V aktuálnom 5. kole hokejovej Slovnaft extraligy sme na našom ľade privítali trenčiansku Duklu. Divákov do hľadiska okrem zaujímavého zápasu prilákal aj skúsený odchovanec banskobystrického hokeja – Richard Zedník, ktorý za náš klub odohrá minimálne dva ligové zápasy. Napínavý duel s infarktovým záverom sme našťastie zvládli a tesne vyhrali.

HC  ’05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Góly: 3. J. Sýkora (Hudec, Vantroba), 9. Tománek (Hudec, Sýkora), 24. Tománek (Hudec) – 29. Klíma (Filo, Kopecký), 40. Pardavý (Lintner, Melichárek),

Zostavy tímov:

HC  ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Bambúch, Cebák, Cuník, Vizváry, Vantroba, Biro, Paľov – Tománek, Hudec, Sýkora – Zedník, Šechný, Macejka – Rumpel, Češík, Kútny – Bezák, Hamrák, Vartovník.

Dukla Trenčín: Murín – Lintner, Hruška, Hlavačka, Trefný, Turoň, Chovan, Fatyka, Čerešňák – Pardavý, Kollár, Melichárek – Paroulek, Vala, Koložváry – Tybor, T. Klíma, Jánoš – L. Klíma, Kopecký, Filo.

Zedníkova šikovnosť a prínos pre tím sa ukázali hneď v úvodnej presilovej hre, keď poslal výbornú nahrávku na nabiehajúceho Šechného, ktorý však puk do brány neusmernil. Gól sme strelili paradoxne až pár sekúnd po vypršaní Lintnerovho trestu, keď sa Sýkorovi podarilo, aj napriek faulu obraňujúceho Trenčana, prekonať brankára hostí. Následne ohrozil Murína aktívny Hamrák, tentokrát sa ale skóre nemenilo. Na puk si siahol viackrát aj Šimonovič, napríklad pri dobrej strele Turoňa. Podobne ako v Martine, aj doma sme zvládli úvodnú dvadsaťminútovku na výbornú. V polovici prvej tretiny sme totiž udreli opäť, a to doposiaľ najlepším strelcom ligy Tománkom, ktorý na modrej čiare prebral výbornú nahrávku Hudeca. Následne si Trenčín vybojoval tlak, ktorý sme nedokázali uhasiť bez faulu. Presilovka hosťom nevyšla, ba dokonca v nej mohli inkasovať, keď sa v brejkovej pozícii takmer presadil Hudec. Znížiť sa pokúšala druhá zaujímavá osobnosť tohto zápasu – Richard Lintner, ten však proti aktuálne najlepšiemu brankárovi ligy neuspel. Poslednou vážnejšou akciou prvej tretiny bola Češíková strela z uhla, ktorú však Murín zachytil.

Prostrednú časť hry sme začali rovnako dobre ako tú predchádzajúcu. Kto iný, ako Roman Tománek zvýšil už svojím šiestym gólom v sezóne na 3:0. Murín si aj napriek trom inkasovaným gólom držal česť skvelými zákrokmi, ktoré pri množstve našich striel predvádzal. Trenčín sa v útočnom pásme objavoval čoraz menej, čo pre Šimonoviča nebolo najlepšie. Nezahriaty domáci brankár pri prvej vážnejšej akcii hostí inkasoval, a to v úvode 29. minúty, kedy mu pomedzi betóny poslal puk Klíma. Vsietený gól vojakov prebral k vyššej aktivite, no tí si vypracovali súvislejší tlak až po Cebákovom vylúčení, počas ktorého takmer skórovali druhýkrát. Z množstva striel sa  neujala ani tutovka Kollára, ktorý dorážal Lintnerovú strelu. Neustále problémy robil Trenčanom Zedník, na ktorého sa domáca obrana obzvlášť sústredila. Pri náznaku šance v 34. minúte, ho museli opäť zastaviť jedine faulom. Ponúknutú časť presilovej hry sme nevyužili. Hudec si takmer k trom asistenciám v tomto zápase pripísal aj gól, lenže to by musel v sľubnej šanci prekonať Murína. V závere druhého dejstva sme však stihli inkasovať práve my. 26 sekúnd pred odchodom do šatne sme doplatili na vylúčenie, ktoré potrestal ex-Bystričan Pardavý tečovaním Lintnerovho puku.

Záverečnú časť hry začali lepšie hostia. O závar pred Šimonovičom sa postaral hlavne aktívny Koložváry a neskôr strelou spoza obrancu Klíma. V 48. minúte sa na ľade objavila krv po tom, čo sa k zemi porúčal Chovan, hlavný arbiter však nevylučoval. Na ľade sa začalo priostrovať – do popredia sa dostávali hlavne tvrdé osobné súboje, na úkor ktorých klesala početnosť nebezpečných akcií. Prevahu však mali Trenčania, ktorí boli nútení vyrovnať. Tlak hostí barani dokázali úspešne eliminovať. Bodovať nebolo súdené Zedníkovi, ktorého akciu v 55. minúte gólovo nezakončil ani Macejka. S blížiacim sa koncom zápasu sa čoraz viac čakalo na to, kedy opustí Murín svoju bránu a Trenčín vyskúša hru so štyrmi útočníkmi. Stalo sa tak až 14 sekúnd pred koncom pri vhadzovaní v našom pásme. Vabank prišiel však neskoro, tesný náskok sme našťastie udržali a opäť vyhrali. Barani tak po nevydarenom úvodnom zápase sezóny nabrali správny kurz, ktorý udržali aj v tomto zápase.