Banskobystrické Centrum komunitného organizovania si minulý týždeň pripomenulo tragický osud rómskych žien a detí, ktorých životy boli násilne zmarené pred osemdesiatimi rokmi  Kremničke.

Táto smutná udalosť sa odohrala 12. decembra 1944. V deň jej 80. výročia si Centrum komunitného organizovania (CKO) pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke pripomenulo osud nevinných obetí vojny. Hoci tragédia 64 rómskych žien a detí je v histórii zabudnutá, zanecháva hlboký odkaz, ktorý si organizácia pripomenula v spolupráci s historičkou Danielou Baranovou, autorkou knihy Pred bránami pekla.

Tragédia, ktorá sa odohrala v osade Papiereň (Tisovec), je príbehom klamstva, bolesti a straty. Počas nočnej razie v osade nacistický pracovník tisovského Ortskommanda, prezlečený za partizána, zaklopal na dvere skriomných rómskych príbytkov so sľubmi pomoci a ochrany. Namiesto záchrany však ženy a deti odviedol ich a odovzdal smrti. Muži boli donútení vykopať si vlastný hrob, zatiaľ čo ženy a deti zavreli do pivníc, kde prežívali dni plné chladu, hladu a strachu. V mrazivý decembrový deň boli prevezené do Kremničky (dnes mestská časť Banskej Bystrice), postavené do radu a popravené.

Komunitná organizátorka CKO Kristína Maková vo svojom príhovore na pietnej pripomienke prehovorila ako hlas tých, ktorých hlasy stíchli pred 80 rokmi: „Hovoriť o týchto tragédiách nie je len povinnosťou, je to naša zodpovednosť. Ak mlčíme, dávame priestor tým, ktorí by ich chceli vymazať z histórie alebo poprieť. Tieto udalosti nemôžu byť iba spomienkou. Sú pre nás varovaním. Pripomínajú nám, že nenávisť má obrovskú silu zničiť celé rodiny, komunity, generácie, životy aj naše sny.“

Zároveň dodala, že nenávisť nezačína hneď masovými vraždami ale nevinnými pohľadmi, slovami, stereotypmi, predsudkami a ľahostajnosťou. Pripomienka 12. decembra 1944 však nesmie byť len aktom spomienky. Je to výzva konať. Pripomína nám, že história sa môže opakovať, ak budeme ľahostajní voči prejavom nenávisti a neznášanlivosti.

Na záver si pracovníci CKO uctili obete minútou ticha a položením venca. Kristína Maková dodala, že na budúci rok CKO zorganizuje oficiálnu pietnu pripomienku pre širokú verejnosť, aby osud zavraždených rómskych žien a detí šíril odkaz, že nenávisť nemá miesto v žiadnej spoločnosti.

Zdroje o tragickej udalosti z Kremičky CKO čerpalo z knihy historičky Daniely Baranovej Pred bránami pekla, ale aj z osobných rozhovorov s ňou. Daniela Baranová sa dlhodobo venovala mapovaniu gardistických represálií na strednom Slovensku. Svoje poznatky, získané z podrobných archívnych výskumov, napísala v už spomenutej knihe Pred bránami pekla, ktorá vyšla v roku 1996 vo vydavateľstve Vidas.