Po debutovom románe Predavačky bublín, ktorý  predstavuje svet médií, falošných skorumpovancov a šoubiznisového výkvetu,  napísala Tamara Heribanová knihu pre deti – Misia Eva, prísne tajné, príbeh o tom, ako jedno dievčatko vrátilo rodičom lásku. Tamara nám prezradila, že to nie je iba obyčajná kniha, preto sme sa chceli dozvedieť viac.

O čom je Misia Eva?

Je o druháčke Evke Šidlovej, ktorá sa jedného dňa rozhodne dať svojich rozvedených rodičov opäť dokopy. Všetci traja bývajú v malom petržalskom byte a keďže finančná situácia rodičom nedovoľuje, aby sa jeden z nich odsťahoval, Eve táto konštelácia hrá do kariet a tak môže začať realizovať svoj tajný plán plný dôkazov lásky. Evina mama, pani Elvíra, si myslí, že jej exmanžel Emil začal bojovať o jej priazeň, naopak pán Šidlo je presvedčený o tom, že jeho bývalá manželka sa snaží získať naspäť jeho skamenené srdce. Všetko potajomky organizuje Eva. Misia Eva však určite nie je o rozvode, ale o hlbokej láske, o odhodlaní prekonávať prekážky, o odvahe a sile zmeniť svet okolo nás.

Komu je určená kniha? Pre akú vekovú kategóriu?

Pre všetkých tých, ktorí veria na silu lásky. Je však predovšetkým pre deti, povedzme od veku siedmich rokov.

Prečo misia a prečo prísne tajná?

Keďže je to prísne tajné, snáď sa na mňa nenahneváte, ak vám o tajnej misii všetko nevyzradím. Môžem však povedať, že plán je tajný najmä kvôli tomu, lebo ak by sa o Evkiných aktivitách dozvedeli jej rodičia, celá jej snaha by bola zbytočná. Eva a jej priatelia sú totiž toho názoru, že niektorí dospeláci to majú v hlave trošku popletené a všetko komplikujú. Navyše, ako sa aj v knihe ukáže, deti majú silu zmeniť mnoho vecí, ak spoja sily a postavia sa za správnu vec.

Misia Eva, prísne tajné nie je iba obyčajná tlačená, papierová kniha. Je to prvá detská kniha u nás kombinovaná s aplikáciou. Čo to znamená?

Okrem klasickej papierovej knihy vydavateľstvo pripravuje aj veľmi špecifickú, na Slovensku unikátnu aplikáciu, ktorá umožní, aby sa čitateľ mohol stať súčasťou tajného plánu. Táto aplikácia je určená pre všetkých, ktorí majú chuť zahrať sa. V aplikácií nebudú chýbať interaktívne hry ako napríklad pexeso, puzzle, dokonca si deti budú môcť zistiť, či počas čítania dávali pozor a či dôležité momenty správne pochopili, či si ich pamätajú. Aplikácia umožní vidieť niektoré obrázky v pohybe, deti takisto budú môcť otvoriť brány svojej kreativity a poskladať si napríklad kyticu kvetov, ktorá má v Evkinom pláne dôležitý význam.

Takže príbeh sa v knihe nekončí, ale pokračuje?

Presne tak. Navyše, aplikácia umožní vidieť Evkin príbeh v inom svetle. Je predsa skvelé vnímať ilustrácie ešte živšie a poriadne sa pri čítaní zabaviť pri hrách! Keď si deti knihu prečítajú, hry im zostanú a môžu skladať, lúštiť a vypĺňať, dokedy ich to bude baviť.

Cez knihu je pretiahnutá gumička, aká býva zvyčajne na zápisníkoch.  Korešponduje to s obsahom knihy?

Keď som bola menšia, písala som si denníky. Tie, ktorým chýbal zámok, mali gumičku. Aj kniha Misia Eva, prísne tajné vyzerá ako denník, celý text je písaný akoby rukou. Keďže ide o tajnú misiu, poistili sme sa, aby sa kniha nedostala do rúk niekomu, komu nie je určená. Ak je zápisník alebo knižka „zagumičkovaná“, treba si vypýtať povolenie od majiteľa. Verím, že gumička ochráni budúcich majiteľov knižky, aby im ju niekto len tak neprelistoval a predčasne nezistil, ako tajná misia dopadne.

P.S.: Originálna kniha Tamary Heribanovej vychádza vo vydavateľstve Ikar koncom októbra a vy, milí čitatelia BBonline, budete môcť o ňu súťažiť!