Kempovanie je možné poňať rôznym štýlom- niekto si predstaví stanovanie na víkend v lese, iný dovolenku pri mori v kempingovom areáli. Na kempovanie je však potrebné mať aj poriadnu a kvalitnú výbavu, ktorá vám umožní stráviť niekoľko dní v extrémnych podmienkach exteriéru a zároveň si splniť aj všetky náležité ľudské telesné potreby. Čo všetko sa pri kempingu v horách oplatí so sebou zobrať?

Zoznam vecí na kempovanie

Kempovanie v horách je adrenalínovým a nezabudnuteľným zážitkom. Vyžaduje si však, aby ste mali prehľad o základnom vybavení, ktoré budete potrebovať. Medzi základné potreby patrí turistické vybavenie. V horách kempujete zrejme preto, aby ste mohli vykonávať pešie túry a preto potrebujete turistický batoh, oblečenie a poriadnu nepremokavú trekovú obuv. Kvalitné termo oblečenie vám pomôže aj počas chladných nocí pod stanom.

Rovnako je nevyhnutnosťou pre kempovanie dobre vybavená lekárnička, spacie vaky, karimatky a poriadny kvalitný stan. Určite by ste si mali zaobstarať aj osvetlenie do stanu a veľmi praktický je aj skladací záhradný nábytok. Z praktického hľadiska by ste si mali zadovážiť aj multifunkčný nôž, mapu, kompas a hodinky. Podľa ročného obdobia treba tiež zadovážiť dostatok prikrývok, prípadne kvalitné opaľovacie krémy s vysokým UV faktorom.

Nevyhnutné sú aj hygienické potreby ako kefka, zubná pasta, mydlo šampón, uterák, jedlo, voda, varič, kempingový riad, či utierky.

Tipy a triky

Pri balení na turistiku sa snažte každý potenciálny priestor vyplniť, aby ste ušetrili v batohu čo najviac miesta. Využiť môžete rolovanie ponožiek do topánok, či klobúkov, ale rovnako sú ideálnym príkladom aj vzduchotesné obaly na skladovanie oblečenia. Trikov na samotnú ochranu vášho stanu je mnoho. Pri veterných podmienkach je ideálne postaviť okolo stanu kamene, ktoré vám pomôžu udržať jeho lepšiu stabilitu, či uviazanie stanu o strom. Pri stavaní stanu sa snažte, aby nebol na priamom slnku a rovnako sa ho snažte postaviť v smere vetra.

Na varenie je skvelým a praktickým pomocníkom hliníková fólia. Pri kempovaní môže byť nie veľmi príjemnou súčasťou veľké množstvo nepríjemného hmyzu. Ak si zabudnete repelent, môže vás hmyz vyviesť z rovnováhy. Našťastie existuje aj pár trikov, ktoré vám pomôžu sa hmyzu zbaviť aj bez repelentu – napríklad mravce nemajú radi šťavu z citróna- tak ju môžete nastriekať na zem okolo stanu. Cesnak je tiež univerzálnym nepriateľom rôzneho druhu hmyzu a preto pôsobí ako účinný repelent.

Kempovanie je veľmi príjemnou formou dovolenky, ktorá vám pomôže trochu sa vzdialiť z bežnej reality. Nebudete mať prístup k bežným technológiám, rovnako ako absolútne vyjdete zo svojej komfortnej zóny. Aj keď sa môže zdať, že si vyžaduje, aby ste do výbavy investovali veľa peňazí, ide zrejme o najlacnejšiu formu dovolenky, ktorá vám však prinesie zážitok na celý život.