V neskorých nočných hodinách sa v Banskej Bystrici teplej vodyz vodovodného kohútika len ťažko dočkáte. Nejde o nič výnimočné. Podľa platnej vyhlášky je totiž dodávateľ tepla povinný zabezpečiť jej dodávku od piatej ráno do 23-tej hodiny večer.

Výrobca a dodávateľ tepla v Banskej Bystrici – spoločnosť BBES, chce jednotlivým bytovým domom, ktoré sú na jej rozvody pripojené, ponúknuť možnosť dodávok teplej vody aj po tomto čase.

Dodávku teplej vody v samostatnom režime pre jednotlivé bytové domy umožňujú kompaktné odovzdávacie stanice tepla, ktorých je v Banskej Bystrici v jednotlivých blokoch na sídliskách zhruba 460. BBES sa v týchto dňoch prostredníctvom svojho občasníka Teplo v meste ľudí pýta, či by mali záujem o dodávky teplej vody aj po 23-tej hodine. Banskobystrická energetická spoločnosť pritom nestrieľa naslepo, počas septembra a októbra na skúšku spustila nonstop dodávku teplej vody vo vybraných bytových domoch v meste. Čo je pre mladých a rodiny nevyhnutnosť, môže byť najmä v domoch obývaných staršími ľuďmi zbytočné. To je aj prípad nočných dodávok teplej vody, čo dokázala aj štatistika spotreby na vybraných domoch na Bernolákovej, Moskovskej, Golianovej, Okružnej a Tatranskej ulici. Najvýhodnejšie by vyšla 24-hodinová dodávka teplej vody obyvateľov sledovaného bloku na Moskovskej ulici s až 233 obyvateľmi, kde by mesačne vzrástla cena teplej vody v prepočte na osobu len o 33 centov. Naopak v malom bloku domov na Uhlisku, na Golianovej ulici, len so 44 prevažne staršími obyvateľmi, by takáto dodávka teplej vody znamenala nárast mesačných nákladov až o 1,41 Eura na osobu mesačne.

„Kompaktné stanice tepla inštalujeme sedem rokov a poznáme rozdiely priamo ohrevnej prípravy vody, aká je teraz a tej predchádzajúcej v centrálnych bojleroch. Táto dodávka je jednoznačne efektívnejšia, pretože sa pripraví toľko vody, koľko sa spotrebuje. A po množstve inštalácií, chceme teraz ľudom poskytnúť väčší komfort,“ približuje člen predstavenstva a obchodný riaditeľ BBES, a.s. Emil Rusčák. Podotýka pritom, že nepretržitá prevádzka je v prípade teplej vody i kúrenia ďaleko efektívnejšia, než systém priebežného odstavovania dodávok.

Problémom môže byť dohoda

Aj keď je samozrejme množstvo ľudí, ktorí by teplú vodu v noci ocenili, existuje takisto množstvo ľudí, ktorým by boli nočné dodávky teplej vody absolútne zbytočné. A práve tu môže nastať problém v rozhodovaní domových schôdzí, ktoré by o takomto kroku museli rozhodnúť.

„Mali sme požiadavky od užívateľov na našu zákaznícku linku, kde boli prípady, keď sa rodičom v noci pokakalo malé dieťa a nemali teplú vodu. Hovoríme o možnosti individuálnych dodávok teplej vody už niekoľko rokov a je to na vlastníkoch bytov. Teraz sme im to pripomenuli s tým, že sme im chceli dať nástroj, aby videli, koľko to stojí. Môžu si to na svojom dome odskúšať. Osem ďalších domov nezávisle od týchto, to na mesiac vyskúšalo a vyhodnotili sme im to,“ hovorí Ruščák. V banskobystrickej teplárni vedia, že záujmy mladých a starších ľudí sa v tomto smere líšia a problémom môže byť cena, ale BBES sa snažilo nájsť dostupné východisko pre nočné dodávky: „Kompromisom môže byť len predĺženie dodávky teplej vody napríklad do jednej hodiny. Na skúšobných domoch sme tiež najskôr začínali s dennou teplotou ohrevu na 48 stupňov Celzia, ale potom sme nechali 40 stupňovú, čo je ešte príjemná teplota, a náklady klesli o 30 percent,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ BBES. Dodáva pritom, že nočné dodávky teplej vody skutočne nemusia byť efektívne pre všetky bytové domy a aj preto je toto rozhodnutie na samotných vlastníkoch bytov.