Už tradične vám ponúkame niekoľko tipov na víkend, ktorý je opäť bohatý na kultúrne aj športové podujatia.

Piatok, 21. jún

Combat Fight Night

Zimný štadión, B. Bystrica – 19:00 h

Je piatok, víkend sa môže začať. A môžete ho začať aj poriadne „adrenalínovo“. Na galavečere bojových športov Combat Fight Night, ktorý sa udeje na Zimnom štadióne. V titulovom zápase večera o profesionálneho majstra Slovenska v disciplíne K-1 do 75 kg sa v ringu proti sebe postavia v súčasnosti najúspešnejší bojovníci v tejto kategórii Vlado Konský a Paľo Garaj. Obaja sú niekoľkonásobnými držiteľmi medzinárodných ocenení. Do ringu nastúpia okrem Slovákov aj bojovníci z Poľska a Ukrajiny, zápasiť sa bude  v MMA, thai-boxe a boxe. Podujatie spestria známi rapperi ČistychovMišo Biely, gala večer moderuje Jožo Pročko.

Chopper Western Country Party

Špania Dolina – 19:00 h

Vo štvrtok sa na Španej Doline začal 11. ročník stretnutia priateľov motoriek a country hudby  Chopper Western Country Party. V piatok večer (19:00 h) sa tu koná country bál s topoľčianskou kapelou Texas.  V sobotu dopoludnia bude krst motoriek na letnú motocyklovú sezónu (10:00 h) a večer po výjazdoch opäť country bál, tentoraz so zvolenskou kapelou Rebels Band (19:00 h).

Fête de la Musique

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Sviatok hudby s burzou a muzicírovaním na Nádvorí Márie Terézie v Štátnej vedeckej knižnici vyvrcholí AfterParty U Francúza – Jazz Klub 12. Vstup je voľný!

Fête de la Musique… Sviatok hudby s burzou a muzicírovaním na Nádvorí Márie Terézie

Afrika na amfiteátri

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21:00 h

Prvý letný deň v letnom kine, pod holým nebom a (možno) hviezdnatou oblohou… čo môže byť viac „in“? Navyše ak je na programe dlho očakávaná premiéra filmu Mareka Slobodníka Afrika na Pionieri. Piati cestovatelia, päť mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na nemožných, nepohodlných jednostopových „motorečkách“… Prvý slovenský motorkársky road movie. Bude to paráda! Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Sobota, 22. jún

Nezabúdame…

Areál NKP Kalište – 9:00 h

Štrnáste Stretnutie generácií na Kališti, ktoré sa uskutoční v sobotu v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Kalište, otvorí o 9:00 h kultúrny program na pódiu. Vystúpia Optimisti zo Žiaru nad Hronom, Javory a Liesky z Badína, Pohronec zo Sliača a Borovô z Medzibrodu. Ekumenická pobožnosť pri Pamätníku začne o 10:30 h a po nej nasleduje pietna spomienka s položením vencov a prechádzkou Sadom života. Od 12:30 h účastníkom stretnutia zahrajú, zaspievajú a zatancujú banskobystrická kapela Družina, Folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče, folklórna skupina Heľpan a mužská spevácka skupina Chlopi z Heľpy.  Deti poteší zábavné detské ihrisko s rôznymi hrami a súťažami, v sprievodnom programe nebudú chýbať ukážky vojenskej kynológie, lukostreľby, modelov lietadiel a terénnych vozidiel a predvedú sa aj sokoliari. Pripravená je skúška zdatnosti, prechádzky Partizánskou republikou aj turistické pochody. Autobusy z banskobystrickej Železničnej stanice odchádzajú na Kalište o 8:00, 8:30 a 9:00 h. Späť z Kališťa o 15:30 a 16:30 h.

Na Kališti sa bude opäť konať Stretnutie generácií

Pichľavá burza

ZŠ Narnia, Okružná 2, B. Bystrica – 9:00 h

Burzu kaktusov aj ďalších sukulentov, ako aj kaktusárskej literatúry môžete v sobotu v čase od 9:00 do 15:00 h navštíviť v priestoroch Základnej školy Narnia na Fončorde.

Cena Husqvarny na Masarykovom dvore

Masarykov dvor, Pstruša – 9:00 h

Júnové parkúrové preteky v areáli Masarykovho dvora potrvajú dva dni, v sobotu a v nedeľu, a budú miestom aj pre 6. kolo Equistyle cupu. V sobotu od 11:00 h bude Masarykov dvor patriť aj deťom. Detský deň bude zábavný, sladký aj „skákací“.

Prvý EKO Fest v Bystrici

365.labb, Lazovná 5, B. Bystrica – 10:00 h

Prvý ekologický festival – EKO Fest, v meste pod Urpínom sa uskutoční v sobotu od 10:00 h v priestoroch komunitno-coworkingového centra 365.labb na Lazovnej. Ponúkne bohatý program, inšpiratívne prednášky, zaujímavý workshop a tiež na SWAP (vzájomná výmena oblečenia), ktorý sa bude konať počas dňa. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Vegánske hody v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10:00 h

Aj Vegánske hody zavítajú do Banskej Bystrice po prvý raz. Tešiť sa môžete na udržateľné a ohľaduplné jedlá bez živočíšnych výrobkov ako mäso, mlieko či vajcia. Predstavia sa reštaurácie, výrobcovia, obchody s vegánskou kozmetikou a drogériou netestovanou na zvieratách. Hovoriť sa bude o zákaze kožušinových chovov na Slovensku, o efektívnom aktivizme za práva zvierat aj o vegánskej strave pri vytrvalostnom športe. V kuchárskej show sa bude chystať orientálny ryžový pilaf s mätovým jogurtom aj cícerové karí so zeleninou na kokosovej smotane.  Vstup je tradične voľný, príďte hladní/é!

Hurá, prázdniny!

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Do začiatku prázdnin zostáva už len týždeň! A to treba patrične osláviť. Podujatie Hurá, prázdniny! v Parku pod Pamätníkom SNP štartuje o 10:00 h. Na deti (ale aj dospelých) tam budú čakať moderátori Tom a Elo, Dračí príbeh, polícia, hasiči, autogramiáda športovcov, sokoliari, nafukovacie hrady, súťaže, motorky, bohatý kultúrny program a rôzne zábavné a športové aktivity.

Deň detskej radosti

Futbalové ihrisko Podkonice – 12:00 h

Presne na pravé poludnie sa na podkonickom ihrisku Brodok začne deň detskej radosti. Deti uvidia exhibície bojových športov, prezentácie polície, zdravotnej záchrannej služby, dobrovoľných hasičov aj horských záchranárov a iste ich poteší aj prítomnosť banskobystrických hokejistov, cukrová vata, nafukovacie hrady a mini diskotéka.

Deň Lučatína

Futbalové ihrisko, Lučatín – 14:30 h

Zábavné súťaže, hasičská pena pre deti, tombola a kultúrny program, v ktorom vystúpia DFS Dratvárik, ZŠ a MŠ Lučatín, Klub dôchodcov Lučina a Element Dance club, budú sprevádzať sobotňajší obecný deň v Lučatíne. Na dobrú náladu zahrá skupina Druhý dych a večer bude aj zábava.  Lučatínsky deň je spojený so 7. ročníkom Lučatínskej jedenástky, ktorá štartuje o 9:25 h.

Lučatínska 11-tka privíta bežcov aj tento rok

Sliač oslavuje

Areál ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 14:30 h

Veľké oslavy chystá na sobotu kúpeľné mestečko Sliač, ktoré si pripomína 775. výročie prvej písomnej zmienky o liečivých prameňoch, 60. výročie zlúčenia obcí Hájniky a Rybáre a 50. výročie udelenia štatútu mesta. Oslavy, ktoré sa konajú v areáli Základnej školy Andreja Sládkoviča, otvorí jazda historických vozidiel mestom. V popoludňajšom programe sa predstavia deti zo sliačskych škôl, FS Graniarik z Vlkanovej a od 17:00 h vojenská kynologická jednotka z Letiska Sliač, sokoliari Peregrinus. Zážitkom budú aj zoskoky parašutistov. Na ľudovú nôtu naladí FS Pohronec (18:00 h) a dixielandom potešia Zvolenský bigband & Sweet Little Chicks (18:45 h). Koncert Zuzany Smatanovej začína večer o 20:30 h a až do neskorej noci budú návštevníkov osláv zabávať Tambores, DS Romano Jillo – Cigánske srdce a Sliačske Mokváne.

Pocta Jarovi Filipovi

Kúpeľný park, Dudince – 14:00 h

Hudobný program Cez okno, popretkávaný spomienkami na „človeka hromadného výskytu“, je poctou hudobníkovi, skladateľovi, hercovi, dramaturgovi a milovníkovi moderných technológií Jarovi Filipovi, ktorý by sa práve v sobotu 22. júna dožil sedemdesiatky. Program podujatia, na ktorom otvoria Pliacok Jara Filipa a pomenujú po ňom terasu pri soche Po kúpeli, nájdete na webe.

Veselo bude na Pršanoch

Horné Pršany – 14:00 h

Začiatok leta si na oslavu dňa obce vybrali aj Horné Pršany. Obyvatelia a návštevníci obce sa môžu tešiť na pestrý program a na všakovaké dobroty – poľovnícky guláš, perkelt z diviny ale aj jahňací a držkový, šúľance s makom a ďalšie. Vystúpia folklórne skupiny aj ľudové hudby – Slančíkovci, Hronsečania, predstavia sa motorky veterány, deti potešia tvorivé dielne kolotoč a ďalšie zábavné atrakcie, a určite aj vláčik Pretórium. Na koni dňa zahrá banskobystrická kapela Adalbert.

Banská Bystrica z neba

Kaviareň Dúšok, NC Terminal, B. Bystrica – 12:00 h

Pozrieť sa na krásu Banskej Bystrice a jej okolia z neba je zážitok!  A tieto úžasné pohľady prináša kniha Banská Bystrica a okolie z neba z vydavateľstva CBS. Knihu pokrstia v sobotu o 16:00 h v Kaviarni Dúšok v NC Terminal. Ešte predtým a aj potom si tu môžete pozrieť výstavu obrazov z knihy (12:00 – 19:00 h) a obdivovať Latte Arf, čiže kreslenie do kávy s Romanom Kuchařom (12:00 – 16:00 h). A bude aj verejná ochutnávka vín!

Elegance v katedrále

Katedrála sv. Františka Xaverského, B. Bystrica – 19:00 h

Spevácke kvarteto Elegance, ktoré tvoria sólové speváčky a hlasové pedagogičky banskobystrickej Štátnej opery, sa v sobotu večer predstaví v Katedrále sv. F. Xaverského. V koncerte zaznejú rozmanité kompozície pre ženské kvarteto, známe aj menej známe piesne svetovej klasiky. Hosťom koncertu je organistka Denisa Gibalová. Dobrovoľné vstupné bude použité na chod katedrály.

Cigánsky jazz U Francúza

U Francúza / Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Cigánsky jazz v podaní Sinti Jani Gergela a Andrey Olsiakovej naplní energiou magické priestory jazzového klubu U Francúza.

Podfukárky v letnom kine

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21:30 h

Svet je plný bohatých, skazených a sebaistých mužov. A presne takých milujú hrdinky komédie Podfukárky. Okúzľujúcej Angličanke Josephine (Anne Hathaway) a trošku neohrabanej Američanke Penny (Rebel Wilson) totiž nejde o lásku, ale len a len o peniaze…veľa peňazí. Tieto dve podvodníčky sú jasným dôkazom, že ženské pokolenie netreba podceňovať v nijakom povolaní!  Podfukárky vás zabavia a spríjemnia vám júnový večer.

Nedeľa, 23. jún

Olympijský deň so známymi športovcami

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 8:00 h

V parku pod Pamätníkom SNP sa v nedeľu môžete stretnúť so známymi športovcami, Nasťou Kuzmina, Róbertom Vittekom, Matej Beňušom, Adamom a Andreasom Žampovcami, Zuzanou Stromkovou a Klaudiou Medlovou. Olympijský deň, ktorý sa koná v rámci série športových podujatí Športuj Slovensko, je určený rodinám, deťom a všetkým! Začína sa o 8:00 h a končí o 18:00 h.

Olympijský deň bude hostiť aj Banská Bystrica, prídu známe osobnosti slovenského športu

Tvorivé dielne

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

V obľúbených nedeľných tvorivých dielňach si deti v Tihányiovskom kaštieli navrhnú záhradu, ktorá bude plná obyvateľov – hmyzu, vtákov, motýľov a nájde sa miesto aj pre jašteričku alebo ježka. V Thurzovom dome si vyrobia netradičný prívesok v tvare rybky opletanej drôtom.

Dvakrát Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

V nedeľu sa poslednýkrát v tejto divadelnej sezóne otvoria dvere vily Dominika. Privilégium privítať divákov a diváčky naposledy pred letnými prázdninami dostalo mokré dielko Akvabatolárium.

Ešte dvakrát Akvabatolárium a potom… prázdniny!

Trh v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10:00 h

Je tu júnový Trh v Záhrade!  Handmade, homemade a design výrobky – na jedenie, pitie, užitočné aj iba tak pre radosť, od nápaditých a zručných slovenských výrobcov. Príďte sa pokochať, inšpirovať, urobiť radosť sebe, kamarátom, deťom, podporiť našich kreatívcov, podebatiť pri káve a koláči a v neposlednom rade si aj niečo sami vyrobiť na workshopoch, ktoré budú júnový trh sprevádzať. Viac informácií nájdete na Facebooku.