V Banskej Bystrici vrcholí stretnutie hip hop nadšencov z celého sveta, v Badíne varia fučku aj slivkový lekvár, v Kováčovej guláš, svoj deň má Sásovská uhorka, Kováčová aj Jakub. Podujatí je tento víkend opäť neúrekom. 

Piatok 26. júl

Mladí sú budúcnosť

Europa SC, Banská Bystrica – 12.00 h.Europa SC, Banská Bystrica – 12.00 h.

Festival The Legits Blast Festival prináša aj kultúrny projekt pre mládež do 18 rokov Youth is Future – Mladí sú budúcnosť Program, ktorý sa koná v Europa SC v piatok od 12.00 do 21.00 h, pozostáva z workshopov, diskusií a vystúpení venovaných všetkým štyrom elementom hip hopu. Bude aj  graffiti workshop, dj workshop, tanečný battle a diskusia. To všetko zadarmo! Viac info na Facebooku.

Sitno Blues 

Prírodný amfiteáter, Počúvadlianske jazero – 17.00 h 

Multižánrové hudobno-kultúrne podujatie s medzinárodným obsadením Sitno Blues, je určené nielen milovníkom dobrej hudby, ale aj tým, čo majú radi zábavu a turistiku. Nádherné prostredie pri Počúvadlianskom jazere ponúka veľa možností. Dvojdňové podujatie, doslova nabité bluesovou a jazzovou hudbou, otvorí v piatok o 17.00 h Peter Lipa Band. Vystúpi aj popredný slovenský bluesový gitarista René Lacko so svojou bluesrockovou kapelou DownTown a ďalší. V úvode sobotňajšieho programu o 14.30 h. sa predstavia Lomnické Čháve a zahrá aj Ploštín Punk či Hudba z Marsu. Viac informácií o podujatí nájdete na webe www.sitnoblues.sk

Dni obce Kováčová

Kováčová – 17.00 h

Centrom kováčovských obecných dní, ktoré sa konajú od piatka do nedele, bude areál futbalového štadióna. Podujatie otvoria v piatok večer v Kinosále Národného rehabilitačného centra (NRC). O 18.00 h. Divadelný spolek PIKI Volyně uvedie zábavnú divadelnú frašku Jednou ty, jednou já. V letnom kine na futbalovom štadióne sa bude premietať tohtoročný filmový hit Zrodila sa hviezda o 21.00 h. V bohatom sobotňajšom programe, ktorý sa začína o 8.00 h. turnajom v malom futbale, je okrem iného dopoludňajšia súťaž vo varení gulášu, koncert Roba Miklu, vystúpenia kapiel Dolár, SKLerotik Jazz Band, ZH Band aj Ľudovej hudby Harvanovci. V závere dňa bude ohňostroj a Oldies party. Deti poteší nafukovací hrad, lanová dráha, koníky aj elektrobicykle. 

Na Badínskych vŕškach

Badín – 19.00 h.

Vôňa slivkového lekváru a hlobánskej fučky so škvarkami či slaninou, ľudová muzika, tance a spevy, zábava. Badínske vŕšky sa tento víkend po štrnásty raz stanú miestom jedinečného folklórneho stretnutia. Čítajte viac na:

Anna bál na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 19.30 h.

Anna bály sa konajú odjakživa a väčšinou najbližšie ku dňu, kedy meniny oslavujú nositeľky mena Anna. Pôvod tohto mena je z hebrejského Channá(h), čo znamená milá, milostná. Takže Anny, ale nielen ony, môžu svoj sviatok osláviť aj na zábave na Kopčoku. Zahrá im kapela Galaxy BB Music, s hosťom za klávesmi Dušanom Slobodníkom 

Pod rúškom noci

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 20.00 h.

Neopakovateľnú nočnú atmosféru, povesti a legendy v podaní lektoriek, môžete zažiť v piatok a sobotu na Ľupčianskom hrade. Prehliadky sa konajú od 20.00 do 23.00 h. v hodinových intervaloch. 

Symbióza hudby a obrazu

SNG Zvolenský zámok, Zvolen – 21.00 h

Poznáte tie zimomriavky z úžasnej symbiózy hudby a obrazu? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Ak áno, nenechajte si ujsť Večer najlepších svetových videoklipov s Petrom Konečným na nádvorí Zvolenského zámku. Alebo, ak bude pršať, v jeho interiéri. 

Sobota 27. júl

S hlavou v oblakoch

Letisko, Očová – 9.00 h.

Súťažné zoskoky, letecká akrobatická show JAK 52, legendárni Očovskí Bačovia, sólo akrobacia vetroňa, vystúpenie modelárov, atrakcie pre deti, hasičská penová party, tombola… ale hlavne Majstrovstvá Slovenska v pilotovaní padákov. Už po štvrtýkrát si na letisku v Očovej zmerajú sily tí najrýchlejší parašutisti Slovenska a blízkych krajín. Náladu spestrí Folklórny súbor Očovan, bude aj občerstvenie a vyhliadkové lety počas celého dňa. Viac info na Facebooku.

Handi Open

Štadión Dukla, Banská Bystrica – 9.00 h.

Na 3. ročníku paraatletických pretekov vo vrhačských disciplínach sa súťaží v hode diskom, oštepom, guľou a kužeľkou. Príďte podporiť pretekárov na banskobystrický štadión!

Hip hop na kúpalisku

Aqualand, Banská Bystrica – 10.00 h.

Stretnutie hip hop nadšencov z celého sveta, festival The Legist Black, vyvrcholí v sobotu v banskobystrickom Aqualande. Brány kúpaliska sa otvárajú už o 10.00 h. a zatvárajú až v nedeľu nad ránom. Atmosféra bude nesporne skvelá! Program nájdete na thelegitsblast.com

Deň sv. Jakuba

Ihrisko Jakub, Banská Bystrica – 11.00 h.

V Jakube oslávia v sobotu Jakuba a oslava to bude ako sa patrí. Začne sa o 11.00 h. futbalovým zápasom medzi ženatými a slobodnými, pokračuje silovou súťažou Najsilnejší Jakubčan o 13.00 h, diskotékou pre deti, koncertom kapely Druhý dych a napokon aj diskotékou pre dospelých o 20.00 h.

Tvorivá dielňa pre celú rodinu

SSG – Pretórium, Banská Bystrica – 13.00 h.

Tvorivá dielňa v Stredoslovenskej galérii sa bude inšpirovať výstavou Tvorivosť a revolúcia Účastníci dielne si výstavu prejdú prostredníctvom hier v priestore a prehliadky s komentárom. Budú si všímať pohyb a vytvoria si pohyblivého panáčika. Modelom bude drevená figúrka, ktorej kresby prenesú do grafickej techniky a súčasne si vyskúšajú tlač z plochy a výšky.  Podujatie je vhodné pre dospelých aj rodiny s deťmi. 

 Organ aj rock na Španej Doline

Špania Dolina – 15.00 h.

Tóny organa aj rocku budú v sobotu znieť Špaňou Dolinou. V Kostole Premenenia Pána sa o 15:00 h bude konať inaugurácia obnoveného a zreštaurovaného barokového organa Martina Podkonického z roku 1751. V inauguračnom koncerte Organmaratón sa predstavia David di Fiore z USA a slovenskí organisti Stanislav Šurin a Matúš Kucbel o 16.00 h.  Podvečer špaňodolinskú Klopačku ovládne rocková atmosféra. Šiesty ročník letného rockového festivalu ŠpanRockFest si v koncerte Tribute Rock Fest uctí rockové legendy. Zahrajú kapely Blues Generation, Collegium Musicum Tribute,  Hematit, New Project a Rene Lacko & Downtown. Rockový maratón štartuje o 18:00 h.

Deň Sásovskej uhorky

Sídlisko Rudlová-Sásová, Banská Bystrica – 16.00 h.

Ôsmy Deň Sásovskej uhorky bude tentoraz patriť najmä deťom. Poteší ich rozprávka Fónka a Tónka z Gramofónie, súťaže, hry, a rôzne atrakcie. Koštovku uhorkových dobrôt tentoraz obohatí znojemský kvašák a uhorková limonáda. Viac na:

Napínavý večer v Dúšku

OC Terminal, Banská Bystrica – 19.00 h.

Cestovateľské večery v obchodnom centre Terminal pokračujú zážitkami z „cesty na východný koniec sveta“. Nevšedný zážitok z cesty po východnom Rusku si môžete vychutnať v sobotu večer v Kaviarni Dúšok. 

Video Oldies Ruda Tučeka

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h.

Na najväčšej oldies party na Slovensku sa s DJ Rudom Tučekom prenesiete do minulého tisícročia. Zaznejú nezabudnuteľné hity!

 

Pod nočnou oblohou

Kalvária, Kremnica – 22.00 h.

Z kremnickej Kalvárie v sobotu v noci uvidíte cez ďalekohľad planéty Jupiter a Saturn, hviezdokopy, dvojhviezdy, hmloviny galaxie, ale aj súhvezdia letnej oblohy a nezapadajúce súhvezdia, najjasnejšie hviezdy na oblohe a smer do stredu našej Galaxie. Pravdaže, len za priaznivého počasia.  

Nedeľa 28. júl

V polke prázdnin do Mlyniek

Železničná stanica, Zvolen – 5.55 h.

Poslednú júnovú nedeľu môžete prežiť aj netradične, na jedinečnej nostalgickej jazde historickým vlakom zo Zvolena do Mlyniek. Na čele vlaku bude dieselová lokomotíva T678.012, nazývaná Pomaranč, resp. Cénula. Súprava bude pozostávať z historických vozňov s dreveným interiérom a jej súčasťou bude aj vozeň na prepravu bicyklov a bufetový vozeň. Počas jazdy sa vám naskytnú neopakovateľné pohľady na krásu prírody Horehronia a Slovenského raja. Zo zvolenskej Osobnej stanice vychádza vlak o 5.55 h, odchod z „malej“ banskobystrickej stanice je o 6.25 h, z „veľkej“ o 6.30 h. Konečnou stanicou sú Mlynky, odkiaľ sa vlak vracia späť o 13.55 h.

Nedeľa vo Vlkolínci

Vlkolínec – 8.15 h.

Tradičné podujatie Nedeľa vo Vlkolínci začína slávnostnou svätou omšou o 8.15 h. V programe vystúpi Folklórna skupina Likava o 10.00 h, Brillant orchester Milana Olšiaka o 13.00 h, Gipsy David o 14.30 h. a Lojzo o 16.00 h. Bude aj Hanácka beseda, tombola, divadielko Rozprávkový hrniec, Hanácká beseda a sprievodné podujatia Tradičné slovenské remeslo vo Vlkolínci (Dom UNESCO) a  Rozprávková lavička – Kurz slušného správania s Opicou Škoricou.

Tvorivé dielne

Stredoslovenské múzeum , Banská Bystrica – 9.00 h.

Hračky z vlny ovečky či angorského králika si deti vyrobia v tvorivej dielni v Tihanyiovskom kaštieli od 9.00 do 17.00 h. a originálny trojrozmerný obraz Banskej Bystrice v dielni v Thurzovom dome od 13.00 do 17.00 h, kde zároveň odhalia niektoré z tajomstiev mesta, napríklad prečo je bystrická veža šikmá, alebo kedy strážil bystrické námestie lev.