Momentálna pandemická situácia na celom svete každého z nás donútila tráviť čo najviac času doma, vyhýbať sa miestam s vyšším počtom ľudí a brať zodpovedne opatrenia v rámci koronavírusu.  

V redakcií sme si pre vás pripravili tipy na takzvané internetové podujatia, ktoré si z pohodlia svojho domova môžete pozrieť. Navštíviť tým pádom môžete napríklad najznámejšie svetové galérie, koncerty klasickej hudby, live streamy, vzdelávacie videá alebo aj online čítania literatúry.

Zuzana Fialová číta Pippi dlhú pančuchu

Známa slovenská herečka každý večer o 19.30 h číta na pokračovanie známu rozprávku od švédskej autorky Astrid Lindgrenovej Pippi dlhá pančucha.

Sledovať ju môžete online na jej insagramovom profile.

https://www.instagram.com/zuzana_fialova_official/

 

Bábkové divadlo od Petra Gärtnera

Peter Gärtner minulú nedeľu tiež započal na svojom instagrame online podujatie. Tentoraz sa však jedná o bábkové divadlo O čertovi Kolofónovi. Podľa vlastných slov mieni polhodinové predstavenie opakovať.

Preto ak máte záujem a zvedavé deti, tak sa určite oplatí sledovať jeho instagramový účet.

Aby sme sa doma nenudili

Divadlo Agape na čele s bábkohercom Martinom Žákom si pre vás pripravili online prenos rozprávky Príbehy malého srdiečka. Pozývajú všetkých rodičov s deťmi.

Archív a nové predstavenia môžete sledovať na Facebooku.

 

Básne/ě v karanténe

Poézia lieči a spája – preto si pre vás v týchto dňoch pripravili špeciálny online básnický festival Básne/ě v karanténe. Od stredy 18. marca do nedele 22. marca sa môžete tešiť na každodenné live prenosy autorských čítaní mnohých skvelých mien súčasnej poézie v českom a slovenskom jazyku.

Vysielať budú každý deň od stredy 18.3.2020 do nedele 22.3. 2020 vždy presne o 18.00 h a 19. 00 h naživo prostredníctvom Facebooku. Každý deň si tak budete môcť vypočuť autorské čítanie dvoch výrazných súčasných básnikov či poetiek – živá poézia priamo z ich bytov do tých vašich, živá poézia ako najlepší liek na izoláciu.

Program: 
Streda 18.3.
18:00 h. Jana Bodnárová
19:00 h. Jan Škrob

Štvrtok 19.3.
18:00 h. Jitka N. Srbová
19:00 h. Pavel Zajíc

Piatok 20.3.
18:00 h. Jonáš Zbořil
19:00 h. Mária Ferenčuhová

Sobota 21.3.
18:00 h. Michal Tallo
19:00 h. Zofia Bałdyga

Nedeľa 22.3.
18:00 h. Peter Šulej
19:00 h. Emma Kausc

Koncerty klasickej hudby cez internet

Niektoré svetové divadlá počas zúriaceho koronavírusu sprístupnili prostredníctvom internetu, zadarmo svoje koncerty a opery. Na svoje si hlavne prídu milovníci klasickej hudby, ktorú si môžu vychutnať priamo v pohodlí domova.

Viedenská štátna opera od 15. marca až do 2. apríla 2020 bude  zadarmo vysielať každý deň záznamy prenosov opery a baletu cez streamingovú službu www.staatsoperlive.com.

Bavorská štátna opera má na programe on-line prenosy niekoľkých predstavení sezóny. Live stream môžete sledovať na stránke www.staatsoper.tv

Metropolitná opera New York má všetky predstavenia naplánované na 19.30 h a budú k dispozícii na www.metopera.org 20 hodín od odvysielania. Seriál predstavení štartuje už dnes  záznamom prenosu Carmen z roku 2010. V hlavných postavách sa predstavia Elīna Garanča a Roberto Alagna.

Berlínski filharmonici majú  v ponuke okolo 600 koncertov ale aj videá. Napríklad dokumentárne filmy o histórii orchestra, portréty dirigentov a členov orchestra a projekty zo vzdelávacieho programu.  Koncerty sa dajú sledovať na stránke Berlínskych filharmonikov.

 Slovenská filharmónia ponúka záznamy svojich koncertov, ktoré sú k dispozícii na webe.

Virtuálne návštevy priestorov 

Najznámejšie svetové galérie môžete teraz vidieť rovno z vášho domu. V rámci projektu Google Arts sú dostupné virtuálne návštevy ich priestorov v sekcii Museum views.

Viac informácií o projekte nájdete na webe.

Online divadielko s lienkou Kikilienkou

Téma divadielka bude aktuálny koronavírus a s ním spojené problémy cez príbehy lienky Kikilienky. Deti môžu vidieť návody ako si umývať ruky, ako sa bezpečne hrať s inými alebo prečo sa nechodí do školy a škôlky. Vysielať sa bude vždy dopoludia okolo 11.00 h a na večer je pre vás pripravené čítanie rozprávok o 18.00 h.

Online predstavenia môžete nájsť aj v archíve na webe.

Slovenské komorné divadlo Martin

SKD Martin tiež ponúka predstavenia. Za to, že sedíš doma ťa za odmenu vezmú na pár výletov divadelným strojom času. Pre začiatok vám ponúkajú záznam predstavenia Úklady a láska.

A aký je náš tip z redakcie? Pokiaľ vám už naozaj chýba spoločenský život a najbližší ľudia, nezabúdajte, že aj s nimi sa viete stretnúť online. Dať si večeru, porozprávať sa alebo si zahrať hry.  Pred šíriacou sa nákazou tým pádom chránite seba a hlavne ľudí, na ktorých vám najviac záleží.