Chopok so svojou výškou 2024 m n.m. obsadzuje druhé miesto v rebríčku našich nízkotatranských vrcholov (najvyšší je Ďumbier). Chopok sa nachádza medzi vrchom Konské a Derešmi. 

SONY DSCSeverná strana Chopku je tvorená strmými bralami, steny sa členia na žľaby a piliere, ktoré spadajú do Lukovej doliny s jazierkom. Južnú stranu od hotela Srdiečko tvoria balvanové polia.

Z Demänovskej doliny od chaty Koliesko je dostupná lanovka po Lukovú alebo z druhej strany z Bystrej doliny od hotela Srdiečko je schodná lanovka po chatu Kosodrevina.

Chopok je po modrej značke dostupný z Lukovej približne po 45 minútach až jednej hodine. Od chaty Kosodrevina je možné sa dostať na vrchol po žltej značke približne po hodine a pol až dvoch hodinách. Tesne pod Chopkom sa nachádza Kamenná chata, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad na všetky okolité strany.

Chopok sa zaraďuje medzi najveternejšie miesta na Slovensku. Južná aj severná strana Chopku sú vďaka svojim svahom vyhľadávaným miestom pre letnú, ale aj zimnú turistiku. Stredisko Jasná leží na severnej liptovskej a stredisko Kosodrevina na južnej horehronskej strane. V decembri 2012 bolo vybudované spojenie oboch svahov lanovkou.

Kamenná chata, ľudovo Kamienka stojí vo výške 2000 m n.m. a svojim návštevníkom poskytuje možnosť najesť sa teplého jedla. Preslávená je „Kamienkovskou“ kapustovou polievkou a špeciálnou „Buchtou Chopok“. Je tu aj možnosť prenocovania v spoločnej nocľahárni pre 25 osôb, kde pre každého čaká teplá deka, prikrývka a vankúš. Cena na osobu za jednu noc je 12 eur bez rozdielov. Ubytovanie na noc spolu s raňajkami je 15 eur.