funku a soulu. Koncert začína o 19.30 h, vstupné je v hodnote 10 eur. Viac informácií nájdete aj v udalosti na Facebooku.

Veľmajster Jerry – Moja prvá rakovina

Urban Spot, Banská Bystrica – 20.00 h

Po prekonaní ťažkého ochorenia prichádza najtučnejšia stálica slovenskej stand-up comedy scény so svojím prvým špeciálom. Veľmajster Jerry s humorom jemu vlastným Vás prevedie celým svojim príbehom od momentu ako sa dozvedel o nepríjemnej diagnóze, cez útrapy liečby a chemoterapie až po posledné kontrolné Cétéčko. Ak sa chcete dozvedieť viac, spoznať rôzne detaily a odpovede na otázky o tom aké stavy, myšlienky, trápenia a drobné radosti prežíva človek s onkologickým ochorením, nenechajte si ujsť tento jedinečný špeciál. Ten si môžete vychutnať v piatok 17. marca o 20.00 h v banskobystrickom Urban Spote. Vstupenky sú dostupné na tomto odkaze.

Peter Juhás / živý koncert

Spezax Café, Banská Bystrica – 20.00 h

Spezax Café pozýva na prvý tohtoročný živý koncert Petra Juhása v Banskej Bystrici. Koncert sa uskutoční v rámci jarnej tour s názvom “Tour 27 – Spring“. V roku 2020 vydal Peter svoj debutový album s názvom “Poctený Životom“ a na koncerte zaznejú taktiež skladby z najnovšieho EP s názvom “Pjotrson“. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji priamo v Spezax Café, či už vo Zvolene, alebo v Banskej Bystrici. Podujatie začína o 20. hodine, vstupné 3 eurá v predpredaji, 4 eurá na mieste.

Matt Sassari (FR)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Jeden z momentálne najúspešnejších svetových TECHNO producentov prichádza opäť do najväčšieho a najmodernejšieho klubu na Slovensku! V piatok 17. marca sa v Ministry of Fun predstaví francúzsky hudobník a producent MATT SASSARI. Banskobystričania sa tak opäť dočkajú poctivej techno nálože. Počas večera sa Mattovi Sassarimu postará o support legenda Ministry of Fun, DJ MUSTEE, ktorého doplní aj MATTHEW. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 18. marec

Komentovaná prehliadka výstavy Dvojníci-menovci z prírody

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (druhý vstup 13.00 h)

Nenechajte si ujsť poslednú príležitosť zažiť výstavu, ktorá priblíži pôvod názvoslovia rastlín, húb a živočíchov. Komentovaná prehliadka je v cene vstupenky.

Jozefovská grilovačka

Penzión Olympia, Banská Bystrica – 10.00 h

V sobotu 18. marca sa budú v predstihu oslavovať nedeľné meniny všetkých Jozefov, takže pokiaľ máte chuť na grilované fajnotky, určite zavítajte do Penziónu Olympia na Sládkovičovej ulici. Pre každého Jozefa majú pripravené pivko a nealko zadarmo.

Začiatok jarnej sezóny na Ľupčianskom hrade

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10.00 h (prehliadky každú hodinu, posledný vstup 15.00 h)

Navštívte Hrad Ľupča počas marcových víkendov! Hrad bude otvorený od 10.00 do 15.00 h a prehliadky sa konajú každú celú hodinu. Hrad je možné navštíviť len v sprievode lektorky, individuálne prehliadky možné nebudú. Viac informácií nájdete na plagáte priloženom vo fotogalérii na konci článku.

Rytierske dobrodružstvo

Matejov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (druhý vstup 15.00 h)

Dnes už rytieri vymenili kone za autá, ale v Matejovom dome zistíte, ako sa žilo skutočným rytierom v období „temna“. Vaši malí rytieri budú musieť tiež splniť rôzne úlohy, aby ich kráľovná mohla pasovať do rytierskeho stavu. Navštívte Stredoslovenské múzeum v Matejovom dome a okrem histórie mesta sa dozviete viac aj o živote rytierov. Podujatie je vhodné pre deti od 6 rokov!

Beh oslobodenia mesta Zvolen

ZŠ M. Rázusa, Zlatý Potok, Zvolen – 11.00 h

V poradí už ôsmy ročník Zvolenskej bežeckej ligy odštartuje v sobotu 18. marca. V rámci aktuálneho ročníka prebehne osem bežeckých podujatí, prvým je tradičný Beh oslobodenia mesta Zvolen. Bežci si svoje sily zmerajú celkovo v siedmich kategóriách. Záujemcovia sa budú môcť prihlásiť aj priamo v deň pretekov na mieste štartu v areáli ZŠ M. Rázusa na Zlatom potoku.

Jarná brigáda v Záhrade!

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 13.00 h

Zem sa po zime pomaly začína prebúdzať a s tým je spojené aj (pred)jarné upratovanie. Aj tento rok sa v Záhrade rozhodli privítať prvé hrejivé lúče slnka brigádkou v tamojšej komunitnej záhradke a radi by tieto príjemné chvíle strávili s vami! Príďte utužiť lokálnu komunitu a prejaviť tak solidaritu s priestorom, ktorý máte radi. Hladní ani smädní počas hrabania lístia a iných záhradníckych úkonov nebudete a spoločne si užijete aj nedeľný piknik po dobre urobenej práci!

Do rozprávky s Mášou

Zvolenská Európa – 15.00 h

V sobotu 18. marca je v centrálnej časti zvolenskej Európy na programe zábavný a interaktívny program s pesničkami na motívy obľúbenej rozprávky Máša a Medveď, v rámci ktorého sa objaví množstvo známych rozprávkových postavičiek. Zo sprievodných aktivít nebudú chýbať tematické tvorivé dielne a maľovanie na tvár. Podujatie začína o 15. hodine.

Včielka Ejka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

Divadlo pod balkónom na sídlisku Sásová-Rudlová navštívi tento víkend Včielka Ejka. Táto včielka je trošku nezbedná, ale vďaka tomu zažije veľké dobrodružstvá. Na svojej bádateľskej ceste zistí, že jej celý svet, lúka, je síce krásna, ale skrývajú sa v nej rôzne nebezpečenstvá a tiež nie veľmi prívetiví obyvatelia. S včielkou Ejkou, Barborkou a dedom sa deti v divadle dozvedia, že bez včielok by ani nebol život na Zemi.

Jazz Q Martina Kratochvíla (CZ)

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Po koncertoch po celom svete mieri do banskobystrického Hogo Fogo absolútna legenda! V sobotu 18. marca predvedie svoje nesmierne kvality Jazz Q Martina Kratochvíla. Jazz Q oslávilo 55 rokov svojho dlhého hudobného života. Kapela koncertovala po celom svete, vyhrala mnoho festivalov a vydala desiatky dnes už kultových albumov. Zdá sa tiež, že inštrumentálny koncertný kvartet hrajúci plnokrvný jazzrock je dnes snáď jediným v Európe sústreďujúci sa na tento žáner. Fúzia, teda iné označenie pre jazzrockovú syntézu, ktorú kapela pred rokmi v Česku začala, sa opäť vracia do stredu záujmu vnímavejších poslucháčov, o čom sa budete môcť presvedčiť v „Hogo Fogo“, kde začína ich koncert o 19. hodine.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 19.00 h

Už tradičné podujatie s názvom Tancovačka na Kopčoku budete môcť opäť zažiť na vlastnej koži, tentokrát v sobotu 18. marca a do tanca bude hrať, ako býva zvykom, Galaxy BB Music.

SIMA (Masterpiece Tour)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

SIMA po dvoch EP vydala tento rok nový ALBUM, ktorý nesie názov MASTERPIECE a vyráža na turné po slovenských a českých mestách, kde zaspieva naživo skladby z oboch svojich EP, ku ktorým pridá aj ich krst. V Ministry of Fun v Banskej Bystrici predstaví SIMA v sobotu 18. marca svoju úplne novú špeciálnu show. Túto show môže vidieť v tejto zostave EXKLUZÍVNE iba na tomto turné. Môžete sa tešiť na všetky skladby z nového albumu a samozrejme nebudú chýbať ani najúspešnejšie hity z predošlých albumov. Podujatie začína od 21.00 h, vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Nedeľa 19. marec

Eniki beniki

Gymnázium A. Sládkoviča, Banská Bystrica – 14.00 h

V nedeľu je v priestoroch „GAS-ka“ na programe regionálne kolo postupovej súťaže a prehliadky detských folklórnych súborov, v rámci ktorej predvedú svoje umenie súbory Matičiarik (B. Bystrica), Prvosienka (B. Bystrica), Dubkáčik (B. Bystrica), Brezinky (Polomka), Dratvárik (Sl. Ľupča) a Malá Kýčera (Č. Balog). Vstupné sú 4 eurá.

O medúzke

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Rozprávka o medúzke, ktorá sa narodí štvorhranná, nie okrúhla, ale všetko sa na dobré obráti. Pre deti od 3 rokov v slovenčine a v posunkovom jazyku. V rozprávke sa postupne zoznámite s medúzkinou výlučnosťou, s ťažkosťami, s pocitmi smútku a osamelosti, ktoré z toho vyplývajú. Avšak v rozprávke je prítomný moment hľadania, snahy pochopiť seba samého a ostatných. To môže viesť k vnútornému uspokojeniu a pochopeniu svojej odlišnosti a tiež odlišnosti tých ostatných a ku šťastnému koncu. To je základná myšlienka príbehu. Rozprávanie je pre deti šancou zoznámiť sa s čarovným morským svetom. A tiež s atraktívnym japonským umením. Viac informácií, spoločne s možnosťou rezervácie/kúpy vstupeniek nájdete na webe BDNR.

Súdružka z Moulin Rouge

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 17.00 h

Jedinečná kabaretná scéna pod názvom Kabaret La Comedy ponúka už niekoľko mesiacov zábavu, humor, tanec, spev aj noblesu. Výnimočné priestory, úžasný interiér a talentovaní umelci prichádzajú aj v mesiaci marec s pestrou programovou ponukou. Komediálne hudobno-dramatické spracovanie najznámejších hitov 20. storočia je príbehom odohrávajúcim sa v Paríži. S hlavnou predstaviteľkou Martou, ktorá si prešla dlhú a vtipnú cestu a rada žije vo svetle reflektorov a pozlátka, spoznáte nastavené zrkadlo všetkým spoločenským neduhom. Súdružka s Moulin Rouge mieri do Kabaret La Comedy v nedeľu 19. marca o 17.00 h.

Kokoš

KD Medzibrod – 17.00 h

Medzibrodské kočovné divadlo odohrá v nedeľu 19. marca inscenáciu s názvom Kokoš. Vo svojej podstate ide o trpkú veselohru o tom, ako sme si tu gazdovali. Hrá v nej vyše desiatka hercov, vrátane Tomáša Pohorelca, ktorý sa postaral o scenár, réžiu, hudbu a texty piesní.